Za Inky a andskými vrcholky do Peru

Peru (španělsky plným názvem República del Perú), třetí největší stát jihoamerického kontinentu, se rozkládá u pobřeží Tichého oceánu na západě Jižní Ameriky. Sousedí s Ekvádorem, Kolumbií, Brazílií, Bolívií a Chile. 

Peru svou rozmanitostí nabízí trochu od všeho, co cestovatelé v Jižní Americe hledají: pralesy Amazonie, zasněžené andské vrcholky s nádhernou přírodou, pouštní oblasti, tichomořské pláže, tajuplnou inckou kulturu i přátelské obyvatele.

Průvodce pro tebe napsal smittinka
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - listopad
V horách je nejdeštivěji v lednu a únoru, Machu Picchu bude v mlze.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 31 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Peru

Co vidět a navštívit v Peru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Peru

Zavřít boční panel

Lima

Hlavní město Peru sice nepatří mezi nejkrásnější místa země, ale při své cestě se tu 100% musíte minimálně jednou zastavit. Valná většina letů ze zahraničí totiž míří právě sem a je moudré si mezi přískokem dál po Peru nechat aspoň jednodenní pauzu. Přečtěte si detaily o tom, jak svůj čas v Limě zajímavě strávit. 

Průvodce městem Lima

Zavřít boční panel

Titicaca

Největší vysokohorské jezero na světě leží na náhorní plošině Altiplano ve výšce 3.803 m n. m. Ubytovat se můžete v přilehlém městečku Puno. Na ostrově lze navštívit ostrovy Uros vybudované z vrstev plovoucího rákosu totoro, z něhož Uruové staví i své přístřešky, čluny a další předměty. Navštívit je možné také vzdálenější ostrovy Isla Taquile a Isla Amantaní, na obou z těchto ostrovů si lze na místě domluvit ubytování v místní rodině (agentury tyto rodiny často vykořisťují, proto je lepší si ubytování domluvit nezávisle na nich; slušností je přivézt rýži, cukr, ovoce nebo jiné věci každodenní potřeby).

Zavřít boční panel

Huacachina

Oáza obklopená vysokými písečnými dunami. Okolní duny si můžete buď vyšlápnout pěšky, nebo se nechat vyvézt buginou. Zapůjčit lze také vybavení na sandboarding.

Zavřít boční panel

Salineras de Maras

Pozoruhodná terasovitá solná políčka vklíněná do údolí poblíž Urubamby, v nichž těží místní rodiny sůl charakteristickou svou narůžovělou barvou a obsahem mnoha tělu potřebných minerálů. Poblíž se nachází také terasy ve tvaru amfiteátru Moray. Jedna z teorií říká, že tyto terasy mohly Inkům sloužit jako jakási zemědělská laboratoř k výzkumu vhodných teplot pro pěstování různých plodin (rozdíl teplot mezi vrchní a spodní terasou je 15 °C). Vstup na Moray je zahrnut v boleto turístico, který můžete sehnat v Cuscu, vstupné do Salineras se platí zvlášť a stojí 10 PEN.

Zavřít boční panel

Trujillo

Trujillo, založené Franciscem Pizzarem a pojmenované po jeho rodišti ve Španělsku, je největším městem v severním Peru. Můžete zde navštívit například starobylou chimskou metropoli Chan Chan z nepálených cihel a zajet se podívat k pyramidám Huacasdel Sol y de la Luna starým 1.500 let. Poblíž se nachází také původně rybářská vesnička Huanchaco, dnes jedno z oblíbených míst k surfování.

Zavřít boční panel

Arequipa

Krásné koloniální město obklopené sopkami El Misti, Chachani a Pichu Pichu rostoucími až do výšek 6.000 m n. m. Arequipa je známá jako „bílé město“ díky mnoha kamenným stavbám postaveným z bílého sopečného kamene zvaného sillar. Za návštěvu stojí Monasterio de Santa Catalina (vstupné 40 soles), klášter jeptišek plný malých domků a barevných úzkých uliček.

Zavřít boční panel

Machu Picchu

Ruiny kultovního inckého města asi není nutné představovat. Tipy, jak při návštěvě ušetřit, naleznete v sekci Jak ušetřit. Zajímavý je výstup na horu Huayana Picchu s Chrámem měsíce (hora, která se při typickém pohledu na Machu Picchu tyčí nad městem), vstupné lze pořídit společně se vstupným na Machu Picchu, stojí asi o 50 PEN navíc, počet turistů je ale omezen na pouhých 400 za den.

Zavřít boční panel

Islas Ballestas

Výlet lodí kolem ostrovů zvaných také „Galapágy pro chudé“ nabízí pozorování lvounů, kormoránů, pelikánů a mnoha dalších druhů, zahlédnout lze také tučňáky Humboldtovy.

Zavřít boční panel

Nazca

Tajemné obrazce ve vyprahlé krajině zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO lze sledovat buďto při přeletu letadlem (agentury nabízejí lety v několika výškách, ty se cenově liší, ale nejde o levnou záležitost), nebo si některé z nich prohlédnout alespoň z miradoru u Panamericany (lze tam vystoupit po cestě do města Nazca a poté si stopnout další z projíždějících autobusů – kolem jezdí poměrně často i místní busy společnosti Sojuz, které vás svezou za pár solů). Navštívit můžete také Cantallské akvadukty hned za městem.

Zavřít boční panel

Caňón del Colca

Jeden z nejhlubších kaňonů na světě lze nejlépe prozkoumat při treku na jeho dno. Dole nabízí ubytování např. oáza Sangalle. Neholdujete-li chůzi, zastavte se alespoň na Cruz del Cóndor, kde lze po ránu pozorovat kondory andské. 

Výlety do Colca kaňonu nabízí v Arequipě spousty cestovních agentur, budete-li chtít výlet podniknout sami, sežeňte si na autobusovém nádraží lístek na autobusy Reyna, Milagros nebo Andalucia, které jezdí za 17 PEN přes Chivay do Cabanaconde. Po cestě se můžete nechat vysadit u Cruz del Cóndor společně s místními stařenkami v tradičních barevných oděvech, které tam míří prodávat suvenýry. Zdržíte-li se v Chivay, můžete navštívit místní horké prameny. 

U Colca kaňonu se platí vstupné 70 PEN, lístek není nutné nijak zvlášť shánět, všude kolem se pohybují lidé, kteří kontrolují, zda ho máte, pokud ne, můžete ho koupit přímo u nich.

Zavřít boční panel

Provincie Cuzco

Bašta incké říše položená v nadmořské výšce 3.300 m n. m. V okolí lze navštívit jednak pevnosti nad městem (Saqsaywamán, Q’enquo, Tambomachay a Pucapucara – lze k nim dojet colectivos, z nejbližšího Saqsaywamánu je pak hezká procházka zpět do města), dále pak monumentální rozvaliny v Pisacu (do vesnice Pisac jezdí colectivo, k rozvalinám lze pak buď dojít pěšky, nebo se nechat vyvézt taxíkem a krásnou trasu podél terasovitých polí, skalními tunely, a skrz další incké rozvaliny absolvovat směrem dolů do Pisacu – jsou to asi 4 km). Vstupné na zmíněné pevnosti, Pisac, Ollantaytambo, Moray a dalších pár věcí je obsaženo v boleto turístico, který lze za 130 PEN pořídit v Cuscu (existují i částečné varianty, nelze ale zakoupit samostatné vstupné na jednotlivá místa).

Průvodce regionem Provincie Cuzco

Zavřít boční panel

Ollantaytambo

Městečko s nejzachovalejší ukázkou inckého urbanismu a masivní pevností stoupající terasovitě vzhůru. Vstupné je zahrnuto v boleto turístico, který můžete sehnat v Cuscu. Z Ollantaytamba jezdí vlaky na Machu Picchu (další dražší možností je vlak z Poroy vzdáleného asi 20 minut od centra Cusca).

Zavřít boční panel

Huaraz

Výchozí bod k trekům do Cordillera Blanca a Cordillera Huayhuash. Oblíbenými jsou například jednodenní výlet k Laguně 69 nebo čtyřdenní Santa Cruz trek, případně delší treky v Cordillera Huayhuash. Vstupné do NP Huascarán činí 65 PEN na týden, v Cordillera Huayhuash je vstupné vybíráno na různých úsecích, v závislosti na trase ji lze projít do cca 200 PEN. Ačkoli v Huarazu sídlí nepřeberně turistických agentur, je možné treky bez problémů podnikat i bez průvodce.

Zavřít boční panel

Chavín de Huantar

Poblíž vesnice se nachází zříceniny Chavínu vybudovaného v letech 1.200–800 př. n. l., jednou z nejstarších civilizací na kontinentu. Místo je zařazeno do světového kulturního dědictví UNESCO.

Zavřít boční panel

Kuélap

Rozvaliny předincké citadely, které, co se týče velikosti, předčí i mnohem známější Machu Picchu.

Zavřít boční panel

Parque Nacional Manu

Součást přírodního dědictví UNESCO, jedno z nejlepších míst k pozorování tropických zvířat. Je zakázán vstup bez průvodce s licencí a bez povolení, které lze sehnat v Cuscu. Pozor – ne všechny agentury mají povolení pro vstup do samotného parku, některé výlety „do Manu“ míří pouze do oblasti vně parku.

Počasí a sezóny v Peru

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Horské oblasti
Machu Picchu, Cuzco, Huaraz a další

18 °C

18 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

20 °C

20 °C

20 °C

20 °C
Pobřežní oblasti
Od Ekvádoru přes Limu až po hranice s Chile

26 °C

26 °C

26 °C

24 °C

22 °C

20 °C

19 °C

18 °C

19 °C

20 °C

22 °C

25 °C
Amazonie
Od Pucallpy přes Iquitos k Brazílii

32 °C

32 °C

32 °C

31 °C

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C

32 °C

32 °C

32 °C

32 °C

Počasí

Peru nemá výlučně tropické klima, ale velký vliv zde hraje pohoří And a tichomořské pobřeží ovlivněné Humboldtovým proudem a jevem El Niňo. Střídání ročních období se liší spíše množstvím srážek než velkým rozdílem teplot a v každé geografické oblasti se projevuje jinak. V suchých pobřežních oblastech je průměrná teplota kolem 18 °C a srážky celoročně minimální, pro ostatní oblasti platí, že léto (prosinec–březen) je obdobím dešťů, zima (březen –listopad) obdobím sucha.

Sezóny a kdy vyrazit

Obecně je pro návštěvu pobřeží nejvhodnějším období léta (prosinec–březen), kdy jsou zde nejvyšší teploty, ale na rozdíl od ostatních oblastí není tato oblast stižena výraznějším množstvím srážek. Pro cestu do pralesních oblastí je nutné volit zimní suché měsíce, protože v období dešťů mohou být kvůli nezpevněné vozovce nedostupné, nejvhodnějším obdobím k návštěvě je červen–srpen. Pro návštěvu hor je z důvodu období dešťů také vhodné volit spíše zimní měsíce (tedy březen–listopad).

Od června do srpna bývá v Peru nejvíce turistů, pro cestovatele, kteří chtějí projet většinu země a nenatrefit na hlavní turistickou sezónu tedy budou ideální měsíce duben–květen či září–říjen.

Skvělé akce do Peru

ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 25%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
24 starších akcí
Avatar uživatele smittinka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu