Pákistán
Pákistán

Jídlo v Pákistánu

Pákistánská kuchyně

Pákistánská kuchyně má hodně společných rysů s indickou. Pár rozdílů najdeme hlavně v tom, že indická kuchyně si více zakládá na vegetariánské stravě na rozdíl od pákistánské, kde dominuje maso kromě vepřového. Ale i když jste vegetarián, nezoufejte, najdou se zde vegetariánská jídla, kupříkladu květák, lilek, čočka, špenát, to vše kombinují s různými omáčkami.

Připravte se na hodně pálivé směsi jídel a po ruce vždy mějte bílý jogurt pro zjemnění chuti. Vůně, která vám pronikne do nosu při procházce kolem restaurací, je překvapivě jen zázvor, který přidávají do spousty jídel. Nejenže přidá do jídla skvělou chuť a vůni, podporuje také trávení.

Na oběd zkuste místní specialitu dahl – čočková kaše, jež se podává s naanem nebo s čapátím nebo sabzee, nakrájenou zeleninou zhotovenou na oleji. Maso se nejí každý den, když se jí, tak jedině s pálivou omáčkou. Po celém světě je vyhlášená rýže basmati, ta je hlavní vývozní složkou.

Místní pochoutky zahrnují morušový džem, lehký sýr promíchaný s cibulí, rozmačkaná jádra meruněk uvedená do varu s plackami čapatí, tyčinky lisované z jader meruněk.

Veliké oblibě se těší byriani, pokrm obsahující maso, krevety nebo zeleninu připravované s kořením a rýží. Další pochoutkou je Keema – mleté hovězí podávané s bramborami, květákem nebo hráškem.

Alkohol v Pákistánu není povolen, ale pro cizince se alkohol najde v licencovaných barech přímo v hotelu, určitě vyzkoušejte tradiční pivo Murree.

Karafu s vodou vám dají zadarmo. Každý by měl zkusit aspoň jeden sladký dezert. Oblibě se těší hlavně halva, upražená krupice na másle, v níž jsou přidány rozinky a sušené ovoce. V Pákistánu si zakládají na bohaté stravě, kterou mnohdy dobarvují.

Jak se stravovat jako místní

Pákistánci stolují na zemi kolem ubrusu, kam se přinesou všechna jídla. Každý se obsluhuje sám. Jedí většinou rukama, přičemž si kousky chleba nabírají hlavní jídlo. Nezbytnou složkou v každém pákistánském jídle jsou placky z žitné i pšeničné mouky a vody – čapati, roti. Když se v urdském jazyce někoho zeptáme, zdali chce jíst nebo jedl, zeptáme se ho v překladu či měl nebo si dá roti. Obvykle jedí třikrát denně pakoru – pákistánsky snack, dostanete ho v domácnosti při každém čaji.

Obvyklé ceny v restauracích

Pákistánské jídlo se hodnotí jako jedno z nejlevnějších. Ceny jsou podobné jako v Indii. Při tříchodovém menu pro dvě osoby v restauraci zaplatíte pouhých 8,70 €. Místní jídlo si tedy vychutnáte bez toho, aby vaše peněženka utrpěla. Místní kuchyně hodně čerpá z Blízkého i Dálného východu a Indie.

Chystáš se do Pákistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.