Průvodce státem
Papua-Nová Guinea
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost na Papua-Nové Guinei

Zdraví

Nemocnice jsou pod správou měst nebo misionářských stanic. Na sto tisíc obyvatel připadá asi sedm doktorů. Kromě nedostatku doktorů zde narazíte i na nedostatek léků. Závažnější poranění se ošetřují v Austrálii, což s sebou nese složitý administrativní proces. Na ostrovech se po celý rok vyskytuje malárie.

PNG má nejvyšší výskyt viru HIV a AIDS v oblasti Pacifiku. Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů.

raví

Kriminalita 

Ostrov Bougainville a The Southern Highlands Province jsou dvě politicky a bezpečnostně nestabilní oblasti. Kriminalita je vážným problémem. V Port Moresby a Lae se odehrávají únosy, násilná přepadení a mnoho dalších trestných činností. Nedoporučuje se cestování do odlehlých oblastí bez ozbrojeného doprovodu.

V PNG není přihlašovací povinnost na policii, turistům se však doporučuje ve vlastním zájmu vyrozumět policii o plánovaném pobytu mimo města.

Vyhýbejte se místním taxíkům a autobusům (Public Motor Vehicles) a dopravu si zajistěte přes hotel. Nedoporučuje se ani půjčení auta (přes Vysočinu se jezdí s ozbrojeným doprovodem, okénka aut jsou zamřížovaná, jsou zde častá přepadení – natažené řetězy přes silnici, místní gangy s mačetami).

Riziko katastrof

Při procházkách v přírodě můžete u vodních toků narazit na krokodýly, v moři pak na žraloky. Je dobré ujistit se u místních, zda je ta která lokalita bezpečná, i když se vám možná stane, že jeden řekne ano, druhý potom ne. Pak už jen záleží na vaší odvaze. V horách mohou představovat nebezpečí spící vulkány. Zde opět dejte na rady a doporučení místních. Aktivitu vulkánů na ostrově můžete sledovat i na stránkách institutu The Smithsonian Institute.

Internet a elektřina

Na PNG jsou používány zásuvky australského typu. Napětí je 240 V, frekvence 50 Hz. V tradičních vsích bývá k dispozici elektřina často jen na omezenou dobu chodu generátoru. Může mít i nestandardní napětí.

Na většině území se dá chytit signál Digicelu. Doporučuje se zakoupit místní SIM. Dražší hotely mají wifi zdarma, levnější zřídkakdy. Internet je dostupný jen v turistických oblastech.

Důležité kontakty 

Po vytočení trojčíslí 000 vás operátor přepojí na integrované záchranné složky, ať už potřebujete zdravotníky, hasiče nebo policii.

Pro podrobné informace můžete použít stránky: http://www.papuanewguinea.travel/.

Ambasáda Papuy Nové Guiney, Avenue de Tervuren 430, B-1150 Brusel:

  • Telefon: 0032277 - 9 06 09.
  • Honorární konzulát České republiky Port Moresby:
  • Telefon: +675/3252711; 3259377
  • E-mail: portmoresby@honorary.mzv.cz.

Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur:

  • Telefon: recepce +603/21662900, sekretariát +603/21661900
  • E-mail: kualalumpur@embassy.mzv.cz
  • Web: www.mzv.cz/kualalumpur.

Lidožrouti, kanibalismus a zmatení jazyků

Papua Nová Guinea (PNG) leží na druhém největším ostrově naší planety a na největším ostrově tropického pásma. PNG se nachází v severozápadní části Tichého oceánu, v oblasti zvané Melanésie. Je to turisticky neobyčejně atraktivní země s originální a velmi rozmanitou kmenovou a jazykovou kulturou, nádhernou přírodou, úžasnými potápěčskými i šnorchlovacími lokalitami a plážemi. 

Země je jednou z mála stoprocentně neprozkoumaných oblastí světa. Pokud budete mít štěstí, můžete objevit mnoho nových druhů rostlin a zvířat. V nedávné době byl na Vysočině objeven prapředek psa. Společnost si zakládá na odkazu svých předků a žije podle původních kmenových práv a zvyklostí. U většiny kmenů funguje patriarchát, lze se ale setkat s kmeny (vesničkami), kde má hlavní slovo žena jako náčelnice.  Etnickou pestrost podtrhují barevně pomalované tváře lidí, oděvy a šperky z přírodních materiálů (kosti kasuára nebo prasete, peří rajky), všudypřítomnost hudby. 

PNG je rájem pro potápěče, je přirovnávána ke Karibiku nebo Rudému moři. Co se týče koupání, je zde velké množství velmi hezkých pláží, ale najdou se i takové, kde jsou odpadky, na pláži se vyskytuje černý písek či spíše popel z nedalekých vybuchlých sopek, setkáte se zde i s ježky (např. na pláži u golfového hřiště na ostrově Nová Británie) stejně jako v Chorvatsku.

Na vlajce PNG je vyobrazena letící žlutá rajka, což je národní symbol země a připomíná svobodu a jednotu země. Rajky pocházejí z Nové Guiney, kterou většina stále obývá. Obývají tropické deštné pralesy, horské lesy a některé žijí na savanách nebo v mangrovových džunglích na pobřeží. Červená a černá jsou tradiční barvy místního domorodého umění, ale neváží na sebe žádnou symboliku.

Průvodce pro tebe napsal Denisa Kleinová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
Období našeho léta je létem i na PNG. V zimě hodně prší.
Více o počasí
Letenky od
35 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy na Papua-Novou Guinei

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu