Průvodce státem
Papua-Nová Guinea
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Papua-Nové Guinei

Jak na PNG

Do země se hlavně létá. Národní letecká společnost Air Niugini létá do Singapuru, Kuala Lumpur, Hongkongu, Tokia, Manily, Honiary (Šalamounovy ostrovy), Nadi (Fidži), Cairns, Brisbane a Sydney.

Jediné mezinárodní letiště leží v Port Moresby a jmenuje se Jackson International Airport. Společnost Airlines of Papua New Guinea zajišťuje pouze trasy do Cairns a Brisbane. Z Prahy se lze do Port Moresby dostat např. společnostmi British Airways + Philippine Airlines, Qatar Airways + Air Niugini, Sichuan Airlines + Air Niugini, FInnair + Qantas nebo Emirates.  Let trvá 25–40 hodin a jednosměrná letenka stojí od 15.500 Kč. Přestupy jsou dle leteckých společností, např. Londýn + Manila, Hamad + Singapur, Čcheng-tu + Hong Kong, Helsinky + Singapore + Brisbane, Dubaj + Singapur. Letenka z Brisbane stojí od 270 AUD a let trvá 3:10 hod.

Do země můžete přicestovat i po moři, ale jen ze Šalamounových ostrovů nebo z okolních ostrůvků. Do přístavů v Madangu, Lae a Port Moresby denně připlouvají trajekty z ostrůvků vzdálenějších od Guiney. 

Jak se nejlépe dopravovat

Do země i v rámci jednotlivých míst PNG se hlavně létá. Do země je možné přicestovat i po moři.

Autobusová a železniční doprava v zemi neexistuje. Je možné si pronajmout auto či mikrobus.

Letecká doprava

Národní letecká společnost Air Niugini létá do Singapuru, Kuala Lumpur, Hongkongu, Tokia, Manily, Honiary (Šalamounovy ostrovy), Nadi (Fidži), Cairns, Brisbane a Sydney.

Jediné mezinárodní letiště leží v Port Moresby a jmenuje se Jackson International Airport. Společnost Airlines of Papua New Guinea obsluhuje pouze trasy do Cairns a Brisbane.

Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťují společnosti Air Niugini (www.airniugini.com.pg) a Airlines Papua New Guinea (www.apng.com). Při přeletech nad krajinou si užijete úžasný výhled na ostrov z ptačí perspektivy, kvůli němuž se sem sjíždějí za prací piloti z Austrálie, Nového Zélandu nebo USA.

Půjčení auta 

Auta lze půjčit např. hned po příletu na letišti v Port Moresby. Jezdí se vlevo. Pronájem auta (Toyota Landcruiser) stojí na letišti na dva dny 670 kina. 

Veřejná doprava

Autobusová ani železniční doprava v zemi neexistuje. Po městech můžete využít taxíky. Občas je možné využít autobusy (Public Motor Vehicles), za 14 dnů na ostrovech jsme potkali celkem dva.

Přeprava mezi vzdálenějšími města i vesnicemi je možná pouze letecky (zde pozor na velikost zavazadel, jsou zde váhové limity a na některých linkách vám zavazadlo nenaloží). Zde se můžete setkat i s převažováním pasažérů. 

Lodní doprava

Do země můžete přicestovat i po moři, ale jen ze Šalamounových ostrovů nebo z okolních ostrůvků. Do přístavů v Madangu, Lae a Port Moresby denně připlouvají trajekty z ostrůvků vzdálenějších od Guiney. Na organizované plavby pro turisty se zaměřují společnosti Coral Princess (www.pngholidays.com.au) a Aurora Expeditions (http://www.auroraexpeditions.com.au/destination/papua-new-guinea), které naleznete podél celého pobřeží. Riskantní cestování představují vratké loďky z banánových listů, které využívají místní. Cesta na rozbouřeném moři může být nepohodlná, ale plavbu ve vnitrozemí po větších řekách si užijete.

Lidožrouti, kanibalismus a zmatení jazyků

Papua Nová Guinea (PNG) leží na druhém největším ostrově naší planety a na největším ostrově tropického pásma. PNG se nachází v severozápadní části Tichého oceánu, v oblasti zvané Melanésie. Je to turisticky neobyčejně atraktivní země s originální a velmi rozmanitou kmenovou a jazykovou kulturou, nádhernou přírodou, úžasnými potápěčskými i šnorchlovacími lokalitami a plážemi. 

Země je jednou z mála stoprocentně neprozkoumaných oblastí světa. Pokud budete mít štěstí, můžete objevit mnoho nových druhů rostlin a zvířat. V nedávné době byl na Vysočině objeven prapředek psa. Společnost si zakládá na odkazu svých předků a žije podle původních kmenových práv a zvyklostí. U většiny kmenů funguje patriarchát, lze se ale setkat s kmeny (vesničkami), kde má hlavní slovo žena jako náčelnice.  Etnickou pestrost podtrhují barevně pomalované tváře lidí, oděvy a šperky z přírodních materiálů (kosti kasuára nebo prasete, peří rajky), všudypřítomnost hudby. 

PNG je rájem pro potápěče, je přirovnávána ke Karibiku nebo Rudému moři. Co se týče koupání, je zde velké množství velmi hezkých pláží, ale najdou se i takové, kde jsou odpadky, na pláži se vyskytuje černý písek či spíše popel z nedalekých vybuchlých sopek, setkáte se zde i s ježky (např. na pláži u golfového hřiště na ostrově Nová Británie) stejně jako v Chorvatsku.

Na vlajce PNG je vyobrazena letící žlutá rajka, což je národní symbol země a připomíná svobodu a jednotu země. Rajky pocházejí z Nové Guiney, kterou většina stále obývá. Obývají tropické deštné pralesy, horské lesy a některé žijí na savanách nebo v mangrovových džunglích na pobřeží. Červená a černá jsou tradiční barvy místního domorodého umění, ale neváží na sebe žádnou symboliku.

Průvodce pro tebe napsal Denisa Kleinová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
Období našeho léta je létem i na PNG. V zimě hodně prší.
Více o počasí
Letenky od
35 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují jen výjimečně.
Akční nabídky

Praktické tipy na Papua-Novou Guinei

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu