Papua-Nová Guinea
Papua-Nová Guinea

Jídlo na Papua-Nové Guinei

Místní kuchyně 

Pro labužníky a požitkáře není kuchyně PNG příliš atraktivní. Používá se zde jen několik druhů koření, proto nečekejte žádné zázraky. Vaří se v „podzemní troubě“ mumu, kde se připravuje kuřecí a hovězí maso i zelenina. Do vyhloubené díry v zemi se naskládají žhavé kameny, na ně se položí maso a zelenina zabalené do bylinek a velkých listů. Otvor v zemi se zakryje palmovými listy a vše se nechá pomalu dusit a péct (např. u malého prasátka se doporučují tři hodiny).

Maso nepatří ke každodennímu jídelníčku, domorodci si ho dopřejí jen při zvláštních příležitostech. Oblíbenou pochoutkou je kaukau, sladké brambory upečené právě v mumu, které se minimálně turistům podávají se špetkou soli pro lepší chuť.

Nejlevněji pořídíte saksak – škrobový palmový extrakt. Přílohu tvoří nejčastěji rýže nebo sladké brambory. Na pobřeží ostrovů, ale i v blízkosti jezer, ochutnáte výborné mořské i sladkovodní ryby.

Můžete zvolit luxusní hotelovou restauraci, kde možná dostanete i ubrus, nebo se zastavit u stánků nebo na tržištích při cestě, kde dostanete rybu na banánovém listu a o to více vám bude chutnat (a ušetříte spoustu peněz). Na ostrovy pronikl i vliv asijské a západní kuchyně podávané v hotelích a restauracích zaměřených na cestovní ruch (steaky, hranolky, smažená kuřata apod.).

Místní konzumují hodně ovoce, zejména banány, kokosy, ananasy, melouny, papáju a mango, které zde chutnají o poznání lépe než v České republice.

Alkohol je zákonem zakázaný do 21 let. Na ostrově existují lokální značky piva, například SP Lager Beer (South Pacific) vlastněný koncernem Heineken nebo NiuginiIce Premium Beer. Dováží se i pivo z Austrálie. Pivo a víno se servíruje teplé kvůli nedostatku chladících zařízení, i když situace se značně zlepšuje a turisté se mohou těšit i na chlazený mok. I v lepších hotelích se vyplatí pít pouze balenou vodu. Kohoutková voda není dostatečně kvalitní.

V restauracích nenechávejte spropitné. Číšníka byste mohli svým chováním urazit.

Jak se stravovat jako místní 

Místní si většinu věcí pořídí na trzích (ryby, zeleninu, ovoce). Případné další ingredience je možné nakoupit v obchůdcích nebo supermarketech. Oblíbené je také rychlé občerstvení.

Obvyklé ceny v restauracích 

Jídla v čínské restauraci či rychlých občerstveních se pohybují kolem 20–30 kina, v hotelu kolem 50–70 kina. Pivo vyjde na 10–15 kina (záleží na značce), Coca-cola 0,5 l na 4,5 kina, káva na 8 kina a voda 0,5 l na 5 kina, panák na 15–20 kina.

Chystáš se na Papua-Novou Guinei?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.