Machu Picchu
Peru

Peníze a ceny v Peru

Peruánský sol

Místní měnou je peruánský sol (PEN), který se dělí na 100 céntimos. Setkat se můžete s mincemi o hodnotách 5, 10, 20 a 50 céntimos, dále 1, 2 a 5 soles. Bankovky mají hodnotu 10, 20, 50, 100 a 200 soles.

Na názvech bankovek a mincí narazíte stále na název nuevo sol/nuevosoles, což je název, který měna nesla od roku 1991 do roku 2015. Tyto mince a bankovky jsou stále platné a v oběhu se vyskytuje více verzí (vzhled bankovek lze ověřit např. na webové stránce centrální banky http://www.bcrp.gob.pe/ a http://www.bcrp.gob.pe/). 

Směnárny a platba kartou 

Eura nebo dolary lze po příletu směnit na letišti či později v jakékoli bance nebo směnárně. Jinou měnu může být problém směnit mimo velká města. Problémem je padělání peněz, nedoporučuje se tedy měnit peníze mimo oficiální směnárny a banky.

Banky mají obvykle otevřeno ve všední den od 9 do 18 hod, v sobotu do 13 hod.

Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech větších městech a v turistických lokalitách. Některé banky mají výběr zpoplatněn, u některých lze vybrat bez zvláštního poplatku, např. BCP (bankomat BCP je dostupný i na letišti v Limě).

Placení kartou je možné v lepších hotelech, restauracích a obchodech, ale může být zatíženo poplatkem.

Kolik co stojí

Obecně má Peru obdobné ceny jako Česká republika, levněji než u nás může vyjít doprava a jídlo v podnicích pro místní či na trzích. Alkohol je o něco dražší. Ceny dopravy i ubytování jsou mnohem vyšší v Limě.

Příklad cen:

  • Láhev vody 2 l – od 2 PEN,
  • Pivo v obchodě – od 4 PEN,
  • Pivo v restauraci – od 6 PEN,
  • Cigarety – od 10 PEN,
  • Oběd v lokálních podnicích – od 4 PEN,
  • Oběd v turistické restauraci (bez pití) – od 15 PEN,
  • Colectivo do cca hodiny jízdy – do 6 PEN,
  • Taxi na kratší vzdálenosti – od 4 PEN (z autobusového nádraží do centra většinou 5–10 soles),
  • Taxi z letiště v Limě do centra – 50–60 PEN,
  • Ubytování v dvoulůžkovém pokoji v hostelu – od 50 PEN,

Spropitné a smlouvání 

Spropitné není vyžadováno kromě lepších restaurací, kde může být připočteno k ceně, bývá ale vřele vítáno.

Smlouvat se dá v Peru s taxikáři, jinde to není běžné.

Jak ušetřit

Ušetřit se dá nákupem jídla na trzích a stravováním se tamtéž či v podnicích pro místní. Je ale třeba počítat s nižšími hygienickými standardy, což může vést k různým žaludečním potížím včetně salmonelózy. Jídla pro místní většinou obnáší nějakou variaci na vývar a kus smaženého (v němž je občas problém najít cokoli jiného než kosti) či nesmaženého masa s rýží a bramborami či hranolky.

Při cestách autobusem mezi většími městy se vyplatí obejít stánky více dopravních kanceláří (stejným směrem odjíždí vždy více autobusů najednou) a porovnat jejich ceny. Čím více se blíží odjezd, tím nižší je zpravidla cena. Klasické autobusy s polohovatelnými sedadly (semi-cama) jsou řádově levnější než lehátkové autobusy (cama). Často jezdí autobusy na noc, tudíž se dá takto ušetřit za ubytování a v celku pohodlně se i vyspat.

Pro cesty do okolí měst se vyplatí dát přednost colectivos před taxíky (pokud je dané místo na trase některého z nich), jsou většinou neuvěřitelně levné.

V podstatě kamkoli se dá dostat bez služeb cestovních agentur, nebojte se proto naplánovat si výlet sami – dostupnost je veřejnou dopravou většinou bez problémů, kam veřejná doprava nesahá, jezdí colectivos, a není-li k dispozici colectivo, vezme vás za pár soles téměř kdokoli, kdo pojede kolem.

Do Aguas Calientes (přístupová vesnice k Machu Picchu) lze alternativně k předraženému vlaku dojet veřejnou dopravou přes obce Santa Maria, Santa Teresa a poté k hydroelektrárně (hidroeléctrica). Od hydroelektrárny lze pak do Aguas Calientes dojít za cca 2 hod. nebo koupit levnější lístek na vlak. Cesta se tím však o několik hodin prodlouží. Další variantou je jít asi 30 km do Aguas Calientes po kolejích, tuto variantu ale nelze s ohledem na bezpečnost příliš doporučit.

Ušetřit lze i za autobusy z Aguas Calientes k Machu Picchu. Jedna jízda tímto autobusem vyjde na 12 dolarů, zpáteční na 24 dolarů. Z Aguas Calientes přímo k Machu Picchu vede stezka okolním mlžným pralesem, kterou se lze nahoru dostat za cca 1:30 hod (poměrně příkrý výstup z části po schodech). Minimálně na cestu dolů lze rozhodně doporučit, stezka i její okolí stojí za vidění.

Lístky na Machu Picchu nakupujte přes oficiální webové stránky: http://machupicchu.gob.pe/. Stránky jsou sice dost pomalé a platbu zřejmě zpracují jen ve španělské verzi stránky, u jiných prodejců však lístky seženete za cenu i o více než 50 % vyšší. 

Při cestě do Bolívie lze ušetřit cestou přes Desaguadero, odkud lze dojet místním autobusem z Terminal Zonal v Punu. Z Desaguadera se lze obdobným místním autobusem dopravit do La Pazu. Nevýhodou je, že cesta je o něco delší než přes Copacabanu, autobusy jsou nepohodlné a čekání na hranicích může být poměrně dlouhé.

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v levných hostelech (nejlevnější pokoje se dají ve většině míst sehnat kolem 300 Kč pro dva, výjimkou je dražší Lima), stravuje se v levných restauracích či na trhu a na výlety vyráží v místních colectivos. Vejít se lze v takovém případě i do 400 Kč na osobu/den. V případě delších přejezdů mezi městy je nutné připočíst cenu za autobus (většinou se lze vejít max. do 400 Kč za noční několikahodinovou cestu autobusem).

Zlatá střední cesta zahrnuje tříhvězdičkový hotel se snídaní (ty lze většinou najít do 1.000 Kč pro dva), oběd a večeři v klasických restauracích, drink či pár piv a výlety s cestovní agenturou. Utratí tedy přibližně 1.700 Kč na osobu/den. K přesunům lze využít luxusnější autobusy (cca 600 Kč), občas nějaký vnitrostátní přelet (cca do 2.000 Kč).

Luxusní varianta obnáší pětihvězdičkové hotely se snídaní (kolem 3.000 Kč pro dva), obědy a večeře v luxusních restauracích, bary a výlety s cestovní agenturou s průvodci v angličtině/němčině/francouzštině. Mezi městy lze cestovat letadlem. Počítat je třeba minimálně se 4.000 Kč na osobu/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Chystáš se do Peru?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele smittinka
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.