Pákistán

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Nejkosmopolitnější země čistých

Pákistán se rozkládá v jižní Asii, obklopen Indií, Čínou, Afghanistánem a Iránem. Omývá ho Arabské moře, přičemž se celým územím táhne řeka Indus, té můžou obyvatelé vděčit za úrodné naplavené nížiny.

Pákistán znamená v urdském překladu ,,země čistých“. I když všude kolem naleznete spoustu odpadků volně pohozených na ulici, místní vidí čistotu země v myšlence duchovního čista, dobrého srdce a pravé víře.

Pákistán je označován i jako krajina protikladů. I když patří mezi nejchudší státy Asie, je natolik vědecky a technicky vyspělý, že si dokázal vyrobit atomové bomby úplně sám. Prosluněné pláže tu nehledejte, ale když jste milovník přírody nebo horolezectví, bude to pro vás ráj na zemi. Hory v Gilgitu, dechvyrážející stavby v Láhauru, laskavost, pohostinnost, to všechno naleznete zde.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Gilgit

Výchozí bod pro treky, ale i horolezecké výpravy do Himálaje najdeme na samotném severu Pákistánu v krásném zeleném údolí Karakoram. Nejjednodušší a zdaleka nejrychlejší spojení sem vede skrz místní letiště přímo linkou z Islámábádu, je však vždy nutné mít určitou několikadenní rezervu, kvůli počasí je časté rušení a velké zpožďování letů.

Zavřít
Ikona pinu

Islamábád

Pákistánské hlavní město překvapí svoji upraveností a čistotou, v tomto případě opravdu platí, že Pákistán chce, aby hlavní město vypadalo reprezentativně a majestátně. Islamábád se také řadí k nejbezpečnějším místům v celé zemi.

V okolí města najdete mnoho parků a vyhlídek, mezi nejlepší patří Pir Sohawa.

Zavřít
Ikona pinu

Láhaur

V městě Láhaur (Lahore) navštivte následující:

V Šalimarovych zahradách se nachází vodní nádrže a studny. Společně s Láhaurskou pevností patří mezi starověké památky Pákistánu. Jsou situovány v Lahore. Láhaurská pevnost společně s paláci z mramoru a s Šalimarovymi zahradami jsou rozhodně pastva pro oči. Jsou typickým příkladem mogulských památek, protože památky zde stojí od období mughalského panovníka.

Skvělou atmosféru zažijete v pevnosti a bazaru přiléhajícím ke královské mešitě Badshahi, která je nejkrásnější svého druhu.

Nenechte si ujít slavnost Wagah v Lahore. Tisíce lidí přichází na toto místo, aby si užili uzavíraní hranic mezi Pákistánem a Indií. Lidé z Pákistánu i Indie křičí svá národní hesla a snaží se navzájem překřičet.

Mešita Wazir Khan vám nabídne výhled na celé město Lahore. Za menší poplatek se dá vyjít na střechu mešity.

Wazir Khan

Zavřít
Ikona pinu

Nanga Parbat

Skvost Nanga Parbat je devátý nejvyšší vrchol Země. Vzdálenost od řeky Indus až po hlavní vrchol je 25 km a převýšení činí 7.000 m, jedná se o největší převýšení na zemi. Místními je označován jako „Ďáblova hora“ kvůli početným obětem na životech.

Zavřít
Ikona pinu

Karáčí

Karáčí je největší město Pákistánu a hlavní ekonomické centrum země. Zaujme svými bazary, protiklady nových a starých budov.

Jako Indie má Bollywood, Pákistán má Lollywood. I když filmu nebudete rozumět, o atmosféru se postarají místní obyvatelé, kteří filmy vyjadřují své emoce, proto navštivte některé z místních kin.

Zavřít
Ikona pinu

Khewra

Khewra solný důl je druhý největší solný důl na světě nacházející se v Khewře. Uvnitř něho je vlak, jímž projedete celý důl. Sůl vytváří na stěnách a stropech dolu neuvěřitelné obrazce a barvy.

Asi 2 hodiny jízdy východně od dolů najdete pevnost Rohtas Fort. Byla vybudována na vojenské účely a dal ji zhotovit král Sher Shah Suri v roce 1541. Dnes patří ke světovému dědictví UNESCO.

Rohtas Fort

Zavřít
Ikona pinu

Mohenjo Daro

Milovníky archeologie a historie zaujme jedna z nejvýznaměnšjích lokalit svého druhu na celém světě – Mohendžo daro. Dopravíte se sem hromadnou dopravou z města Khanpur, mnohem snazší však bude přiletět vnitrostátní linkou z Karáčí na letiště, které se nachází doslova pár set metrů od arecheologických vykopávek.

Počasí a sezóny

Počasí

V horách dominuje studené klima a na určitých částech území se vyskytují letní monzunové deště. Na jihu a v centrální části země při břehu Arabského moře srážky dosahují 170 mm, 900 mm na severu. Letní průměrné teploty se šplhají mezi 30–36 °C v zimě kolem 10– 16 °C.

Kdy vyrazit

Jižní oblast Pákistánu se vyplatí navštívit od listopadu do února, horské oblasti v únoru až dubnu. Letní horko je nesnesitelné a navíc v červenci a srpnu přichází monzuny.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Pákistán byl součástí Indie až do roku 1947. Poté se rozdělil na dvě části: Pákistán a Východní Bengálsko, jež se osamostatnilo, a následně vytvořilo Bangladéš. Od té doby se v krajině vystřídalo mnoho diktatur, uskutečnilo množství převratů. Krajina byla do roku 1956 součástí Britského společenstva národů, poté se stala republikou. O provincie Džamu a Kašmír se vedli konflikty s Indií. Krajina má…

Jak ušetříš

Pákistánská rupie Pákistánská rupie je zákonným platidlem, setina rupie se nazývá pais. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 10, 20, 50, 100, 500, 1.000, 5.000 rupií. Mince existují v hodnotách 2 a 1 pákistánská rupie a 50 a 25 pais. 1 pakistánská rupie činí 0,2330 CZK. [imageFill 5918] Směnárny a platba kartou Nejlepší volbou ke směnění je americký dolar. Velmi dobrou volbou jsou také cestovatelské šeky. S výměnou…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Pakistánu Do Pákistánu lítá mnoho společností, například Emirates, Turkish Airlines, Qatar Airways. Dostanete se s nimi nejen do Islamabádu, ale i Karáčí, Láhaur, Pešáwaru a dalších měst. I přes relativní blízkost Pákistánu (6 hodin letu do Dubaje + 2 hodiny do Pákistánu), jsou letenky poměrně drahé, v průměru kolem 20.000 Kč. Jak se nejlépe dopravovat Cestovatelé, kteří nemají přílišné zkušenosti s arabským světem nebo nejsou zdatní…

Co ochutnáš

Pákistánská kuchyně Pákistánská kuchyně má hodně společných rysů s indickou. Pár rozdílů najdeme hlavně v tom, že indická kuchyně si více zakládá na vegetariánské stravě na rozdíl od pákistánské, kde dominuje maso kromě vepřového. Ale i když jste vegetarián, nezoufejte, najdou se zde vegetariánská jídla, kupříkladu květák, lilek, čočka, špenát, to vše kombinují s různými omáčkami. Připravte se na hodně pálivé směsi jídel a po…

Jaké výlety podnikneš

Pláže Poměrně pěkné pláže se zajímavými útesy najdete v Paradise Point. Za pohled také stojí pláž Clifton, bizarní kousek pláže v Pákistánu, naleznete zde velbloudy procházející se po břehu moře, dokonce se na nich můžete svézt, ovšem za menší poplatek. Polo Stejně jako v Indii, i v Pákistánu je národním sportem polo. Když chcete sportovat s výhledem na hory, navštivte průsmyk Shandur. Plavba lodí Úchvatný pohled na…

Na co si dej pozor

Zdraví Hygiena je na nízké úrovni, proto si dávejte pozor na ovoce a zeleninu, omyjte si je balenou vodou, nepijte vodu z kohoutku a buďte zvláště opatrní používání při ledu do pití. Rovněž si dejte pozor na volně pobíhající zvířata a hmyz. Do přírody se vydejte pouze na doporučení vašeho průvodce. Rizika onemocnění jsou na spalničky, filarióza, horečka dengue. Pákistánci nepoužívají toaletní papír, tak si jej nezapomeňte přibalit s sebou.…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Platí zde vízová povinnost. Vízum si můžete vyřídit turistické, a to buď na rok nebo na tři měsíce. Poplatek na tříměsíční pobyt činí 31 dolarů, na rok pak 61 dolarů. Můžete si požádat o prodloužení víza, ale maximálně o tři měsíce. Při prodloužení je poplatek nižší, a to 10 dolarů. Turistické vízum platí po celém území Pákistánu kromě vojenských, pohraničních a vysokohorských oblastí s nadmořskou výškou nad 600 m, pro tyto…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Pákistán byl součástí Indie až do roku 1947. Poté se rozdělil na dvě části: Pákistán a Východní Bengálsko, jež se osamostatnilo, a následně vytvořilo Bangladéš. Od té doby se v krajině vystřídalo mnoho diktatur, uskutečnilo množství převratů. Krajina byla do roku 1956 součástí Britského společenstva národů, poté se stala republikou. O provincie Džamu a Kašmír se vedli konflikty s Indií. Krajina má doposud labilní politický systém, který provází vojenské převraty a civilní vlády ztrácí legitimitu kvůli korupci.

Lidé

Krajina je složena z hlavních etnických skupin: obyvatelé Pandžábu, Paštůni, Sindhové, Mohadžírové a Balúčové. Kromě toho krajinu obývají i utečenci z Afghanistánu, nemuslimští Kalaši, potomci Alexandra Velikého (jak praví legenda) a jiné horské národy a kmeny. Právě pro tuhle směs etnik a národností je Pákistán považován za jednu z nejkosmopolitnějších krajin světa.

Lidé jsou skromní, jednoduší, hrdí, podělili by se s vámi i o to poslední, co by měli, a v tom tkví jejich jedinečnost. Musíte však dodržovat určitá pravidla při osobním kontaktu. Vše se dělá pravou rukou, levá ruka je považovaná za nečistou. Přivítaní je přívětivé, proto se nedivte, když uvidíte líbat se mezi sebou i muže, nikdy však neuvidíte polibek ženy a muže, i kdyby byli manželé. Navzájem se nikdy nepoplácávají po zádech, jen se hluboce dívají do očí. Neobdivujte předměty nahlas, hostitel je povinen vám obdivovaný předmět věnovat.

Tabu témata jsou ženy, sex, islám, politika. Odmítnout čaj či kávu a ukázat podrážky bot je neslušné. Když jednou odmítnete pozvání, nečekejte, že vás pozvou podruhé. Na návštěvu přineste cukroví, tabákové výrobky a podobně, v žádném případě však nenoste alkohol. Nikdy neprocházejte před osobou, která se modlí. Musíte respektovat danou zemi a zvyky s ní spojené.

Svátky

Rok v Pákistánu je nabitý svátky. Níže malý výčet:

 • 25. leden – EID-E-MILAD-UN-NABI
 • 23. březen – Národní den Pákistánu
 • 5. únor – Kashmir Day
 • 1. květen – Den práce
 • 8. červenec – EID-UL-FITR
 • 9. červenec – EID-UL-FITR
 • 14. červenec – Den nezávislosti
 • 6. září – Den obrany
 • 11. září – památka úmrtí Káid-e Azam (zakladatel Pákistánu)
 • 9. listopad – Ikbálův den
 • 13. listopad – MAHARRAM
 • 14. listopad – MAHARRAM
 • 25. prosinec – památka narození Káid-e Azam a svátek vánoční
 • 26. prosinec – 2. svátek vánoční (jen pro křesťany).

Kromě těchto svátků také uznávají islámské svátky určené lunárním kalendářem. Jsou to: Ídul-azhá – obětní svátek na památku oběti Abrahámovy, Ídul-fitr – připadá na poslední den postního měsíce ramadánu, Ášúra – desátý den měsíce muharramu slavený šiity, Šab-e barat – noc úradku, Miládun-nabí – narozeniny proroka Muhammada, ramadán – islámský postní měsíc.

Obchody bývají otevřené od 10 do 23 hod., banky obvykle od 9 do17 hod. s polední přestávkou mezi 13–15 hod. V průběhu ramadánu je pracovní doba velmi redukována.

Kultura

Z Pákistánu si můžete přinést hodně zajímavých suvenýrů v podobě tkaných věcí, keramiky, dřevěných nebo kamenných sošek. Kupříkladu hrnčířství má sálodlouhou historii. Krásné džbánky jsou ozdobeny pestrými barvami žluté, sytě zelené, rudé. Kapitolou samou pro sebe jsou pak ručně vyráběné koberce.

Koberce Pákistán

Od poloviny prosince se můžete těšit na slavnosti v údolí Birr, které jsou doprovázeny hudebními nástroji. Muži mají za úkol upéct chléb ve tvaru koz, zatímco ženy zpívají k polobohu Balomainovi, který se v krajině zdržel 4 dny při zábavě, modlitbách a pak se vrátil zpět k stvořiteli Dezauovi. Zavítáte-li sem v průběhu konání Chaumosu, měli byste se zúčastnit oslav, které můžou zahrnovat i zakoupení kozy a následně její obětování. Slavnosti v Bumboret nejsou přístupné muslimům.

Pro vstup do kalašských údolí budete muset vyplnit formulář na dočasnou registraci, který vám zdarma poskytne náčelník policie ve městě Chitral. Údolí rovněž vybízí k pěším túram.Za pouhý jeden den můžete prozkoumat pohoří z údolí Birr do údolí Bumboret, vesničané z Bumboretu vám určitě rádi ukážou průsmyky do údolí Rumbur.

Kalašský jarní festival Chilimjusht se koná 13–16. Května.

Obyvatelé kalašského údolí pořádají mnoho slavností v průběhu roku. Jsou to například:

Joshi je slaven v květnu a označuje příchod jara. Lidé se oblékají do nových šatů, ženy jsou zdobeny bižutérii, děvčata jsou poslána na kopec, kde zpívají a tancují. Ženy kromě jiného dekorují své domy a dojí dobytek. Roční dítě i s jeho matkou budou v průběhu tohoto festivalu očištěny.

Uchau se koná v polovině srpna.

Chawmos patří mezi nejdůležitější slavnosti konající se v polovině prosince, trvá dva týdny. Ženy tancují a zpívají a na závěr jsou obětovány kozy a ovce.

Jazyk

Úředním jazykem je urdština, která je příbuzná hindštině, a angličtina jako pozůstatek z britské kolonie, mateřským jazykem mluví jen 8 % obyvatel zejména v provincii Sindh. Domluvíte se zde dobře anglicky kvůli tomu, že je to oficiální jazyk. Díky různorodému národnímu složení se zde mluví dalšími 60 jazyky. Pro představu a přiblížení urdského jazyka jsme si pro vás připravili urdský slovník.

Minislovníček:

 • Assalamo aleikum – Ahoj
 • Shabb-bachär – Dobrou noc
 • Schukria – Děkuji
 • Dschii haan – Ano
 • Nahin – Ne
 • Kitne badže – V kolik hodin?
 • Ádž/Kal – Dnes/zítra
 • Rukije – Zastavte

Turismus

Velké množství turistů sem přilákají hory v severním Pákistánu. Nejedná se o zemi s rozvinutým turismem. Pákistán je zemí, která disponuje obrovským historickým dědictvím, zajímavou kulturou, zcela odlišnou v porovnání s naší. Nabízí nedotčené přírodní krásy.

Geografie

Pákistán se skládá ze čtyř samostatných provincií: Balučistán, Chajbar Paštúnchwá, Pandžáb, Sindh a dvou teritorií: území hlavního města Islamabádu, Federální spravované kmenové území a dvou částí Kašmíru: Azád Kašmír a Severní oblasti.

Balučistán – mezi místními koluje rčení, že Balučistán je země, které Alláh nadělil to, co mu při stvoření světa zbylo. Tato pouštní oblast zabírá 43 % z celkového území Pákistánu, přičemž zde žije kolem 6 miliónů lidí. Jeho hlavním městem je Kvéta.

Provincie Chajbar Paštúnchwá – dříve se označovala jako Severozápadní pohraniční provincie. Je považována za nejmenší provincii v Pákistánu, i přesto se zde nachází směs mnoha etnik, většinu však tvoří Paštúni. Hlavní město nese název Pešávar.

Pandžáb, jenž má společné rysy se severní Indií, co se týče kuchyně a mughalské architektury. Láhaur je hlavní město této provincie.

Sindh, provincie bohatá na historii. Hlavní město je Karáčí.

Azád Kašmír – slovo azád v urdském jazyce znamená svobodný.

Zavřít

Jak ušetříš

Pákistánská rupie

Pákistánská rupie je zákonným platidlem, setina rupie se nazývá pais. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 10, 20, 50, 100, 500, 1.000, 5.000 rupií. Mince existují v hodnotách 2 a 1 pákistánská rupie a 50 a 25 pais. 1 pakistánská rupie činí 0,2330 CZK.

Pákistánský riál

Směnárny a platba kartou

Nejlepší volbou ke směnění je americký dolar. Velmi dobrou volbou jsou také cestovatelské šeky. S výměnou peněz většinou nebude problém. Banky, směnárny jsou vždy ochotny pomoci a naleznete je na každém rohu. Bankomaty najdete ve větších městech, může se však vyskytnout problém, že vám nebudou akceptovat zahraniční karty.

American Express je nejakceptovanější kartou, trochu méně použitelné jsou MasterCard nebo Visa, ale kupříkladu Diners Club a jiné karty nemají téměř žádnou platnost. Proto je dobré ověřit si před vycestováním podmínky u vaší bankovní společnosti.

Kolik co stojí

Ceny za ubytování:

 • nižší třída se pohybuje kolem 200–500 PKR,
 • vyšší třída pak 1.000–1.500 PKR.

Ceny za stravu:

 • jednoduché jídlo 50–150 PKR,
 • vydatnější jídlo 500–1.000 PKR,
 • 1,5 l láhev vody: 22 PKR,
 • láhev piva 78 PKR.

Spropitné a smlouvání

Pákistánští taxikáři jsou ochotní vás zavézt kamkoliv, každý ve vás vidí dojnou krávu, proto mějte na paměti obvyklou cenu 0,20 USD za kilometr, v brzkých nočních hodinách se platí 10% příplatek. V restauracích můžete zanechat spropitné 10 %. Všude jinde platí u obchodníků smlouvání, i když při suvenýrech bývá cena přiměřená.

Jak ušetřit

Nejvíce ušetříte, když vyměníte drahé hotely za levnější ubytování, popřípadě využijete couchsurfing, jedná se o stránku, kde vám hostitel nabídne svůj gauč zadarmo. Vyberte si raději ověřené lidi, aby váš pobyt byl bezpečnější. Couchsurfing je pro dobrodruhy, kteří se nebojí spát v domě někoho cizího. Výhodu couchsurfingu vidíme hlavně v nasátí místní atmosféry, čímž lépe pochopíte zvyky země.

Dopravujte se městskou hromadnou dopravou, minibusy nebo tuk-tuky , vyjde vás to levněji než půjčení auta či taxislužba.

Levných restaurací je tu dostatek, Pákistán je považován za nejlevnější z hlediska restaurací.

Denní rozpočty

Pokud budete chtít ušetřit co nejvíce, tak vás bude stát oběd v levné restauraci 1 dolar, hotel 2–4 dolary a 600 kilometrů autobusovou dopravou do Kvéty z hranic vás vyjde kolem 9 dolarů. Ceny veřejné hromadné dopravy – miniautobus, tuk-tuk, autobusy stojí od 0,3 do 0,8 dolarů. Při prohlídce Islamabádu s návštěvou památníku, Faisal mešity, parku Daman-e-Koh vás to vyjde na 35 dolarů. Když se vydáte do Karáčí, zastavíte se na prohlídku Národního muzea, Mauzolea Quaid-e-Azam, paláce Mohatty počítejte s 30–35 dolary. V Lahoře vás čeká hrob Khan Asif, mešity Pearl, císařova hrobka Dzhehangri, a to všechno za 30 dolarů. Zajímavou informací jsou ceny vlakového jízdného, zařizování sice trvá až dvě hodiny, ale jako cizinec dostanete 25% slevu z ceny lístku a studenti poloviční slevu.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Pakistánu

Do Pákistánu lítá mnoho společností, například Emirates, Turkish Airlines, Qatar Airways. Dostanete se s nimi nejen do Islamabádu, ale i Karáčí, Láhaur, Pešáwaru a dalších měst. I přes relativní blízkost Pákistánu (6 hodin letu do Dubaje + 2 hodiny do Pákistánu), jsou letenky poměrně drahé, v průměru kolem 20.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Cestovatelé, kteří nemají přílišné zkušenosti s arabským světem nebo nejsou zdatní řidiči, raději využijte autobusovou dopravu. Půjčení auta je však možné.

Autobusem

Nejlepší z hlediska komfortu je autobusová společnost Daewoo, která přejíždí po celém Pákistánu kromě Karakoram Highway. Má přesné odjezdy, nové a rovněž čisté autobusy. Když si připlatíte dolar, můžete sledovat filmy v anglickém jazyce, využít sklápěcí sedadlo. Taxikářovi řekněte, že se chcete dostat na bus station Daewoo a on vás bez problémů sveze.

Obecně jsou autosbuy nejlevnější způsob dopravy. Na jízdní řád se nespoléhejte (kromě výše zmíněné společnosti Daewoo), nikdo ho tu nedodržuje. Když už přijede autobus, nastupujte jakýmikoli dveřmi. Obecně platí, že místa na střeše bývají nejlevnější. V autobuse platí pravidlo, které musíte dodržovat, přední řada je vyhrazena ženám a zadní pak mužům, v žádném případě nemůžou sedět spolu.

Po nastoupení se většinou čeká na příchod dalších lidí, aby se naplnil autobus. Kromě řidiče mají autobus na starosti ještě dva muži. Jeden je prodejce jízdenek a druhý vyskakuje z autobusu při každé zastávce a hlásí směr, kam autobus pojede a rovněž k němu chodí lidé říct, kde vystupují. Autobus vám zastaví podle vašich potřeb. Pro pákistánské autobusy je charakteristickým znakem dekor.

Když chcete ušetřit a nezáleží vám na pohodlí, svezte se autobusem, který najdete na autobusové stanici.

Půjčení auta

Na projížďku v autě vám stačí řidičský průkaz, ale raději si vezměte s sebou také mezinárodní řidičský průkaz. Půjčoven je dostatek hlavně ve velkých městech nebo i na letišti. Dokonce i váš hotel může pronajímat auta, zeptejte si přímo tam a auto vám zařídí ihned. Držte se však pravidel jízdy, a to: jezdí se vlevo, největší povolená rychlost je 65 km/h, na dálnicích je pak největší povolená rychlost 120 km/h.

Dejte si však pozor na pákistánské silnice, bývají mnohdy rozbité a řidiči agresivní. Bez troubení a hluku na ulicích by to nebyla pravá jízda, když si chcete vydobýt své místo na silnici, trubte. Řízení bez místního či průvodce se však neodporučuje. Silnice bývají plné výmolů, trpí špatnou údržbou. Mýtné se zřídkakdy vybírá. Kdyby se tak stalo, bude to stát 3–10 PKR.

Hlavní tahy jsou však poměrně kvalitní, směrové nápisy bývají i v latince. Značné řidičské zkušenosti vyžadují cesty do horských oblastí, kde jsou cesty nezpevněné, s hlubokými srázy a velkým provozem.

Pákistánské silnice

Letadlem

Na delší vzdálenost, především z Karáčí do zbytku země, se rozhodně vyplatí letecká doprava. Mezi největšími městy létá několik leteckých společností vesměs s velmi moderními flotilami. Průměrná cena jednosměrné letenky může být kolem 2.000 Kč. Využít můžete low-costů Shaheen Air, Air Blue, Serene Air a pak nejdražších státních Pakistan International Airlines, které létají i do menších měst.

Železnice

Rozhodně jednou z nejzajímavějších možností dopravy je místní železnice. Síť sice není nikterak hustá, avšak spojuje ty nejdůležitější směry v ose "Karáčí – Láhaur – Islámábád" s několika málo odbočkami. Jízdu vlakem určitě nemůžeme nazvat pohodlnou, ani spolehlivou, až několikhaodinová zpoždění nejsou ničím výjimečná.

Informace o jízdních řádech a spojích lze najít na webech pakrail.com nebo railways.gov.pk.

Městská doprava

Ve velikých městech se dá snadno dopravit rikšou. Kromě řidiče se tam vtěsnají dva dospělí. Zastavíte ji snadno, mávnutím rukou, poté se mezi sebou dohodnete na trase a smlouváte cenu. Vezměte v úvahu, že rikša nejezdí do kopce ani po horách.

Další variantou dopravy jsou taxíky, nejsou drahé, poněvadž jezdí na plyn nebo naftu. Taxíky jsou většinou žluté barvy, tak je bez problému zahlédnete. Pár taxíků má i černou barvu, ty jsou o hodně starší a opotřebovanější.

Zavřít

Co ochutnáš

Pákistánská kuchyně

Pákistánská kuchyně má hodně společných rysů s indickou. Pár rozdílů najdeme hlavně v tom, že indická kuchyně si více zakládá na vegetariánské stravě na rozdíl od pákistánské, kde dominuje maso kromě vepřového. Ale i když jste vegetarián, nezoufejte, najdou se zde vegetariánská jídla, kupříkladu květák, lilek, čočka, špenát, to vše kombinují s různými omáčkami.

Připravte se na hodně pálivé směsi jídel a po ruce vždy mějte bílý jogurt pro zjemnění chuti. Vůně, která vám pronikne do nosu při procházce kolem restaurací, je překvapivě jen zázvor, který přidávají do spousty jídel. Nejenže přidá do jídla skvělou chuť a vůni, podporuje také trávení.

Na oběd zkuste místní specialitu dahl – čočková kaše, jež se podává s naanem nebo s čapátím nebo sabzee, nakrájenou zeleninou zhotovenou na oleji. Maso se nejí každý den, když se jí, tak jedině s pálivou omáčkou. Po celém světě je vyhlášená rýže basmati, ta je hlavní vývozní složkou.

Místní pochoutky zahrnují morušový džem, lehký sýr promíchaný s cibulí, rozmačkaná jádra meruněk uvedená do varu s plackami čapatí, tyčinky lisované z jader meruněk.

Veliké oblibě se těší byriani, pokrm obsahující maso, krevety nebo zeleninu připravované s kořením a rýží. Další pochoutkou je Keema – mleté hovězí podávané s bramborami, květákem nebo hráškem.

Alkohol v Pákistánu není povolen, ale pro cizince se alkohol najde v licencovaných barech přímo v hotelu, určitě vyzkoušejte tradiční pivo Murree.

Karafu s vodou vám dají zadarmo. Každý by měl zkusit aspoň jeden sladký dezert. Oblibě se těší hlavně halva, upražená krupice na másle, v níž jsou přidány rozinky a sušené ovoce. V Pákistánu si zakládají na bohaté stravě, kterou mnohdy dobarvují.

Halva

Jak se stravovat jako místní

Pákistánci stolují na zemi kolem ubrusu, kam se přinesou všechna jídla. Každý se obsluhuje sám. Jedí většinou rukama, přičemž si kousky chleba nabírají hlavní jídlo. Nezbytnou složkou v každém pákistánském jídle jsou placky z žitné i pšeničné mouky a vody – čapati, roti. Když se v urdském jazyce někoho zeptáme, zdali chce jíst nebo jedl, zeptáme se ho v překladu či měl nebo si dá roti. Obvykle jedí třikrát denně pakoru – pákistánsky snack, dostanete ho v domácnosti při každém čaji.

Obvyklé ceny v restauracích

Pákistánské jídlo se hodnotí jako jedno z nejlevnějších. Ceny jsou podobné jako v Indii. Při tříchodovém menu pro dvě osoby v restauraci zaplatíte pouhých 8,70 €. Místní jídlo si tedy vychutnáte bez toho, aby vaše peněženka utrpěla. Místní kuchyně hodně čerpá z Blízkého i Dálného východu a Indie.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Pláže

Poměrně pěkné pláže se zajímavými útesy najdete v Paradise Point. Za pohled také stojí pláž Clifton, bizarní kousek pláže v Pákistánu, naleznete zde velbloudy procházející se po břehu moře, dokonce se na nich můžete svézt, ovšem za menší poplatek.

Polo

Stejně jako v Indii, i v Pákistánu je národním sportem polo. Když chcete sportovat s výhledem na hory, navštivte průsmyk Shandur.

Plavba lodí

Úchvatný pohled na kárakorámskou krajinu se vám naskytne při plavbě přes jezero Atabad.

Treking

Hispar la a Snow lake trek nachází se uvnitř samotného Karákorámu, zdlouhavý pochod přes ledovec vás nemine.

Louky pod Nanga Parbatem – po krátkém výšlapu, který bude stát za to, uvidíte stěny Nanga Parbatu.

Rush lake trek – krásné jezírko i samotná scenerie.

Gondogoro trek se považuje za jeden z nejkrásnějších treků na světě.

Shimshal trek – přes něj se dostanete ze severního Kárákorámu do Askole.

Trek kolem Nanga Parbatu – pro zběhlejší, jedná se o fyzicky náročný trek.

Trekking Pákistán

Zábava

Na stránce allevents.in/lahore/music můžete najít přehled, co se děje v daném městě, do něhož chcete jet. Jednoduše zadáte město a datum, o který máte zájem, uvidíte, co se v daném městě bude dít. Když budete mít chuť, každé dva roky se v Pákistánu organizuje Tour de Pakistan z Karáčí do Pešwáru. Jedná se o nejdelší cyklistický závod v Asii.

Noční život

V Pákistánu existují noční cluby, které patří hotelům. Jeden z nejznámějších je The Bassment se nachází se v Marriott Hotel v Islamabádu. Většina návštěvníků pochází z vyšší vrstvy a někdy je velmi obtížné se sem dostat. Návštěvníci, kteří bydlí v hotelu, zaplatí za vstup 11,5 dolarů za pár, pro ostatní to přibližně stojí 23.5 dolarů za pár.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Hygiena je na nízké úrovni, proto si dávejte pozor na ovoce a zeleninu, omyjte si je balenou vodou, nepijte vodu z kohoutku a buďte zvláště opatrní používání při ledu do pití. Rovněž si dejte pozor na volně pobíhající zvířata a hmyz. Do přírody se vydejte pouze na doporučení vašeho průvodce. Rizika onemocnění jsou na spalničky, filarióza, horečka dengue. Pákistánci nepoužívají toaletní papír, tak si jej nezapomeňte přibalit s sebou.

Kriminalita

Kriminalita je nejrozšířenější v Karáčí a Lahore. Všeobecně se nedoporučuje navštěvovat místa jako provinciw Punjab, Azad Kashmir, oblast Karáčí, indicko-pákistánskou a pákistánsko-afghánskou hranici, pákistánsko-Sin Kiangovou hranici, kmenová území FATA. Vůbec nelze doporučit návštěvu Balúčistánu na pomezí Pákistánu a Íránu. Nepohybujte se zde sami a bez průvodce.

V Pákistánu jsou časté demonstrace, krvavé etnické spory, které vedou ke zvýšené kriminalitě. Na některých místech pákistánská vláda nemá žádnou podporu. I sám premiér Pákistánu prohlásil, že je krajina zkorumpovaná.

Internet a elektřina

Elektřina

V Pákistánu se používají zásuvky typu "D", do kterých je adaptér nutný a v ČR se téměř nesežene, ale také klasické eurozástrčky typu "C", do kterých adaptér nepotřebujeme pro spotřebiče bez zemnícího kolíku.

Důležité kontakty

Při pobytu v Pákistánu vám můžou přijít vhod tato telefonní čísla:

 • Shifa International Hospital – nemocnice pro cizince: 051-8463666, 8463055, 8463000
 • Policie Islámábád: 15, 051-9107611, 9203333
 • Policie: 15
 • Hasiči 16
 • Ambulance 115, 111
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Platí zde vízová povinnost. Vízum si můžete vyřídit turistické, a to buď na rok nebo na tři měsíce. Poplatek na tříměsíční pobyt činí 31 dolarů, na rok pak 61 dolarů. Můžete si požádat o prodloužení víza, ale maximálně o tři měsíce. Při prodloužení je poplatek nižší, a to 10 dolarů. Turistické vízum platí po celém území Pákistánu kromě vojenských, pohraničních a vysokohorských oblastí s nadmořskou výškou nad 600 m, pro tyto je nutno zvláštní povolení. Zákaz pohybu platí v okruhu 30 mil od afghánsko-pákistánské hranice.

Další dokumenty

Kromě víz je v krajině nutné mít cestovní pas, platný minimálně šest měsíců po návratu z Pákistánu. Jako turisté byste se měli nahlásit na zastupitelském úřadě v Islámabádu a sdělit všechny podmínky cest a ubytování. Nemusíte se policejně registrovat, výjimku tvoří Severní území a kmenové oblasti, kde je povinnost registrace cizinců.

Očkování

Není nařízeno. Doporučené je očkování typu hepatitida typu A a B, břišní tyfus, japonská encefalitida, vzteklina, také se doporučuje očkování proti malárii. Pokud však přicházíte z oblasti, jež je zasažena epidemií, musíte přinést doklad o bezinfekčnosti, který vám vystaví v zemi výjezdu. Cizinci z oblasti výskytu žluté zimnice musí očekávat kontrolu hned při vstupu do země.

Celní předpisy

Alkohol nechte raději doma, ten je v Pákistánu zakázán. Tolerovaný je dovoz vepřového, masových výrobků z něho, ale nemůžete to s ním přehánět, dovolený je pouze v přiměřeném množství a pro krátkou osobní spotřebu. Při vstupu není nutno mít vyměněné peníze, avšak musíte při kontrole ukázat, že při vstupu do Pákistánu máte 1.000 dolarů, tato částka se může lišit při krátkodobém pobytu. Celní orgány tyto finance nekontrolují. Trest smrti může být udělen tomu, kdo bude pašovat a přechovávat narkotika. Pro cizince platí několikaleté odnětí svobody za vývoz nebo dovoz narkotik. Neexistuje žádné omezení v množství vývozu, avšak alkohol, fauna a flora chráněná zákony, starožitnosti, paliva jsou všeobecně zakázány vyvážet.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Pákistánu.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Pákistánu.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Pákistánu s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Pákistánu

Pákistán u nás zatím bohužel nemá žádné akční letenky.
Nastav si hlídače a my ti dáme vědět, jakmile se nějaké objeví!

Nastavit hlídače
Byl jsi v Pákistánu?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili