Vízum

Víza do Ománu jsou od 21.3.2018 vydávána on–line skrze portál evisa.rop.gov.omNicméně stále platí přechodná doba, během které můžete získat víza i po příletu, pokud je to možné, vyřiďte si je vždy online.

Na portálu proveďte registraci nového uživatele a poté v uživatelském rozhraní vyberte možnost Apply for unsponsored visa. K úspěšnému dokončení žádosti budete potřebovat scan vašeho pasu a digitální fotografii (postačí mobilem vyfocený obličej před bílou zdí).

Požádat můžete o několik typů turistických víz, z nichž nejčastěji bude vízum 26A pro pobyty do 10 dní nebo 26B pro pobyty do 30 dní. První z nich je zpoplatněno částkou 5 OMR (300 Kč) a druhé 20 OMR (1 200 Kč).

  • Cena víza na 10 dní stojí 5 OMR
  • Cena víza na 30 dní stojí 20 OMR

Víza jsou platná 1 měsíc ode dne potvrzení.

Prodloužení je možné získat na stejnou délku jako původní víza v „Directorate General Of Civil Status“ poblíž letiště v Síbu (odkaz). Raději se na místě zeptejte, ke které přepážce máte jít. Při případném překročení povolené doby pobytu je účtována pokuta ve výši 10 OMR za každý překročený den.

Ománská víza by nemělo být možné získat po příletu na mezinárodní letiště, avšak po dobu přechodu a změny systému jsou stále víza po příletu turistům vydávána. Nikdo však neví, jak dlouho tento mezistav bude fungovat.

Transitní vízum do Ománu

Současně s těmito vízy lze získat transitní víza po příletu na letiště v Maskatu taktéž za 5 OMR. Typ víz je 23A pro 24 hodin pobytu nebo 23B pro 72 hodin pobytu. Pokud ale jen přestupujete mezi dvěma lety a nechcete opouštět letiště a jít do města, vízum samozřejmě nepotřebujete.

Společná víza s Dubají

Cestovatelé mohou využít i tzv. Dubai/Oman Common visa, která opravňují k návštěvě Ománu bez nutnosti hradit vízový poplatek. Víza vám budou zdarma udělena po příletu z Dubaje do Muscatu, případně po překročení hraničního přechodu v Al-Wajajah nebo po připlutí do přístavu v Maskatu. Víza z Emirátů musí platit alespoň dalších 21 dní, což je i maximální povolená doba pobytu v Ománu.

Hraniční přechody

Některé silniční přechody do Spojených arabských emirátů nejsou určeny pro cizince, nemají přístup do elektronického systému evidujícího cizince ani potřebná razítka. To neznamená, že vás přes ten přechod neznalí pohraničníci nepustí, ale bez dokladů pobýváte v zemi nelegálně, což se nemusí vyplatit. Jedná se především o přechody na Musandamu, jediným mezinárodním silničním přechodem na poloostrově je al-Dará nacházející se na cestě směrem k emirátskému městu Rás al-Chajma. Na jiných přechodech v Ománu je naopak v poslední době zpřísněná kontrola, ostnaté dráty a několik checkpointů, kde vás pohraničníci kontrolují.

Další dokumenty

U krátkodobých pobytů do 10 dní postačí mít platný pas alespoň 6 měsíců od data vstupu do Ománu a vytisknuté potvrzení o udělení víza.

U delších pobytů do 30 dní bude vyžadována rezervace hotelu a zpáteční letenka.

Očkování

Není vyžadováno žádné speciální očkování. Doporučujeme jen zcela běžné jako je břišní tyfus. tetanus a žloutenky typu A+B.

Celní předpisy

Do země se nesmí přivážet drogy a pornografický materiál, můžete si vzít dva litry alkoholu na osobu (pít alkohol na veřejnosti se ale nesmí).

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ahoj, pokud poletím z Abu Dhabí do Muscatu na 4 dny, musím si vyřizovat elektronické vízum nebo vízum obdržím zdarma při příletu na letišti? Díky

Odpovědět
před měs
Avatar uživatele reitspiesova
reitspiesova

Jak je to s vízy, když cestuji do Ománu s CK na 15dní/ 14 nocí/?

před 2 měs
Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1

Víza jsou zdarma, vše zařizuje CK.

Avatar uživatele DavidAAAA
DavidAAAA
  • Přidal se před 3 lety
  • Napsal 3 komentáře
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2022-01-20T13:26:21+01:00)

Ahoj, vstup do Ománu má aktualizovaná pravidla, na stránkách MZV jsou nesmyslné informace ( na základě včerejšího rozhovoru s konzulem Sultanátu Omán v Praze ): cesta do 10 dnů - víza jsou bezplatná , k získání na letišti ( nutno doložit zpáteční letenku na datum do 10 dnů od příjezdu a rezervaci ubytování ), vytištěné ( !!! )potvrzení o registraci do aplikace Emushriff ( lze se registrovat až ve chvíli, kdy máte CovidPas o provedeném PCR testu, takže je to na čas jen taktak, je nutné mít QR kód o očkování 1. i 2. dávkou a pojištění na dobu pobytu ( na něm musí být výslovně anglicky uvedeno, že kryje léčbu Covid 19 i případnou karanténu a zároveň musí být uvedeno, že pojištění se automaticky v případě nemoci prodlužuje po dobu léčení ). To pojištění prý ani letecké společnosti ani imigrační nekontroluje, ale jistota je jistota.

A pozor - bezplatné 10-ti denní vízum nelze již prodloužit, za překročení doby je pokuta 10 OMR/den, tj. nyní cca 580 Kč/den.

Odpovědět
před 4 měs
Avatar uživatele Ondřej Kučera
Ondřej Kučera

Podařilo se někomu proklikat na 10denní turistická víza? Po registraci mi to nabízí jenom 30D.

před 7 měs
Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1

Je to z tohoto důvodu:

Cestující ze zemí označených G1 (nyní i ČR) obdrží víza zdarma při příletu do země (pobyt na max. 14 dní).

před 7 měs
Avatar uživatele Ondřej Kučera
Ondřej Kučera

Já jsem nakonec cestoval přes pozemní hranice s UAE, tam jsem bohužel musel mít 30D víza.

Přidat odpověď
před 6 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu