Co tady objevíš?

Hlavní město Norska může na někoho působit ospalým dojmem, opak je však pravdou. Místní vzali původně pejorativní přezdívku „Tygří město“ pocházející z básně Bjørnstjerne Bjørnsona za svou a dnes se rádi nechávají slyšet, že právě Oslo je zřejmě poslední metropolí v průmyslově vyspělém světě, kde je ještě stále možné žít příjemným, pohodlným a poklidným způsobem života. A jedná se nejen o žití; i vaše návštěva může být ve znamení těchto tří Pé.

Na rozdíl od většiny ostatních hlavních měst je totiž hlavní předností Osla relativní klid, jímž se vyznačuje, a ten zcela jistě ocení i cestovatelé, kteří sem zamíří. Díky tomu je perfektní destinací na prodloužený víkend, popřípadě jako počáteční či cílová destinace při delším výletě, jehož účelem je prozkoumávání přírodních krás této severské země.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina S.
Připrav se na
2-3 dny
Na návštěvu samotného Osla vám tato doba určitě stačí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - říjen
Nezaleknete-li se však deště, tmy či sněhu, Oslo je skvělou destinací po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Tolik běžně stojí letenky z Prahy. Z Katovic nebo Vratislavi klidně za 500 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Opera

Pouhých 5 minut chůze od hlavního nádraží (Oslo S) naleznete budovu Opery, na tu si nestandardně můžete i vylézt a užít si krásného výhledu na město a fjord. Jedná se o architektonicky unikátní stavbu, a to nejen zvenčí, ale i zevnitř. Stojí tedy za to zakoupit si lístek na některé z představení a užít si toto místo se vším všudy. V roce 2009 navíc Opera získala cenu za architekturu Mies van der Rohe.

Zavřít boční panel

Pevnost Akershus

Pevnost Akershus se začala stavět někdy okolo roku 1300, když si na ni vylezete, dýchne na vás poněkud středověká atmosféra. Dnes významnou část pevnosti využívá armáda, Akershus je i přesto zčásti přístupný turistům a pevností je možné projít směrem od Opery až k Aker Brygge. Shora je pak opravdu nádherný výhled právě na přístav a Aker Brygge.

Zavřít boční panel

Nobelovo muzeum

Pětiminutovou procházkou z Akershusu dojdete přes přístav k Nobelovu muzeu, které zcela jistě stojí za to navštívit. Je otevřeno každý den v době od 10–18 hodin a zaplatíte za něj 120 NOK v případě dospělých a 80 NOK v případě studentů a seniorů; děti a mládež pod 16 let jsou zdarma. Každý rok se expozice mění v závislosti na tom, kdo zrovna získal Nobelovu cenu míru.

Zavřít boční panel

Aker Brygge

Na dlouhé pobřežní promenádě Aker Brygge naleznete nespočet restaurací, kaváren a v případě hezkého počasí také velké množství lidí, kteří zde tráví čas se svými rodinami a venčí své mazlíčky. Na konci máte šanci načerpat sílu v galerii, rozvalit se na trávníku nebo si na chvíli sednout na uměle vytvořenou písčitou pláž. V létě vám nic nebrání v tom, abyste se tady vykoupali!

Zavřít boční panel

Národní divadlo

Na hlavní třídě Karl Johans Gate naleznete mezi královským palácem a budovou parlamentu historickou budovu Národního divadla. Naproti němu se pak nachází fotogenická budova právnické fakulty Univerzity v Oslu, která se pyšní krásnými antickými sloupy.

Zavřít boční panel

Královský palác

U královského paláce na samém konci Karl Johans gate, v němž bydlí král Harald V. s královnou Sonjou, si můžete denně v 13:30 prohlédnout střídání stráží.

Zavřít boční panel

Budova parlamentu

V budově parlamentu je možné zúčastnit se prohlídky, která se koná každou sobotu, je zadarmo a trvá asi hodinu. Bližší informace o časech a případných přerušeních v prohlídkách naleznete na oficiálním webu.

Zavřít boční panel

Katedrála Oslo Domkirke

Při procházce po hlavní třídě Karl Johan směrem k Hlavnímu nádraží narazíte po levé straně na známou katedrálu Domkirke. Tato katedrála je důležitou náboženskou i historickou stavbou a norská královská rodina ji využívá ke svatbám a pohřbům.

Zavřít boční panel

Hlavní nádraží a Tygr

Před hlavním nádražím naleznete sochu tygra jakožto symbolu města, s níž se musí vyfotit každý turista. Sáhněte tygrovi na už tak dost osahaný ocas a bude vás provázet jen a jen štěstí!

Zavřít boční panel

Vigelandsparken

Park plný známých soch zvaný Vigelandsparken je největším sochařským parkem na světě, který byl vytvořen pouze jedním sochařem, v tomto případě Gustavem Vigelandem. Park je otevřen ve dne i v noci, a tak každý turista dostane šanci vyfotit se mimo jiné se známou sochou řvoucího dítěte.

Zavřít boční panel

Botanická zahrada

Botanická zahrada se vám stane dalším zajímavým místem k návštěvě. Vstup je zcela zdarma a naleznete zde mnoho zajímavých druhů jak ve vnitřních sklenících, tak i venku.

Zavřít boční panel

Hovedøya a okolní ostrovy

Turisty i místními velmi oblíbená a v létě vysoce frekventovaná lodní trasa B1 vede z přístavu od Nobelova muzea na ostrovy Hovedøya, Bleikøya, Gressholmen, Lindøya øst, Lindøya vest, Nakholmen, Hovedøya a zpět do centra. Dobrou trasou je vyskočit hned na druhé zastávce, kterou je Hovedøya, tam strávit trochu času a po cestě zpět naskočit na stejnou loď, ale v čase, kdy jede okružní cestu a umožní vám tedy podívat se i na okolní ostrovy.

Zavřít boční panel

Skokanský můstek Holmenkollen

Skokanský můstek Holmenkollen s perfektní vyhlídkou na město a fjord si prohlídnete za 140 NOK v případě dospělých, 120 NOK v případě studentů a seniorů a pouhých 70 NOK v případě dětí. Pozor, otevírací doba se liší v závislosti na roční době! Od října do dubna ho navštívíte v době od 10–16 hodin, od května do září od 10–17 hodin a v případě června, července a srpna je otevírací doba dokonce prodloužená na 9–20 hodin. Součástí je menší muzeum skoků z můstku.

Dopravíte se sem metrem linkou 1 na stanici Holmenkollen a následně asi 15 minut chůze.

Zavřít boční panel

Jezero Sognsvann

Nezbývá-li vám příliš mnoho času na přírodu, případně nemáte-li s sebou vybavení na delší túry, vyjeďte alespoň metrem číslo 5 na Sognsvann a projděte se okolo jezera. Na asi 40minutovou procházku není potřeba žádné zásadní vybavení (jen v zimě pozor na boty, vyskytuje se zde námraza!) a získáte tak alespoň náhled do pohodového života Norů, kteří obývají hlavní město a na Sognsvann chodí běhat, procházet se či venčit psy nebo si hrát s dětmi.

Zavřít boční panel

Poloostrov Bygdøy

Velmi důležitým místem pro každého návštěvníka je také poloostrov Bygdøy, kam se dostanete autobusem číslo 30. Naleznete zde muzea (například muzeum Kon Tiki, muzeum Fram a Vikingské muzeum), pláže i zeleň.

Počasí a sezóny v Oslu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Oslo
Počasí během roku

-5 °C

-5 °C

0 °C

5 °C

14 °C

18 °C

21 °C

19 °C

13 °C

7 °C

1 °C

-3 °C

Počasí

Oslo nabízí klasická čtyři roční období. Zatímco leden je nejchladnějším měsícem a je velmi pravděpodobné, že zažijete i zasněžené Oslo, červenec je naopak měsícem nejteplejším s průměrnou teplotou 18 °C, ale i s častými výkyvy nad 20 °C. V srpnu pak oproti červenci výrazněji častěji prší, ačkoli teploty se od července příliš neliší, máte-li tedy zájem o letní návštěvu, soustřeďte se spíše na první polovinu prázdnin. Na podzim, zejména pak v říjnu, znovu stoupá množství dešťových srážek, chcete-li tedy vidět podzimní Oslo, září je zcela jistě lepší volbou. Jaro se pak vyznačuje poměrně nízkým množstvím srážek, ale také nepříliš vysokými teplotami, které začínají výrazněji stoupat zase až v květnu.

V každém období si ovšem najdete své aktivity, nedá se tedy říct, že by v určité části roku nestálo za to Oslo navštívit. V létě je možné koupat se ve fjordu či v jezerech, na podzim se můžete procházet po parku cestičkami mezi barevným spadaným listím, v zimě lze popíjet horkou čokoládu v příjemné kavárně s výhledem na zasněžené Oslo a na jaře pozorovat probouzející se přírodu a kvetoucí město. Podle ročního období je ale také potřeba počítat s dlouhými dny v létě a krátkými dny a nedostatkem slunečního svitu v zimě. Nejkratší den je 21. prosince s 5 hodinami a 54 minutami slunečního svitu, nejdelším dnem je pak 21. červen s téměř 18 hodinami a 50 minutami slunečního svitu.

Sezóny a kdy vyrazit

Z hlediska počasí je návštěva nejvhodnější během léta, v té době ovšem kulminuje také množství turistů, kteří Oslo navštěvují jak individuálně, tak v rámci organizovaných plaveb na lodích Hurtigruten. Nebojíte-li se ale o něco horšího počasí a netrváte-li na plavání ve fjordu, k němuž se většina návštěvníků mimo relativně teplé letní měsíce obvykle neodhodlá, návštěva během zbytku roku může být stejně tak příjemná a zároveň vám umožní vyhnout se davům. Vánoční trhy mají pak v Oslu kouzelnou atmosféru a před Vánoci teploty jen málokdy klesají hluboko pod nulu, proto je i toto období velmi vhodným časem pro návštěvu Osla.

Skvělé akce do Osla

ušetříš až 26%
Tam jsi vždycky chtěl!
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 53%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
17 starších akcí
Avatar uživatele Kateřina S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu