Průvodce státem
Omán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Ománu

Vízum

Víza do Ománu jsou od 21.3.2018 vydávána on–line skrze portál evisa.rop.gov.omNicméně stále platí přechodná doba, během které můžete získat víza i po příletu, pokud je to možné, vyřiďte si je vždy online.

Na portálu proveďte registraci nového uživatele a poté v uživatelském rozhraní vyberte možnost Apply for unsponsored visa. K úspěšnému dokončení žádosti budete potřebovat scan vašeho pasu a digitální fotografii (postačí mobilem vyfocený obličej před bílou zdí).

Požádat můžete o několik typů turistických víz, z nichž nejčastěji bude vízum 26A pro pobyty do 10 dní nebo 26B pro pobyty do 30 dní. První z nich je zpoplatněno částkou 5 OMR (300 Kč) a druhé 20 OMR (1 200 Kč).

  • Cena víza na 10 dní stojí 5 OMR
  • Cena víza na 30 dní stojí 20 OMR

Víza jsou platná 1 měsíc ode dne potvrzení.

Prodloužení je možné získat na stejnou délku jako původní víza v „Directorate General Of Civil Status“ poblíž letiště v Síbu (odkaz). Raději se na místě zeptejte, ke které přepážce máte jít. Při případném překročení povolené doby pobytu je účtována pokuta ve výši 10 OMR za každý překročený den.

Ománská víza by nemělo být možné získat po příletu na mezinárodní letiště, avšak po dobu přechodu a změny systému jsou stále víza po příletu turistům vydávána. Nikdo však neví, jak dlouho tento mezistav bude fungovat.

Transitní vízum do Ománu

Současně s těmito vízy lze získat transitní víza po příletu na letiště v Maskatu taktéž za 5 OMR. Typ víz je 23A pro 24 hodin pobytu nebo 23B pro 72 hodin pobytu. Pokud ale jen přestupujete mezi dvěma lety a nechcete opouštět letiště a jít do města, vízum samozřejmě nepotřebujete.

Společná víza s Dubají

Cestovatelé mohou využít i tzv. Dubai/Oman Common visa, která opravňují k návštěvě Ománu bez nutnosti hradit vízový poplatek. Víza vám budou zdarma udělena po příletu z Dubaje do Muscatu, případně po překročení hraničního přechodu v Al-Wajajah nebo po připlutí do přístavu v Maskatu. Víza z Emirátů musí platit alespoň dalších 21 dní, což je i maximální povolená doba pobytu v Ománu.

Hraniční přechody

Některé silniční přechody do Spojených arabských emirátů nejsou určeny pro cizince, nemají přístup do elektronického systému evidujícího cizince ani potřebná razítka. To neznamená, že vás přes ten přechod neznalí pohraničníci nepustí, ale bez dokladů pobýváte v zemi nelegálně, což se nemusí vyplatit. Jedná se především o přechody na Musandamu, jediným mezinárodním silničním přechodem na poloostrově je al-Dará nacházející se na cestě směrem k emirátskému městu Rás al-Chajma. Na jiných přechodech v Ománu je naopak v poslední době zpřísněná kontrola, ostnaté dráty a několik checkpointů, kde vás pohraničníci kontrolují.

Další dokumenty

U krátkodobých pobytů do 10 dní postačí mít platný pas alespoň 6 měsíců od data vstupu do Ománu a vytisknuté potvrzení o udělení víza.

U delších pobytů do 30 dní bude vyžadována rezervace hotelu a zpáteční letenka.

Očkování

Není vyžadováno žádné speciální očkování. Doporučujeme jen zcela běžné jako je břišní tyfus. tetanus a žloutenky typu A+B.

Celní předpisy

Do země se nesmí přivážet drogy a pornografický materiál, můžete si vzít dva litry alkoholu na osobu (pít alkohol na veřejnosti se ale nesmí).

Pravá Arábie

Omán leží na jihovýchodě Arabského poloostrova mezi Jemenem, Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty.

Jde o zemi, která se už částečně modernizovala, ale stále žije napůl v historii. Nenajdete zde žádné mrakodrapy jako v nedaleké Dubaji a místní ještě zcela nepodlehli kouzlu moderních technologií. V Ománu tak i dnes můžete poznat autentickou Arábii jako za starých časů.

Zároveň tato země nabízí snad všechny možnosti turistického vyžití, snad kromě lyžování a bohatšího nočního života. Jakékoli předsudky o bezpečnosti v oblasti a o aroganci Arabů hoďte za hlavu. V Ománu vám hrozí zranění nejspíše při nějaké sportovní aktivitě a sami poznáte, jak jsou Ománci přátelští a ochotní pomoct. Navštivte Omán dříve, než si jeho výjimečnost uvědomí i ostatní.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.andrs
Víza
Vízum za 5 OMR
Turistická víza na 10 dní získáš pouze on–line na evisa.rop.gov.om.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - duben
V létě panují v Ománu nesnestielné teploty, raději nejezděte.
Více o počasí
Letenky od
11 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 37 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu