Průvodce státem
Pákistán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Pákistánu

Pákistánská kuchyně

Pákistánská kuchyně má hodně společných rysů s indickou. Pár rozdílů najdeme hlavně v tom, že indická kuchyně si více zakládá na vegetariánské stravě na rozdíl od pákistánské, kde dominuje maso kromě vepřového. Ale i když jste vegetarián, nezoufejte, najdou se zde vegetariánská jídla, kupříkladu květák, lilek, čočka, špenát, to vše kombinují s různými omáčkami.

Připravte se na hodně pálivé směsi jídel a po ruce vždy mějte bílý jogurt pro zjemnění chuti. Vůně, která vám pronikne do nosu při procházce kolem restaurací, je překvapivě jen zázvor, který přidávají do spousty jídel. Nejenže přidá do jídla skvělou chuť a vůni, podporuje také trávení.

Na oběd zkuste místní specialitu dahl – čočková kaše, jež se podává s naanem nebo s čapátím nebo sabzee, nakrájenou zeleninou zhotovenou na oleji. Maso se nejí každý den, když se jí, tak jedině s pálivou omáčkou. Po celém světě je vyhlášená rýže basmati, ta je hlavní vývozní složkou.

Místní pochoutky zahrnují morušový džem, lehký sýr promíchaný s cibulí, rozmačkaná jádra meruněk uvedená do varu s plackami čapatí, tyčinky lisované z jader meruněk.

Veliké oblibě se těší byriani, pokrm obsahující maso, krevety nebo zeleninu připravované s kořením a rýží. Další pochoutkou je Keema – mleté hovězí podávané s bramborami, květákem nebo hráškem.

Alkohol v Pákistánu není povolen, ale pro cizince se alkohol najde v licencovaných barech přímo v hotelu, určitě vyzkoušejte tradiční pivo Murree.

Karafu s vodou vám dají zadarmo. Každý by měl zkusit aspoň jeden sladký dezert. Oblibě se těší hlavně halva, upražená krupice na másle, v níž jsou přidány rozinky a sušené ovoce. V Pákistánu si zakládají na bohaté stravě, kterou mnohdy dobarvují.

Halva

Jak se stravovat jako místní

Pákistánci stolují na zemi kolem ubrusu, kam se přinesou všechna jídla. Každý se obsluhuje sám. Jedí většinou rukama, přičemž si kousky chleba nabírají hlavní jídlo. Nezbytnou složkou v každém pákistánském jídle jsou placky z žitné i pšeničné mouky a vody – čapati, roti. Když se v urdském jazyce někoho zeptáme, zdali chce jíst nebo jedl, zeptáme se ho v překladu či měl nebo si dá roti. Obvykle jedí třikrát denně pakoru – pákistánsky snack, dostanete ho v domácnosti při každém čaji.

Obvyklé ceny v restauracích

Pákistánské jídlo se hodnotí jako jedno z nejlevnějších. Ceny jsou podobné jako v Indii. Při tříchodovém menu pro dvě osoby v restauraci zaplatíte pouhých 8,70 €. Místní jídlo si tedy vychutnáte bez toho, aby vaše peněženka utrpěla. Místní kuchyně hodně čerpá z Blízkého i Dálného východu a Indie.

Nejkosmopolitnější země čistých

Pákistán se rozkládá v jižní Asii, obklopen Indií, Čínou, Afghanistánem a Iránem. Omývá ho Arabské moře, přičemž se celým územím táhne řeka Indus, té můžou obyvatelé vděčit za úrodné naplavené nížiny.

Pákistán znamená v urdském překladu ,,země čistých“. I když všude kolem naleznete spoustu odpadků volně pohozených na ulici, místní vidí čistotu země v myšlence duchovního čista, dobrého srdce a pravé víře.

Pákistán je označován i jako krajina protikladů. I když patří mezi nejchudší státy Asie, je natolik vědecky a technicky vyspělý, že si dokázal vyrobit atomové bomby úplně sám. Prosluněné pláže tu nehledejte, ale když jste milovník přírody nebo horolezectví, bude to pro vás ráj na zemi. Hory v Gilgitu, dechvyrážející stavby v Láhauru, laskavost, pohostinnost, to všechno naleznete zde.

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Víza
Vízum za 31 $
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Praze a Vídni.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad až duben
Letní horka jsou nesnesitelná doprovázená monzuny.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je nejčastější cena letenky z Prahy. Akce se neobjevují.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu