Průvodce státem

Papua-Nová Guinea

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Lidožrouti, kanibalismus a zmatení jazyků

Papua Nová Guinea (PNG) leží na druhém největším ostrově naší planety a na největším ostrově tropického pásma. PNG se nachází v severozápadní části Tichého oceánu, v oblasti zvané Melanésie. Je to turisticky neobyčejně atraktivní země s originální a velmi rozmanitou kmenovou a jazykovou kulturou, nádhernou přírodou, úžasnými potápěčskými i šnorchlovacími lokalitami a plážemi. 

Země je jednou z mála stoprocentně neprozkoumaných oblastí světa. Pokud budete mít štěstí, můžete objevit mnoho nových druhů rostlin a zvířat. V nedávné době byl na Vysočině objeven prapředek psa. Společnost si zakládá na odkazu svých předků a žije podle původních kmenových práv a zvyklostí. U většiny kmenů funguje patriarchát, lze se ale setkat s kmeny (vesničkami), kde má hlavní slovo žena jako náčelnice.  Etnickou pestrost podtrhují barevně pomalované tváře lidí, oděvy a šperky z přírodních materiálů (kosti kasuára nebo prasete, peří rajky), všudypřítomnost hudby. 

PNG je rájem pro potápěče, je přirovnávána ke Karibiku nebo Rudému moři. Co se týče koupání, je zde velké množství velmi hezkých pláží, ale najdou se i takové, kde jsou odpadky, na pláži se vyskytuje černý písek či spíše popel z nedalekých vybuchlých sopek, setkáte se zde i s ježky (např. na pláži u golfového hřiště na ostrově Nová Británie) stejně jako v Chorvatsku.

Na vlajce PNG je vyobrazena letící žlutá rajka, což je národní symbol země a připomíná svobodu a jednotu země. Rajky pocházejí z Nové Guiney, kterou většina stále obývá. Obývají tropické deštné pralesy, horské lesy a některé žijí na savanách nebo v mangrovových džunglích na pobřeží. Červená a černá jsou tradiční barvy místního domorodého umění, ale neváží na sebe žádnou symboliku.

Průvodce pro tebe napsal Denisa Kleinová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
Období našeho léta je létem i na PNG. V zimě hodně prší.
Více o počasí
Letenky od
35 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy na Papua-Novou Guinei

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

PNG byla osídlena lidmi z jihovýchodní Asie již někdy před 50.000 lety. Tito lidé přišli zřejmě z Afriky. Prvním Evropanem, který se zde objevil roku 1526, byl Portugalec Jorge de Meneses, jenž pojmenoval ostrov jako Ilhasdos Papuas. Španěl Inigo Ortiz de Retes později ostrov nazval Novou Guineou, protože mu místní obyvatelé připadali jako domorodci z africké Guineje. Mezi další objevitele lze zařadit i Bougainville, Cooka, Stanleyho a Johna Moresbyho.

V roce 1824 si západní polovinu ostrova nárokovali Holanďané. Následovalo Německo se záborem severní poloviny zbývajícího území a Velká Británie, která vyhlásila protektorát nad zbytkem. V roce 1901 se Britská Nová Guinea stala Papuou a správa této oblasti přešla na nově vzniklou Austrálii. S vypuknutím I. světové války Australané bleskově zabrali německé velitelství v Rabaulu, čímž získali moc i nad německou částí souostroví. Tento krok byl potvrzen roku 1920 Ligou národů, kdy se bývalý německý protektorát oficiálně stal australským mandátním územím. V průběhu II. světové války padly severní ostrovy a většina severního pobřeží do rukou japonské armády.

Po válce se východní část ostrova opět vrátila pod správu Austrálie jako teritorium Papua Nová Guinea a po vzniku Indonésie v roce 1963 se bývalá portugalská kolonie Nová Guinea stala indonéskou provincií Irian Jaya.

PNG získala samosprávu v roce 1973, plná samostatnost jí byla přiznána 16. 9. 1975. Jedná se o konstituční monarchii v rámci Commonwealthu, hlavou státu je britská královna. V letech 1989 – 1995 probíhal boj mezi vládou a secesionistickým hnutím na ostrově Bougainville.

Lidé

Počet obyvatel se pohybuje kolem 8,1 milionu. Obyvatelstvo PNG tvoří melanéští Papuánci, Polynésané a Mikronésané. Negramotnost obyvatelstva přesahuje 35 %.

Z náboženství je mezi obyvatelstvem nejvíce rozšířeno křesťanství (95 %). V některých oblastech jsou souběžně s křesťanskou vírou používány i tradiční domorodé praktiky. Ještě v nedávné době byli obyvatelé PNG považováni za kruté a nebezpečné lovce lebek. V roce 2012 zatkla policie 29 lidí podezřelých z účasti na kanibalském obřadu. Obvinila je z vraždy sedmi šamanů. Antropoložka Olga Ammannová cituje v jedné knize místní obyvatele, kteří mluví o chuti lidského masa. V knize se dočtete například i to, že kanibalové preferují Japonce, naopak běloši z Evropy mezi pochoutky zrovna nepatří. Prý jsme smradlaví a máme moc slané maso. Nejvíce si ovšem pochutnají na ženách z vlastního rodu.

Přes špatnou bezpečnostní situaci převážně ve velkých městech jsou její obyvatelé velice přátelští a bezprostřední, hned si s vámi podávají ruku a chtějí konverzovat. Jsou však velmi emotivní, rozhodně se proto vyhýbejte všem náznakům konfliktu a vyzbrojte se trpělivostí, která je srovnatelná s trpělivostí v Africe.

Obyvatelé mimo velká města žijí tradičním životem, používají přírodní materiály nejen k výrobě oděvů, ale i svých příbytků. Oděvy zakrývají jen některé části těla a vy můžete považovat vesničany za skoro nahé (pro mužskou část cestovatelů určitě silný zážitek, když vidí domorodou ženu oblečenou jen v sukénce a náhrdelnících). Lidé na venkově jsou velmi přátelští, přijmou vás mezi sebe, nabídnou vám kokosový ořech, nebo vás doprovodí na části vaší cesty.

Průměrný věk dožití činí jen 65 let života. Obyvatelé PNG nemají právo na placenou rodičovskou dovolenou (jako jedna ze tří zemí na světě – vedle Ománu a USA). Lidé jsou příjemní a pohodoví, velmi temperamentní. Velice rádi se fotí a pózují.

Svátky

Jako u nás nebo ve světě se slaví Velikonoce, Vánoce (25. 12.) a Nový rok (1. 1.).

Dalšími svátky jsou:

 • 13. června – Narozeniny královny,
 • 23. července – Národní den příměří,
 • 26. srpna – Den pokání,
 • 16. září – Den nezávislosti.

Kulturní festivaly, které si nesmíte nechat ujít:

 • Červenec – Festival masek na ostrově Nové Irsko,
 • Srpen – Mount Hagen Show – nejslavnější festival,
 • Září – Goroka Show.


Kultura

V tradiční kultuře PNG se staré zvyky předávají z jedné generace na druhou. Velká část populace je negramotná. V zemi naleznete šest univerzit.

Ačkoliv to může znít v dnešní době neuvěřitelně, je velká část násilí v zemi spojena s čarodějnictvím a černou magií. V případě neočekávané smrti někoho z vesnice místní často obviní ženu, nejčastěji manželku nebo jinou příbuznou zesnulého.

Vrcholem návštěvy PNG je festival domorodých tanečních a pěveckých skupin v Mount Hagenu. Jedná se o dvoudenní festival, kde se představí několik desítek skupin. 80 % účastníků jsou místní obyvatelé, jen 20 % tvoří turisté. Proto nelze říci, že by se jednalo o vysloveně turistickou atrakci, ale spíše o akci, která slouží k zachování místní kultury i pro další pokolení.

Mezi další festivaly patří: Festival Kutubu (září), Krokodýlí festival (srpen), Festival Frangipani (září), Goroka Show (září), Festival Kedu a Kundu (listopad), Enga Show (srpen), Morobe Show (říjen).

Domorodci žvýkají betelové ořechy (ořechy arekové palmy), které jim barví sliny na červeno a působí jako droga (stejně jako koka nebo kát). Ořechy jsou velice hořké a společně s vápnem a hořčičným semínkem podporují silné slinění, proto uživatelé neustále plivou. Mezi další účinky patří potlačení hladu, vyčerpanosti, únavy. Na některých místech je žvýkání a plivání zakázané.

V nedávné době byly objeveny některé neznámé kultury, a předpokládá se, že hluboká džungle může ukrývat kmeny, o nichž zatím nemáme ani tušení.

Mezi nejvýznamnější kmeny patří bojovníci z kmene Huli, které proslavila posedlost jejich vlasy. Britští kolonizátoři je přezdívali „wigmen“ – parukáři a dodnes se tato přezdívka používá. Muži se odeberou na posvátné místo, kde si nechají narůst vlasy podle starého rituálu a na závěr po 18–36 měsících odloučení si je rituálně ostříhají a stanou se součástí ceremoniálních paruk. Dle velikosti a propracovanosti účesu/paruky lze odvodit postavení mužů v rámci kmene.

V některých kulturách musí ženich zaplatit věno, aby dostal svou vyvolenou. Věno se skládá z určitého počtu mušlí nebo z určité délky mušličkových peněz, prasat a kasuárů nebo hotovosti.

Mezi oblíbené sporty patří ragby, fotbal, dále pak basketbal a kriket.

Jazyk

PNG vévodí žebříčku zemí s nejvíce živými jazyky na světě. Napočítáte jich přes 800, což představuje asi třetinu světových domorodých jazyků. Většina z nich má bohužel méně než 1.000 mluvčích. Okolo 200.000 obyvatel země hovoří jazykem enga. Co do četnosti následuje melpa a huli. Úředním jazykem je angličtina spolu s tok pisin (pidgin), hiri motu a znakovou řečí. Anglicky se hovoří pouze na úřadech, ve školách a v turistických střediscích. Není na škodu mít při cestách po ostrovech místního průvodce, který ovládá řeč několika kmenů a k tomu umí i anglicky pro dorozumění s vámi. Pidgin je jazyk tvořený na základě angličtiny a němčiny. Celková slovní zásoba je tvořena asi 1.400 slovy. Jazykem motu se mluví v pobřežních oblastech a v hlavním městě Port Moresby.

Turismus

I přes to, že je země nádherná a má veliký potenciál, turistická infrastruktura není vůbec rozvinutá. Místní lidé ani tour operátoři často nechápou, co po nich jako turisté chceme. Na druhou stranu je tím daná země méně navštěvovaná (nedostupnost, vysoká cena, nefungující služby) a o to více ještě stále autentická. Doporučuje se proto pobyt zajistit přes renomovanou CK. Mezi jednotlivými městy a ostrovy se létá. PNG nabízí mnoho kulturních festivalů, nejslavnější jsou Mount Hagen Show (srpen), Goroka Show (září) a Festival masek na ostrově Nové Irsko (červenec).

Perfektním místem k nákupu suvenýrů je řemeslnický trh v Port Moresby v parku naproti Ela Beach (v současnosti probíhá výstavba a pláž není přístupná), kde seženete ručně vyráběné předměty ze všech koutů země, nebo kterýkoli festival v zemi, kde se místní kmeny rády pochlubí svými výrobky.

Potápění na PNG je srovnáváno s potápěním v Karibiku nebo v Rudém moři. Naleznete zde velké množství velmi hezkých pláží.

Geografie

PNG má rozlohu přibližně 462.840 km² (ČR 78.866 km²). 80 % rozlohy země leží na východní polovině ostrova Nová Guinea, zbylých 20 % zaujímá asi 600 dalších ostrovů (Bismarckovo souostroví (Nová Británie, Nové Irsko), D’Entrecasteauxovy ostrovy, Louisiady, Bougainville a další).

PNG leží jižně od rovníku, severně od Austrálie. Pozemní hranici má s Indonésií, přes mořský průliv u Bouganvillova ostrova sousedí se Šalamounovými ostrovy. Území PNG se skládá z 20 provincií, autonomní oblasti Bouganville a distriktu hlavního města. Mezi největší města patří Port Moresby, Lae, Arawa, Mount Hagen, Popondetta.

Vrcholy Owen Stanleyova pohoří dosahují až 4.000 metrů. Nejvyšší horou je Mount Wilhelm 4.509 m n. m. v Bismarckovu pohoří. Tři čtvrtiny PNG jsou pokryty tropickým deštným pralesem, na zbytku území naleznete delty řek a mangrovové bažiny. Nejdůležitějšími řekami jsou Fly, Sepik a Ramu. Velké ostrovy Nového Irska, Nové Británie a Bougainville jsou obklopeny nádhernými korálovými útesy a lákají k potápění.

Na PNG roste kolem 9.000 druhů rostlin a žije kolem 250 druhů savců a asi 700 druhů ptáků. Naleznete zde velké množství různých druhů netopýrů a krys, stromové klokany (deset druhů) nebo mravenečníky. Velká část ptactva je zde endemická, k vzácným druhům patří rajky (národní pták) a kasuáři. V přírodě se můžete setkat také s krokodýly, ježurami, hady, želvami. Rostou zde palmy, eukalypty, stromové kapradiny a myrty. V pobřežních oblastech převažují bažiny a mangovníkové lesy. V horách ve vnitrozemí se daří jehličnanům, jako jsou cedry a araukárie. PNG má čtyři národní parky. Největším problémem je v současné době intenzivní těžba tropického dřeva a znečištění těžkými kovy z dolů na měď.

Lidé chovají prasata, skot a drůbež. Dvě třetiny obyvatelstva se živí zemědělstvím, pěstují kakao, kávu, banány, kokosové ořechy, kopru, ovoce, zeleninu, batáty, manioky, jamy, palmová jádra, cukrovou třtinu a ananasy. Kromě zemědělství jsou významným zdrojem obživy těžba dřeva a lov (zejména rybolov zaměřený na tuňáky). Nejdůležitější součástí průmyslu je hutnictví a zpracování barevných kovů. Velkého významu dosahuje i potravinářský průmysl, vyrábí se zde cukr, palmový olej a zpracovává se kopra.

Ve vodách okolo ostrovů se vyskytují jak korálové rybky, tak i větší druhy, jako jsou tuňáci, marlíni indičtí, plachetníci, makrely, kranasové obrovští a zlakové nachoví, za nimiž vyplouvají rybářské výpravy.

Oproti ČR je zde o 9 hodin více.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Papujsko-guinejská kina

PNG používají jako svou národní měnu papujsko-guinejskou kinu (PGK). Nominální hodnoty mincí jsou 5, 10, 20 a 50 toea a dále 1 kina. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50 a 100 kin. V oběhu je měna od roku 1975.

Směnárny a platba kartou

Běžná je platba v hotovosti, platební karty berou ve velkých městech nebo v luxusnějších hotelích.

Směnit lze na letišti, ve směnárně či v hotelích (horší kurz). Bez problému jsou přijímány ke směně australské či americké dolary i eura. Jsou zde i bankomaty (ATM), které ne vždy fungují.

Kolik co stojí

Jídlo v supermarketech je dražší než v Čechách, ceny se spíše blíží těm australským. Levnější čerstvé potraviny se dají sehnat na tržištích v menších městech nebo od domorodců. Všechny dovezené australské produkty (cereálie, mléko, marmelády) jsou velmi předražené a stojí zpravidla dvojnásobek toho, kolik stojí v Austrálii.

Doprava mezi jednotlivými městy vyjde v PMV Lae – Madang 60 kina, Madang – Goroka 70 kina, Madang – Mount Hagen 70 kina, Kundiava – Mount Wilhelm 30 kina. K cenám za osobu často zaplatíte ještě jednou tolik, pokud vaše krosna zabere místo k sezení (s dopravou nemáme zkušenosti, měli jsme pronajatý autobus).

Ubytování v hotelu stojí v Port Moresby od 1.700 Kč za pokoj (ale i 5.800 Kč), v Mount Hagen od 2.700 Kč (ale i 5.200 Kč), v Goroce od 2.500 Kč, v Lae od 3.300 Kč. Existují i misijní a školní ubytovny, kde poplatek za noc činí 120 kina. Pokud byste chtěli přespávat u domorodců na venkově a v odlehlých vesničkách, je zvykem domluvit se na 20–50 kina za nocleh.

Příklady cen potravin:

 • Večeře v hotelu (bufet) – 70 kina
 • Humr v hotelu – 70 kina (na to, že je zde loví, nebyly v porovnání se Zanzibarem nic moc) Jídlo v rychlém občerstvení – 20 kina
 • Lahev vína – 80–90 kina
 • Pivo – od 5 kina (stánky u silnice, v obchodech nevedou)
 • Pivo v restauraci – 10–15 kina
 • Voda 1,5 litru v supermarketu – 2,5 kina
 • Voda 0,5 litru na hotelu – 5 kina
 • Konzerva tuňáka – od 2 kina
 • Sušenky – od 0,70 kina
 • Coca-cola 0,5 litru – 3 kina
 • Káva v hotelu – 8 kina
 • Smažená ryba u stánku – 2 kina

Ovoce na tržišti:

 • Trs banánů – 1–3 kina
 • Mango – 1 kina
 • Kokosový ořech – 0,5 kina
 • Betelový ořech s potřebnými ingrediencemi – od 0,50 kina
 • Tapiok v banánovém listu – 1 kina

Spropitné a smlouvání

Spropitné není očekáváno (číšníka byste tím mohli urazit) a smlouvání není zvykem.

Jak ušetřit

Nejvíce svému rozpočtu ulevíte tehdy, kdy dáte přednost před restauracemi rychlému občerstvení nebo nákupu v malých obchůdcích, na tržištích či ve stáncích u silnice (i teplá jídla).

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel se bude stravovat velmi jednoduše nákupem jídla v obchodu nebo na trhu, spát v misijních ubytovnách či u domorodců, chodit pěšky nebo se pokusit stopovat, vystačí tak s 60 kina osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje situaci, kdy si nakoupíte potraviny a na jedno jídlo zajdete do levnější restaurace či rychlého občerstvení, ubytování bude z těch levnějších ve městě a chodit budete pěšky nebo se pokusíte stopovat, vystačíte tak s 300 kina osoba/den.

Pokud si dopřejete luxusní hotel, půjčíte si auto a jídlo v hotelových restauracích s lahvinkou vína, můžete počítat se 1.050 kina na osobu/den (při obsazenosti pokoje dvěma osobami a půjčení auta pro dva).

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na PNG

Do země se hlavně létá. Národní letecká společnost Air Niugini létá do Singapuru, Kuala Lumpur, Hongkongu, Tokia, Manily, Honiary (Šalamounovy ostrovy), Nadi (Fidži), Cairns, Brisbane a Sydney.

Jediné mezinárodní letiště leží v Port Moresby a jmenuje se Jackson International Airport. Společnost Airlines of Papua New Guinea zajišťuje pouze trasy do Cairns a Brisbane. Z Prahy se lze do Port Moresby dostat např. společnostmi British Airways + Philippine Airlines, Qatar Airways + Air Niugini, Sichuan Airlines + Air Niugini, FInnair + Qantas nebo Emirates. Let trvá 25–40 hodin a jednosměrná letenka stojí od 15.500 Kč. Přestupy jsou dle leteckých společností, např. Londýn + Manila, Hamad + Singapur, Čcheng-tu + Hong Kong, Helsinky + Singapore + Brisbane, Dubaj + Singapur. Letenka z Brisbane stojí od 270 AUD a let trvá 3:10 hod.

Do země můžete přicestovat i po moři, ale jen ze Šalamounových ostrovů nebo z okolních ostrůvků. Do přístavů v Madangu, Lae a Port Moresby denně připlouvají trajekty z ostrůvků vzdálenějších od Guiney.

Jak se nejlépe dopravovat

Do země i v rámci jednotlivých míst PNG se hlavně létá. Do země je možné přicestovat i po moři.

Autobusová a železniční doprava v zemi neexistuje. Je možné si pronajmout auto či mikrobus.

Letecká doprava

Národní letecká společnost Air Niugini létá do Singapuru, Kuala Lumpur, Hongkongu, Tokia, Manily, Honiary (Šalamounovy ostrovy), Nadi (Fidži), Cairns, Brisbane a Sydney.

Jediné mezinárodní letiště leží v Port Moresby a jmenuje se Jackson International Airport. Společnost Airlines of Papua New Guinea obsluhuje pouze trasy do Cairns a Brisbane.

Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťují společnosti Air Niugini (www.airniugini.com.pg) a Airlines Papua New Guinea (www.apng.com). Při přeletech nad krajinou si užijete úžasný výhled na ostrov z ptačí perspektivy, kvůli němuž se sem sjíždějí za prací piloti z Austrálie, Nového Zélandu nebo USA.

Půjčení auta

Auta lze půjčit např. hned po příletu na letišti v Port Moresby. Jezdí se vlevo. Pronájem auta (Toyota Landcruiser) stojí na letišti na dva dny 670 kina.

Veřejná doprava

Autobusová ani železniční doprava v zemi neexistuje. Po městech můžete využít taxíky. Občas je možné využít autobusy (Public Motor Vehicles), za 14 dnů na ostrovech jsme potkali celkem dva.

Přeprava mezi vzdálenějšími města i vesnicemi je možná pouze letecky (zde pozor na velikost zavazadel, jsou zde váhové limity a na některých linkách vám zavazadlo nenaloží). Zde se můžete setkat i s převažováním pasažérů.

Lodní doprava

Do země můžete přicestovat i po moři, ale jen ze Šalamounových ostrovů nebo z okolních ostrůvků. Do přístavů v Madangu, Lae a Port Moresby denně připlouvají trajekty z ostrůvků vzdálenějších od Guiney. Na organizované plavby pro turisty se zaměřují společnosti Coral Princess (www.pngholidays.com.au) a Aurora Expeditions (http://www.auroraexpeditions.com.au/destination/papua-new-guinea), které naleznete podél celého pobřeží. Riskantní cestování představují vratké loďky z banánových listů, které využívají místní. Cesta na rozbouřeném moři může být nepohodlná, ale plavbu ve vnitrozemí po větších řekách si užijete.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Místní kuchyně

Pro labužníky a požitkáře není kuchyně PNG příliš atraktivní. Používá se zde jen několik druhů koření, proto nečekejte žádné zázraky. Vaří se v „podzemní troubě“ mumu, kde se připravuje kuřecí a hovězí maso i zelenina. Do vyhloubené díry v zemi se naskládají žhavé kameny, na ně se položí maso a zelenina zabalené do bylinek a velkých listů. Otvor v zemi se zakryje palmovými listy a vše se nechá pomalu dusit a péct (např. u malého prasátka se doporučují tři hodiny).

Maso nepatří ke každodennímu jídelníčku, domorodci si ho dopřejí jen při zvláštních příležitostech. Oblíbenou pochoutkou je kaukau, sladké brambory upečené právě v mumu, které se minimálně turistům podávají se špetkou soli pro lepší chuť.

Nejlevněji pořídíte saksak – škrobový palmový extrakt. Přílohu tvoří nejčastěji rýže nebo sladké brambory. Na pobřeží ostrovů, ale i v blízkosti jezer, ochutnáte výborné mořské i sladkovodní ryby.

Můžete zvolit luxusní hotelovou restauraci, kde možná dostanete i ubrus, nebo se zastavit u stánků nebo na tržištích při cestě, kde dostanete rybu na banánovém listu a o to více vám bude chutnat (a ušetříte spoustu peněz). Na ostrovy pronikl i vliv asijské a západní kuchyně podávané v hotelích a restauracích zaměřených na cestovní ruch (steaky, hranolky, smažená kuřata apod.).

Místní konzumují hodně ovoce, zejména banány, kokosy, ananasy, melouny, papáju a mango, které zde chutnají o poznání lépe než v České republice.

Alkohol je zákonem zakázaný do 21 let. Na ostrově existují lokální značky piva, například SP Lager Beer (South Pacific) vlastněný koncernem Heineken nebo NiuginiIce Premium Beer. Dováží se i pivo z Austrálie. Pivo a víno se servíruje teplé kvůli nedostatku chladících zařízení, i když situace se značně zlepšuje a turisté se mohou těšit i na chlazený mok. I v lepších hotelích se vyplatí pít pouze balenou vodu. Kohoutková voda není dostatečně kvalitní.

V restauracích nenechávejte spropitné. Číšníka byste mohli svým chováním urazit.

Jak se stravovat jako místní

Místní si většinu věcí pořídí na trzích (ryby, zeleninu, ovoce). Případné další ingredience je možné nakoupit v obchůdcích nebo supermarketech. Oblíbené je také rychlé občerstvení.

Obvyklé ceny v restauracích

Jídla v čínské restauraci či rychlých občerstveních se pohybují kolem 20–30 kina, v hotelu kolem 50–70 kina. Pivo vyjde na 10–15 kina (záleží na značce), Coca-cola 0,5 l na 4,5 kina, káva na 8 kina a voda 0,5 l na 5 kina, panák na 15–20 kina.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Mezi oblíbené aktivity na PNG patří plavání, opalování se na prázdných plážích, nákupy na tržištích a ochutnávání místních ryb. Podél celého pobřeží najdete mnoho příležitostí k potápění, a pokud si přivezete nebo zapůjčíte potápěčskou výbavu a máte alespoň základní kurz, můžete se ponořit k vrakům japonských válečných lodí i letadel porostlých korály. Dle žebříčků oblíbenosti potápěčských lokalit je toto místo srovnáváno s Karibikem nebo Rudým mořem. Nejznámějšími lokalitami jsou Kavieng, Kimbe, Lae, Lorengau, Milne Bay, Port Moresby a Wuvulu Island.

V horských oblastech a tropických lesích žije mnoho druhů ptáků, za nimiž se pořádají výpravy. Pokud jste vášniví ptáčkaři, nezapomeňte si přibalit dalekohled a nebojte se požádat místní domorodce nebo agentury o pomoc při hledání a pozorování vzácných druhů. Národním ptákem je rajka, která byla skoro vyhubena kvůli výrobě pestrobarevných masek domorodými kmeny. Oblíbené jsou i vysokohorské túry. Většina stezek v horách i v národních parcích je dobře značená. Trasa Kokoda prochází oblastmi, kde se střetávaly nepřátelské armády za druhé světové války.

Největšími lákadly a největší exotikou pro cestovatele jsou festivaly místních kultur. Velkolepou show můžete zhlédnout každý rok ve městech Goroka a Mount Hagen. Uvidíte zde více než 50 souborů z celé země v tradičních kostýmech, ukázkami tradičních tanců a zpěvů. Nejlepší soubor festivalu získává roční angažmá v restauracích a hotelích v zemi.

Mount Hagen Cultural Show

Každý rok se v srpnu shromáždí kmeny na Vysočině, aby oslavily tradice svých předků zpěvem a tancem. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších atrakcí. Uvidíte zde několik stovek domorodců a na tyto dva dny, kdy festival trvá, nezapomenete. Před začátkem show se na přilehlých místech u fotbalového hřiště, na němž se přehlídka kmenů koná, můžete projít mezi domorodci a vidět a nafotit i jejich přípravy (malování, oblékání). Všichni rádi zapózují a usmějí se do objektivu (i policisté). Vstup přímo na fotbalové hřiště, do víru hlavního dění, kde se jednotlivé skupiny shromáždí, vyjde na 300 kina (VIP pas ukazujete při každém vstoupení, během dne lze libovolně odcházet).

Tato show vznikla v šedesátých letech 20. století jako událost sjednocení kmenů.

Vzhledem ke skutečnosti, že některé kmeny mezi sebou stále válčí, je na festivalu přítomno i mnoho policistů. Součástí show je i velký trh místních výrobků (obrazy, masky, amulety, taštičky), kde se dají nakoupit velice zajímavé a levné suvenýry.

Ohňové tance (Baining firedance)

Tance jsou určeny k oslavování dobré sklizně, narození dítěte, úmrtí, k přechodu chlapců do dospělosti či k svatbě. Masky reprezentují duchy různých zvířat (my jsme je pracovně nazvali „kačer Donald“). Tradičně je tato událost určená jen pro muže, ženám nebylo dovoleno zúčastnit se nebo sledovat tyto tance (lesní duchové jsou pro ně škodliví). Hypnotická rytmickou hudbu zajišťují hudebníci tlučením bambusovými tyčemi o zem.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Nemocnice jsou pod správou měst nebo misionářských stanic. Na sto tisíc obyvatel připadá asi sedm doktorů. Kromě nedostatku doktorů zde narazíte i na nedostatek léků. Závažnější poranění se ošetřují v Austrálii, což s sebou nese složitý administrativní proces. Na ostrovech se po celý rok vyskytuje malárie.

PNG má nejvyšší výskyt viru HIV a AIDS v oblasti Pacifiku. Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů.

raví

Kriminalita

Ostrov Bougainville a The Southern Highlands Province jsou dvě politicky a bezpečnostně nestabilní oblasti. Kriminalita je vážným problémem. V Port Moresby a Lae se odehrávají únosy, násilná přepadení a mnoho dalších trestných činností. Nedoporučuje se cestování do odlehlých oblastí bez ozbrojeného doprovodu.

V PNG není přihlašovací povinnost na policii, turistům se však doporučuje ve vlastním zájmu vyrozumět policii o plánovaném pobytu mimo města.

Vyhýbejte se místním taxíkům a autobusům (Public Motor Vehicles) a dopravu si zajistěte přes hotel. Nedoporučuje se ani půjčení auta (přes Vysočinu se jezdí s ozbrojeným doprovodem, okénka aut jsou zamřížovaná, jsou zde častá přepadení – natažené řetězy přes silnici, místní gangy s mačetami).

Riziko katastrof

Při procházkách v přírodě můžete u vodních toků narazit na krokodýly, v moři pak na žraloky. Je dobré ujistit se u místních, zda je ta která lokalita bezpečná, i když se vám možná stane, že jeden řekne ano, druhý potom ne. Pak už jen záleží na vaší odvaze. V horách mohou představovat nebezpečí spící vulkány. Zde opět dejte na rady a doporučení místních. Aktivitu vulkánů na ostrově můžete sledovat i na stránkách institutu The Smithsonian Institute.

Internet a elektřina

Na PNG jsou používány zásuvky australského typu. Napětí je 240 V, frekvence 50 Hz. V tradičních vsích bývá k dispozici elektřina často jen na omezenou dobu chodu generátoru. Může mít i nestandardní napětí.

Na většině území se dá chytit signál Digicelu. Doporučuje se zakoupit místní SIM. Dražší hotely mají wifi zdarma, levnější zřídkakdy. Internet je dostupný jen v turistických oblastech.

Důležité kontakty

Po vytočení trojčíslí 000 vás operátor přepojí na integrované záchranné složky, ať už potřebujete zdravotníky, hasiče nebo policii.

Pro podrobné informace můžete použít stránky: http://www.papuanewguinea.travel/.

Ambasáda Papuy Nové Guiney, Avenue de Tervuren 430, B-1150 Brusel:

 • Telefon: 0032277 - 9 06 09.
 • Honorární konzulát České republiky Port Moresby:
 • Telefon: +675/3252711; 3259377
 • E-mail: portmoresby@honorary.mzv.cz.

Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur:

 • Telefon: recepce +603/21662900, sekretariát +603/21661900
 • E-mail: kualalumpur@embassy.mzv.cz
 • Web: www.mzv.cz/kualalumpur.
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Dle stránek Ministerstva zahraničních věcí ČR potřebujete na Papuu Novou Guineu/PNG vízum. Letištní víza na Jackson International Airport v Port Moresy nejsou udělována. O vízum můžete požádat na všech zastupitelských úřadech/konzulátech PNG v zahraničí (v Evropě – Brusel, Londýn, Austrálie – Brisbane, Sydney aj., Asie – Kuala Lumpur, Jakarta aj.). U žádosti o vízum je nutno doložit zpáteční letenku. I cestovní kanceláře mají na svých stránkách poplatek za vízum 2.000 Kč. Při odletu může být vyžadována odletová daň ve výši 30 kina (10 euro).

V srpnu 2017 po nás nikdo vízum nepožadoval, ani nebylo nutné doplatit ho na místě a do země jsme byli vpuštěni.

Další dokumenty

Mimo platný cestovní pas mohou být po příletu kontrolovány následující dokumenty:

 • Rezervace ubytování po celou dobu pobytu,
 • Zpáteční letenka,
 • Dostatek financí na pobyt.

Očkování

Na PNG se není potřeba speciálně očkovat. Postačí vám naprosté základní očkování pro cestovatele. Pokud jste před příletem navštívili a zdrželi se v některé ze zemí s výskytem žluté zimnice, bude požadován mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici.

Celní předpisy

Bezcelně lze dovézt 250 cigaret a 1 litr alkoholu. Celní orgány PNG (i Austrálie) uplatňují přísnou kontrolu na dřevěné a organické výrobky, zbraně, potraviny a pornografický materiál. Výrobky ze dřeva je možné vyvážet pouze oproti předložení potvrzení o legálním zakoupení v autorizovaných prodejnách.

Co vidět a navštívit na Papua-Nové Guinei

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Papua-Nové Guinei

Zavřít boční panel

Kokoda Trail

Jedním z nejpopulárnějších treků na ostrovech je Kokoda Trail, který je úzce spjat s australskou vojenskou historií a druhou světovou válkou. Bojovali zde proti sobě japonská a spojenecká (většinou australská) vojska (boje jsou zaznamenány v dokumentárním seriálu Kokoda Front Line!) mezi červencem a listopadem 1942. Stezka se nachází 50 km východně od Port Moresby a její délka je přes 90 kilometrů. Nejvyšším bodem je Mount Bellamy 2.190 m, nejnižším bodem na trase je Ua´Ule Creek ve výšce 300 m. Jedná se o velice náročný trek, na němž zažijete dusné a horké počasí přes den, chlad v noci, prudké pravidelné lijáky, je zde riziko tropických nemocí (např. malárie). Na cestu se doporučuje vyhradit si čtyři až dvanáct dní. Původní byla stezka používána evropskými horníky k přístupu na zlatonosná pole v okolí Kokody a Yoddy. Trať vede mezi Kokoda a Owers Corner a je obousměrná.

Zavřít boční panel

Madang

Město Madang (dřívější název Friedrich-Wilhelmshafen) se nachází na severním pobřeží a je považováno za jedno z bezpečných a nejkrásnějších měst v této oblasti Pacifiku. Naleznete zde mnoho zeleně, kolonádu i tržiště, Díky své bezpečnosti a kvalitě služeb je místo čím dál více vyhledáváno turisty. Hlavním lákadlem jsou korálové útesy a křišťálově čistá voda stejně jako potápění (lze zde absolvovat základní výcvik i specializované kurzy) např. k vraku bombardéru B-25. V provincii se hovoří 173 jazyky. Kmen (vesnice) Bilibil je proslavený tradiční výrobou hliněných hrnců, které se i v dnešní době někdy vyměňují s lidmi z hor za taro a přízi. V oblasti Balek byly natáčeny scény z Filmu Robinson Crusoe s Piercem Brosnanem a můžete zde navštívit sirné jeskyně a horké prameny.

Zavřít boční panel

Hansa Bay

200 kilometrů na sever od Madangu se nachází záliv Hansa Bay, který je v současné době jedním z rájů pro milovníky potápění k válečným vrakům. Nacházela se zde japonská vojenská základna a v jejím okolí dnes najdeme potopeno kolem čtyřiceti lodí a několik letadel.

Nejlepší by měl být vrak japonské transportní lodi Shishi Maru, který leží v hloubce 25 metrů. Ve skladišti má nákladní auta a hasičské vozy, také munici a láhve saké. Na palubě jsou kolem kanonů umístěny velké dělostřelecké granáty. Ve 27 metrech leží vrtule stíhačky Aircobra.

Zavřít boční panel

Sepik

Sepik je oblastí PNG, kde se nachází stejnojmenná nejdelší a dle objemu třetí největší řeka země. Trajektorie řeky je podobná Amazonce a měří 1.126 km. Podél řeky naleznete kmeny, které jsou proslulé zejména dřevořezbami a skarifikací. Jedná se o málo prozkoumanou oblast, neboť plavby lodí jsou velmi drahé – ročně sem zavítá kolem tří set cestovatelů, kteří se zaměřují na červnový krokodýlí festival. Krokodýl je zde posvátným zvířetem, dle legendy v dávných dobách stvořili lidskou civilizaci. Chlapci při přerodu v muže podstupují bolestivý až dvouměsíční rituál, kdy je jim zjizvena pokožka. Jizvy mají představovat krokodýlí kůži a vznikají několikerým znovurozřezáváním kůže a vtíráním popela a bláta z řeky.

Zavřít boční panel

Mount Wilhelm

Nejvyšší hora PNG, Mount Wilhelm (Enduwa Kombuglu), měří 4.509 m. Pokud vystoupáte až na vrchol, ocitnete se na místě, kde se setkávají tři provincie, a to Simbu, Western Highlands a Madang.

Zavřít boční panel

Goroka

Goroka je hlavním městem provincie Eastern Highlands. Nachází se 1.600 m n. m. Menší průmyslová odvětví patří farmám se pstruhy, prasatům, včelařství a zelenině. V květnu Goroka hostí festival kávy PNG. Goroka má po celý rok příjemné mírné klima. Naleznete zde několik pražíren kávy. Např. v Airport Coffee Mill je možné s majitelem, Australanem, projít celý proces a v závěru ochutnat jednotlivé druhy káv. Pro zajímavost – nejvíce nám chutnala (a nejvíce se podobala té, co se prodává u nás) ta nejméně kvalitní. Nedaleko města Goroka leží vesnice bahenních lidí, kteří věří na zázračné vlastnosti bahna z řeky Asaro. Jejich ukázka tanců je úžasná.

Zavřít boční panel

Lae

Lae je hlavním městem provincie Morobe a zároveň druhé největší město ostrova. Najdeme zde největší nákladní přístav v zemi i malé letiště. Začíná/končí zde Highlands Highway. Cesta z letiště do centra zabere hodinu, neboť jsou zde velice nekvalitní silnice s výmoly a po dešti s velkými loužemi. Město se řadí mezi nejvíce nebezpečná města PNG. Při výstupu na vrch Lunaman se vám naskytne výhled na zátoku Huon a na údolí řeky Markham. Z místního letiště v červenci 1937 vzlétla slavná americká letkyně Amelia Earhartová, ale do USA již nedoletěla. V blízkosti města se nachází ekologické centrum Wau s malým muzeem a zoologickou zahradou se stromovými klokany, krokodýly, kasuáry a motýly.

Zavřít boční panel

Port Moresby

Od roku 1975 je Port Moresby hlavním městem PNG, kde sídlí vláda, kulturní zařízení, vzdělávací instituce, sídla obchodních firem. Má přes 400.000 obyvatel. Město vzniklo v lokalitě, která byla domovem skupiny Motu, která zde stále žije. Město pojmenoval kapitán John Moresby v roce 1873 na počest svého otce. V roce 2012 bylo Port Moresby vyhodnoceno jako nejhorší místo pro život na světě v žebříčku 130 hlavních měst sestaveném Economist Intelligence Unit. Důvodem byl vysoký počet případů znásilnění, loupeží a vražd a to, že velké části města jsou pod kontrolou pouličních gangů známých jako raskols. Přes den se nemusíte bát, v noci se nedoporučuje vycházet.

Zavřít boční panel

Hanuabada

Čtvrť je stále obývána kmenem Motu, což jsou původní majitelé půdy v Port Moresby. Domky jsou na tenoučkých dřevěných kůlech a domů se dostanete jen lodičkou, nebo po dřevěných visutých chodnících, kterým chybí sem tam prkna, někdy i dvě vedle sebe, potom tři a celé se to hýbe, není to uzpůsobené na takovou váhu, jakou máme my. I když byli lidé velmi chudí, úsměvy na tváři jim nechyběly a rádi nám ukážou své skromné ubytování. Moc Evropanů do této čtvrti nezavítá.

Zavřít boční panel

Mount Hagen

Mount Hagen je hlavním městem provincie Western Highlands a zároveň třetím největším městem. Nachází se v nadmořské výšce 1.677 m (na Vysočině se malárie nevyskytuje). Město je pojmenované po 24 kilometrů vzdálené sopce Mount Hagen. Město je proslavené Mount Hagen Cultural Show, jednou z největších kulturních akcí na PNG.

Zavřít boční panel

Kundiawa

Kundiawa je dobrým výchozím bodem pro treky v horách Můžete zde prozkoumat např. jeskyně Keu a další útvary, ty sloužily jako pohřebiště. Další atrakcí zde je rafting na řece Waghi, jedná se o vyhlášené a jedno z nejlepších míst pro tento adrenalin na světě (propasti, divoké peřeje, vodopády, lanové mosty přes řeku). Kundiawa je také výchozím místem několikadenního treku přes domorodé vesničky, deštný prales a okolo jezer k vrcholu hory Mount Wilhelm ve výšce 4.509 metrů.

Zavřít boční panel

Ostrov Nová Británie

Nová Británie, dříve Neu Pommern (Nové Pomořansko), je největším ostrovem v Bismarckově souostroví, které se nachází na východ od Nové Guineje a na západ od ostrova Nové Irsko. Je přibližně 600 km dlouhý a 80 km široký a žije zde přibližně 395.000 obyvatel. Největšími městy na ostrově jsou Rabaul/Kokopo a Kimbe.

Němečtí misionáři po návštěvě Nové Británie tvrdili, že to bylo jediné místo, kde viděli lidi zavřené v klecích a připravené na konzumaci. Na letišti se procházíte po letištní ploše, nic jako autobusy na přejezd k příletové hale tu neznají. Zavazadla si berete sami z traktůrku s přívěsem, který je přiveze před letištní halu.

Zavřít boční panel

Kokopo

V tomto městečku naleznete golfové hřiště, přes nějž se lze dostat k „pláži“. Dno je však bahnité od výbuchu nedaleké sopky a u místních obydlí vrstva odpadků. Na hřišti běžně pobíhají i slepice s kohoutem a nikomu nevadí, že se zde procházíte.

Zavřít boční panel

Rabaul

Rabaul v lokálním jazyce Kuanua znamená mangrovníky, jichž jsme viděli kilometry a kilometry už při přistání. Město je významné pro své tunely, kterými je provrtán celý ostrov, prý 600 km (někde se uvádí až 2.000 km).

Je zde úžasný trh, kde se prodává ovoce i zelenina za hubičku – kokosový ořech za 0,50 kina, trs banánů nebo mango za 1 kina.

Rabaul byl během války v Tichomoří, v roce 1942 obsazen Japonci a stala se z něj nejvýznamnější japonská základna v oblasti.

Zavřít boční panel

Sopka Tavurvur a termální prameny

Rabaul byl hlavním a nejdůležitějším městem provincie až do roku 1994, kdy byl zničen při erupci blízké sopky Tavurvur. Po této erupci se hlavním městem provincie stalo asi 20 km vzdálené Kokopo.

Po výbuchu sahala vrstva popela až do výšky 6 m. Nikdo nezemřel, všichni se stihli včas evakuovat. Jediným mrtvým byl člověk, jehož zasáhl blesk.

V blízkosti sopky jsou termální prameny, kde má voda 75–100 °C. Místní atrakcí je vaření vajíček v termálních pramenech. Vyzkoušejte vejce divoké perličky (guineafowl). Složení je trochu jiné než slepičí vejce – v podstatě celé žloutek, bílku je jen tenoučká vrstva. Vejce jsou obrovská a mají skvělou chuť.

Moře zde je „vařicí“, voda má minimálně 40 °C, ve větší hloubce u dna je příjemnější. Pokud vyrazíte brzy ráno, kdy není takové teplo, je možné na sopku vylézt. Po cestě potkáte asi tři výběrčí „vstupného“ za přechod jejich pozemku.

Zavřít boční panel

Vesničky kmene Tolai

Na tomto místě uvidíte místní raritu – mušličkou peníze, jimiž se dá stále platit. Z místního trezoru, jediné zamčené místnosti ve vesničce, nám bylo vyndáno obrovské kolo. Po otázce kolik to stojí nejstarší a nejdůležitější muž (je zde matriarchát) odpoví: „Stojí to hodně, tisíc miliónů. Stojí to tisíc. Nebo milion.“ opraví se. Počty od Tolaiů nemůžete očekávat. Jen to, že za všechno chtějí zaplatit a hodně. Při získání informací o délce tunelů nám také byla řečena délka nejdříve v metrech a pak se opravili na kilometry.

Když náčelník nebo náčelnice zemře, tak se celé kolo rozdělí mezi kmen.

Zavřít boční panel

Bunkr admirála Yamamota

V bunkru najdete japonské nápisy a náčrty, na japonské poměry je bunkr vysoký. Admiral Isoroku Yamamoto zosnoval útok na Pearl Harbour a Američanům ležel v žaludku. 18. dubna 1943 odletěl Yamamoto z Rabaul na inspekční let. Američani už tehdy uměli dešifrovat japonské zprávy a věděli, kam se chystá, a na vedlejším ostrově Buganvile Yamamota sestřelili. Pokyn dal prý přímo prezident Roosevelt.

Dále na poloostrově Gazelle můžete vidět garáž/bunkr pro asi pět vojenských zásobovacích lodí, který leží cca 300 m od moře, Kokopo museum s velkým množstvím nejen válečných artefaktů (mají zde i sbírku mušlí a živé aligátory), trosky letadla apod.

Je zde potopeno více než padesát lodí, z nichž je dvanáct přístupných potápěčům se vzduchem. Jedná se např. o malou nákladní loď Mitsu Mara, kde na přídi leží část jakéhosi letounu, který na ni byl sestřelen, když se nalézala pod hladinou; japonský hydroplán Pete, jediný známý dvouplošník ležící pod vodou.

Zavřít boční panel

Ostrovy Duke of York

Z potápěčského centra v Kokopo si lze objednat celodenní výlet na tyto ostrovy. Místní vás přivítají polynéským stylem, na krk dostanete čerstvé květy z buganvilií, které nádherně voní. Vše je doprovázené táhlými zpěvy v pidgin. Po cestě je možné zastavit u korálových útesů na šnorchlování či potápění. Po cestě vás budou doprovázet delfíni a létající ryby.

Zavřít boční panel

Nové Irsko

Nové Irsko je ostrov v Bismarckově souostroví, ležící severovýchodně od ostrova Nová Británie, od něhož ho odděluje Kanál svatého Jiří. Ostrov je dlouhý 360 km a široký od 10 do 40 km a připomíná mušketu.

Zavřít boční panel

Kavieng

Jedná se o největší město, které leží v severní části ostrova Nové Irsko. Velkou zábavou jsou sobotní trhy, kde můžete nakoupit spoustu ryb a zeleniny. Problém může nastat ve chvíli, kdy se s bednami ovoce a zeleniny doveze jedovatý had. V neděli navštivte mši v místním kostele u tržiště – v kostelech se zpívá a hraje na kytary. Zajímavostí, které jsme si před tím nikdy nevšimli, byl obraz narození Ježíška – nad chlévem není kometa, ale Jižní kříž.

Zavřít boční panel

Laraibina

Kathy Hiop se zasloužila o místní atrakci, kterou je v této vesničce (hodinu od Kaviengu) krmení gigantických úhořů. Přijetí do vesničky je obřadem. Nejdříve musíte požádat náčelníka o povolení ke vstupu do vesnice. Po předání drobného daru vás oficiálně vpustí do vesnice. Následují tanečky místních mužů v zelených trávových sukénkách. Vrcholem návštěvy je pak krmení úhořů.

Zavřít boční panel

Boluminski Highway

Jedná se o úžasně udržovanou silnici, na rozdíl od hlavního ostrova PNG bez výmolů. Cesta je pojmenovaná podle France Boluminského, narozeného v severním Polsku, který byl v době německé koloniální nadvlády hlavním šéfem ostrova. Jezdil na koni a přesvědčoval vesničany, aby si vzali na starost „svou“ část cesty. Práce byla v německých koloniích povinná, Boluminski náčelníky přesvědčil o prospěšnosti projektu a hlavně, aby se o cestu nadále pravidelně starali.

Zavřít boční panel

Libba

Vesnička, kde žije kmen malangan. Odtud pochází nejvyhlášenější řezbáři. Jejich umění je vidět po celém ostrově.

Zavřít boční panel

Ostrov Ral

Ostrov, vzdálený 30 minut od Kaviengu, je vskutku rájem na zemi. Malilinký ostrůvek s rozměry 40 x 50 metrů se dvěma kokosovníkovými palmami, obrovitánským pandamusem a okolo s korálovým rifem. Největším problémem je se sem dostat. Po dohodnutí termínu odplutí zjistíte, že majitel lodi nemá pohonné hmoty. Pak následuje hádka s placením za vstup na ostrov. Ale i přes to je výlet zážitkem.

Zavřít boční panel

Kaseloc

Ve vesničce Kaseloc budete možná druhými návštěvníky (my byli ti první). Můžete zde vidět vystoupení, které se běžně praktikuje při pohřbech. Je vidět, že zde nejsou ještě na turisty připraveni – vystoupení bylo pro oči Evropana „amatérské“, ale o to více autentické.

Počasí a sezóny na Papua-Nové Guinei

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Papua-Nová Guinea
Na pobřeží jsou teploty cca o 10 stupňů vyšší než v horách

32 °C

32 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

29 °C

30 °C

31 °C

32 °C

32 °C

32 °C

Počasí

PNG leží v oblasti rovníkového podnebného pásu a ovlivňují ji monzunové deště. Teploty se pohybují mezi 25–30 °C na pobřeží a klesají směrem do vnitrozemí. V horských oblastech klesá v noci teplota k 0 °C a přes den nepřesáhne 20 °C. Vzácně se na vrcholcích hor může objevit i sněhová pokrývka. 

Od května do října je období sucha, od prosince do března je období dešťů. Srážky dosahují průměrně okolo 3.000 mm, na horách i 6.000 mm. V horách prší téměř každý den i v období sucha (zejména odpoledne a v noci). Nejvíce prší na západě Nové Británie.

V hlavním městě Port Moresby se průměrná teplota vzduchu pohybuje celoročně okolo 27 °C, roční úhrn srážek činí 1.040 mm.

Sezóny a kdy vyrazit

PNG je možné navštívit celoročně, nejlépe v období od června do září. Koncem roku se návštěva nedoporučuje kvůli vzrůstající kriminalitě, začátek roku až do března kvůli nedostupnosti služeb (období dešťů).

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu