Papua-Nová Guinea
Papua-Nová Guinea

Co dělat na Papua-Nové Guinei

Mezi oblíbené aktivity na PNG patří plavání, opalování se na prázdných plážích, nákupy na tržištích a ochutnávání místních ryb. Podél celého pobřeží najdete mnoho příležitostí k potápění, a pokud si přivezete nebo zapůjčíte potápěčskou výbavu a máte alespoň základní kurz, můžete se ponořit k vrakům japonských válečných lodí i letadel porostlých korály. Dle žebříčků oblíbenosti potápěčských lokalit je toto místo srovnáváno  s Karibikem nebo Rudým mořem. Nejznámějšími lokalitami jsou Kavieng, Kimbe, Lae, Lorengau, Milne Bay, Port Moresby a Wuvulu Island.

V horských oblastech a tropických lesích žije mnoho druhů ptáků, za nimiž se pořádají výpravy. Pokud jste vášniví ptáčkaři, nezapomeňte si přibalit dalekohled a nebojte se požádat místní domorodce nebo agentury o pomoc při hledání a pozorování vzácných druhů. Národním ptákem je rajka, která byla skoro vyhubena kvůli výrobě pestrobarevných masek domorodými kmeny. Oblíbené jsou i vysokohorské túry. Většina stezek v horách i v národních parcích je dobře značená. Trasa Kokoda prochází oblastmi, kde se střetávaly nepřátelské armády za druhé světové války.

Největšími lákadly a největší exotikou pro cestovatele jsou festivaly místních kultur. Velkolepou show můžete zhlédnout každý rok ve městech Goroka a Mount Hagen. Uvidíte zde více než 50 souborů z celé země v tradičních kostýmech, ukázkami tradičních tanců a zpěvů. Nejlepší soubor festivalu získává roční angažmá v restauracích a hotelích v zemi.

Mount Hagen Cultural Show

Každý rok se v srpnu shromáždí kmeny na Vysočině, aby oslavily tradice svých předků zpěvem a tancem. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších atrakcí. Uvidíte zde několik stovek domorodců a na tyto dva dny, kdy festival trvá, nezapomenete. Před začátkem show se na přilehlých místech u fotbalového hřiště, na němž se přehlídka kmenů koná, můžete projít mezi domorodci a vidět a nafotit i jejich přípravy (malování, oblékání). Všichni rádi zapózují a usmějí se do objektivu (i policisté). Vstup přímo na fotbalové hřiště, do víru hlavního dění, kde se jednotlivé skupiny shromáždí, vyjde na 300 kina (VIP pas ukazujete při každém vstoupení, během dne lze libovolně odcházet).

Tato show vznikla v šedesátých letech 20. století jako událost sjednocení kmenů. 

Vzhledem ke skutečnosti, že některé kmeny mezi sebou stále válčí, je na festivalu přítomno i mnoho policistů. Součástí show je i velký trh místních výrobků (obrazy, masky, amulety, taštičky), kde se dají nakoupit velice zajímavé a levné suvenýry.

Ohňové tance (Baining firedance)

Tance jsou určeny k oslavování dobré sklizně, narození dítěte, úmrtí, k přechodu chlapců do dospělosti či k svatbě. Masky reprezentují duchy různých zvířat (my jsme je pracovně nazvali „kačer Donald“). Tradičně je tato událost určená jen pro muže, ženám nebylo dovoleno zúčastnit se nebo sledovat tyto tance (lesní duchové jsou pro ně škodliví). Hypnotická rytmickou hudbu zajišťují hudebníci tlučením bambusovými tyčemi o zem.

Chystáš se na Papua-Novou Guinei?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.