Průvodce státem

Papua-Nová Guinea

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Lidožrouti, kanibalismus a zmatení jazyků

Papua Nová Guinea (PNG) leží na druhém největším ostrově naší planety a na největším ostrově tropického pásma. PNG se nachází v severozápadní části Tichého oceánu, v oblasti zvané Melanésie. Je to turisticky neobyčejně atraktivní země s originální a velmi rozmanitou kmenovou a jazykovou kulturou, nádhernou přírodou, úžasnými potápěčskými i šnorchlovacími lokalitami a plážemi. 

Země je jednou z mála stoprocentně neprozkoumaných oblastí světa. Pokud budete mít štěstí, můžete objevit mnoho nových druhů rostlin a zvířat. V nedávné době byl na Vysočině objeven prapředek psa. Společnost si zakládá na odkazu svých předků a žije podle původních kmenových práv a zvyklostí. U většiny kmenů funguje patriarchát, lze se ale setkat s kmeny (vesničkami), kde má hlavní slovo žena jako náčelnice.  Etnickou pestrost podtrhují barevně pomalované tváře lidí, oděvy a šperky z přírodních materiálů (kosti kasuára nebo prasete, peří rajky), všudypřítomnost hudby. 

PNG je rájem pro potápěče, je přirovnávána ke Karibiku nebo Rudému moři. Co se týče koupání, je zde velké množství velmi hezkých pláží, ale najdou se i takové, kde jsou odpadky, na pláži se vyskytuje černý písek či spíše popel z nedalekých vybuchlých sopek, setkáte se zde i s ježky (např. na pláži u golfového hřiště na ostrově Nová Británie) stejně jako v Chorvatsku.

Na vlajce PNG je vyobrazena letící žlutá rajka, což je národní symbol země a připomíná svobodu a jednotu země. Rajky pocházejí z Nové Guiney, kterou většina stále obývá. Obývají tropické deštné pralesy, horské lesy a některé žijí na savanách nebo v mangrovových džunglích na pobřeží. Červená a černá jsou tradiční barvy místního domorodého umění, ale neváží na sebe žádnou symboliku.

Průvodce pro tebe napsal Denisa Kleinová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
Období našeho léta je létem i na PNG. V zimě hodně prší.
Více o počasí
Letenky od
35 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy na Papua-Novou Guinei

Co vidět a navštívit na Papua-Nové Guinei

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Papua-Nové Guinei

Zavřít boční panel

Kokoda Trail

Jedním z nejpopulárnějších treků na ostrovech je Kokoda Trail, který je úzce spjat s australskou vojenskou historií a druhou světovou válkou. Bojovali zde proti sobě japonská a spojenecká (většinou australská) vojska (boje jsou zaznamenány v dokumentárním seriálu Kokoda Front Line!) mezi červencem a listopadem 1942. Stezka se nachází 50 km východně od Port Moresby a její délka je přes 90 kilometrů. Nejvyšším bodem je Mount Bellamy 2.190 m, nejnižším bodem na trase je Ua´Ule Creek ve výšce 300 m. Jedná se o velice náročný trek, na němž zažijete dusné a horké počasí přes den, chlad v noci, prudké pravidelné lijáky, je zde riziko tropických nemocí (např. malárie). Na cestu se doporučuje vyhradit si čtyři až dvanáct dní. Původní byla stezka používána evropskými horníky k přístupu na zlatonosná pole v okolí Kokody a Yoddy. Trať vede mezi Kokoda a Owers Corner a je obousměrná.

Zavřít boční panel

Madang

Město Madang (dřívější název Friedrich-Wilhelmshafen) se nachází na severním pobřeží a je považováno za jedno z bezpečných a nejkrásnějších měst v této oblasti Pacifiku. Naleznete zde mnoho zeleně, kolonádu i tržiště, Díky své bezpečnosti a kvalitě služeb je místo čím dál více vyhledáváno turisty. Hlavním lákadlem jsou korálové útesy a křišťálově čistá voda stejně jako potápění (lze zde absolvovat základní výcvik i specializované kurzy) např. k vraku bombardéru B-25. V provincii se hovoří 173 jazyky. Kmen (vesnice) Bilibil je proslavený tradiční výrobou hliněných hrnců, které se i v dnešní době někdy vyměňují s lidmi z hor za taro a přízi. V oblasti Balek byly natáčeny scény z Filmu Robinson Crusoe s Piercem Brosnanem a můžete zde navštívit sirné jeskyně a horké prameny.

Zavřít boční panel

Hansa Bay

200 kilometrů na sever od Madangu se nachází záliv Hansa Bay, který je v současné době jedním z rájů pro milovníky potápění k válečným vrakům. Nacházela se zde japonská vojenská základna a v jejím okolí dnes najdeme potopeno kolem čtyřiceti lodí a několik letadel.

Nejlepší by měl být vrak japonské transportní lodi Shishi Maru, který leží v hloubce 25 metrů. Ve skladišti má nákladní auta a hasičské vozy, také munici a láhve saké. Na palubě jsou kolem kanonů umístěny velké dělostřelecké granáty. Ve 27 metrech leží vrtule stíhačky Aircobra. 

Zavřít boční panel

Sepik

 

Sepik je oblastí PNG, kde se nachází stejnojmenná nejdelší a dle objemu třetí největší řeka země. Trajektorie řeky je podobná Amazonce a měří 1.126 km. Podél řeky naleznete kmeny, které jsou proslulé zejména dřevořezbami a skarifikací. Jedná se o málo prozkoumanou oblast, neboť plavby lodí jsou velmi drahé – ročně sem zavítá kolem tří set cestovatelů, kteří se zaměřují na červnový krokodýlí festival. Krokodýl je zde posvátným zvířetem, dle legendy v dávných dobách stvořili lidskou civilizaci. Chlapci při přerodu v muže podstupují bolestivý až dvouměsíční rituál, kdy je jim zjizvena pokožka. Jizvy mají představovat krokodýlí kůži a vznikají několikerým znovurozřezáváním kůže a vtíráním popela a bláta z řeky.

Zavřít boční panel

Mount Wilhelm

Nejvyšší hora PNG, Mount Wilhelm (Enduwa Kombuglu), měří 4.509 m. Pokud vystoupáte až na vrchol, ocitnete se na místě, kde se setkávají tři provincie, a to Simbu, Western Highlands a Madang. 

Zavřít boční panel

Goroka

Goroka je hlavním městem provincie Eastern Highlands. Nachází se 1.600 m n. m. Menší průmyslová odvětví patří farmám se pstruhy, prasatům, včelařství a zelenině. V květnu Goroka hostí festival kávy PNG. Goroka má po celý rok příjemné mírné klima. Naleznete zde několik pražíren kávy. Např. v Airport Coffee Mill je možné s majitelem, Australanem, projít celý proces a v závěru ochutnat jednotlivé druhy káv. Pro zajímavost – nejvíce nám chutnala (a nejvíce se podobala té, co se prodává u nás) ta nejméně kvalitní. Nedaleko města Goroka leží vesnice bahenních lidí, kteří věří na zázračné vlastnosti bahna z řeky Asaro. Jejich ukázka tanců je úžasná.

Zavřít boční panel

Lae

Lae je hlavním městem provincie Morobe a zároveň druhé největší město ostrova. Najdeme zde největší nákladní přístav v zemi i malé letiště. Začíná/končí zde Highlands Highway. Cesta z letiště do centra zabere hodinu, neboť jsou zde velice nekvalitní silnice s výmoly a po dešti s velkými loužemi. Město se řadí mezi nejvíce nebezpečná města PNG. Při výstupu na vrch Lunaman se vám naskytne výhled na zátoku Huon a na údolí řeky Markham. Z místního letiště v červenci 1937 vzlétla slavná americká letkyně Amelia Earhartová, ale do USA již nedoletěla. V blízkosti města se nachází ekologické centrum Wau s malým muzeem a zoologickou zahradou se stromovými klokany, krokodýly, kasuáry a motýly.

Zavřít boční panel

Port Moresby

Od roku 1975 je Port Moresby hlavním městem PNG, kde sídlí vláda, kulturní zařízení, vzdělávací instituce, sídla obchodních firem. Má přes 400.000 obyvatel.  Město vzniklo v lokalitě, která byla domovem skupiny Motu, která zde stále žije. Město pojmenoval kapitán John Moresby v roce 1873 na počest svého otce. V roce 2012 bylo Port Moresby vyhodnoceno jako nejhorší místo pro život na světě v žebříčku 130 hlavních měst sestaveném Economist Intelligence Unit. Důvodem byl vysoký počet případů znásilnění, loupeží a vražd a to, že velké části města jsou pod kontrolou pouličních gangů známých jako raskols. Přes den se nemusíte bát, v noci se nedoporučuje vycházet. 

Zavřít boční panel

Hanuabada

Čtvrť je stále obývána kmenem Motu, což jsou původní majitelé půdy v Port Moresby. Domky jsou na tenoučkých dřevěných kůlech a domů se dostanete jen lodičkou, nebo po dřevěných visutých chodnících, kterým chybí sem tam prkna, někdy i dvě vedle sebe, potom tři a celé se to hýbe, není to uzpůsobené na takovou váhu, jakou máme my. I když byli lidé velmi chudí, úsměvy na tváři jim nechyběly a rádi nám ukážou své skromné ubytování. Moc Evropanů do této čtvrti nezavítá.

Zavřít boční panel

Mount Hagen

 

Mount Hagen je hlavním městem provincie Western Highlands a zároveň třetím největším městem. Nachází se v nadmořské výšce 1.677 m (na Vysočině se malárie nevyskytuje). Město je pojmenované po 24 kilometrů vzdálené sopce Mount Hagen. Město je proslavené Mount Hagen Cultural Show, jednou z největších kulturních akcí na PNG.

Zavřít boční panel

Kundiawa

Kundiawa je dobrým výchozím bodem pro treky v horách Můžete zde prozkoumat např. jeskyně Keu a další útvary, ty sloužily jako pohřebiště. Další atrakcí zde je rafting na řece Waghi, jedná se o vyhlášené a jedno z nejlepších míst pro tento adrenalin na světě (propasti, divoké peřeje, vodopády, lanové mosty přes řeku). Kundiawa je také výchozím místem několikadenního treku přes domorodé vesničky, deštný prales a okolo jezer k vrcholu hory Mount Wilhelm ve výšce 4.509 metrů.

Zavřít boční panel

Ostrov Nová Británie

Nová Británie, dříve Neu Pommern (Nové Pomořansko), je největším ostrovem v Bismarckově souostroví, které se nachází na východ od Nové Guineje a na západ od ostrova Nové Irsko. Je přibližně 600 km dlouhý a 80 km široký a žije zde přibližně 395.000 obyvatel. Největšími městy na ostrově jsou Rabaul/Kokopo a Kimbe.

Němečtí misionáři po návštěvě Nové Británie tvrdili, že to bylo jediné místo, kde viděli lidi zavřené v klecích a připravené na konzumaci. Na letišti se procházíte po letištní ploše, nic jako autobusy na přejezd k příletové hale tu neznají. Zavazadla si berete sami z traktůrku s přívěsem, který je přiveze před letištní halu.

Zavřít boční panel

Kokopo

V tomto městečku naleznete golfové hřiště, přes nějž se lze dostat k „pláži“. Dno je však bahnité od výbuchu nedaleké sopky a u místních obydlí vrstva odpadků. Na hřišti běžně pobíhají i slepice s kohoutem a nikomu nevadí, že se zde procházíte.

Zavřít boční panel

Rabaul

Rabaul v lokálním jazyce Kuanua znamená mangrovníky, jichž jsme viděli kilometry a kilometry už při přistání. Město je významné pro své tunely, kterými je provrtán celý ostrov, prý 600 km (někde se uvádí až 2.000 km).

Je zde úžasný trh, kde se prodává ovoce i zelenina za hubičku – kokosový ořech za 0,50 kina, trs banánů nebo mango za 1 kina.

Rabaul byl během války v Tichomoří, v roce 1942 obsazen Japonci a stala se z něj nejvýznamnější japonská základna v oblasti.

Zavřít boční panel

Sopka Tavurvur a termální prameny

Rabaul byl hlavním a nejdůležitějším městem provincie až do roku 1994, kdy byl zničen při erupci blízké sopky Tavurvur. Po této erupci se hlavním městem provincie stalo asi 20 km vzdálené Kokopo.

Po výbuchu sahala vrstva popela až do výšky 6 m. Nikdo nezemřel, všichni se stihli včas evakuovat. Jediným mrtvým byl člověk, jehož zasáhl blesk.

V blízkosti sopky jsou termální prameny, kde má voda 75–100 °C. Místní atrakcí je vaření vajíček v termálních pramenech. Vyzkoušejte vejce divoké perličky (guineafowl). Složení je trochu jiné než slepičí vejce – v podstatě celé žloutek, bílku je jen tenoučká vrstva. Vejce jsou obrovská a mají skvělou chuť.

Moře zde je „vařicí“, voda má minimálně 40 °C, ve větší hloubce u dna je příjemnější. Pokud vyrazíte brzy ráno, kdy není takové teplo, je možné na sopku vylézt. Po cestě potkáte asi tři výběrčí „vstupného“ za přechod jejich pozemku.

Zavřít boční panel

Vesničky kmene Tolai

Na tomto místě uvidíte místní raritu – mušličkou peníze, jimiž se dá stále platit. Z místního trezoru, jediné zamčené místnosti ve vesničce, nám bylo vyndáno obrovské kolo. Po otázce kolik to stojí nejstarší a nejdůležitější muž (je zde matriarchát) odpoví: „Stojí to hodně, tisíc miliónů. Stojí to tisíc. Nebo milion.“ opraví se. Počty od Tolaiů nemůžete očekávat. Jen to, že za všechno chtějí zaplatit a hodně. Při získání informací o délce tunelů nám také byla řečena délka nejdříve v metrech a pak se opravili na kilometry.

Když náčelník nebo náčelnice zemře, tak se celé kolo rozdělí mezi kmen.

Zavřít boční panel

Bunkr admirála Yamamota

V bunkru najdete japonské nápisy a náčrty, na japonské poměry je bunkr vysoký. Admiral Isoroku Yamamoto zosnoval útok na Pearl Harbour a Američanům ležel v žaludku. 18. dubna 1943 odletěl Yamamoto z Rabaul na inspekční let. Američani už tehdy uměli dešifrovat japonské zprávy a věděli, kam se chystá, a na vedlejším ostrově Buganvile Yamamota sestřelili. Pokyn dal prý přímo prezident Roosevelt.

Dále na poloostrově Gazelle můžete vidět garáž/bunkr pro asi pět vojenských zásobovacích lodí, který leží cca 300 m od moře, Kokopo museum s velkým množstvím nejen válečných artefaktů (mají zde i sbírku mušlí a živé aligátory), trosky letadla apod.

Je zde potopeno více než padesát lodí, z nichž je dvanáct přístupných potápěčům se vzduchem. Jedná se např. o malou nákladní loď Mitsu Mara, kde na přídi leží část jakéhosi letounu, který na ni byl sestřelen, když se nalézala pod hladinou; japonský hydroplán Pete, jediný známý dvouplošník ležící pod vodou.

Zavřít boční panel

Ostrovy Duke of York

Z potápěčského centra v Kokopo si lze objednat celodenní výlet na tyto ostrovy. Místní vás přivítají polynéským stylem, na krk dostanete čerstvé květy z buganvilií, které nádherně voní. Vše je doprovázené táhlými zpěvy v pidgin. Po cestě je možné zastavit u korálových útesů na šnorchlování či potápění. Po cestě vás budou doprovázet delfíni a létající ryby. 

Zavřít boční panel

Nové Irsko

Nové Irsko je ostrov v Bismarckově souostroví, ležící severovýchodně od ostrova Nová Británie, od něhož ho odděluje Kanál svatého Jiří. Ostrov je dlouhý 360 km a široký od 10 do 40 km a připomíná mušketu.

Zavřít boční panel

Kavieng

Jedná se o největší město, které leží v severní části ostrova Nové Irsko. Velkou zábavou jsou sobotní trhy, kde můžete nakoupit spoustu ryb a zeleniny. Problém může nastat ve chvíli, kdy se s bednami ovoce a zeleniny doveze jedovatý had. V neděli navštivte mši v místním kostele u tržiště – v kostelech se zpívá a hraje na kytary. Zajímavostí, které jsme si před tím nikdy nevšimli, byl obraz narození Ježíška – nad chlévem není kometa, ale Jižní kříž.

Zavřít boční panel

Laraibina

Kathy Hiop se zasloužila o místní atrakci, kterou je v této vesničce (hodinu od Kaviengu) krmení gigantických úhořů. Přijetí do vesničky je obřadem. Nejdříve musíte požádat náčelníka o povolení ke vstupu do vesnice. Po předání drobného daru vás oficiálně vpustí do vesnice. Následují tanečky místních mužů v zelených trávových sukénkách. Vrcholem návštěvy je pak krmení úhořů.

Zavřít boční panel

Boluminski Highway

Jedná se o úžasně udržovanou silnici, na rozdíl od hlavního ostrova PNG bez výmolů. Cesta je pojmenovaná podle France Boluminského, narozeného v severním Polsku, který byl v době německé koloniální nadvlády hlavním šéfem ostrova. Jezdil na koni a přesvědčoval vesničany, aby si vzali na starost „svou“ část cesty. Práce byla v německých koloniích povinná, Boluminski náčelníky přesvědčil o prospěšnosti projektu a hlavně, aby se o cestu nadále pravidelně starali.

Zavřít boční panel

Libba

Vesnička, kde žije kmen malangan. Odtud pochází nejvyhlášenější řezbáři. Jejich umění je vidět po celém ostrově.

Zavřít boční panel

Ostrov Ral

Ostrov, vzdálený 30 minut od Kaviengu, je vskutku rájem na zemi. Malilinký ostrůvek s rozměry 40 x 50 metrů se dvěma kokosovníkovými palmami, obrovitánským pandamusem a okolo s korálovým rifem. Největším problémem je se sem dostat. Po dohodnutí termínu odplutí zjistíte, že majitel lodi nemá pohonné hmoty. Pak následuje hádka s placením za vstup na ostrov. Ale i přes to je výlet zážitkem.

Zavřít boční panel

Kaseloc

Ve vesničce Kaseloc budete možná druhými návštěvníky (my byli ti první). Můžete zde vidět vystoupení, které se běžně praktikuje při pohřbech. Je vidět, že zde nejsou ještě na turisty připraveni – vystoupení bylo pro oči Evropana „amatérské“, ale o to více autentické.

Počasí a sezóny na Papua-Nové Guinei

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Papua-Nová Guinea
Na pobřeží jsou teploty cca o 10 stupňů vyšší než v horách

32 °C

32 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

29 °C

30 °C

31 °C

32 °C

32 °C

32 °C

Počasí

PNG leží v oblasti rovníkového podnebného pásu a ovlivňují ji monzunové deště. Teploty se pohybují mezi 25–30 °C na pobřeží a klesají směrem do vnitrozemí. V horských oblastech klesá v noci teplota k 0 °C a přes den nepřesáhne 20 °C. Vzácně se na vrcholcích hor může objevit i sněhová pokrývka. 

Od května do října je období sucha, od prosince do března je období dešťů. Srážky dosahují průměrně okolo 3.000 mm, na horách i 6.000 mm. V horách prší téměř každý den i v období sucha (zejména odpoledne a v noci). Nejvíce prší na západě Nové Británie.

V hlavním městě Port Moresby se průměrná teplota vzduchu pohybuje celoročně okolo 27 °C, roční úhrn srážek činí 1.040 mm.

Sezóny a kdy vyrazit

PNG je možné navštívit celoročně, nejlépe v období od června do září. Koncem roku se návštěva nedoporučuje kvůli vzrůstající kriminalitě, začátek roku až do března kvůli nedostupnosti služeb (období dešťů).

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu