Pravá Arábie

Omán leží na jihovýchodě Arabského poloostrova mezi Jemenem, Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty.

Jde o zemi, která se už částečně modernizovala, ale stále žije napůl v historii. Nenajdete zde žádné mrakodrapy jako v nedaleké Dubaji a místní ještě zcela nepodlehli kouzlu moderních technologií. V Ománu tak i dnes můžete poznat autentickou Arábii jako za starých časů.

Zároveň tato země nabízí snad všechny možnosti turistického vyžití, snad kromě lyžování a bohatšího nočního života. Jakékoli předsudky o bezpečnosti v oblasti a o aroganci Arabů hoďte za hlavu. V Ománu vám hrozí zranění nejspíše při nějaké sportovní aktivitě a sami poznáte, jak jsou Ománci přátelští a ochotní pomoct. Navštivte Omán dříve, než si jeho výjimečnost uvědomí i ostatní.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.andrs
Víza
Vízum za 5 OMR
Turistická víza na 10 dní získáš pouze on–line na evisa.rop.gov.om.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - duben
V létě panují v Ománu nesnestielné teploty, raději nejezděte.
Více o počasí
Letenky od
11 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 37 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Ománu

Co vidět a navštívit v Ománu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Ománu

Zavřít boční panel

Maskat

Navštivte Starý Maskat s jeho muzei, pevnostmi a sídlem sultána. V Matře se podívejte do Zlatého súku nebo na rybí trh. Mezi Matrou a Starým Maskatem se nachází velká městská brána, obrovská nádoba na kadidlo na jednom z blízkých kopců a také okouzlující promenáda. Ve zbytku města stojí za zmínku zejména obrovská mešita sultána Kábúse a Královská opera, můžete zde také najít několik dalších muzeí a pláží s nabídkou různých vodních radovánek.

Zavřít boční panel

„Včelí úly“ v oblasti Batu a al-Ajnu

Jedná se o prastaré stavby ve tvaru včelího úlu, které sloužily jako hrobky, ale pravděpodobně měly i více účelů. Nacházejí se poblíž obcí Bata, Al-Khutm a Al-Ayn a jsou pro svou výjimečnost chráněny organizací UNESCO. Stavby vznikly ve třetím tisíciletí před naším letopočtem v době bronzové.

Prostá architektura hrobek a vědomí jejich stáří vytváří tajemnou a okouzlující atmosféru, která je podpořena výhledem na okolní hory. Klíčovým prvkem výjimečnosti zážitku je také fakt, že hrobky příliš nenavštěvují turisté, nejsou zde žádná návštěvnická centra ani průvodci. To se má do budoucna změnit, takže je vhodné navštívit hrobky ještě před invazí turistů. Odkazy na přesné umístění nejzachovalejších hrobek: hrobky v Batu, hrobky v al-Ajnu.

Zavřít boční panel

Pohoří Al–Hadžár

Navštivte některou z turistických tras na severu například tu u nejvyšší hory Džabal aš-Šámnebo „balkónovou cestu“ nebo alespoň vyjeďte do hor autem. Výhledy jsou monumentální.

Zavřít boční panel

Vádí Bání Chalíd

Za všechny sladkovodní plochy v Ománu je vhodné jmenovat tento systém malých jezírek vedoucích kaňonem (lze sem bez problémů dojet autem). V jezírkách je možné se koupat a potápět. Jedná se o „profláklé“ místo, takže je zde více návštěvníků. Na místě jsou sice záchranné kruhy, přesto si dejte pozor, ať se neutopíte. Záchranná služba je až dole v údolí. Na druhém konci řady jezírek je jeskyně, odkud přitéká voda. Strop je velice nízký a na některých místech se musíte téměř plazit. Nechoďte tam sami a vezměte si rezervní baterku, protože po pár metrech je naprostá tma. Pokud nemáte dobrodružnější povahu, raději tam nechoďte vůbec. 

Zavřít boční panel

Želvy v Rás al-Džinz

V želvím středisku (Ras Al Jinz Turtle Reserve) můžete během noční prohlídky pozorovat, jak mořské želvy kladou na pláži vajíčka a jak se po pláži potulují vylíhlé želvičky, které se snaží dostat k moři.

Prohlídka stojí pět rialů a v sezoně je třeba ji objednat dopředu. Nevýhodou prohlídky je množství otravných turistů, kteří se snaží ufotit dospělou želvu k smrti. Také se může stát, že vám bude trapné želvu obtěžovat v takto intimní a náročné chvíli. Nejlepší na prohlídce jsou malé roztomilé želvy, které jdou za jakýmkoli světlem (moře, kam se chtějí dostat, odráží měsíční světlo), což vám průvodce bude demonstrovat s baterkou.

Pokud budete mít štěstí, uvidíte přímo proces líhnutí, kdy malé želvy vylézají z písku jako mravenci.

Zavřít boční panel

Poloostrov Musandam

Na pobřeží poloostrova se nachází krásné „fjordy“ čili zálivy obklopené horami. V tomto případě zálivy nebyly vytvořeny ledovcem, ale podsouváním litosférických desek, takže označení fjordy není zcela na místě.

V zálivech je možné potkat delfíny. Za poplatek si můžete užít pěknou projížďku na lodi, případně se potápět nebo šnorchlovat.

V Chasabu se nachází pevnost s pěkným muzeem o specifické lokální kultuře a přírodě. Pokud chcete vyrazit do místních hor dále od Chasabu, musíte si zaplatit taxikáře nebo půjčit auto 4x4, v zimních měsících můžete jet třeba i na kole.

Zavřít boční panel

Jeskyně al-Hoota

V Česku jsou také krápníkové jeskyně, ale málokdy tak nádherné. Mimoto chládek vám v ománském vedru prospěje. Vstup stojí 6,5 rialu. Do budoucna možná al-Hootu zastíní gigantická jeskyně Madžlis al-Džinn, kam je ale nyní obtížný přístup.

Zavřít boční panel

Misfat al Abryeen

Navštivte starobylou vesničku Misfat al Abryeen obklopenou úžasnými panoramaty ve výšce 1.000 metrů nad mořem. Najdete zde také hrad Rogan, který stojí za to navštívit.

Počasí a sezóny v Ománu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Maskat
Městská turistika

21 °C

22 °C

25 °C

30 °C

34 °C

35 °C

34 °C

32 °C

31 °C

29 °C

25 °C

22 °C
Salála
Dovolená u moře

23 °C

24 °C

25 °C

27 °C

29 °C

29 °C

26 °C

26 °C

25 °C

26 °C

26 °C

24 °C

Počasí

Omán je díky své poloze na jihovýchodě Arabského poloostrova typicky vyprahlou destinací s celoročně vysokými teplotami. Přes léto není problém naměřit mezi 40–50 °C, vyvarujte se letním měsícům.

Sezóny a kdy vyrazit

Sever země je nejlepší navštívit od konce září do dubna. Oblast Dafár na jihu je přístupná celoročně, nejzajímavější je sem jet v monzunovém období nebo krátce po něm, to znamená mezi červnem a říjnem. V tuto dobu se totiž krajina pokrývá zelení.

Skvělé akce do Ománu

ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 47%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
13 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu