Průvodce státem
Papua-Nová Guinea
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo na Papua-Nové Guinei

Místní kuchyně 

Pro labužníky a požitkáře není kuchyně PNG příliš atraktivní. Používá se zde jen několik druhů koření, proto nečekejte žádné zázraky. Vaří se v „podzemní troubě“ mumu, kde se připravuje kuřecí a hovězí maso i zelenina. Do vyhloubené díry v zemi se naskládají žhavé kameny, na ně se položí maso a zelenina zabalené do bylinek a velkých listů. Otvor v zemi se zakryje palmovými listy a vše se nechá pomalu dusit a péct (např. u malého prasátka se doporučují tři hodiny).

Maso nepatří ke každodennímu jídelníčku, domorodci si ho dopřejí jen při zvláštních příležitostech. Oblíbenou pochoutkou je kaukau, sladké brambory upečené právě v mumu, které se minimálně turistům podávají se špetkou soli pro lepší chuť.

Nejlevněji pořídíte saksak – škrobový palmový extrakt. Přílohu tvoří nejčastěji rýže nebo sladké brambory. Na pobřeží ostrovů, ale i v blízkosti jezer, ochutnáte výborné mořské i sladkovodní ryby.

Můžete zvolit luxusní hotelovou restauraci, kde možná dostanete i ubrus, nebo se zastavit u stánků nebo na tržištích při cestě, kde dostanete rybu na banánovém listu a o to více vám bude chutnat (a ušetříte spoustu peněz). Na ostrovy pronikl i vliv asijské a západní kuchyně podávané v hotelích a restauracích zaměřených na cestovní ruch (steaky, hranolky, smažená kuřata apod.).

Místní konzumují hodně ovoce, zejména banány, kokosy, ananasy, melouny, papáju a mango, které zde chutnají o poznání lépe než v České republice.

Alkohol je zákonem zakázaný do 21 let. Na ostrově existují lokální značky piva, například SP Lager Beer (South Pacific) vlastněný koncernem Heineken nebo NiuginiIce Premium Beer. Dováží se i pivo z Austrálie. Pivo a víno se servíruje teplé kvůli nedostatku chladících zařízení, i když situace se značně zlepšuje a turisté se mohou těšit i na chlazený mok. I v lepších hotelích se vyplatí pít pouze balenou vodu. Kohoutková voda není dostatečně kvalitní.

V restauracích nenechávejte spropitné. Číšníka byste mohli svým chováním urazit.

Jak se stravovat jako místní 

Místní si většinu věcí pořídí na trzích (ryby, zeleninu, ovoce). Případné další ingredience je možné nakoupit v obchůdcích nebo supermarketech. Oblíbené je také rychlé občerstvení.

Obvyklé ceny v restauracích 

Jídla v čínské restauraci či rychlých občerstveních se pohybují kolem 20–30 kina, v hotelu kolem 50–70 kina. Pivo vyjde na 10–15 kina (záleží na značce), Coca-cola 0,5 l na 4,5 kina, káva na 8 kina a voda 0,5 l na 5 kina, panák na 15–20 kina.

Lidožrouti, kanibalismus a zmatení jazyků

Papua Nová Guinea (PNG) leží na druhém největším ostrově naší planety a na největším ostrově tropického pásma. PNG se nachází v severozápadní části Tichého oceánu, v oblasti zvané Melanésie. Je to turisticky neobyčejně atraktivní země s originální a velmi rozmanitou kmenovou a jazykovou kulturou, nádhernou přírodou, úžasnými potápěčskými i šnorchlovacími lokalitami a plážemi. 

Země je jednou z mála stoprocentně neprozkoumaných oblastí světa. Pokud budete mít štěstí, můžete objevit mnoho nových druhů rostlin a zvířat. V nedávné době byl na Vysočině objeven prapředek psa. Společnost si zakládá na odkazu svých předků a žije podle původních kmenových práv a zvyklostí. U většiny kmenů funguje patriarchát, lze se ale setkat s kmeny (vesničkami), kde má hlavní slovo žena jako náčelnice.  Etnickou pestrost podtrhují barevně pomalované tváře lidí, oděvy a šperky z přírodních materiálů (kosti kasuára nebo prasete, peří rajky), všudypřítomnost hudby. 

PNG je rájem pro potápěče, je přirovnávána ke Karibiku nebo Rudému moři. Co se týče koupání, je zde velké množství velmi hezkých pláží, ale najdou se i takové, kde jsou odpadky, na pláži se vyskytuje černý písek či spíše popel z nedalekých vybuchlých sopek, setkáte se zde i s ježky (např. na pláži u golfového hřiště na ostrově Nová Británie) stejně jako v Chorvatsku.

Na vlajce PNG je vyobrazena letící žlutá rajka, což je národní symbol země a připomíná svobodu a jednotu země. Rajky pocházejí z Nové Guiney, kterou většina stále obývá. Obývají tropické deštné pralesy, horské lesy a některé žijí na savanách nebo v mangrovových džunglích na pobřeží. Červená a černá jsou tradiční barvy místního domorodého umění, ale neváží na sebe žádnou symboliku.

Průvodce pro tebe napsal Denisa Kleinová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
Období našeho léta je létem i na PNG. V zimě hodně prší.
Více o počasí
Letenky od
35 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy na Papua-Novou Guinei

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu