Omán

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Pravá Arábie

Omán leží na jihovýchodě Arabského poloostrova mezi Jemenem, Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty.

Jde o zemi, která se už částečně modernizovala, ale stále žije napůl v historii. Nenajdete zde žádné mrakodrapy jako v nedaleké Dubaji a místní ještě zcela nepodlehli kouzlu moderních technologií. V Ománu tak i dnes můžete poznat autentickou Arábii jako za starých časů.

Zároveň tato země nabízí snad všechny možnosti turistického vyžití, snad kromě lyžování a bohatšího nočního života. Jakékoli předsudky o bezpečnosti v oblasti a o aroganci Arabů hoďte za hlavu. V Ománu vám hrozí zranění nejspíše při nějaké sportovní aktivitě a sami poznáte, jak jsou Ománci přátelští a ochotní pomoct. Navštivte Omán dříve, než si jeho výjimečnost uvědomí i ostatní.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Maskat

Navštivte Starý Maskat s jeho muzei, pevnostmi a sídlem sultána. V Matře se podívejte do Zlatého súku nebo na rybí trh. Mezi Matrou a Starým Maskatem se nachází velká městská brána, obrovská nádoba na kadidlo na jednom z blízkých kopců a také okouzlující promenáda. Ve zbytku města stojí za zmínku zejména obrovská mešita sultána Kábúse a Královská opera, můžete zde také najít několik dalších muzeí a pláží s nabídkou různých vodních radovánek.

Zavřít
Ikona pinu

„Včelí úly“ v oblasti Batu a al-Ajnu

Jedná se o prastaré stavby ve tvaru včelího úlu, které sloužily jako hrobky, ale pravděpodobně měly i více účelů. Nacházejí se poblíž obcí Bata, Al-Khutm a Al-Ayn a jsou pro svou výjimečnost chráněny organizací UNESCO. Stavby vznikly ve třetím tisíciletí před naším letopočtem v době bronzové.

Prostá architektura hrobek a vědomí jejich stáří vytváří tajemnou a okouzlující atmosféru, která je podpořena výhledem na okolní hory. Klíčovým prvkem výjimečnosti zážitku je také fakt, že hrobky příliš nenavštěvují turisté, nejsou zde žádná návštěvnická centra ani průvodci. To se má do budoucna změnit, takže je vhodné navštívit hrobky ještě před invazí turistů. Odkazy na přesné umístění nejzachovalejších hrobek: hrobky v Batu, hrobky v al-Ajnu.

Zavřít
Ikona pinu

Pohoří Al–Hadžár

Navštivte některou z turistických tras na severu například tu u nejvyšší hory Džabal aš-Šámnebo „balkónovou cestu“ nebo alespoň vyjeďte do hor autem. Výhledy jsou monumentální.

Zavřít
Ikona pinu

Vádí Bání Chalíd

Za všechny sladkovodní plochy v Ománu je vhodné jmenovat tento systém malých jezírek vedoucích kaňonem (lze sem bez problémů dojet autem). V jezírkách je možné se koupat a potápět. Jedná se o „profláklé“ místo, takže je zde více návštěvníků. Na místě jsou sice záchranné kruhy, přesto si dejte pozor, ať se neutopíte. Záchranná služba je až dole v údolí. Na druhém konci řady jezírek je jeskyně, odkud přitéká voda. Strop je velice nízký a na některých místech se musíte téměř plazit. Nechoďte tam sami a vezměte si rezervní baterku, protože po pár metrech je naprostá tma. Pokud nemáte dobrodružnější povahu, raději tam nechoďte vůbec.

Zavřít
Ikona pinu

Želvy v Rás al-Džinz

V želvím středisku (Ras Al Jinz Turtle Reserve) můžete během noční prohlídky pozorovat, jak mořské želvy kladou na pláži vajíčka a jak se po pláži potulují vylíhlé želvičky, které se snaží dostat k moři.

Prohlídka stojí pět rialů a v sezoně je třeba ji objednat dopředu. Nevýhodou prohlídky je množství otravných turistů, kteří se snaží ufotit dospělou želvu k smrti. Také se může stát, že vám bude trapné želvu obtěžovat v takto intimní a náročné chvíli. Nejlepší na prohlídce jsou malé roztomilé želvy, které jdou za jakýmkoli světlem (moře, kam se chtějí dostat, odráží měsíční světlo), což vám průvodce bude demonstrovat s baterkou.

Pokud budete mít štěstí, uvidíte přímo proces líhnutí, kdy malé želvy vylézají z písku jako mravenci.

Zavřít
Ikona pinu

Poloostrov Musandam

Na pobřeží poloostrova se nachází krásné „fjordy“ čili zálivy obklopené horami. V tomto případě zálivy nebyly vytvořeny ledovcem, ale podsouváním litosférických desek, takže označení fjordy není zcela na místě.

V zálivech je možné potkat delfíny. Za poplatek si můžete užít pěknou projížďku na lodi, případně se potápět nebo šnorchlovat.

V Chasabu se nachází pevnost s pěkným muzeem o specifické lokální kultuře a přírodě. Pokud chcete vyrazit do místních hor dále od Chasabu, musíte si zaplatit taxikáře nebo půjčit auto 4x4, v zimních měsících můžete jet třeba i na kole.

Zavřít
Ikona pinu

Jeskyně al-Hoota

V Česku jsou také krápníkové jeskyně, ale málokdy tak nádherné. Mimoto chládek vám v ománském vedru prospěje. Vstup stojí 6,5 rialu. Do budoucna možná al-Hootu zastíní gigantická jeskyně Madžlis al-Džinn, kam je ale nyní obtížný přístup.

Zavřít
Ikona pinu

Misfat al Abryeen

Navštivte starobylou vesničku Misfat al Abryeen obklopenou úžasnými panoramaty ve výšce 1.000 metrů nad mořem. Najdete zde také hrad Rogan, který stojí za to navštívit.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 25 °C 26 °C 29 °C 34 °C 39 °C 40 °C 38 °C 35 °C 35 °C 34 °C 30 °C 28 °C
Hlavní sezóna

Počasí

Omán je díky své poloze na jihovýchodě Arabského poloostrova typicky vyprahlou destinací s celoročně vysokými teplotami. Přes léto není problém naměřit mezi 40–50 °C, vyvarujte se letním měsícům.

Kdy vyrazit

Sever země je nejlepší navštívit od konce září do dubna. Oblast Dafár na jihu je přístupná celoročně, nejzajímavější je sem jet v monzunovém období nebo krátce po něm, to znamená mezi červnem a říjnem. V tuto dobu se totiž krajina pokrývá zelení.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie Ománu  Omán byl jednou z prvních zemí, která přijala islám, stalo se tak už roku 630. Na začátku 16. století území kolonizovali Portugalci, kteří zde působili zhruba až do roku 1650. Poté byli vyhnáni a Omán se stal samostatnou zemí, která měla navíc několik významných kolonií ve východní Africe i v Perském zálivu. Od 18. století území významně ovlivňoval boj Velké Británie a Francie o přístav Maskat. V témže století se…

Jak ušetříš

Ománský rial Měnou je ománský rial, který je tvořen jedním tisícem baisa. [imageFill 8862] Směnárny a platba kartou Směnárny se nachází v každém větším městě. Bankomaty najdete i v menších městech, kartou lze platit v modernějších podnicích. Kolik co stojí Ceny jsou přibližně stejné jako v Česku, levnější je benzín, který stojí běžně lehce přes deset korun. Ubytování je poměrně drahé, v hlavním městě Maskatu standardně…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Ománu Letenky z Prahy a okolních letišť do Maskatu se v akci dají koupit i pod sedm tisíc, jinak obyčejně lehce přes deset. Do Salály létají charterové lety z Evropy a někdy se na poslední chvíli uvolní místo za dobrou cenu. Nejlevněji se dá do Maskatu obvykle dostat se společností Flydubai z Prahy či Bratislavy. Pokud žádná akce zrovna neprobíhá, můžete ušetřit tím, že poletíte do Dubaje, kam jsou zpravidla levnější letenky, a…

Co ochutnáš

Ománská kuchyně Stojí za to ochutnat vynikající místní datle a také chalvu, která se příliš nepodobá řecké chalvě. Má konzistenci i vzhled želé a obsahuje růžovou vodu, šafrán a další produkty. Ochutnat také můžete ománské banány nebo typickou arabskou kávu. Klidně zkuste i méně tradiční produkty, osobně máme dobrou zkušenost s vynikajícími ománskými sušenkami, v nichž jsou pistáciové, kešu a další oříšky. [imageFill 8864] Ve stravovacích…

Jaké výlety podnikneš

Treky Omán má celkem překvapivě síť značených turistických tras. I když slovo síť je v tomto případě poměrně nevhodné, tras je pouze několik. Většina z nich se nachází v pohoří  Hadžár, jedna trasa je i v Maskatu. Ke všem cestám existují mapy s popisky a stupněm obtížnosti, jsou v pdf zdarma přístupné na tomto webu, v částečně interaktivní podobě také na této stránce. Mapy jsou sice více než deset let staré, ale stále slouží…

Na co si dej pozor

Zdraví Největším rizikem je suché a horké klima. Hrozí dehydratace, spáleniny, úpal. Takže při sobě mějte vždy dost vody, nebuďte příliš dlouho na slunci, chraňte svoji pokožku opalovacími krémy a oděvem. Kriminalita  Kriminalita je celkově nízká. Okrást vás můžou nejspíše taxikáři, ale víceméně legálně.  Internet a elektřina V Ománu jsou zásuvky britského typu. Wifi je většinou v hotelech, v restauracích moc ne. Ve větších…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Víza lze získat na některých silničních přechodech (ne na všech, pouze na těch větších, jako je Hatta) a na letištích. Vízum na deset dní stojí 5 rialů, na třicet dní 20 rialů. Vízum lze jednou prodloužit na stejnou dobu. Prodloužení je možné získat v „Directorate General Of Civil Status“ poblíž letiště v Síbu (odkaz). Raději se na místě zeptejte, ke které přepážce máte jít. V současné době existuje i stránka pro elektronická víza, zatím…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie Ománu

Omán byl jednou z prvních zemí, která přijala islám, stalo se tak už roku 630. Na začátku 16. století území kolonizovali Portugalci, kteří zde působili zhruba až do roku 1650. Poté byli vyhnáni a Omán se stal samostatnou zemí, která měla navíc několik významných kolonií ve východní Africe i v Perském zálivu.

Od 18. století území významně ovlivňoval boj Velké Británie a Francie o přístav Maskat. V témže století se k moci dostala dynastie al-Saídů, která vládne dodnes. Po první světové válce se země pod vládou sultána Saída bin Tamura (1932–1970) ocitla několikrát v krizi, ne-li přímo v občanské válce. Saída však v roce 1970 svrhl jeho vlastní syn, pozdější sultán Kábús. Sultán Kábús, který vládne doposud, od svého nástupu postupně modernizoval zemi, provedl ekonomické reformy, rozšířil volební právo apod. Ovšem zároveň stále klade důraz na tradiční islámské hodnoty.

Lidé

Ománci se chovají k turistům přátelsky, většinou se jim snaží pomoct a ulehčit orientaci v zemi. Zejména v menších městech jsou turisté kuriozitou, místní se s cestovateli chtějí bavit nebo na vás alespoň zamávají, když projedou kolem. Často vás mohou například pustit ve frontě. Na druhou stranu jejich sympatické chování má své meze, je spíše nepravděpodobné, že by vás pozvali k sobě domů. Také toto chování platí pro muže, ženy se takto neprojevují, většinou lze s nimi přijít do styku v nějakém obchodě, kde pracují jako prodavačky, nebo když se večer prochází po městě se svými manželi nebo příbuznými.

Pokud jednáte s Ománci, možná vás překvapí, že i když se jdete zeptat, v kolik jede autobus, tak vám nejprve podají ruku s otázkou, jak se máte. Není vhodné ani podobně banální záležitosti řešit během 30 vteřin. Ománci i od turistů očekávají, že vzájemný rozhovor úplně neodbydou, odpoví na zdvořilostní otázku, podají ruku, pěkně poděkují apod. (samozřejmě to ale také není nutné přehánět).

V zemi působí mnoho gastarbeiterů, zejména z území bývalé Britské Indie (Indie, Pákistán, Bangladéš apod.) a dalších asijských zemí, kteří se také chovají k turistům přátelsky, možná si méně potrpí na zdvořilostní fráze.

Ománců je necelých 5 milionů, tedy necelá polovina počtu obyvatel ČR.

Svátky

Na přelomu ledna a února se v Maskatu koná velký kulturní festival. V červnu se koná jeho ekvivalent v Salále na jihu země – Khareef Festival. Po skončení ramadánu probíhá svátek Íd al-Fitr, kdy věřící mohou bez omezení hodovat.

Kultura

Omán je jedinou zemí na světě, kde převažuje ibádíja, druh islámu odlišný od sunnitské i ší'itské větve. Omán je také jednou z mála absolutistických monarchií na světě.

Místní se oblékají do tradičních bílých hábitů, oproti jiným národům na Arabském poloostrově upřednostňují tradiční africkou čapku. Součástí kroje je i zahnutá dýka (kterou málokdo běžně nosí). Ženy většinou nosí standardní černé oblečení. Zajímavostí je, že za Ománce se nepovažují pouze Arabové, ale i někdejší černošští obyvatelé afrických držav, kteří dokonce nosí stejné tradiční oblečení. Nejtradičnějším ománským řemeslem je patrně výroba kadidla, které se odsud kdysi prodávalo do celého světa.

Ománská čapka

Jazyk

V zemi se mluví arabsky, ale angličtina je také poměrně rozšířená. Menu v restauracích je dvojjazyčné, stejně jako většina nápisů na budovách nebo dopravních značkách. V Ománu se standardně používají indické číslice, arabské jsou paradoxně méně používané. Není velký problém se jiné číslice naučit, protože fungují na stejném principu jako jejich arabská verze, jen znaky jsou odlišné.

Turismus

Omán není tak známou zemí, tudíž ani není tolik přeplněný turisty (zatím, situace se rychle mění), přestože má obrovský turistický potenciál. Hoteliéři, taxikáři a průvodci jsou v zemi dostatečně rozšířeni. Všude lze najít hnědé silniční cedule, které vás nasměrují k různým atrakcím a památkám.

Obecně země není úplně vhodná pro lowcostové cestování, hostely nebo kempy zde nejsou běžné, stopování úplně nefunguje a síť hromadné dopravy je slabá. Místní navíc očekávají, že budete bydlet v luxusním hotelu a platit si místní průvodce, taxikáře a turistické kanceláře. To všechno však neznamená, že by cestovat levně bylo v Ománu nemožné, je to jen o trochu obtížnější.

Geografie

Omán má stovky kilometrů pláží, zároveň ale oplývá i vysokými horami. Nevýhodou je, že na sever země má smysl cestovat pouze část roku kvůli vysokým teplotám v letních měsících. Na jih území zasahují monzuny. Část území pokrývají dunové pouště, většinu polopouště. Oproti střední Evropě je časový posun tři hodiny.

Omán je rozlohou 4x větší než Česká republika.

Zavřít

Jak ušetříš

Ománský rial

Měnou je ománský rial, který je tvořen jedním tisícem baisa.

Ománský riál

Směnárny a platba kartou

Směnárny se nachází v každém větším městě. Bankomaty najdete i v menších městech, kartou lze platit v modernějších podnicích.

Kolik co stojí

Ceny jsou přibližně stejné jako v Česku, levnější je benzín, který stojí běžně lehce přes deset korun. Ubytování je poměrně drahé, v hlavním městě Maskatu standardně začíná na zhruba devíti stech korun, pokud hotel nekoupíte dopředu, jinak na cca pěti stech.

Spropitné a smlouvání

Spropitné se přijímá, smlouvat se dá na súku (trhu), neočekávejte velkou slevu.

Jak ušetřit

Snažte se nejezdit taxíkem, i když je to někdy těžké. Taxikáři mají několikanásobně vyšší ceny než autobusy. Vyhýbejte se restauracím v centru. Mimo civilizaci můžete spát ve stanu a ušetřit tak za ubytování.

Denní rozpočet

Den v Maskatu a okolí (u ubytování se předpokládá, že bylo koupeno v předstihu, pokoj pro dvě osoby):

Nízkorozpočtový cestovatel utratí za noc v nejlevnějším hotelu 9 rialů, cestování autobusem a pěšky bude stát 1,5 rialu, snídaně koupená v supermarketu 1rial, oběd coffeshop (neboli bistro) 2 rialy, večeře coffeeshop 2 rialy, přes den voda a svačina 1 rial. Celkové denní náklady na osobu/den vyjdou na 16,5 rialů.

Zlatá střední cesta zahrnuje noc v lepším hotelu za 16 rialů, cestování vlastním autem při půjčení auta pro dva vyjde na 6,5 rialu, snídaně v hotelu stojí 2 rialy, oběd v dobré restauraci 4 rialy, večeře v jiné dobré restauraci 3 rialy, jídlo přes den vyjde 2 rialy. Celkové denní náklady na osobu/den stojí na 33,5 rialů.

Luxusní varianta obsahuje noc v luxusním hotelu za 30 rialů, vlastní řidič pro dvě osoby 30 rialů, snídaně v hotelu za 5 rialů, oběd v luxusní restauraci 20 rialů, večeře 15 rialů. Celkové denní náklady na osobu/den vás budous stát 100 rialů.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Ománu

Letenky z Prahy a okolních letišť do Maskatu se v akci dají koupit i pod sedm tisíc, jinak obyčejně lehce přes deset. Do Salály létají charterové lety z Evropy a někdy se na poslední chvíli uvolní místo za dobrou cenu. Nejlevněji se dá do Maskatu obvykle dostat se společností Flydubai z Prahy či Bratislavy.

Pokud žádná akce zrovna neprobíhá, můžete ušetřit tím, že poletíte do Dubaje, kam jsou zpravidla levnější letenky, a poté pojedete do Maskatu (čtvrť Ruwi) s autobusovou společností ONTC neboli Mwasalat. Autobusy jezdí do Dubaje a z Dubaje třikrát denně (přes Suhar), jednosměrná jízdenka stojí okolo 60 dirhamů/6 rialů, zpáteční okolo 90 dirhamů/9 rialů. Kancelář k prodeji lístků v Dubaji (elektronicky lístky koupit zatím nelze) se nachází se na této adrese. Ze stejného místa poté odjíždí autobus. Na hraničním přechodu Hatta autobus zastaví, pohraničníci zkontrolují vaše zavazadla a doklady. Pokud jedete do Ománu, musíte zaplatit víza a poplatek za opuštění Emirátů (35 dirhamů).

Od léta 2016 je možné dostat se do Ománů lodí z Íránu (a zpět) se společností National Ferries Company. V současné době je však reálné se takto dopravit spíše pro místní. Ať už byste jeli na jakoukoli stranu, patrně by bylo nutné o víza zažádat už v Evropě a bůhví jestli by vám je v přístavu uznali. Do budoucna se plánují linky z Dubaje na poloostrov Musandam.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejvýhodnějším způsobem poznávání krás Ománu, je bez debat půjčeným autem. Dostanete se všude, nebudete závislí na jízdních řádech a jako bonus zaplatíte za litr benzinu jen asi 10 Kč.

Půjčení auta

V Ománu se jezdí vpravo, hustota dopravy je spíše nízká, zácpy hrozí leda ve velkých městech, maximální rychlost na dálnici je 120 km/h.

Půjčovny aut jsou dostupné ve velkých městech, u renomovanějších firem je možné si auto zamluvit dopředu na internetu (po zamluvení vám zástupci půjčovny dost možná zavolají i do ČR). Většinou je k půjčení nutná kreditní karta, někdy jsou problémem věkové limity. Pro půjčení je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz.

V rozlehlém Ománu je snadné překročit stanovený počet kilometrů (pokud není neomezený), nicméně v jednom testovaném případě se to příliš neřešilo, i když jsme najeli o téměř 2.000 km nad limit. Půjčovny neocení, když jezdíte příliš daleko od místa půjčení nebo pokud s autem bez pohonu na všechny čtyři kola jezdíte do hor, na druhou stranu na to nemusí nikdo přijít.

Na stopování se nedá příliš spolehnout a vzhledem k rozlehlosti země a nedostatku vody v některých oblastech to může být i riskantní.

Silnice v Ománu

Autobusy

Autobusy jezdí pouze mezi velkými městy, jako jsou Maskat, Nizwa, Salála, Sur a podobně.

Lodní doprava

Pro cesty na poloostrov Musandam lze také využít leteckou dopravu, o trochu levnější a možná zajímavější je však jet lodí se společností National Ferries Company. Lístky je možné koupit v kanceláři společnosti v čtvrti Matra v Maskatu nedaleko přístavu. NFC má kanceláře i v dalších svých destinacích. V průběhu pětihodinové cesty do Chasabu můžete sledovat filmy Hollywoodu i Bollywoodu nebo vyjít na zadní palubu a pozorovat moře a útesy. V ceně výletu jsou tři jídla. Zpáteční lístek do Chasabu z Maskatu stojí 44 rialů.

Městská doprava

Autobusy ve městech jezdí pouze v Maskatu. Ve většině okresních měst v České republice je síť hromadné dopravy podstatně vyspělejší než v hlavním městě Ománu. Autobusových linek najdete v Maskatu pouze několik a všechny končí nebo začínají na autobusovém nádraží ve čtvrti Ruwi. Pokrytá jsou pouze nejdůležitější místa jako Matra, Starý Maskat apod. Kde se přesně nachází autobusové zastávky, není nikde napsáno. Jsou známá jenom jména zastávek, takže často můžete jen hádat, kde se přesně zastávka nachází. V některých případech je zastávka umístěna pouze na jedné straně silnice a v opačném směru není viditelná. Jindy jsou zase dvě zastávky situovány v jednom směru v rozmezí 500 metrů. V autobusech jsou podobně jako v dubajském metru oddělena místa pro ženy. Lístky stojí většinou 200, 300 baisa.

Pro dopravu ve městech lze využít služby místních taxikářů, někdy to ani nejde jinak, pokud zrovna nemáte auto a nechcete jít pěšky. Taxikáři však mají na turisty nemalé finanční požadavky, oproti autobusům jsou mnohonásobně dražší. Cesty z centra na letiště začínají na 8 rialech (mimo hlavní sezonu) a mohou ale stát i 15 rialů. V rámci centra ceny začínají na 3 rialech a mohou stoupat podle sezony a aktuálních zakázek taxikáře. Taxametry nejsou běžné. Nejlepší je se domluvit s nějakými dalšími cestujícími (většinou gastarbeitery, kteří nemají auto) a zaplatit si větší dodávku. Taxikáři vás často budou obtěžovat troubením.

Zavřít

Co ochutnáš

Ománská kuchyně

Stojí za to ochutnat vynikající místní datle a také chalvu, která se příliš nepodobá řecké chalvě. Má konzistenci i vzhled želé a obsahuje růžovou vodu, šafrán a další produkty. Ochutnat také můžete ománské banány nebo typickou arabskou kávu. Klidně zkuste i méně tradiční produkty, osobně máme dobrou zkušenost s vynikajícími ománskými sušenkami, v nichž jsou pistáciové, kešu a další oříšky.

Datle

Ve stravovacích podnicích dominuje indická a pákistánská kuchyně, což znamená kari, rýži, typické indické chleby apod. Naprosto běžná je i blízkovýchodní kuchyně, humus apod. Pokud chcete ušetřit, můžete nakupovat v coffeeshopech, které se často nachází poblíž benzínových pump.

Jak se stravovat jako místní

Jezte ve svém vlastním autě. Řada Ománců v případě hůře klimatizovaných bister s nepěkným interiérem raději jídlo nakoupí a pak ho sní v autě. Jinak pro nižší ceny se vydejte dál od centra a hlavního města.

Obvyklé ceny v restauracích

Levný oběd můžete koupit do 2‒3 rialů, lepší mezi 5‒6. Luxusní obědy mohou stát i 20 rialů.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Treky

Omán má celkem překvapivě síť značených turistických tras. I když slovo síť je v tomto případě poměrně nevhodné, tras je pouze několik. Většina z nich se nachází v pohoří Hadžár, jedna trasa je i v Maskatu. Ke všem cestám existují mapy s popisky a stupněm obtížnosti, jsou v pdf zdarma přístupné na tomto webu, v částečně interaktivní podobě také na této stránce. Mapy jsou sice více než deset let staré, ale stále slouží celkem dobře.

Průvodci nejsou pro zdolání značených tras nutní, i když se vám budou snažit namluvit opak. Pokud chcete vyrazit mimo trasy, je lepší si průvodce zaplatit nebo mít aspoň kvalitní GPS či topografické mapy. Na Musandamu a v sezonně zelených horách v Dafáru se budete muset také obejít bez podrobnějších turistických map. V roce 2001 vznikla kniha Adventure Trekking in Oman, ve které se údajně nachází tipy na různé (neznačené) trasy s kvalitními mapami. Bohužel titul je v současné době nedostupný, pokud by se vám ji podařilo získat, patrně by byla cenným zdrojem informací.

Obecně ‒ v horách jsou nižší teploty, ale spáleniny hrozí stejně. Vezměte si dostatek vody a jídla, jinak se pěkný výlet může proměnit v peklo. Na některá místa se nedostanete bez automobilu s pohonem 4x4, někde to lze pouze s obtížemi.

Trekking Omán

Ferraty, stěny, horolezectví

Spolu s turistickými trasami vybudovalo ministerstvo turismu v letech 2004 a 2005 i tři ferraty, jednu v „Grand Canyonu“ u nejvyšší hory Džabal aš-Šám (Jabal Shams), jednu u vesnice Balad Sajt a jednu na pobřeží. Od roku 2012 se však vstup nedoporučuje, přesto sem turisté stále chodí. Nejbezpečnější je patrně via ferrata 1 u Džabal aš-Šám. V nedávné době luxusní horský hotel Alila Jabal Akhdar zřídil dvě vlastní trasy, jednu na úrovni 2 a jednu na úrovni 5. Pro zdolání tras kontaktujte hotel.

V Maskatu se nachází jedno lezecké centrum, kde kromě lezení na umělé stěně lze domluvit lezení v přírodě (ve městě působí i další agentury, které vám s lezením pomohou). Některé lezecké trasy jsou popsány na tomto webu.

Cyklistika

V maskatském obchodě Oman Bicycle Shop si můžete půjčit kolo (silniční, horské i trekingové). Společnost Bike Oman pořádá hromadné výlety horských kol, na jejich stránkách lze najít i mapy různých tras. Turistická společnost Bike and Hike Oman, která sídlí ve městě al-Hamra,organizuje cyklistické výlety do pohoří Hadžár s průvodcem. Nenároční cyklisté si můžou každý večer zadarmo půjčit kolo na promenádě v Matře (na 30 min.).

Jeskyně

Ve známé krápníkové jeskyni al-Hota (Al Hoota) probíhají pravidelné skupinové prohlídky s průvodcem, všude jsou světla a betonové chodníčky. Na severu i jihu země se nachází celá řada dalších jeskyní, ale „necivilizovaných“, vstup se doporučuje jen s průvodci a dostatkem zkušeností. Nedaleko Maskatu leží jedna z největších a nejvyšších jeskyní na světě‒Madžlis al-Džinn. Vstup do jeskyně je obtížný, ale možný s pomocí turistických kanceláří. Někteří turisté využívají jeskyni k BASE jumpingu. Do budoucna se má jeskyně více otevřít veřejnosti podobně jako al-Hota.

Pouště

Na východě země nedaleko města Sur se nachází dunová poušť Wahíba, u hranic se Saúdskou Arábií zasahuje na území Ománu poušť Rub al-Chálí. V dunách je možné (nejlépe s průvodci) dovádět s terénními vozy nebo si na duny jenom vylézt, případně zde přespat.

Ománská poušť

Surfování

Významné kitesurfingové centrum se nachází na ostrově Masíra na východním pobřeží země. Centrum má pobočku i na pláži Sawádí u města Barka na severu Ománu. Windsurfing a klasické surfování lze také provozovat, a to opět na ostrově Masíra, ale například i v Salále a na dalších místech.

Potápění a šnorchlování

Podél ománského pobřeží je možné najít mnoho vhodných míst k potápění a šnorchlování. Poblíž Maskatu je to například obec al-Džissa (Al Jissah), kde se nachází potápěcí centrum. Nedaleko od Maskatu také leží městečko Quarajat, kde jsou také dobré možnosti pro potápění. Na sever od Maskatu leží přírodní rezervace dajmanijatských ostrovů, kde je možné prohlédnout si pod vodou korály nebo zahlédnout velryby, žraloky či manty. Vhodným pro potápění je i poloostrov Musandam, kde se také nachází korály.

Pláže

Pláže se vyskytují na velké části ománského pobřeží, někdy vám znemožní plavání velké vlny. Půvabné a klidné pláže v zálivech se nachází například na Musandamu, ale pěkné pláže není velký problém najít kdekoliv na pobřeží.

Koupání ve sladké vodě

V Ománu je mnoho vádí (wadi), tedy údolí, na jejichž dně se nachází nějaká vodní plocha (slovo wadi se zde využívá v obecnějším významu než pouze „sezónní vysychající řeka“). Nejznámější je systém jezírek Vádí Baní Chalíd (Wadi Bani Khalid), populární je také Vádí aš-Šáb (Wadi Ash Shab) nebo Vádí Tiwi, na jihu Ománu například Vádí Darbát. Vykoupat se můžete také v propasti Bimma (Bimmah), která vznikla po pádu meteoritu.

Noční život

V Maskatu je několik klubů západního střihu, například Rock Bottom Café nebo On the Rocks. Alkohol vám také nalijí v některých hotelových restauracích. Pokud chcete zažít noční život po ománsku (dosti poklidný), vydejte se například na promenádu v Matře nebo Qurumu, případně zajděte do Marah parku. V restauracích si Ománci dají maximálně vodní dýmku, k čemuž se hodí například populární podnik Tche-tche v Qurumu s výhledem na moře.

Nakupování

V Ománu existují zároveň velká nákupní střediska západního typu, malé obchůdky i tradiční súky. Zlatý súk, který se nachází v Matře, je obzvláště vyhlášený. Obchodníci běžně oslovují kolemjdoucí, oproti trhovcům v Dubaji ale ještě celkem decentně. Na trhu můžete koupit tradiční jídlo, parfémy, bižuterii, oblečení, kadidlo, med nebo třeba ománské zahnuté nože.

Pro děti

V Maskatu jsou dva zábavní parky ‒ Marah Park v Qurumu a Riyam Park ve starém Maskatu. Poblíž Marah Parku se nachází hala, kde je možné bruslit na ledové ploše.

Pro romantiky

Romantické projížďky lodí jsou asi nejlepší v zálivech Musandamu, ale můžete si je domluvit kdekoli jinde. Západ slunce bezpochyby stojí za to v horách, nejzajímavější může být v ománském „Grand Canyonu“ (Vádí Ghul) u Džabal aš-Šám, kam se nejlépe dostanete terénním vozem. Dunová poušť může být také při západu slunce romantická (pokud vám nedojde voda, benzín nebo nezapadnete).

Kultura

V Maskatu lze najít kina západního typu. Pro milovníky hudby (mezi něž údajně patří i sultán) se v hlavním městě nachází Královská opera, kde se hraje západní i východní klasická hudba, opery, balet, dokonce i muzikály. Kromě představení je opera zajímavá i svou architekturou. Lístky můžete koupit i za pět rialů. Do Ománu občas zavítají také západní popoví a rockoví interpreti, v roce 2015 tu měl například koncert Ed Sheeran. V zemi také probíhají kulturní festivaly zmíněné už v úvodu článku.

Sportovní akce

V Ománu každoročně na přelomu ledna a února probíhá významný silniční cyklistický závod Tour of Oman. Ve zhruba tu samou dobu se koná pětidenní závod horských kol Trans Hajar a také jiné, menší závody. Atraktivní pro cizince mohou být závody velbloudů, které se taktéž konají v zimním období po celé zemi.

Architektura, historie, muzea

V Ománu se nachází mnoho pevností a hradů, například v Maskatu, Suharu, Chasabu nebo Nizwě. Pevnost chráněná organizací UNESCO se nachází v Bahle. V některých pevnostech je možné najít zajímavá muzea, například v Nizwě a Chasabu je expozice velice zajímavá. Omán také zdobí mnoho velkých mešit, které bývají v noci nasvícené, nejznámější a největší je mešita Sultána Kábúse v Maskatu. Typickým prvkem místní architektury je mimo jiné masivní zděná městská brána, často lze na ni vylézt a pozorovat auta projíždějící pod ní. Pro zájemce o dávnou historii by též mohly být vhodné pravěké hrobky v Batu a al-Ajnu, popsané podrobněji níže. V Dafáru se nachází archeologická naleziště svázaná s výrobou a prodejem kadidla, jsou zapsaná v seznamu UNESCO.

Omán obecně oplývá řadou muzeí (hodně je jich zejména ve Starém Maskatu). Většinou jsou kompletně v angličtině a zpravidla nabízí kvalitní expozice o historii a přírodě Ománu. Vstup do pevností a muzeí stojí většinou 500 baisa až 1 rial.

Pozorování zvířat

Na vyjížďkách lodí můžete pozorovat delfíny, asi nejlepší místa se nachází v zálivech poloostrova Musandam, dobré příležitosti jsou také poblíž Maskatu. Východní pobřeží země je známé pozorováním želv, nejvíce u ostrova Masíra a v želví rezervaci Rás al-Džinz, kde je možné si zaplatit noční prohlídku. Nedaleko města Hajma v poušti mezi Salálou a Maskatem se nachází rezervace přímorožce arabského. Oblast výskytu přímorožce byla dřív přírodní památkou UNESCO, tento status byl rezervaci odebrán, když Omán v oblasti významně rozšířil těžbu ropy na úkor zvířat. V současné době je přímorožců pouze několik desítek. Oblast Dafár je ideální pro pozorování ptactva. Na Musandamu kdysi žil arabský leopard, ale už nejspíš vyhynul. Kromě vzácných zvířat se v celé zemi vyskytují běžně kozy, osli a velbloudi.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Největším rizikem je suché a horké klima. Hrozí dehydratace, spáleniny, úpal. Takže při sobě mějte vždy dost vody, nebuďte příliš dlouho na slunci, chraňte svoji pokožku opalovacími krémy a oděvem.

Kriminalita

Kriminalita je celkově nízká. Okrást vás můžou nejspíše taxikáři, ale víceméně legálně.

Internet a elektřina

V Ománu jsou zásuvky britského typu. Wifi je většinou v hotelech, v restauracích moc ne. Ve větších městech jsou dispozici internetové kavárny.

Důležité kontakty

Nejbližší česká ambasáda se nachází v pirátském Abu Zabí (telefon +971 2 6782800, nouzová linka +971 50 662 8920, email abudhabi@embassy.mzv.cz). V Maskatu jsou ambasády jiných zemí EU. V případě potíží volejte policii, číslo 9999 (je to zároveň i záchranka a hasiči).

Místní zvyky

V Ománu je neslušné se příliš odhalovat. Tolerují se kraťasy, ale při vstupu do budov je vhodné si zakrýt alespoň kolena (do mešity si vzít kalhoty). Ženy by měly zakrývat dekolt a nosit delší kalhoty nebo sukně. Koupání v plavkách se doporučuje spíše na uzavřených hotelových plážích. Na veřejných plážích nebo ve vádí je zejména u žen nutné si vzít přes plavky tričko a kraťasy. Je dále třeba se vyhnout jakémukoli vyjadřování náklonnosti osobám opačného pohlaví, jakkoli může být úmysl nevinný. Sexuální témata nebo kritika sultána jsou v běžné konverzaci tabu. V době ramadánu se nehodí jíst a kouřit na veřejnosti, alkohol se veřejně nesmí pít vůbec. Pracovní týden začíná v neděli a končí ve čtvrtek odpoledne.

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Víza lze získat na některých silničních přechodech (ne na všech, pouze na těch větších, jako je Hatta) a na letištích. Vízum na deset dní stojí 5 rialů, na třicet dní 20 rialů. Vízum lze jednou prodloužit na stejnou dobu. Prodloužení je možné získat v „Directorate General Of Civil Status“ poblíž letiště v Síbu (odkaz). Raději se na místě zeptejte, ke které přepážce máte jít. V současné době existuje i stránka pro elektronická víza, zatím ale příliš nefunguje.

Hraniční přechody

Některé silniční přechody do Spojených arabských emirátů nejsou určeny pro cizince, nemají přístup do elektronického systému evidujícího cizince ani potřebná razítka. To neznamená, že vás přes ten přechod neznalí pohraničníci nepustí, ale bez dokladů pobýváte v zemi nelegálně, což se nemusí vyplatit. Jedná se především o přechody na Musandamu, jediným mezinárodním silničním přechodem na poloostrově je al-Dará nacházející se na cestě směrem k emirátskému městu Rás al-Chajma. Na jiných přechodech v Ománu je naopak v poslední době zpřísněná kontrola, ostnaté dráty a několik checkpointů, kde vás pohraničníci kontrolují.

Další dokumenty

Stačí mít platný pas.

Očkování

Pouze běžné.

Celní předpisy

Do země se nesmí přivážet drogy a pornografický materiál, můžete si vzít dva litry alkoholu na osobu (pít alkohol na veřejnosti se ale nesmí).

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Ománu.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Ománu.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Ománu s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Ománu

Thajsko, Filipíny i Omán za hubičku z Lucemburku (i na Vánoce)
-37 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Ománu?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili