Pákistán
Pákistán

Doprava v Pákistánu

Jak do Pakistánu

Do Pákistánu lítá mnoho společností, například Emirates, Turkish Airlines, Qatar Airways. Dostanete se s nimi nejen do Islamabádu, ale i Karáčí, Láhaur, Pešáwaru a dalších měst. I přes relativní blízkost Pákistánu (6 hodin letu do Dubaje + 2 hodiny do Pákistánu), jsou letenky poměrně drahé, v průměru kolem 20.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Cestovatelé, kteří nemají přílišné zkušenosti s arabským světem nebo nejsou zdatní řidiči, raději využijte autobusovou dopravu. Půjčení auta je však možné.

Autobusem

Nejlepší z hlediska komfortu je autobusová společnost Daewoo, která přejíždí po celém Pákistánu kromě Karakoram Highway. Má přesné odjezdy, nové a rovněž čisté autobusy. Když si připlatíte dolar, můžete sledovat filmy v anglickém jazyce, využít sklápěcí sedadlo. Taxikářovi řekněte, že se chcete dostat na bus station Daewoo a on vás bez problémů sveze.

Obecně jsou autosbuy nejlevnější způsob dopravy. Na jízdní řád se nespoléhejte (kromě výše zmíněné společnosti Daewoo), nikdo ho tu nedodržuje. Když už přijede autobus, nastupujte jakýmikoli dveřmi. Obecně platí, že místa na střeše bývají nejlevnější. V autobuse platí pravidlo, které musíte dodržovat, přední řada je vyhrazena ženám a zadní pak mužům, v žádném případě nemůžou sedět spolu.

Po nastoupení se většinou čeká na příchod dalších lidí, aby se naplnil autobus. Kromě řidiče mají autobus na starosti ještě dva muži. Jeden je prodejce jízdenek a druhý vyskakuje z autobusu při každé zastávce a hlásí směr, kam autobus pojede a rovněž k němu chodí lidé říct, kde vystupují. Autobus vám zastaví podle vašich potřeb. Pro pákistánské autobusy je charakteristickým znakem dekor. 

Když chcete ušetřit a nezáleží vám na pohodlí, svezte se autobusem, který najdete na autobusové stanici.

Půjčení auta

Na projížďku v autě vám stačí řidičský průkaz, ale raději si vezměte s sebou také mezinárodní řidičský průkaz. Půjčoven je dostatek hlavně ve velkých městech nebo i na letišti. Dokonce i váš hotel může pronajímat auta, zeptejte si přímo tam a auto vám zařídí ihned. Držte se však pravidel jízdy, a to: jezdí se vlevo, největší povolená rychlost je 65 km/h, na dálnicích je pak největší povolená rychlost 120 km/h.

Dejte si však pozor na pákistánské silnice, bývají mnohdy rozbité a řidiči agresivní. Bez troubení a hluku na ulicích by to nebyla pravá jízda, když si chcete vydobýt své místo na silnici, trubte. Řízení bez místního či průvodce se však neodporučuje. Silnice bývají plné výmolů, trpí špatnou údržbou. Mýtné se zřídkakdy vybírá. Kdyby se tak stalo, bude to stát 3–10 PKR.

Hlavní tahy jsou však poměrně kvalitní, směrové nápisy bývají i v latince. Značné řidičské zkušenosti vyžadují cesty do horských oblastí, kde jsou cesty nezpevněné, s hlubokými srázy a velkým provozem. 

Letadlem

Na delší vzdálenost, především z Karáčí do zbytku země, se rozhodně vyplatí letecká doprava. Mezi největšími městy létá několik leteckých společností vesměs s velmi moderními flotilami. Průměrná cena jednosměrné letenky může být kolem 2.000 Kč. Využít můžete low-costů Shaheen Air, Air Blue, Serene Air a pak nejdražších státních Pakistan International Airlines, které létají i do menších měst. 

Železnice

Rozhodně jednou z nejzajímavějších možností dopravy je místní železnice. Síť sice není nikterak hustá, avšak spojuje ty nejdůležitější směry v ose "Karáčí – Láhaur – Islámábád" s několika málo odbočkami. Jízdu vlakem určitě nemůžeme nazvat pohodlnou, ani spolehlivou, až několikhaodinová zpoždění nejsou ničím výjimečná. 

Informace o jízdních řádech a spojích lze najít na webech pakrail.com nebo railways.gov.pk.

Městská doprava 

Ve velikých městech se dá snadno dopravit rikšou. Kromě řidiče se tam vtěsnají dva dospělí. Zastavíte ji snadno, mávnutím rukou, poté se mezi sebou dohodnete na trase a smlouváte cenu. Vezměte v úvahu, že rikša nejezdí do kopce ani po horách. 

Další variantou dopravy jsou taxíky, nejsou drahé, poněvadž jezdí na plyn nebo naftu. Taxíky jsou většinou žluté barvy, tak je bez problému zahlédnete. Pár taxíků má i černou barvu, ty jsou o hodně starší a opotřebovanější.

Chystáš se do Pákistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.