Pákistán
Pákistán

Peníze a ceny v Pákistánu

Pákistánská rupie

Pákistánská rupie je zákonným platidlem, setina rupie se nazývá pais. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 10, 20, 50, 100, 500, 1.000, 5.000 rupií. Mince existují v hodnotách 2 a 1 pákistánská rupie a 50 a 25 pais. 1 pakistánská rupie činí 0,2330 CZK.

Směnárny a platba kartou

Nejlepší volbou ke směnění je americký dolar. Velmi dobrou volbou jsou také cestovatelské šeky. S výměnou peněz většinou nebude problém. Banky, směnárny jsou vždy ochotny pomoci a naleznete je na každém rohu. Bankomaty najdete ve větších městech, může se však vyskytnout problém, že vám nebudou akceptovat zahraniční karty.

American Express je nejakceptovanější kartou, trochu méně použitelné jsou MasterCard nebo Visa, ale kupříkladu Diners Club a jiné karty nemají téměř žádnou platnost. Proto je dobré ověřit si před vycestováním podmínky u vaší bankovní společnosti.

Kolik co stojí

Ceny za ubytování: 

  • nižší třída se pohybuje kolem 200–500 PKR,
  • vyšší třída pak 1.000–1.500 PKR.

Ceny za stravu: 

  • jednoduché jídlo 50–150 PKR,
  • vydatnější jídlo 500–1.000 PKR,
  • 1,5 l láhev vody: 22 PKR,
  • láhev piva 78 PKR.

Spropitné a smlouvání

Pákistánští taxikáři jsou ochotní vás zavézt kamkoliv, každý ve vás vidí dojnou krávu, proto mějte na paměti obvyklou cenu 0,20 USD za kilometr, v brzkých nočních hodinách se platí 10% příplatek. V restauracích můžete zanechat spropitné 10 %. Všude jinde platí u obchodníků smlouvání, i když při suvenýrech bývá cena přiměřená.

Jak ušetřit

Nejvíce ušetříte, když vyměníte drahé hotely za levnější ubytování, popřípadě využijete couchsurfing, jedná se o stránku, kde vám hostitel nabídne svůj gauč zadarmo. Vyberte si raději ověřené lidi, aby váš pobyt byl bezpečnější. Couchsurfing je pro dobrodruhy, kteří se nebojí spát v domě někoho cizího. Výhodu  couchsurfingu vidíme hlavně v nasátí místní atmosféry, čímž lépe pochopíte zvyky země.

Dopravujte se městskou hromadnou dopravou, minibusy nebo tuk-tuky , vyjde vás to levněji než půjčení auta či taxislužba.

Levných restaurací je tu dostatek, Pákistán je považován za nejlevnější z hlediska restaurací. 

Denní rozpočty

Pokud budete chtít ušetřit co nejvíce, tak vás bude stát oběd v levné restauraci 1 dolar, hotel 2–4 dolary a 600 kilometrů autobusovou dopravou do Kvéty z hranic vás vyjde kolem 9 dolarů. Ceny veřejné hromadné dopravy – miniautobus, tuk-tuk, autobusy stojí od 0,3 do 0,8 dolarů. Při prohlídce Islamabádu s návštěvou památníku, Faisal mešity, parku Daman-e-Koh vás to vyjde na 35 dolarů. Když se vydáte do Karáčí, zastavíte se na prohlídku Národního muzea, Mauzolea Quaid-e-Azam, paláce Mohatty počítejte s 30–35 dolary. V Lahoře vás čeká hrob Khan Asif, mešity Pearl, císařova hrobka Dzhehangri, a to všechno za 30 dolarů. Zajímavou informací jsou ceny vlakového jízdného, zařizování sice trvá až dvě hodiny, ale jako cizinec dostanete 25% slevu z ceny lístku a studenti poloviční slevu.

Chystáš se do Pákistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.