Omán
Omán

Počasí v Ománu a kdy sem jet

Počasí v Ománu

Omán je díky své poloze na jihovýchodě Arabského poloostrova typicky vyprahlou pouštní destinací s celoročně vysokými teplotami. Přes léto není problém naměřit mezi 40–50 °C, během zimy se teploty drží na příjemných 22 až 27 °C.

Díky mnohým horským pásům a větrnému proudění však Omán není zcela vyprahlý a regionálně se zde objevují dokonce i monzunová období. Deště jsou však výrazně slabší než například v jihovýchodní Asii a nemusíte se jich nijak zvlášť obávat.

Našli jste do Ománu levnou letenku nebo zájezd a nejste si jistí, jaké v zemi v daný termín panuje podnebí? A jaké je moře v Ománu a teplota vody? Čtěte dál.

Regiony v Ománu s rozdílným podnebím

I když se na první pohled může zdát, že Omán je celý poušť, není tomu tak. Klima se napříč Ománem liší zejména pokud jde o srážky. Teploty vzduchu jsou plus minus podobné po celé zemi. Omán si můžeme rozdělit do 4 oblastí:

  1. Maskat a severovýchodní pobřeží – suché počasí po celý rok s ojedinělými srážkami pouze v období prosinec až únor. I přesto je krajina kolem hlavního města občasně porostlá vegetací díky schopnostem půdy na náhorní plošině Jebel Akhdar zadržovat vodu a s tím souvisejícími četnými toky wádí - koryty řek, které pravidelně vysychají.
  2. Salála a jižní pobřeží – oblíbené letovisko na jihu Ománu se těší skoro celý rok ze suchého jasného počasí. Výjimkou jsou měsíce červen až srpen, kdy vítr od Indického oceánu přináší monzunové deště. Srážky dokáží byl velmi intenzivní, ale rozhodně nejsou tak časté jako třeba v Indii či Thajsku. V tomto období v Salála však často panuje mlhavé počasí.
  3. Chasab a hory na severu – úplný sever Ománu populární třeba k jednodenním výletům z Dubaje má naopak nejvíce srážek od prosince do února. Prší tu výrazně víc než v Maskatu, i tak se ale počasí obávat nemusíte: sprchne v průměru 4x do měsíce.
  4. Vnitrozemský Omán – celé vnitrozemí podél hranic se Saúdskou Arábií a SAE vyplňuje rozsáhlá poušť. Panuje zde celoročně horké a suché počasí s minimem srážek.

Teploty během roku

Takto vypadá konkrétně počasí v Ománu v jednotlivých měsících během roku.

Počasí v lednu

Po celém Ománu panují příjemné teploty v rozmezí 25 až 28 °C, v okolí Maskatu může být výjimečně i přes 31 °C. Nejnižší noční a brzké ranní teploty klesají až k 17 °C.

V okolí hlavního města může tu a tam spadnout pár kapek, ale jde o velmi sporadické přeháňky, které jen stěží postřehnete. Na jihu v okolí Salála během ledna neprší vůbec a panuje neustále slunečné počasí.

Voda v moři dosahuje teplot 24 až 26 °C podél celého pobřeží.

Počasí v únoru

Únorový Omán přivítá cestovatele skvělými letními teplotami mezi 25 a 28 °C, nejtepleji je na severu země, "nejchladněji" na jihu v oblasti Salály. Nejnižší noční a brzké ranní teploty klesají až k 18 °C.

V Maskatu je únor nejdeštivější měsíc, což znamená slabou přeháňku asi 3x za měsíc, jinak panuje slunečné počasí. Během února se zelenají kopce kolem Maskatu a příroda v okolí je nejsvěžejší z celého roku. Naopak v Salále na jihu neprší vůbec a panuje takřka neustále jasná obloha.

Teplota moře v únoru se drží na 23 °C v Salále a na 25 °C v okolí Maskatu.

Počasí v březnu

I březen je stále ještě měsíc s naprosto parádními teplotami v rozmezí 28 až 30 °C, v pravé poledne může být až 33 °C a na poušti i přes 35 °C. Vlhkost vzduchu však není nijak extrémní, a tak je pobyt venku velmi příjemný.

Prší velice málo v okolí Maskatu, jedna až dvě intenzivnější přeháňky za měsíc se můžou objevit na severu v horách. V Salále neprší vůbec.

Moře na jihu se drží na 23 °C, na severu kolem Maskatu může jeho teplota vystoupat až na 27 °C.

Počasí v dubnu

Dubnové počasí se poprvé ukáže ve své letní podobě. V severní polovině Ománu očekávejte běžné denní teploty okolo 34 °C, jižně kolem Salály v průměru kolem 31 °C. Srážky se objeví sporadicky podél celého pobřeží, během měsíce však spadne doslova pár kapek a není třeba se cesty v dubnu obávat.

Arabské moře se prohřívá na 26 až 30 °C podél celého Ománu.

Počasí v květnu

Květnové počasí přeje dovolené v Salále na jihu Ománu. Teploty zde stoupají "jen" na průměrných 32 °C s maximy až k 37 °C. Ve zbytku Ománu jsou však průměrné teploty na 39 °C a výjimkou nejsou ani 43stupňová horka.

Déšť je během května výjimečný po celém území včetně Salály. Právě květen je poslední vhodný měsíc turistické sezony k návštěvě letoviska Salála, kde po celý měsíc panuje slunečná obloha bez mráčku.

Teplota moře stoupá na 30 °C.

Počasí v červnu

V červnu začíná období, ve kterém není vhodné cestovat do žádné oblasti Ománu. Teploty na severu kolem Maskatu stoupají na hodnoty 40 až 43 °C. Na jihu v Salále se sice drží na přijatelných 32 °C, ale od druhé poloviny měsíce se začíná projevovat monzunové období, které sice nepřinese tolik srážek, ale převážně zamračenou oblohu.

Voda v moři má během června maximální teploty z celého roku, které můžou vystoupat až na 33 °C.

Počasí v červenci

Červenec je spolu se srpnem rozhodně nejméně vhodným měsícem pro návštěvu Ománu. Vzduch se ohřívá na 38 až 47 °C v severní polovině země a na 32 °C v Salále.

Zatímco celý Omán spaluje vedro a neustálý slunečný svit, jižní pobřeží kolem Salály se halí do monzunového dusna a hustých mlh. Neprší sice tak často jako třeba v Indii či na Filipínách, ale 2-3x do měsíce se objeví silná bouřka. Nepříjemná je však zmíněná mlha, která způsobuje, že slunečního svitu je zde v červenci méně než třeba během prosince v Evropě.

Počasí v srpnu

Srpen má velmi podobnou charakteristiku počasí jako červenec. Vysoké teploty v severní části Ománu (38 až 45 °C) a prakticky konstantní hustou mlhu s občasnými bouřkami a přeháňkami na jihu okolo Salály.

Ani v srpnu tak tak dovolenou v Ománu neplánujte.

Počasí v září

V září sice teploty zvolna klesají, ale ani tento měsíc není příliš vhodný k návštěvě Ománu. Maskat a okolí se sice těší z neustále jasné oblohy, ale teploty mezi 36 a 40 °C pořád ještě neumožňují rozumný pobyt venku.

V Salále sice teploty klesnou na hezkých 28 °C, ale pořád doznívá monzunové období s častými mlhami a zataženou oblohou.

Počasí v říjnu

Během října zvolna začíná turistická sezona. Teploty v Salále sice vystoupají na nejvyšší hodnoty v roce, což ale znamená snesitelných 31 °C. Deště a mlha zcela ustupují a panuje zde neustále jasné počasí.

Sever Ománu mívá teploty mezi 35 a 39 °C a je zcela bez deště.

Teplota vody Arabském moři se pohybuje mezi 27 a 29 °C.

Počasí v listopadu

Listopad je měsíc, kdy je v celém Ománu podobné počasí. Teploty na severu i jihu šplhají k 30 °C, všude panuje jasná obloha bez kapky deště. I listopad se tak řadí k top měsícům a hlavní sezoně, kdy se do Ománu pořádá nejvíce zájezdů.

Moře je prohřáté na hodnoty kolem 26 až 29 °C.

Počasí v prosinci

Prosincové počasí je také velmi vhodné k dovolené jak u moře, tak poznávací cestě napříč Ománem. Severní i jižní polovina země se těší z příjemných teplot okolo 27 °C a takřka neustále jasným počasím.

Drobné mráčky a doslova pár kapek deště se může objevit v Maskatu a v horách na severu, ale není to rozhodně nic, kvůli čemu byste se museli obávat.

Teplota moře se pohybuje mezi 24 a 27 °C.

Tabulka teplot během roku

Maskat - Počasí v severním Ománu

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
polojasno
25 °C
24 °C
únor
polojasno
26 °C
24 °C
březen
polojasno
30 °C
25 °C
duben
jasno
35 °C
28 °C
květen
jasno
40 °C
31 °C
červen
jasno
41 °C
32 °C
červenec
jasno
39 °C
32 °C
srpen
jasno
36 °C
32 °C
září
jasno
36 °C
29 °C
říjen
jasno
35 °C
29 °C
listopad
jasno
31 °C
27 °C
prosinec
polojasno
27 °C
25 °C

Salála - Dovolená u moře

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
jasno
27 °C
25 °C
únor
jasno
28 °C
25 °C
březen
jasno
30 °C
27 °C
duben
jasno
32 °C
28 °C
květen
jasno
32 °C
28 °C
červen
přeháňky
32 °C
29 °C
červenec
déšť
28 °C
25 °C
srpen
déšť
27 °C
24 °C
září
přeháňky
29 °C
27 °C
říjen
jasno
31 °C
28 °C
listopad
jasno
31 °C
27 °C
prosinec
jasno
28 °C
27 °C

Kdy jet do Ománu

Jaké roční období je tedy nejlepší pro návštěvu Ománu? Vše záleží na preferencích a účelu cesty. Jde však asi jednoznačně říct, jaké měsíce jsou nejméně vhodné. Cestu do Ománu neplánujte v období červen–polovina září, kdy v jižní části panuje zataženo a mlhy, zatímco severní Omán spalují teploty přes 40 °C.

Plážová dovolená v Maskatu i Salále je ideální od konce října do konce dubna.

Chcete-li zažít zelená horská údolí a rozkvetlou vegetaci, zamiřte do Salály na jih těsně po období monzunů, tedy v druhé polovině září nebo na začátku října. Okolo Maskatu je naopak nejzelenější v únoru a na začátku března.

Chystáš se do Ománu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 04. 06. 2024