Omán
Omán

Doba a délka letu do Ománu

Omán se čím dál častěji objevuje v katalozích českých cestovek a nabývá na oblibě i mezi individuálními turisty. Často se nás ptáte, jak dlouho trvá let z Prahy do Ománu. Sepsali jsme proto tuto krátkou kapitolu.

Doba letu do Ománu

Z Prahy do Ománu létají přímé lety aerolinek Salam Air a Smartwings a dostanete se sem samozřejmě i mnoha lety s přestupy. V potaz budeme nyní brát pouze lety bez mezipřistání, jelikož doba cesty u letů s přestupem se vždy liší v závislosti na trase a délce mezipřistání.

Přímé lety míří do dvou ománských měst, poblíž kterých se nacházejí letoviska. Jak dlouho se tedy letí z Prahy do Ománu?

  • doba letu z Prahy do Maskatu (Muscat) trvá cca 6 hodin tam a 6 hodin 40 minut zpět
  • doba letu z Prahy do Salály (Salalah) trvá cca 6,5 hodiny zpět a 7 hodin 20 minut zpět

Doba letu vyznačená v letovém řádu bývá mírně nadsazena a započítává i pojíždění na letišti. Reálná doba letu je obvykle o něco kratší.

Všimněte si, že čas reálný čas letu do Ománu bývá kratší než doba reálného letu zpět z Ománu. Čas liší zhruba o 30 až 45 minut. Vše je dáno pravidelným prouděním větru, které převládá jihovýchodním směrem a má vliv právě na dobu letu.

Délka letu do Ománu

Patříte ke nadšencům nebo zkrátka jen chcete mít představu, jak daleko je Omán od Prahy? Jakou vzdálenost letadlo za 6-7 hodin letu do/z Ománu urazí?

  • vzdálenost Praha – Maskat měří 4 800 km
  • vzdálenost Praha – Salála měří 5 104 km

Vzdálenost se měří pomocí ortodromy. Tedy čáry po zemském povrchu, která představuje nejkratší cestu. Reálně letadlo uletí o něco více kvůli požadavkům řízení letového provozu nebo aktuálnímu počasí.

Trasa letu do Ománu

Kudy se letí do Ománu? Konkrétní trasa letu a letový plán se určuje teprve několik hodin před daným odletem a to z toho důvodu, že je nutné brát v potaz aktuální povětrnostní podmínky po cestě i samotné počasí v Ománu.

Na jaké země se tedy budete koukat z okénka? Trasa letu z Prahy vede většinou přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Černé moře, Turecko, Írán, Perský záliv a malou část Spojených arabských emirátů. Po té už se na pár minut vstoupí do ománského vzdušného prostoru.

Jak si najít svůj let na webu Flightradar24.com? Z Prahy do Ománu aktuálně operují 2 aerolinky do 2 různých destinací, tedy celkem 4 lety tam a 4 lety zpět.

  • Praha – Maskat: let číslo QS4202 (Smartwings) a OV804 (Salam Air)
  • Maskat – Praha: let číslo QS4203 (Smartwings) a OV801 (Salam Air)
  • Praha – Salála: let číslo QS4210 (Smartwings) a OV802 (Salam Air)
  • Salála – Praha: let číslo QS4211 (Smartwings) a OV803 (Salam Air)

Občerstvení a služby na letu do Ománu

Přímé lety do Ománu si můžeme rozdělit do dvou kategorií: let přes cestovku a individuálně zakoupená letenka na vlastní pěst.

Letíte-li s cestovkou, většinou využijete služeb Smartwings, ale některé české cestovní kanceláře využívají i služeb Salam Air. V takovém případě budete mít vždy v ceně odbavené zavazadlo do 20 kg a občerstvení během letu zdarma formou teplého jídla a výběru z nápojů.

Sedačky a prostor pro nohy je u obou společností prakticky shodný.

Pokud do Ománu míříte na vlastní pěst, individuální letenky nabídne pouze Salam Air. V nejlevnějším tarifu "Light" je v ceně pouze příruční zavazadlo. Odbavené do 20 kg získáte zakoupením tarifu "Friendly". Občerstvení zdarma poskytne až nejdražší tarif "Benefit".

Levnější individuální letenky však najdete často s přestupem.

Chystáš se do Ománu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 10. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.