Pákistán
Pákistán

Víza do Pákistánu

Vízum

Platí zde vízová povinnost. Vízum si můžete vyřídit turistické, a to buď na rok nebo na tři měsíce. Poplatek na tříměsíční pobyt činí 31 dolarů, na rok pak 61 dolarů. Můžete si požádat o prodloužení víza, ale maximálně o tři měsíce. Při prodloužení je poplatek nižší, a to 10 dolarů. Turistické vízum platí po celém území Pákistánu kromě vojenských, pohraničních a vysokohorských oblastí s nadmořskou výškou nad 600 m, pro tyto je nutno zvláštní povolení. Zákaz pohybu platí v okruhu 30 mil od afghánsko-pákistánské hranice.

Další dokumenty

Kromě víz je v krajině nutné mít cestovní pas, platný minimálně šest měsíců po návratu z Pákistánu. Jako turisté byste se měli nahlásit na zastupitelském úřadě v Islámabádu a sdělit všechny podmínky cest a ubytování. Nemusíte se policejně registrovat, výjimku tvoří Severní území a kmenové oblasti, kde je povinnost registrace cizinců.

Očkování

Není nařízeno. Doporučené je očkování typu hepatitida typu A a B, břišní tyfus, japonská encefalitida, vzteklina, také se doporučuje očkování proti malárii. Pokud však přicházíte z oblasti, jež je zasažena epidemií, musíte přinést doklad o bezinfekčnosti, který vám vystaví v zemi výjezdu. Cizinci z oblasti výskytu žluté zimnice musí očekávat kontrolu hned při vstupu do země.

Celní předpisy

Alkohol nechte raději doma, ten je v Pákistánu zakázán. Tolerovaný je dovoz vepřového, masových výrobků z něho, ale nemůžete to s ním přehánět, dovolený je pouze v přiměřeném množství a pro krátkou osobní spotřebu. Při vstupu není nutno mít vyměněné peníze, avšak musíte při kontrole ukázat, že při vstupu do Pákistánu máte 1.000 dolarů, tato částka se může lišit při krátkodobém pobytu. Celní orgány tyto finance nekontrolují. Trest smrti může být udělen tomu, kdo bude pašovat a přechovávat narkotika. Pro cizince platí několikaleté odnětí svobody za vývoz nebo dovoz narkotik. Neexistuje žádné omezení v množství vývozu, avšak alkohol, fauna a flora chráněná zákony, starožitnosti, paliva jsou všeobecně zakázány vyvážet.

Chystáš se do Pákistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

22 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
cizy
před 14 dny

namiesto LOI som nahral potvrdenie z Bookingu, viza prisli za 4 prac dni.

Avatar uživatele
Lukas Frank
před měs

Ahoj, nedávno jsem žádal o online víza a požadovali dopis, tak jsem vložil potvrzení na celý trip potvrzení od ubytování a aj na email mi zaslali dopis od hotelu. Žádost byla zamítnuta, tak jsem osobně zašel na ambasádu a konzul mi sdělil, že musím mít dopis od cestovní kanceláře z Pákistánů, že to je pro moji bezpečnost atd.

Takže taková moje zkušenost. 

Avatar uživatele Dawid
Dawid
před 5 dny

Mě se to také nepodařilo získat bez tohoto dopisu. Dva týdny dohadování, kdy pořád chtěli něco jiného.
Je to prostě banda zmrdů, uplně mě to otrávilo a nevím, jestli tam nakonec vůbec pojeu.

Avatar uživatele
Lukáš Chytrý
před 10 měs

Ahoj, najdu tady někoho, kdo žádal o víza do Pákistánu on-line? Požaduje to po mně dopis od hotelu…

Je to vážně nutné, nebo stačí jen potvrzení z rezervace? Případně jak jste to řešili?

Díky moc za rady 🙂

Jan Vidim
před 10 měs

Nahrál jsem potvrzení z booking.com. A bez problémů. A to i přes to, že rezervaci jsem obratem zrušil.

Potvrzení (hotelu, kde fakt budeš) si taky uchovej v nějaké offline formě. Na letišti se mě na jméno hotelu ptalo asi 10 ruznejch úředníků. No a obecně úředníci a fízlové jsou taková lahůdka v Pákistánu.

Avatar uživatele roman.palka
roman.palka
před 10 měs

Cau, zadal jsem zrovna dnes.

Vysledek cekam do 14 dnu a nahral sem pouze booking potvrzeni jako kolega vyse.

Nicmene na zahranicnich webech jsem se docetl, ze nekdy vyzaduji i Letter of invitation, coz je potvrzeni od Pakistanske cestovky za 65 usd.

Dam pak vedet.

Jan Vidim
před 10 měs

Víza jsem měl docela rychle. Řekl bych do 5 dnů.

Avatar uživatele roman.palka
roman.palka
před 10 měs

Ahoj, tak mi viza zatim neschvalili a zadaji si dalsi dokumenty.

Itinerar cesty, zpatecni letenku a idealne i mistni cestovku, ktera me jakoze bude zastupovat, coz stoji tusim cca 70 USD - je to jeden email, ktery pak predlozis...

Ze zahranicnich webu vim, ze je tohle docela bezny postup, kdy hodne lidem viza zkratka zamitli. Netusim v jakem pomeru to muze byt. Nicmene neni to nic neobvykleho.

Ja planuji hranice prekrocit pesky mezi Lahorem a Amritserem, protoze predtim stravim nejaky cas v Indii a tim, ze cestuji sam jako backpacker, tak nemam ani zpatecni letenku zatim.

Pokud byste meli nekdo rady jak docilit schvaleni viz - ocenim to.

Diky

Avatar uživatele Iraya
Iraya
před 10 měs

"Ja planuji hranice prekrocit pesky mezi Lahorem a Amritserem, protoze predtim stravim nejaky cas v Indii ". Tak to jim urcite nerikat, mnozi maj n ato alergii. Projel jsem pred Covidem mnohokrat, autostopem a pesky, trasu Iran-Pakistan-Indie a zpet a vzdy jsem uvedl prilet a odlet do Karachi, kde jsem nikdy ani nebyl.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 10 měs

@Iraya: A kdy naposledy? Nebylo to ještě před Hančou a Tončou tj. do roku 2013? Pak už bylo získávání víz obtížnější zvlášť pro cestu přes Balúčistán. I když to tehdy, jak je vidět, šlo získat díky uvedení vstupu a výstupu letecky (nutnost faktického nákupu lze obejít, ale chtěli vidět letenku?), je otázka, jestli nahlášené místo příjezdu později nezačali nějak vyznačovat a kontrolovat (ale nevím, jak aktuálně vízum vypadá, je to jen má úvaha, že technologie pokročily a bezpečnost se zhoršila). Taky můžou být od té doby změny v platnosti víza viz text výše: "Turistické vízum platí po celém území Pákistánu kromě vojenských, pohraničních a vysokohorských oblastí s nadmořskou výškou nad 600 m, pro tyto je nutno zvláštní povolení."

Situace může být proměnlivá. Třeba na jaře 2015 víza přestali vydávat úplně (alespoň v Praze a jinde to prý pro Čechy nešlo), ale koncem roku 2015 se této dvojici viz poslední příspěvek a odkaz v něm podařilo víza získat a přejeli Pákistán na Čezetách (dokonce z ČR až do Austrálie): https://www.hedvabnastezka.cz/di...stan-viza/

Avatar uživatele roman.palka
roman.palka
před 10 měs

Diky za komenty.

Chteji po me videt pracovni vizum zeme ve ktere ziju, itinerar - idealne i s letenkou + idealne i zastoupeni u pakistanske cestovky (letter of invitation).

Vymyslim itinerar + dolozim visa a vice do toho investovat nebudu. Do pakistanu sem chtel jen na par dni, protoze budu v Amritsaru, ale muzu si udelat program i v Indii. Takze nepocitam, ze by to schvalili.

Jan Vidim
před 10 měs

Do itineráře v žádném případě nedávej, že navštívíš Multan, Swat a Kašmír. (S výjimkou, že plánuješ jet do Kašmíru a zaškrtnul jsi to do žádosti.) Jinak by mělo být možné dostat se tam i bez toho aniž by jsi to zaškrtl

Jsou to extrémně fízl části, kam sice v pohodě můžeš, ale fízlové na hranicích mají tendenci tě nepustit nebo ti nařídit policejní dozor.

Takže jako nejlepší strategie se mi osvědčilo dělat v autobusech mrtvého brouka co nejdyl to šlo. Jednou mě chtěli otočit, načež se ale zvedl jeden můj spolucestující a udělal že sebe mého guide a mohl jsem jet dal.

Avatar uživatele Iraya
Iraya
před 10 měs

Asi 12x mezi lety 1991 a 2016 jsem projel z/do Pakistanu do/z Afghanistanu, Iranu i Indie, vzdy pesky nebo stopem Zadal jsem o viza na mnoha mistech od Varsavy, pres Stredni Asii, Afghanistan a mnohokrat z Indie, nekde byly problemy ale viza krom Turecka a myslim z Kazachstanu jsem dostal. Na hranicich jsem projel vzdy, pouze z Turkmenistanu a Uzbekistanu do Afghanistanu velikej opruz. Na druhe strane dokonce zacatkem 90. let zadni pohranicnici z Afghanistanu fo Pakistanu nebyli. Mezi Jalalabadem - Peshawarem, tesne po odchodu SSSR , jsem vubec zadnou kontrolu ani nevidel . Letenku jsem nikdy zadnou nemel.

Avatar uživatele roman.palka
roman.palka
před 9 měs

Diky za komenty a tipy.

Tady pridavam svoji zkusenost po tydenim "vyjednavani" s pakistanskou ambsadou. Viza mi zamitli, ci si spise stale zadaji nove a nove dokumenty. Takze vysledek je zrejmy.

Posledni jejich odpoved je at si pozadam tri tydny pred prijezdem do Pakistanu a ne nyni...

Je to ping-pong, ktery tezko vyhraju.

2022-06-15 06:50 Dear applicant ,Your travel date in application is written 01-09-2022 .Please apply visa 3 week ago before going to Pakistan please.

2022-06-10 04:26 Dear applicant ,Please attach your visit itinerary (which palaces you wants to see in Pakistan during your visit) and returned ticket for visa process/requirements.

2022-06-09 06:36 Dear applicant ,Please provide valid visa of Malaysia .We cannot process the case on expired visa.

2022-06-05 07:46 Dear applicant ,Please attach visit itinerary and returned Ticket confirm OR provide invitation letter and CNIC/passport copy of your sponsor in Pakistan and also provide Visa of Malaysia for visa requirements.

Jak jsem psal vyse, ja se do Pakistanu zas tak netlacim, pouze se mi nabizelo na tyden si tam odskocit z Indie. Kazdopadne doporucuji byt pri kazde zadosti peclivy.

Jan Vidim
před 9 měs

Tak to je úplně opačná situace jak v mém případě. Akceptovali samostatnou rezervaci na booking a za 3 dny přišli víza.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 9 měs

Kdy to bylo? Politická a ekonomická situace se tam v poslední době dost zhoršila a bude to nejspíš ještě horší: https://www.voanews.com/a/pakist...90275.html

https://www.irozhlas.cz/zpravy-s...151639_lou

Jan Vidim
před 9 měs

Březen. Nechci se pouštět do politiky, ale situace bude úplně jiná než západní média líčí.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 9 měs

Není pochyb, že v dubnu odvolal parlament min. předsedu, který je stále populární a snaží se o návrat k moci za pomoci velkých protestů svých příznivců, k čemuž pomáhá i velké zdražování (oproti jiným zemím horší kvůli nutnosti zrušení dotací na pohonné hmoty).

Avatar uživatele
Irena Poulová
před 2 lety

Dobrý den,

potřebuji vízum, i když letím s cetovní kanceláří?

Děkuji za odpověď

Avatar uživatele
cali
před 2 lety

Tak Hanča a Tonča je měly....

Avatar uživatele J0x
J0x
před 2 lety

Dobrý den,

cestovní kancelář vám na vaše dotazy neumí odpovědět? Od takové bych si asi nechal vrátit peníze...

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 2 lety

Nasel jsem jednu z CK, ktera zajezd do Pakistanu nabizi a na webu info ma: https://www.alvarez.cz/viza