Omán
Omán

Bezpečnost v Ománu

Zdraví

Největším rizikem je suché a horké klima. Hrozí dehydratace, spáleniny, úpal. Takže při sobě mějte vždy dost vody, nebuďte příliš dlouho na slunci, chraňte svoji pokožku opalovacími krémy a oděvem.

Kriminalita 

Kriminalita je celkově nízká. Okrást vás můžou nejspíše taxikáři, ale víceméně legálně. 

Internet a elektřina

V Ománu jsou zásuvky britského typu. Wifi je většinou v hotelech, v restauracích moc ne. Ve větších městech jsou dispozici internetové kavárny.

Důležité kontakty

Nejbližší česká ambasáda se nachází v pirátském Abu Zabí (telefon +971 2 6782800, nouzová linka +971 50 662 8920, email abudhabi@embassy.mzv.cz). V Maskatu jsou ambasády jiných zemí EU. V případě potíží volejte policii, číslo 9999 (je to zároveň i záchranka a hasiči).

Místní zvyky

V Ománu je neslušné se příliš odhalovat. Tolerují se kraťasy, ale při vstupu do budov je vhodné si zakrýt alespoň kolena (do mešity si vzít kalhoty). Ženy by měly zakrývat dekolt a nosit delší kalhoty nebo sukně. Koupání v plavkách se doporučuje spíše na uzavřených hotelových plážích. Na veřejných plážích nebo ve vádí je zejména u žen nutné si vzít přes plavky tričko a kraťasy. Je dále třeba se vyhnout jakémukoli vyjadřování náklonnosti osobám opačného pohlaví, jakkoli může být úmysl nevinný. Sexuální témata nebo kritika sultána jsou v běžné konverzaci tabu. V době ramadánu se nehodí jíst a kouřit na veřejnosti, alkohol se veřejně nesmí pít vůbec. Pracovní týden začíná v neděli a končí ve čtvrtek odpoledne.

Chystáš se do Ománu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021