Průvodce státem
Omán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Ománu

Zdraví

Největším rizikem je suché a horké klima. Hrozí dehydratace, spáleniny, úpal. Takže při sobě mějte vždy dost vody, nebuďte příliš dlouho na slunci, chraňte svoji pokožku opalovacími krémy a oděvem.

Kriminalita 

Kriminalita je celkově nízká. Okrást vás můžou nejspíše taxikáři, ale víceméně legálně. 

Internet a elektřina

V Ománu jsou zásuvky britského typu. Wifi je většinou v hotelech, v restauracích moc ne. Ve větších městech jsou dispozici internetové kavárny.

Důležité kontakty

Nejbližší česká ambasáda se nachází v pirátském Abu Zabí (telefon +971 2 6782800, nouzová linka +971 50 662 8920, email abudhabi@embassy.mzv.cz). V Maskatu jsou ambasády jiných zemí EU. V případě potíží volejte policii, číslo 9999 (je to zároveň i záchranka a hasiči).

Místní zvyky

V Ománu je neslušné se příliš odhalovat. Tolerují se kraťasy, ale při vstupu do budov je vhodné si zakrýt alespoň kolena (do mešity si vzít kalhoty). Ženy by měly zakrývat dekolt a nosit delší kalhoty nebo sukně. Koupání v plavkách se doporučuje spíše na uzavřených hotelových plážích. Na veřejných plážích nebo ve vádí je zejména u žen nutné si vzít přes plavky tričko a kraťasy. Je dále třeba se vyhnout jakémukoli vyjadřování náklonnosti osobám opačného pohlaví, jakkoli může být úmysl nevinný. Sexuální témata nebo kritika sultána jsou v běžné konverzaci tabu. V době ramadánu se nehodí jíst a kouřit na veřejnosti, alkohol se veřejně nesmí pít vůbec. Pracovní týden začíná v neděli a končí ve čtvrtek odpoledne.

Pravá Arábie

Omán leží na jihovýchodě Arabského poloostrova mezi Jemenem, Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty.

Jde o zemi, která se už částečně modernizovala, ale stále žije napůl v historii. Nenajdete zde žádné mrakodrapy jako v nedaleké Dubaji a místní ještě zcela nepodlehli kouzlu moderních technologií. V Ománu tak i dnes můžete poznat autentickou Arábii jako za starých časů.

Zároveň tato země nabízí snad všechny možnosti turistického vyžití, snad kromě lyžování a bohatšího nočního života. Jakékoli předsudky o bezpečnosti v oblasti a o aroganci Arabů hoďte za hlavu. V Ománu vám hrozí zranění nejspíše při nějaké sportovní aktivitě a sami poznáte, jak jsou Ománci přátelští a ochotní pomoct. Navštivte Omán dříve, než si jeho výjimečnost uvědomí i ostatní.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.andrs
Víza
Vízum za 5 OMR
Turistická víza na 10 dní získáš pouze on–line na evisa.rop.gov.om.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - duben
V létě panují v Ománu nesnestielné teploty, raději nejezděte.
Více o počasí
Letenky od
11 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 37 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu