Průvodce státem
Papua-Nová Guinea
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Papua-Nové Guinei

Aktuální kurz 1 = 6.87 Kč

Papujsko-guinejská kina 

PNG používají jako svou národní měnu papujsko-guinejskou kinu (PGK). Nominální hodnoty mincí jsou 5, 10, 20 a 50 toea a dále 1 kina. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50 a 100 kin. V oběhu je měna od roku 1975.

Směnárny a platba kartou

Běžná je platba v hotovosti, platební karty berou ve velkých městech nebo v luxusnějších hotelích.

Směnit lze na letišti, ve směnárně či v hotelích (horší kurz). Bez problému jsou přijímány ke směně australské či americké dolary i eura. Jsou zde i bankomaty (ATM), které ne vždy fungují.

Kolik co stojí

Jídlo v supermarketech je dražší než v Čechách, ceny se spíše blíží těm australským. Levnější čerstvé potraviny se dají sehnat na tržištích v menších městech nebo od domorodců. Všechny dovezené australské  produkty (cereálie, mléko, marmelády) jsou velmi předražené a stojí zpravidla dvojnásobek toho, kolik stojí v Austrálii.

Doprava mezi jednotlivými městy vyjde v PMV Lae – Madang 60 kina, Madang – Goroka 70 kina, Madang – Mount Hagen 70 kina, Kundiava – Mount Wilhelm 30 kina. K cenám za osobu často zaplatíte ještě jednou tolik, pokud vaše krosna zabere místo k sezení (s dopravou nemáme zkušenosti, měli jsme pronajatý autobus).

Ubytování v hotelu stojí v Port Moresby od 1.700 Kč za pokoj (ale i 5.800 Kč), v Mount Hagen od 2.700 Kč (ale i 5.200 Kč), v Goroce od 2.500 Kč, v Lae od 3.300 Kč. Existují i misijní a školní ubytovny, kde poplatek za noc činí 120 kina. Pokud byste chtěli přespávat u domorodců na venkově a v odlehlých vesničkách, je zvykem domluvit se na 20–50 kina za nocleh.

Příklady cen potravin: 

 • Večeře v hotelu (bufet) – 70 kina
 • Humr v hotelu – 70 kina (na to, že je zde loví, nebyly v porovnání se Zanzibarem nic moc) Jídlo v rychlém občerstvení – 20 kina
 • Lahev vína – 80–90 kina
 • Pivo – od 5 kina (stánky u silnice, v obchodech nevedou)
 • Pivo v restauraci – 10–15 kina
 • Voda 1,5 litru v supermarketu – 2,5 kina
 • Voda 0,5 litru na hotelu – 5 kina
 • Konzerva tuňáka – od 2 kina
 • Sušenky – od 0,70 kina
 • Coca-cola 0,5 litru – 3 kina
 • Káva v hotelu – 8 kina
 • Smažená ryba u stánku – 2 kina

Ovoce na tržišti: 

 • Trs banánů – 1–3 kina
 • Mango – 1 kina
 • Kokosový ořech – 0,5 kina
 • Betelový ořech s potřebnými ingrediencemi – od 0,50 kina
 • Tapiok v banánovém listu – 1 kina

Spropitné a smlouvání

Spropitné není očekáváno (číšníka byste tím mohli urazit) a smlouvání není zvykem.

Jak ušetřit

Nejvíce svému rozpočtu ulevíte tehdy, kdy dáte přednost před restauracemi rychlému občerstvení nebo nákupu v malých obchůdcích, na tržištích či ve stáncích u silnice (i teplá jídla). 

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel se bude stravovat velmi jednoduše nákupem jídla v obchodu nebo na trhu, spát v misijních ubytovnách či u domorodců, chodit pěšky nebo se pokusit stopovat, vystačí tak s 60 kina osoba/den

Zlatá střední cesta zahrnuje situaci, kdy si nakoupíte potraviny a na jedno jídlo zajdete do levnější restaurace či rychlého občerstvení, ubytování bude z těch levnějších ve městě a chodit budete pěšky nebo se pokusíte stopovat, vystačíte tak s 300 kina osoba/den.

Pokud si dopřejete luxusní hotel, půjčíte si auto a jídlo v hotelových restauracích s lahvinkou vína, můžete počítat se 1.050 kina na osobu/den (při obsazenosti pokoje dvěma osobami a půjčení auta pro dva).

Lidožrouti, kanibalismus a zmatení jazyků

Papua Nová Guinea (PNG) leží na druhém největším ostrově naší planety a na největším ostrově tropického pásma. PNG se nachází v severozápadní části Tichého oceánu, v oblasti zvané Melanésie. Je to turisticky neobyčejně atraktivní země s originální a velmi rozmanitou kmenovou a jazykovou kulturou, nádhernou přírodou, úžasnými potápěčskými i šnorchlovacími lokalitami a plážemi. 

Země je jednou z mála stoprocentně neprozkoumaných oblastí světa. Pokud budete mít štěstí, můžete objevit mnoho nových druhů rostlin a zvířat. V nedávné době byl na Vysočině objeven prapředek psa. Společnost si zakládá na odkazu svých předků a žije podle původních kmenových práv a zvyklostí. U většiny kmenů funguje patriarchát, lze se ale setkat s kmeny (vesničkami), kde má hlavní slovo žena jako náčelnice.  Etnickou pestrost podtrhují barevně pomalované tváře lidí, oděvy a šperky z přírodních materiálů (kosti kasuára nebo prasete, peří rajky), všudypřítomnost hudby. 

PNG je rájem pro potápěče, je přirovnávána ke Karibiku nebo Rudému moři. Co se týče koupání, je zde velké množství velmi hezkých pláží, ale najdou se i takové, kde jsou odpadky, na pláži se vyskytuje černý písek či spíše popel z nedalekých vybuchlých sopek, setkáte se zde i s ježky (např. na pláži u golfového hřiště na ostrově Nová Británie) stejně jako v Chorvatsku.

Na vlajce PNG je vyobrazena letící žlutá rajka, což je národní symbol země a připomíná svobodu a jednotu země. Rajky pocházejí z Nové Guiney, kterou většina stále obývá. Obývají tropické deštné pralesy, horské lesy a některé žijí na savanách nebo v mangrovových džunglích na pobřeží. Červená a černá jsou tradiční barvy místního domorodého umění, ale neváží na sebe žádnou symboliku.

Průvodce pro tebe napsal Denisa Kleinová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
Období našeho léta je létem i na PNG. V zimě hodně prší.
Více o počasí
Letenky od
35 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy na Papua-Novou Guinei

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu