Průvodce státem
Pákistán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Pákistánu

Aktuální kurz 1 Kč = 6.68 ₨

Pákistánská rupie

Pákistánská rupie je zákonným platidlem, setina rupie se nazývá pais. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 10, 20, 50, 100, 500, 1.000, 5.000 rupií. Mince existují v hodnotách 2 a 1 pákistánská rupie a 50 a 25 pais. 1 pakistánská rupie činí 0,2330 CZK.

Pákistánský riál

Směnárny a platba kartou

Nejlepší volbou ke směnění je americký dolar. Velmi dobrou volbou jsou také cestovatelské šeky. S výměnou peněz většinou nebude problém. Banky, směnárny jsou vždy ochotny pomoci a naleznete je na každém rohu. Bankomaty najdete ve větších městech, může se však vyskytnout problém, že vám nebudou akceptovat zahraniční karty.

American Express je nejakceptovanější kartou, trochu méně použitelné jsou MasterCard nebo Visa, ale kupříkladu Diners Club a jiné karty nemají téměř žádnou platnost. Proto je dobré ověřit si před vycestováním podmínky u vaší bankovní společnosti.

Kolik co stojí

Ceny za ubytování: 

  • nižší třída se pohybuje kolem 200–500 PKR,
  • vyšší třída pak 1.000–1.500 PKR.

Ceny za stravu: 

  • jednoduché jídlo 50–150 PKR,
  • vydatnější jídlo 500–1.000 PKR,
  • 1,5 l láhev vody: 22 PKR,
  • láhev piva 78 PKR.

Spropitné a smlouvání

Pákistánští taxikáři jsou ochotní vás zavézt kamkoliv, každý ve vás vidí dojnou krávu, proto mějte na paměti obvyklou cenu 0,20 USD za kilometr, v brzkých nočních hodinách se platí 10% příplatek. V restauracích můžete zanechat spropitné 10 %. Všude jinde platí u obchodníků smlouvání, i když při suvenýrech bývá cena přiměřená.

Jak ušetřit

Nejvíce ušetříte, když vyměníte drahé hotely za levnější ubytování, popřípadě využijete couchsurfing, jedná se o stránku, kde vám hostitel nabídne svůj gauč zadarmo. Vyberte si raději ověřené lidi, aby váš pobyt byl bezpečnější. Couchsurfing je pro dobrodruhy, kteří se nebojí spát v domě někoho cizího. Výhodu  couchsurfingu vidíme hlavně v nasátí místní atmosféry, čímž lépe pochopíte zvyky země.

Dopravujte se městskou hromadnou dopravou, minibusy nebo tuk-tuky , vyjde vás to levněji než půjčení auta či taxislužba.

Levných restaurací je tu dostatek, Pákistán je považován za nejlevnější z hlediska restaurací. 

Denní rozpočty

Pokud budete chtít ušetřit co nejvíce, tak vás bude stát oběd v levné restauraci 1 dolar, hotel 2–4 dolary a 600 kilometrů autobusovou dopravou do Kvéty z hranic vás vyjde kolem 9 dolarů. Ceny veřejné hromadné dopravy – miniautobus, tuk-tuk, autobusy stojí od 0,3 do 0,8 dolarů. Při prohlídce Islamabádu s návštěvou památníku, Faisal mešity, parku Daman-e-Koh vás to vyjde na 35 dolarů. Když se vydáte do Karáčí, zastavíte se na prohlídku Národního muzea, Mauzolea Quaid-e-Azam, paláce Mohatty počítejte s 30–35 dolary. V Lahoře vás čeká hrob Khan Asif, mešity Pearl, císařova hrobka Dzhehangri, a to všechno za 30 dolarů. Zajímavou informací jsou ceny vlakového jízdného, zařizování sice trvá až dvě hodiny, ale jako cizinec dostanete 25% slevu z ceny lístku a studenti poloviční slevu.

Nejkosmopolitnější země čistých

Pákistán se rozkládá v jižní Asii, obklopen Indií, Čínou, Afghanistánem a Iránem. Omývá ho Arabské moře, přičemž se celým územím táhne řeka Indus, té můžou obyvatelé vděčit za úrodné naplavené nížiny.

Pákistán znamená v urdském překladu ,,země čistých“. I když všude kolem naleznete spoustu odpadků volně pohozených na ulici, místní vidí čistotu země v myšlence duchovního čista, dobrého srdce a pravé víře.

Pákistán je označován i jako krajina protikladů. I když patří mezi nejchudší státy Asie, je natolik vědecky a technicky vyspělý, že si dokázal vyrobit atomové bomby úplně sám. Prosluněné pláže tu nehledejte, ale když jste milovník přírody nebo horolezectví, bude to pro vás ráj na zemi. Hory v Gilgitu, dechvyrážející stavby v Láhauru, laskavost, pohostinnost, to všechno naleznete zde.

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Víza
Vízum za 31 $
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Praze a Vídni.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad až duben
Letní horka jsou nesnesitelná doprovázená monzuny.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je nejčastější cena letenky z Prahy. Akce se neobjevují.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu