Omán
Omán

Co dělat v Ománu

Treky

Omán má celkem překvapivě síť značených turistických tras. I když slovo síť je v tomto případě poměrně nevhodné, tras je pouze několik. Většina z nich se nachází v pohoří  Hadžár, jedna trasa je i v Maskatu. Ke všem cestám existují mapy s popisky a stupněm obtížnosti, jsou v pdf zdarma přístupné na tomto webu, v částečně interaktivní podobě také na této stránce. Mapy jsou sice více než deset let staré, ale stále slouží celkem dobře. 

Průvodci nejsou pro zdolání značených tras nutní, i když se vám budou snažit namluvit opak. Pokud chcete vyrazit mimo trasy, je lepší si průvodce zaplatit nebo mít aspoň kvalitní GPS či topografické mapy. Na Musandamu a v sezonně zelených horách v Dafáru se budete muset také obejít bez podrobnějších turistických map. V roce 2001 vznikla kniha Adventure Trekking in Oman, ve které se údajně nachází tipy na různé (neznačené) trasy s kvalitními mapami. Bohužel titul je v současné době nedostupný, pokud by se vám ji podařilo získat, patrně by byla cenným zdrojem informací. 

Obecně ‒ v horách jsou nižší teploty, ale spáleniny hrozí stejně. Vezměte si dostatek vody a jídla, jinak se pěkný výlet může proměnit v peklo. Na některá místa se nedostanete bez automobilu s pohonem 4x4, někde to lze pouze s obtížemi. 

Ferraty, stěny, horolezectví

Spolu s turistickými trasami vybudovalo ministerstvo turismu v letech 2004 a 2005 i tři ferraty, jednu v „Grand Canyonu“ u nejvyšší hory Džabal aš-Šám (Jabal Shams), jednu u vesnice Balad Sajt a jednu na pobřeží. Od roku 2012 se však vstup nedoporučuje, přesto sem turisté stále chodí. Nejbezpečnější je patrně via ferrata 1 u Džabal aš-Šám. V nedávné době luxusní horský hotel Alila Jabal Akhdar zřídil dvě vlastní trasy, jednu na úrovni 2 a jednu na úrovni 5. Pro zdolání tras kontaktujte hotel.

V Maskatu se nachází jedno lezecké centrum, kde kromě lezení na umělé stěně lze domluvit lezení v přírodě (ve městě působí i další agentury, které vám s lezením pomohou). Některé lezecké trasy jsou popsány na tomto webu.

Cyklistika

V maskatském obchodě Oman Bicycle Shop si můžete půjčit kolo (silniční, horské i trekingové). Společnost Bike Oman pořádá hromadné výlety horských kol, na jejich stránkách lze najít i mapy různých tras. Turistická společnost Bike and Hike Oman, která sídlí ve městě al-Hamra,organizuje cyklistické výlety do pohoří Hadžár s průvodcem. Nenároční cyklisté si můžou každý večer zadarmo půjčit kolo na promenádě v Matře (na 30 min.).

Jeskyně

Ve známé krápníkové jeskyni al-Hota (Al Hoota) probíhají pravidelné skupinové prohlídky s průvodcem, všude jsou světla a betonové chodníčky. Na severu i jihu země se nachází celá řada dalších jeskyní, ale „necivilizovaných“, vstup se doporučuje jen s průvodci a dostatkem zkušeností. Nedaleko Maskatu leží jedna z největších a nejvyšších jeskyní na světě‒Madžlis al-Džinn. Vstup do jeskyně je obtížný, ale možný s pomocí turistických kanceláří. Někteří turisté využívají jeskyni k BASE jumpingu. Do budoucna se má jeskyně více otevřít veřejnosti podobně jako al-Hota.

Pouště

Na východě země nedaleko města Sur se nachází dunová poušť Wahíba, u hranic se Saúdskou Arábií zasahuje na území Ománu poušť Rub al-Chálí. V dunách je možné (nejlépe s průvodci) dovádět s terénními vozy nebo si na duny jenom vylézt, případně zde přespat.

Surfování

Významné kitesurfingové centrum se nachází na ostrově Masíra na východním pobřeží země. Centrum má pobočku i na pláži Sawádí u města Barka na severu Ománu. Windsurfing a klasické surfování lze také provozovat, a to opět na ostrově Masíra, ale například i v Salále a na dalších místech.

Potápění a šnorchlování

Podél ománského pobřeží je možné najít mnoho vhodných míst k potápění a šnorchlování. Poblíž Maskatu je to například obec al-Džissa (Al Jissah), kde se nachází potápěcí centrum. Nedaleko od Maskatu také leží městečko Quarajat, kde jsou také dobré možnosti pro potápění. Na sever od Maskatu leží přírodní rezervace dajmanijatských ostrovů, kde je možné prohlédnout si pod vodou korály nebo zahlédnout velryby, žraloky či manty. Vhodným pro potápění je i poloostrov Musandam, kde se také nachází korály.

Pláže

Pláže se vyskytují na velké části ománského pobřeží, někdy vám znemožní plavání velké vlny. Půvabné a klidné pláže v zálivech se nachází například na Musandamu, ale pěkné pláže není velký problém najít kdekoliv na pobřeží.

Koupání ve sladké vodě

V Ománu je mnoho vádí (wadi), tedy údolí, na jejichž dně se nachází nějaká vodní plocha (slovo wadi se zde využívá v obecnějším významu než pouze „sezónní vysychající řeka“). Nejznámější je systém jezírek Vádí Baní Chalíd (Wadi Bani Khalid), populární je také Vádí aš-Šáb (Wadi Ash Shab) nebo Vádí Tiwi, na jihu Ománu například Vádí Darbát. Vykoupat se můžete také v propasti Bimma (Bimmah), která vznikla po pádu meteoritu.

Noční život

V Maskatu je několik klubů západního střihu, například Rock Bottom Café nebo On the Rocks. Alkohol vám také nalijí v některých hotelových restauracích. Pokud chcete zažít noční život po ománsku (dosti poklidný), vydejte se například na promenádu v Matře nebo Qurumu, případně zajděte do Marah parku. V restauracích si Ománci dají maximálně vodní dýmku, k čemuž se hodí například populární podnik Tche-tche v Qurumu s výhledem na moře.

Nakupování

V Ománu existují zároveň velká nákupní střediska západního typu, malé obchůdky i tradiční súky. Zlatý súk, který se nachází v Matře, je obzvláště vyhlášený. Obchodníci běžně oslovují kolemjdoucí, oproti trhovcům v Dubaji ale ještě celkem decentně. Na trhu můžete koupit tradiční jídlo, parfémy, bižuterii, oblečení, kadidlo, med nebo třeba ománské zahnuté nože.

Pro děti

V Maskatu jsou dva zábavní parky ‒ Marah Park v Qurumu a Riyam Park ve starém Maskatu. Poblíž Marah Parku se nachází hala, kde je možné bruslit na ledové ploše.

Pro romantiky

Romantické projížďky lodí jsou asi nejlepší v zálivech Musandamu, ale můžete si je domluvit kdekoli jinde. Západ slunce bezpochyby stojí za to v horách, nejzajímavější může být v ománském „Grand Canyonu“ (Vádí Ghul) u Džabal aš-Šám, kam se nejlépe dostanete terénním vozem. Dunová poušť může být také při západu slunce romantická (pokud vám nedojde voda, benzín nebo nezapadnete).

Kultura

V Maskatu lze najít kina západního typu. Pro milovníky hudby (mezi něž údajně patří i sultán) se v hlavním městě nachází Královská opera, kde se hraje západní i východní klasická hudba, opery, balet, dokonce i muzikály. Kromě představení je opera zajímavá i svou architekturou. Lístky můžete koupit i za pět rialů. Do Ománu občas zavítají také západní popoví a rockoví interpreti, v roce 2015 tu měl například koncert Ed Sheeran. V zemi také probíhají kulturní festivaly zmíněné už v úvodu článku.

Sportovní akce

V Ománu každoročně na přelomu ledna a února probíhá významný silniční cyklistický závod Tour of Oman. Ve zhruba tu samou dobu se koná pětidenní závod horských kol Trans Hajar a také jiné, menší závody. Atraktivní pro cizince mohou být závody velbloudů, které se taktéž konají v zimním období po celé zemi.

Architektura, historie, muzea

V Ománu se nachází mnoho pevností a hradů, například v Maskatu, Suharu, Chasabu nebo Nizwě. Pevnost chráněná organizací UNESCO se nachází v Bahle. V některých pevnostech je možné najít zajímavá muzea, například v Nizwě a Chasabu je expozice velice zajímavá. Omán také zdobí mnoho velkých mešit, které bývají v noci nasvícené, nejznámější a největší je mešita Sultána Kábúse v Maskatu. Typickým prvkem místní architektury je mimo jiné masivní zděná městská brána, často lze na ni vylézt a pozorovat auta projíždějící pod ní. Pro zájemce o dávnou historii by též mohly být vhodné pravěké hrobky v Batu a al-Ajnu, popsané podrobněji níže. V Dafáru se nachází archeologická naleziště svázaná s výrobou a prodejem kadidla, jsou zapsaná v seznamu UNESCO. 

Omán obecně oplývá řadou muzeí (hodně je jich zejména ve Starém Maskatu). Většinou jsou kompletně v angličtině a zpravidla nabízí kvalitní expozice o historii a přírodě Ománu. Vstup do pevností a muzeí stojí většinou 500 baisa až 1 rial.

Pozorování zvířat

Na vyjížďkách lodí můžete pozorovat delfíny, asi nejlepší místa se nachází v zálivech poloostrova Musandam, dobré příležitosti jsou také poblíž Maskatu. Východní pobřeží země je známé pozorováním želv, nejvíce u ostrova Masíra a v želví rezervaci Rás al-Džinz, kde je možné si zaplatit noční prohlídku. Nedaleko města Hajma v poušti mezi Salálou a Maskatem se nachází rezervace přímorožce arabského. Oblast výskytu přímorožce byla dřív přírodní památkou UNESCO, tento status byl rezervaci odebrán, když Omán v oblasti významně rozšířil těžbu ropy na úkor zvířat. V současné době je přímorožců pouze několik desítek. Oblast Dafár je ideální pro pozorování ptactva. Na Musandamu kdysi žil arabský leopard, ale už nejspíš vyhynul. Kromě vzácných zvířat se v celé zemi vyskytují běžně kozy, osli a velbloudi.

Chystáš se do Ománu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.