Průvodce státem
Papua-Nová Guinea
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity na Papua-Nové Guinei

Mezi oblíbené aktivity na PNG patří plavání, opalování se na prázdných plážích, nákupy na tržištích a ochutnávání místních ryb. Podél celého pobřeží najdete mnoho příležitostí k potápění, a pokud si přivezete nebo zapůjčíte potápěčskou výbavu a máte alespoň základní kurz, můžete se ponořit k vrakům japonských válečných lodí i letadel porostlých korály. Dle žebříčků oblíbenosti potápěčských lokalit je toto místo srovnáváno  s Karibikem nebo Rudým mořem. Nejznámějšími lokalitami jsou Kavieng, Kimbe, Lae, Lorengau, Milne Bay, Port Moresby a Wuvulu Island.

V horských oblastech a tropických lesích žije mnoho druhů ptáků, za nimiž se pořádají výpravy. Pokud jste vášniví ptáčkaři, nezapomeňte si přibalit dalekohled a nebojte se požádat místní domorodce nebo agentury o pomoc při hledání a pozorování vzácných druhů. Národním ptákem je rajka, která byla skoro vyhubena kvůli výrobě pestrobarevných masek domorodými kmeny. Oblíbené jsou i vysokohorské túry. Většina stezek v horách i v národních parcích je dobře značená. Trasa Kokoda prochází oblastmi, kde se střetávaly nepřátelské armády za druhé světové války.

Největšími lákadly a největší exotikou pro cestovatele jsou festivaly místních kultur. Velkolepou show můžete zhlédnout každý rok ve městech Goroka a Mount Hagen. Uvidíte zde více než 50 souborů z celé země v tradičních kostýmech, ukázkami tradičních tanců a zpěvů. Nejlepší soubor festivalu získává roční angažmá v restauracích a hotelích v zemi.

Mount Hagen Cultural Show

Každý rok se v srpnu shromáždí kmeny na Vysočině, aby oslavily tradice svých předků zpěvem a tancem. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších atrakcí. Uvidíte zde několik stovek domorodců a na tyto dva dny, kdy festival trvá, nezapomenete. Před začátkem show se na přilehlých místech u fotbalového hřiště, na němž se přehlídka kmenů koná, můžete projít mezi domorodci a vidět a nafotit i jejich přípravy (malování, oblékání). Všichni rádi zapózují a usmějí se do objektivu (i policisté). Vstup přímo na fotbalové hřiště, do víru hlavního dění, kde se jednotlivé skupiny shromáždí, vyjde na 300 kina (VIP pas ukazujete při každém vstoupení, během dne lze libovolně odcházet).

Tato show vznikla v šedesátých letech 20. století jako událost sjednocení kmenů. 

Vzhledem ke skutečnosti, že některé kmeny mezi sebou stále válčí, je na festivalu přítomno i mnoho policistů. Součástí show je i velký trh místních výrobků (obrazy, masky, amulety, taštičky), kde se dají nakoupit velice zajímavé a levné suvenýry.

Ohňové tance (Baining firedance)

Tance jsou určeny k oslavování dobré sklizně, narození dítěte, úmrtí, k přechodu chlapců do dospělosti či k svatbě. Masky reprezentují duchy různých zvířat (my jsme je pracovně nazvali „kačer Donald“). Tradičně je tato událost určená jen pro muže, ženám nebylo dovoleno zúčastnit se nebo sledovat tyto tance (lesní duchové jsou pro ně škodliví). Hypnotická rytmickou hudbu zajišťují hudebníci tlučením bambusovými tyčemi o zem.

Lidožrouti, kanibalismus a zmatení jazyků

Papua Nová Guinea (PNG) leží na druhém největším ostrově naší planety a na největším ostrově tropického pásma. PNG se nachází v severozápadní části Tichého oceánu, v oblasti zvané Melanésie. Je to turisticky neobyčejně atraktivní země s originální a velmi rozmanitou kmenovou a jazykovou kulturou, nádhernou přírodou, úžasnými potápěčskými i šnorchlovacími lokalitami a plážemi. 

Země je jednou z mála stoprocentně neprozkoumaných oblastí světa. Pokud budete mít štěstí, můžete objevit mnoho nových druhů rostlin a zvířat. V nedávné době byl na Vysočině objeven prapředek psa. Společnost si zakládá na odkazu svých předků a žije podle původních kmenových práv a zvyklostí. U většiny kmenů funguje patriarchát, lze se ale setkat s kmeny (vesničkami), kde má hlavní slovo žena jako náčelnice.  Etnickou pestrost podtrhují barevně pomalované tváře lidí, oděvy a šperky z přírodních materiálů (kosti kasuára nebo prasete, peří rajky), všudypřítomnost hudby. 

PNG je rájem pro potápěče, je přirovnávána ke Karibiku nebo Rudému moři. Co se týče koupání, je zde velké množství velmi hezkých pláží, ale najdou se i takové, kde jsou odpadky, na pláži se vyskytuje černý písek či spíše popel z nedalekých vybuchlých sopek, setkáte se zde i s ježky (např. na pláži u golfového hřiště na ostrově Nová Británie) stejně jako v Chorvatsku.

Na vlajce PNG je vyobrazena letící žlutá rajka, což je národní symbol země a připomíná svobodu a jednotu země. Rajky pocházejí z Nové Guiney, kterou většina stále obývá. Obývají tropické deštné pralesy, horské lesy a některé žijí na savanách nebo v mangrovových džunglích na pobřeží. Červená a černá jsou tradiční barvy místního domorodého umění, ale neváží na sebe žádnou symboliku.

Průvodce pro tebe napsal Denisa Kleinová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
Období našeho léta je létem i na PNG. V zimě hodně prší.
Více o počasí
Letenky od
35 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy na Papua-Novou Guinei

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu