Papua-Nová Guinea
Papua-Nová Guinea

Doprava na Papua-Nové Guinei

Jak na PNG

Do země se hlavně létá. Národní letecká společnost Air Niugini létá do Singapuru, Kuala Lumpur, Hongkongu, Tokia, Manily, Honiary (Šalamounovy ostrovy), Nadi (Fidži), Cairns, Brisbane a Sydney.

Jediné mezinárodní letiště leží v Port Moresby a jmenuje se Jackson International Airport. Společnost Airlines of Papua New Guinea zajišťuje pouze trasy do Cairns a Brisbane. Z Prahy se lze do Port Moresby dostat např. společnostmi British Airways + Philippine Airlines, Qatar Airways + Air Niugini, Sichuan Airlines + Air Niugini, FInnair + Qantas nebo Emirates.  Let trvá 25–40 hodin a jednosměrná letenka stojí od 15.500 Kč. Přestupy jsou dle leteckých společností, např. Londýn + Manila, Hamad + Singapur, Čcheng-tu + Hong Kong, Helsinky + Singapore + Brisbane, Dubaj + Singapur. Letenka z Brisbane stojí od 270 AUD a let trvá 3:10 hod.

Do země můžete přicestovat i po moři, ale jen ze Šalamounových ostrovů nebo z okolních ostrůvků. Do přístavů v Madangu, Lae a Port Moresby denně připlouvají trajekty z ostrůvků vzdálenějších od Guiney. 

Jak se nejlépe dopravovat

Do země i v rámci jednotlivých míst PNG se hlavně létá. Do země je možné přicestovat i po moři.

Autobusová a železniční doprava v zemi neexistuje. Je možné si pronajmout auto či mikrobus.

Letecká doprava

Národní letecká společnost Air Niugini létá do Singapuru, Kuala Lumpur, Hongkongu, Tokia, Manily, Honiary (Šalamounovy ostrovy), Nadi (Fidži), Cairns, Brisbane a Sydney.

Jediné mezinárodní letiště leží v Port Moresby a jmenuje se Jackson International Airport. Společnost Airlines of Papua New Guinea obsluhuje pouze trasy do Cairns a Brisbane.

Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťují společnosti Air Niugini (www.airniugini.com.pg) a Airlines Papua New Guinea (www.apng.com). Při přeletech nad krajinou si užijete úžasný výhled na ostrov z ptačí perspektivy, kvůli němuž se sem sjíždějí za prací piloti z Austrálie, Nového Zélandu nebo USA.

Půjčení auta 

Auta lze půjčit např. hned po příletu na letišti v Port Moresby. Jezdí se vlevo. Pronájem auta (Toyota Landcruiser) stojí na letišti na dva dny 670 kina. 

Veřejná doprava

Autobusová ani železniční doprava v zemi neexistuje. Po městech můžete využít taxíky. Občas je možné využít autobusy (Public Motor Vehicles), za 14 dnů na ostrovech jsme potkali celkem dva.

Přeprava mezi vzdálenějšími města i vesnicemi je možná pouze letecky (zde pozor na velikost zavazadel, jsou zde váhové limity a na některých linkách vám zavazadlo nenaloží). Zde se můžete setkat i s převažováním pasažérů. 

Lodní doprava

Do země můžete přicestovat i po moři, ale jen ze Šalamounových ostrovů nebo z okolních ostrůvků. Do přístavů v Madangu, Lae a Port Moresby denně připlouvají trajekty z ostrůvků vzdálenějších od Guiney. Na organizované plavby pro turisty se zaměřují společnosti Coral Princess (www.pngholidays.com.au) a Aurora Expeditions (http://www.auroraexpeditions.com.au/destination/papua-new-guinea), které naleznete podél celého pobřeží. Riskantní cestování představují vratké loďky z banánových listů, které využívají místní. Cesta na rozbouřeném moři může být nepohodlná, ale plavbu ve vnitrozemí po větších řekách si užijete.

Chystáš se na Papua-Novou Guinei?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.