Průvodce státem
Peru
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Peru

Zdraví

Vzhledem k tomu, že část Peru leží ve velké nadmořské výšce (nad 3.000 m n. m.), je třeba si dát pozor na výškovou nemoc (soroche). To neplatí jen v horách, ale vysoko položené je např. i Cusco nebo Puno (téměř 4.000 m n. m.) na náhorní plošině Altiplano u jezera Titicaca. Výskyt výškové nemoci nelze předem odhadnout, náchylnost k ní mají lidé různé fyzické kondice a věku. Obecnou zásadou by mělo být postupné nabírání nadmořské výšky. Po příjezdu do vyšších nadmořských výšek se doporučuje se prvních pár dní příliš nepřepínat, nepít moc alkoholu a pít hodně vody. Proti projevům výškové nemoci může pomoci také pití mate de coca či žvýkání lístků koky (koku lze sehnat běžně na trzích). V místních lékárnách je také možné zakoupit speciální tabletky proti soroche. V případě vážných potíží je nutné se co nejrychleji dostat do níže položených oblastí.

Pro cesty do Peru není povinné žádné očkování, ani to proti žluté zimnici. Pokud však plánujete návštěvu Amazonie, je vhodné očkování proti žluté zimnici mít, a chránit se také před komáry a malárií, horečkou dengue či aktuálním virem zika, které všechny tito parazité přenáší.

Vodu je vhodné pít pouze balenou, ani v horách se nedoporučuje pít vodu nabranou z místních zdrojů bez převaření, filtrace či vyčištění purifikačními tabletami. Taktéž je vhodné omýt zakoupenou vodou např. ovoce. Obecně je třeba počítat s nižšími hygienickými standardy, zejména při stravování se v místních levnějších podnicích či na trhu, a je tedy vhodné mít sebou k dispozici léky proti cestovatelským průjmům.

Kriminalita 

Ačkoli průvodci varují před krádežemi, loupežemi či únosy falešnými taxíky, při dodržování základních bezpečnostních zásad se není třeba o svou bezpečnost příliš obávat. Uschovávejte své finance na více místech, nenechávejte své věci ležet bez dozoru a vyvarujte se po setmění chození mimo centra měst. 

V Limě se lze bez problémů pohybovat v centru (mezi náměstími Plaza de Armas, San Martín a Grau a v parcích na jih od nich) a ve čtvrtích Barranco a Miraflores, za příliš bezpečné ale nelze považovat např. samotné pobřeží, kde se nevyskytuje mnoho lidí a dochází tam k loupežím.

Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje cestovat do oblasti údolí řek Apurímac a Ene, kde probíhá boj armády a policie s narkoteroristickými skupinami. Jedná se zejména o provincie Huanta a La Mar v regionu Ayacucho, provincii Tayacaja v regionu Huancavelica a okresy Kimbiri, Pichari a Vilcabamba v regionu Cusco. Vliv narkoteroristických skupin je také v provinciích Satipo a Concepción v regionu Junín, v provinciích Huamalies, Leoncio Prado v regionu Huánuco a také v provinciích Tocache a Padre Abad v regionu Ucayali. V provinciích Chincheros (region Apurimac), Churcampa (region Huancavelica) a Huallaga (region San Martín) operují zbytky teroristické skupiny Světlé stezky.

Riziko katastrof

Peru se nachází ve vysoce aktivní tektonické oblasti, tudíž je možné se setkat v průběhu svého pobytu se zemětřeseními či menšími otřesy zemské kůry. Základní pravidla, jak se chovat v průběhu zemětřesení, a bližší informace o zemětřesení naleznete např. na stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, případně si můžete stáhnout stručný výčet základních pravidel od p. Jana Zedníka z GFÚ ve formátu .pdf na následujícím internetovém odkazu: http://www.ig.cas.cz/userdata/files/popular/Codelat.pdf.

Internet a elektřina

Do peruánské elektrické zásuvky lze běžně zastrčit jak americký typ zástrčky, tak běžnou českou zástrčku, není tedy třeba vozit adaptér. V zásuvkách koluje napětí 220 V.

Ve větších městech naleznete wifi ve většině ubytovacích zařízení i v některých restauracích. 

Důležité kontakty

  • Policie: 105,
  • Hasiči: 116,
  • Záchranná služba: 117.

Velvyslanectví se nachází v Limě na adrese Baltazar la Torre 398, San Isidro. Telefon: +511/2643381, 2643374. Nouzová linka +511/2643381, 2643374, +51/998736567.

Za Inky a andskými vrcholky do Peru

Peru (španělsky plným názvem República del Perú), třetí největší stát jihoamerického kontinentu, se rozkládá u pobřeží Tichého oceánu na západě Jižní Ameriky. Sousedí s Ekvádorem, Kolumbií, Brazílií, Bolívií a Chile. 

Peru svou rozmanitostí nabízí trochu od všeho, co cestovatelé v Jižní Americe hledají: pralesy Amazonie, zasněžené andské vrcholky s nádhernou přírodou, pouštní oblasti, tichomořské pláže, tajuplnou inckou kulturu i přátelské obyvatele.

Průvodce pro tebe napsal smittinka
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - listopad
V horách je nejdeštivěji v lednu a únoru, Machu Picchu bude v mlze.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 31 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele smittinka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu