Omán

Víza do Ománu

Před cestou do Ománu většina cestovatelů zjišťuje, zda jsou potřeba víza, kolik stojí a jak je lze vyřídit.

Na všechny otázky spojené se vstupními podmínkami do Ománu se dozvíte odpovědi níže.

Je potřeba vízum do Ománu?

Od ledna 2021 Omán zjednodušil vstupní podmínky pro 103 zemí včetně Česka nebo Slovenska, viz oficiální informace ománského ministerstva zahraničí. Při krátkodobých turistických cestách do 14 dní nemusíte vízum vyřizovat online v předstihu ani na velvyslanectví.

Vízum obdržíte formou razítka do pasu až po příletu do Ománu na všech místních mezinárodních letištích. Toto zjednodušené "vízum" lze obdržet i na všech pozemních hraničních přechodech, tedy i při cestě z Dubaje.

Pro bezvízový styk musíte splnit následující podmínky:

  • pobyt v Ománu maximálně 14 dnů
  • platná rezervace hotelu
  • zpáteční letenka

Není potřeba dopředu vyplňovat žádné dokumenty. Na hranicích nebo na letišti po příletu vás čeká jen krátký pohovor s imigračním úředníkem, který se vás obvykle zeptá pouze na účel cesty a počet dnů, které v Ománu hodláte strávit.

Kolik stojí vízum do Ománu?

Ománské vízum obdržené po příletu/příjezdu do země je zdarma.

Vízum při cestách nad 14 dní

Chcete-li v Ománu pobývat více než 14 dní, už musíte vyřídit vízum v předstihu on–line skrze portál evisa.rop.gov.omK dispozici jsou 2 druhy víz:

  • na 30 dní (pouze 1 vstup) za 20 OMR
  • celkový pobyt 6 měsíců v rámci 5leté platnosti víza (více vstupů) za 50 OMR

Tranzitní vízum do Ománu

Od ledna 2021 není třeba řešit žádná tranzitní víza při přestupu v Ománu. Budete-li mít na letišti v Maskatu delší přestup, bez problémů se můžete vydat do města. Vztahuje se na vás zjednodušené turistické vízum, které dostanete zdarma po příletu formou razítka do pasu.

Další dokumenty

U krátkodobých pobytů do 14 dní postačí mít platný pas alespoň 6 měsíců od data výstupu z Ománu. Například cestujete-li do Ománu v termínu 1.1. až 10.1.2022 a váš pas vyprší 9.7.2022, do Ománu nebudete vpuštěni (resp. už do letadla).

Potřebujete také potvrzení o rezervaci hotelu a letenku nebo jízdenku z Ománu.

Celní předpisy

Do země se nesmí přivážet drogy a pornografický materiál, můžete si vzít dva litry alkoholu na osobu (pít alkohol na veřejnosti se ale nesmí).

Chystáš se do Ománu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 13. 02. 2023
Navrhni úpravu

31 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Tomáš B.
Tomáš B.
před měs

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s tím, když chce člověk jet pod stan a nemá tudíž žádnou rezervaci hotelu? Dostanu i tak vízum?

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před měs

Asi myslíš to razítko po příletu a nevím, jestli při kontrole nejsou někdy přísnější, ale níže psal Vlastimil B.: "na 14 dní dostaneš bezproblémově vízum zdarma po příletu. Kontrolovali jen zpáteční letenku, ptal se na ubytování, ukázal jsem papír s ubytkem na první tři dny, ani se na to pořádně nepodíval."

Rezervace ubytování se dá obvykle zrušit (tj. po získání razítka), takže já bych si udělal takovou třeba na booking.com. Pro první 2 noci asi už zrušit bezplatně nepůjde (pokud takovou někde nenajdeš), takže bych doporučil si najít na úvod nějaké levné ubytování třeba v Maskatu a Nizwě (nebo v Salále), které opravdu využiješ (tam bys ve stanu stejně nespal).

Avatar uživatele michaela.tomasu
michaela.tomasu
před 2 měs

Ahoj hrotí se to nejak když budu chtít jezdit do Ománu třeba každý měsíc na týden? Vždy dostanu Víza při příjezdu nová? Nebo to uz musím řešit jinak? Ma někdo zkušenost ? Díky 

Avatar uživatele libor.vancura
libor.vancura
před 3 měs

Letím do Ománu 11. ledna na 3 týdny, snažil jsem se získat elektronická turistická víza typ 26 b na 30 dní, i přes velké snažení se mi na vízovém webu nepodařilo žádost vyplnit. Nakonec jsem zavolal na honorární konzulát Ománu v Praze a tam jsem se dověděl, že vízové stránky od covidu nefungují a že se veškerá víza vystavují po příletu v Ománu na letišti, tedy i ta turistická na 30 dní. To je dost důležitá informace, nevím, jestli mi ji může někdo potvrdit, třeba z osobní zkušenosti.

Avatar uživatele Ina
Ina
před 3 měs

Jak je to s tím 14 denním vízem? Počítá se těch 14 dnů ode dne následujícího po příletu (den vstupu se nepočítá??), nebo se počítá 14 dnů i se dnem vstupu?. 

Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1
před 3 měs

15 dnů, 14 nocí, např. 1.12. až 15.12.

Avatar uživatele Ina
Ina
před 3 měs

Jsem z toho totiž zmatená... MMáte takové razítko v pase? Můžete poslat třeba foto toho razítka? Tedy že to je 1+14?Já se na to totiž ptala na různých místech, a všichni říkají, že se do těch 14 dnů počítá už i den příletu, tedy čistých 14 dnů... Tak fakt nevím... Jak vypadá to razítko? Je tam přesně označeno období, po které vízum platí? 

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 měs

Většina zemí 1. den počítá, ale některé ne. Já byl v Ománu před téměř 5 lety na 30denní vízum a mám na razítku datum vstupu a datum, do kdy platí. Celkem bylo na 31 dní. 

Avatar uživatele Ina
Ina
před 3 měs

To je právě to, je to různé. Aktuálně v roce 2022 razítko na 30 dnů vypadá tak, že tam je datum : 17.6.2022-16.7.2022....Proto se ptám na aktuální stav víza na 14 dnů, jak vypadá to razítko teď 

Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1
před 3 měs

Byla jsem 17.12.2021 až 31.12.2021 a 14ti denní vízum bylo ok. 

Avatar uživatele Ina
Ina
před 3 měs

A to razítko v pase máte tedy : entry 17.12.2021, valid to 31.12.2021? 

Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1
před 3 měs

Jak můžete vidět, tak na vízu bylo 17 až 30, ale razítka entry 17 a exit 31 a vše v pohodě. 

Edit.: Nejde nahrát foto, takže to nevidíte, ale mám to v pasu přesně takhle.

Avatar uživatele Ina
Ina
před 3 měs

Jojo, vím, že nejde nahrát foto, taky mi nešlo... Tak to očividně záleží na náladě imigračního úředníka... Jestli uzná ten den přes limit.. 

Avatar uživatele kopetzka
kopetzka
před 4 měs

Ahoj,

chtela bych se zeptat, zda jeste plati moznost ziskat visa on arrival po priletu do Muskatu.

Zde se pise, ze nikoliv: https://www.ivisa.com/oman-blog/...-arrival 

Na strankach MZV zadny update neni.

Pres online evisa je moznost zakoupit pouze 10 a 30 denni visa za poplatek. Zadna zminka o on arrival visa tam neni.

Posilala jsem mail na  Info-OmaneVisa@rop.gov.om, ale zatim bez odpovedi.

Moc dekuji!

Kryštof Hájek
před 4 měs

Ahoj, 

informace výše jsou aktuální, doplnil jsem oficiální odkaz ománského min. zahraničí o bezvízovém styku (https://fm.gov.om/visitors/entry-visas/).

Web ivisa.com rozhodně nedoporučuji jako relevantní zdroj, aktualizován je ještě méně než web našeho MZV.

Avatar uživatele
Vlastimil B.
před 4 měs

Ahoj, jasně, na 14 dní dostaneš bezproblémově vízum zdarma po příletu. Kontrolovali jen zpáteční letenku, ptal se na ubytování, ukázal jsem papír s ubytkem na první tři dny, ani se na to pořádně nepodíval. Někteří kluci se tam v uniformě cítí asi důležitě, strašně zkoumavě hleděli do monitoru, ale reálně spíše řešili, kdy je vystřídá kolega (tzn. zdlouhavá fronta, pokud nebudeš od letadla mezi prvními). To samé při odletu, tam počítej minimálně třeba s 30 minutami navíc.

Avatar uživatele Ina
Ina
před 3 měs

Mohu se zeptat, jak to to s těmi 14 dny? 14 dnů se počítá ode dne následujícího po příletu, tedy den příletu se nepočítá? Jak vypadá to razítko? 

simca.r
před 4 měs

Ahoj, nemáte aktuální zkušenost s tranzitním vízem (respektive se zjednodušeným turistickým v podobě razítka do pasu? :)

14.12. v Muscatu přestupujeme při cestě do Colomba, na další letadlo budeme čekat nějakých 15 hodin. Rádi bychom se za tu dobu podívali mimo letiště a obešli pár zajímavých míst.

Vracíme se 30.12., kdy budeme v Muscatu čekat na letadlo do Prahy 7 hodin (kdy možná rovněž opustíme letiště).

Bude při obou cestách stačit bezplatné turistické razítko nebo máme zařídit vízum, případně jaké?

Děkuji 😊

Kryštof Hájek
před 4 měs

Ahoj, informace výše jsou aktuální, tedy vše platí :) Řešit nemusíte nic.

Avatar uživatele Jardahar H.
Jardahar H.
před 4 měs

Ahoj, jsem trochu zmaten podmínkami víz. Budeme v Ománu s rodinou 9 dnů, tedy cílím na 10 denní, dle infa dole chápu, že nežádám elektronicky, tam jsou jen 30 denní, ale podmínkou 10 denní je prokázat se potvrzením ubytováním, rezervací hotelu, ale jedeme individuálně a ubytko budu mít dopředu jen na cca 2 noci. Takže spadám do kategorie, že msuím mít 30 denní víza když nejedu s cestovkou a nemám veškerá ubytka zaraezervovaná ? A nebo si zarezervovat ubytování na všechny dny a ty jim ukázat by byla asi taky cesta k 10 denním ?

Avatar uživatele BMAJTZ
BMAJTZ
před 4 měs

Tohle by mě taky zajímalo. Mám v plánu tam navíc vstoupit pozemní cestou a ideálně chci kempovat a řešit to co nejvíce lowcostově. Taky z toho nejsem moc chytrý. Pročítám si stránky https://evisa.rop.gov.om a tam nic o povinností rezervace ubytování nepíšou (viza typ 26A nebo 26O). 

Avatar uživatele BMAJTZ
BMAJTZ
před 4 měs

Tak jsem polozil dotaz na info (viz odkaz vyse) a dostal jsem jednoznacnou odpoved. V letosnim roce 2022 je to nasledovne. Jsou tri varianty, ktere lze ziskat. 1. Viza zdarma, ktere lze ziskat jen na hranicich a nebo letisti po priletu a jsou platna 14 dni. Pak je nezbytna rezervace na hotelu, zpetna letenka a zdravotni pojisteni. 2. Viza skupiny 26A. Ty uz nejsou zdarma, ale stoji 10 OMR. Jsou platna jen 10 dni, ale neni potreba ani rezervace na hotelu ani zpetna letenka. Vyrizuji se taky na hranicich, nebo po priletu. 3. Viza skupiny 26B. Opet nejsou zdarma, stoji 20 OMR, ale jsou platna 30 dni. Neni potreba rezervace hotelu ani zpetna letenka. Daji se vyridit jak na hranicich a po priletu tak online. Navic se daji az dvakrat prodlouzit. Ja osobne tedy vyuziju moznost 2.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 4 měs

U varianty 2 (10 dní) píšou 5 OMR.

Avatar uživatele
Filip
před 12 měs

Ahoj, pokud poletím z Abu Dhabí do Muscatu na 4 dny, musím si vyřizovat elektronické vízum nebo vízum obdržím zdarma při příletu na letišti? Díky

Avatar uživatele reitspiesova
reitspiesova
před rokem

Jak je to s vízy, když cestuji do Ománu s CK na 15dní/ 14 nocí/?

Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1
před rokem

Víza jsou zdarma, vše zařizuje CK.

Avatar uživatele Ina
Ina
před 3 měs

Máte razítko v pase? Od kdy se počítalo těch 14 dnů? 

Avatar uživatele DavidAAAA
DavidAAAA
před rokem

Ahoj, vstup do Ománu má aktualizovaná pravidla, na stránkách MZV jsou nesmyslné informace ( na základě včerejšího rozhovoru s konzulem Sultanátu Omán v Praze ): cesta do 10 dnů - víza jsou bezplatná , k získání na letišti ( nutno doložit zpáteční letenku na datum do 10 dnů od příjezdu a rezervaci ubytování ), vytištěné ( !!! )potvrzení o registraci do aplikace Emushriff ( lze se registrovat až ve chvíli, kdy máte CovidPas o provedeném PCR testu, takže je to na čas jen taktak, je nutné mít QR kód o očkování 1. i 2. dávkou a pojištění na dobu pobytu ( na něm musí být výslovně anglicky uvedeno, že kryje léčbu Covid 19 i případnou karanténu a zároveň musí být uvedeno, že pojištění se automaticky v případě nemoci prodlužuje po dobu léčení ). To pojištění prý ani letecké společnosti ani imigrační nekontroluje, ale jistota je jistota.

A pozor - bezplatné 10-ti denní vízum nelze již prodloužit, za překročení doby je pokuta 10 OMR/den, tj. nyní cca 580 Kč/den.

Avatar uživatele Ondřej Kučera
Ondřej Kučera
před rokem

Podařilo se někomu proklikat na 10denní turistická víza? Po registraci mi to nabízí jenom 30D.

Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1
před rokem

Je to z tohoto důvodu:

Cestující ze zemí označených G1 (nyní i ČR) obdrží víza zdarma při příletu do země (pobyt na max. 14 dní).

Avatar uživatele Ondřej Kučera
Ondřej Kučera
před rokem

Já jsem nakonec cestoval přes pozemní hranice s UAE, tam jsem bohužel musel mít 30D víza.