Papua-Nová Guinea
Papua-Nová Guinea

Bezpečnost na Papua-Nové Guinei

Zdraví

Nemocnice jsou pod správou měst nebo misionářských stanic. Na sto tisíc obyvatel připadá asi sedm doktorů. Kromě nedostatku doktorů zde narazíte i na nedostatek léků. Závažnější poranění se ošetřují v Austrálii, což s sebou nese složitý administrativní proces. Na ostrovech se po celý rok vyskytuje malárie.

PNG má nejvyšší výskyt viru HIV a AIDS v oblasti Pacifiku. Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů.

raví

Kriminalita 

Ostrov Bougainville a The Southern Highlands Province jsou dvě politicky a bezpečnostně nestabilní oblasti. Kriminalita je vážným problémem. V Port Moresby a Lae se odehrávají únosy, násilná přepadení a mnoho dalších trestných činností. Nedoporučuje se cestování do odlehlých oblastí bez ozbrojeného doprovodu.

V PNG není přihlašovací povinnost na policii, turistům se však doporučuje ve vlastním zájmu vyrozumět policii o plánovaném pobytu mimo města.

Vyhýbejte se místním taxíkům a autobusům (Public Motor Vehicles) a dopravu si zajistěte přes hotel. Nedoporučuje se ani půjčení auta (přes Vysočinu se jezdí s ozbrojeným doprovodem, okénka aut jsou zamřížovaná, jsou zde častá přepadení – natažené řetězy přes silnici, místní gangy s mačetami).

Riziko katastrof

Při procházkách v přírodě můžete u vodních toků narazit na krokodýly, v moři pak na žraloky. Je dobré ujistit se u místních, zda je ta která lokalita bezpečná, i když se vám možná stane, že jeden řekne ano, druhý potom ne. Pak už jen záleží na vaší odvaze. V horách mohou představovat nebezpečí spící vulkány. Zde opět dejte na rady a doporučení místních. Aktivitu vulkánů na ostrově můžete sledovat i na stránkách institutu The Smithsonian Institute.

Internet a elektřina

Na PNG jsou používány zásuvky australského typu. Napětí je 240 V, frekvence 50 Hz. V tradičních vsích bývá k dispozici elektřina často jen na omezenou dobu chodu generátoru. Může mít i nestandardní napětí.

Na většině území se dá chytit signál Digicelu. Doporučuje se zakoupit místní SIM. Dražší hotely mají wifi zdarma, levnější zřídkakdy. Internet je dostupný jen v turistických oblastech.

Důležité kontakty 

Po vytočení trojčíslí 000 vás operátor přepojí na integrované záchranné složky, ať už potřebujete zdravotníky, hasiče nebo policii.

Pro podrobné informace můžete použít stránky: http://www.papuanewguinea.travel/.

Ambasáda Papuy Nové Guiney, Avenue de Tervuren 430, B-1150 Brusel:

  • Telefon: 0032277 - 9 06 09.
  • Honorární konzulát České republiky Port Moresby:
  • Telefon: +675/3252711; 3259377
  • E-mail: portmoresby@honorary.mzv.cz.

Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur:

  • Telefon: recepce +603/21662900, sekretariát +603/21661900
  • E-mail: kualalumpur@embassy.mzv.cz
  • Web: www.mzv.cz/kualalumpur.

Chystáš se na Papua-Novou Guinei?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.