Ománský rial

Hlavní a jedinou měnou v Ománu je Ománský riál se značením OMR, který se následně dělí ještě na tisíc baisů. Jeden riál má přibližnou hodnotu 60 Kč.

V oběhu jsou bankovky od 1 do 100 riálů a 100, 200 a 500 baisů. Mince tvoří jen hodnoty 5, 10, 20 a 50 baisů. 

Směnárny a platba kartou

Směnárny jsou všudypřítomné ve větších i menších městech, zejména pak obchodních domech. Pro směnu je rozhodně lepší volit americké dolary před eury.

Platba kartou, stejně jako výběr z bankomatu, je běžně dostupnou platební metodou v kamenných obchodech, hotelech a restauracích. Na tržišti pak logicky uplatníte hotovost.

Kolik co stojí

Ceny jsou přibližně stejné jako v Česku, levnější je benzín, který stojí běžně lehce přes deset korun. Ubytování je poměrně drahé, v hlavním městě Maskatu standardně začíná na zhruba devíti stech korun, pokud hotel nekoupíte dopředu, jinak na cca pěti stech.

Spropitné a smlouvání

Spropitné se přijímá, smlouvat se dá na súku (trhu), neočekávejte velkou slevu. 

Jak ušetřit

Snažte se nejezdit taxíkem, i když je to někdy těžké. Taxikáři mají několikanásobně vyšší ceny než autobusy. Vyhýbejte se restauracím v centru. Mimo civilizaci můžete spát ve stanu a ušetřit tak za ubytování.

Denní rozpočet

Den v Maskatu a okolí (u ubytování se předpokládá, že bylo koupeno v předstihu, pokoj pro dvě osoby):

Nízkorozpočtový cestovatel utratí za noc v nejlevnějším hotelu 9 rialů, cestování autobusem a pěšky bude stát 1,5 rialu, snídaně koupená v supermarketu 1rial, oběd coffeshop (neboli bistro) 2 rialy, večeře coffeeshop 2 rialy, přes den voda a svačina 1 rial. Celkové denní náklady na osobu/den vyjdou na 16,5 rialů.

Zlatá střední cesta zahrnuje noc v lepším hotelu za 16 rialů, cestování vlastním autem při půjčení auta pro dva vyjde na 6,5 rialu, snídaně v hotelu stojí 2 rialy, oběd v dobré restauraci 4 rialy, večeře v jiné dobré restauraci 3 rialy, jídlo přes den vyjde 2 rialy. Celkové denní náklady na osobu/den stojí na 33,5 rialů.

Luxusní varianta obsahuje noc v luxusním hotelu za 30 rialů, vlastní řidič pro dvě osoby 30 rialů, snídaně v hotelu za 5 rialů, oběd v luxusní restauraci 20 rialů, večeře 15 rialů. Celkové denní náklady na osobu/den vás budous stát 100 rialů.

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Jiří Růžička
  • Přidal se před 10 měs
  • Napsal 1 komentář
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2021-07-26T14:56:06+02:00)

Veškeré informace o Ománu odpovídají možná tak před 10 lety? Auto z půjčovny je a must (180/měsíc), ale pokud to jde tak ne z letiště. Hotel pod 17/-omr tak asi dohromady s Bengálci. Jíst nejlíp v Mallech v supermarketu kde mají vždy food court o 2/3 lacinější a lepší výběr na váhu. Průvodce není třeba, vše je na webu. Po šesti letech pobytu rád poradím 😊

před 10 měs
Avatar uživatele Ondřej Kučera
Ondřej Kučera

Na bookingu jsou pořád hotely s pokoji pro dva od 12 OMR za oba, ubytování mi drahé nepřišlo. Stejně tak jídlo, mimo Muscat se dá v klidu najíst do 2 OMR.

Přidat odpověď
před 6 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu