Nejkosmopolitnější země čistých

Pákistán se rozkládá v jižní Asii, obklopen Indií, Čínou, Afghanistánem a Iránem. Omývá ho Arabské moře, přičemž se celým územím táhne řeka Indus, té můžou obyvatelé vděčit za úrodné naplavené nížiny.

Pákistán znamená v urdském překladu ,,země čistých“. I když všude kolem naleznete spoustu odpadků volně pohozených na ulici, místní vidí čistotu země v myšlence duchovního čista, dobrého srdce a pravé víře.

Pákistán je označován i jako krajina protikladů. I když patří mezi nejchudší státy Asie, je natolik vědecky a technicky vyspělý, že si dokázal vyrobit atomové bomby úplně sám. Prosluněné pláže tu nehledejte, ale když jste milovník přírody nebo horolezectví, bude to pro vás ráj na zemi. Hory v Gilgitu, dechvyrážející stavby v Láhauru, laskavost, pohostinnost, to všechno naleznete zde.

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Víza
Vízum za 31 $
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Praze a Vídni.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad až duben
Letní horka jsou nesnesitelná doprovázená monzuny.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je nejčastější cena letenky z Prahy. Akce se neobjevují.
Akční nabídky

Praktické tipy do Pákistánu

Co vidět a navštívit v Pákistánu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Pákistánu

Zavřít boční panel

Gilgit

Výchozí bod pro treky, ale i horolezecké výpravy do Himálaje najdeme na samotném severu Pákistánu v krásném zeleném údolí Karakoram. Nejjednodušší a zdaleka nejrychlejší spojení sem vede skrz místní letiště přímo linkou z Islámábádu, je však vždy nutné mít určitou několikadenní rezervu, kvůli počasí je časté rušení a velké zpožďování letů. 

Zavřít boční panel

Islamábád

Pákistánské hlavní město překvapí svoji upraveností a čistotou, v tomto případě opravdu platí, že Pákistán chce, aby hlavní město vypadalo reprezentativně a majestátně. Islamábád se také řadí k nejbezpečnějším místům v celé zemi.

V okolí města najdete mnoho parků a vyhlídek, mezi nejlepší patří Pir Sohawa.

Zavřít boční panel

Láhaur

V městě Láhaur (Lahore) navštivte následující:

Šalimarovych zahradách se nachází vodní nádrže a studny. Společně s Láhaurskou pevností patří mezi starověké památky Pákistánu. Jsou situovány v Lahore. Láhaurská pevnost společně s paláci z mramoru a s Šalimarovymi zahradami jsou rozhodně pastva pro oči. Jsou typickým příkladem mogulských památek, protože památky zde stojí od období mughalského panovníka.

Skvělou atmosféru zažijete v pevnosti a bazaru přiléhajícím ke královské mešitě Badshahi, která je nejkrásnější svého druhu.

Nenechte si ujít slavnost Wagah v Lahore. Tisíce lidí přichází na toto místo, aby si užili uzavíraní hranic mezi Pákistánem a Indií. Lidé z Pákistánu i Indie křičí svá národní hesla a snaží se navzájem překřičet.

Mešita Wazir Khan vám nabídne výhled na celé město Lahore. Za menší poplatek se dá vyjít na střechu mešity.

Wazir Khan

Zavřít boční panel

Nanga Parbat

Skvost Nanga Parbat je devátý nejvyšší vrchol Země. Vzdálenost od řeky Indus až po hlavní vrchol je 25 km a převýšení činí 7.000 m, jedná se o největší převýšení na zemi. Místními je označován jako „Ďáblova hora“ kvůli početným obětem na životech.

Zavřít boční panel

Karáčí

Karáčí je největší město Pákistánu a hlavní ekonomické centrum země. Zaujme svými bazary, protiklady nových a starých budov. 

Jako Indie má Bollywood, Pákistán má Lollywood. I když filmu nebudete rozumět, o atmosféru se postarají místní obyvatelé, kteří filmy vyjadřují své emoce, proto navštivte některé z místních kin.

Zavřít boční panel

Khewra

Khewra solný důl je druhý největší solný důl na světě nacházející se v Khewře. Uvnitř něho je vlak, jímž projedete celý důl. Sůl vytváří na stěnách a stropech dolu neuvěřitelné obrazce a barvy.

Asi 2 hodiny jízdy východně od dolů najdete pevnost Rohtas Fort. Byla vybudována na vojenské účely a dal ji zhotovit král Sher Shah Suri v roce 1541. Dnes patří ke světovému dědictví UNESCO.

Rohtas Fort

Zavřít boční panel

Mohenjo Daro

Milovníky archeologie a historie zaujme jedna z nejvýznaměnšjích lokalit svého druhu na celém světě – Mohendžo daro. Dopravíte se sem hromadnou dopravou z města Khanpur, mnohem snazší však bude přiletět vnitrostátní linkou z Karáčí na letiště, které se nachází doslova pár set metrů od arecheologických vykopávek.

Počasí a sezóny v Pákistánu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Severní Pákistán - hory
Pro túry po Himáláji

-6 °C

-1 °C

8 °C

17 °C

20 °C

26 °C

28 °C

28 °C

25 °C

15 °C

5 °C

-1 °C
Paňdžáb
Oblast středního Pákistánu s velkými městy

17 °C

19 °C

24 °C

30 °C

35 °C

38 °C

35 °C

33 °C

33 °C

31 °C

25 °C

19 °C
Jižní Pákistán
Suché a horké oblasti kolem Karáčí

25 °C

27 °C

31 °C

34 °C

35 °C

35 °C

33 °C

31 °C

32 °C

35 °C

32 °C

27 °C

Počasí

V horách dominuje studené klima a na určitých částech území se vyskytují letní monzunové deště. Na jihu a v centrální části země při břehu Arabského moře srážky dosahují 170 mm, 900 mm na severu. Letní průměrné teploty se šplhají mezi 30–36 °C v zimě kolem 10– 16 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Jižní oblast Pákistánu se vyplatí navštívit od listopadu do února, horské oblasti v únoru až dubnu. Letní horko je nesnesitelné a navíc v červenci a srpnu přichází monzuny.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu