Průvodce státem

Peru

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Za Inky a andskými vrcholky do Peru

Peru (španělsky plným názvem República del Perú), třetí největší stát jihoamerického kontinentu, se rozkládá u pobřeží Tichého oceánu na západě Jižní Ameriky. Sousedí s Ekvádorem, Kolumbií, Brazílií, Bolívií a Chile. 

Peru svou rozmanitostí nabízí trochu od všeho, co cestovatelé v Jižní Americe hledají: pralesy Amazonie, zasněžené andské vrcholky s nádhernou přírodou, pouštní oblasti, tichomořské pláže, tajuplnou inckou kulturu i přátelské obyvatele.

Průvodce pro tebe napsal smittinka
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
březen - listopad
V horách je nejdeštivěji v lednu a únoru, Machu Picchu bude v mlze.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 31 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Peru

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Peru lze považovat za jednu z kolébek civilizace. První lidé přišli na území Peru kolem roku 17.500 př. n. l., první městské státy s náboženskou vládou vznikly v polovině 3. tisíciletí př. n. l. Civilizace Caral byla současníkem civilizací starobylé Číny, Indie, Egypta a Mezopotámie. Dalšími civilizacemi, po nichž lze nalézt v Peru mnohé pozůstatky, jsou např. Chavín, Paracas, Nazca, Wari, Mochica, Chimu atd.

Postupně se začala rozmáhat Incká říše, která si v 15. století podrobila národy v oblastech sahajících na území dnešní Kolumbie, Ekvádoru, Bolívie, Chile a Argentiny. Po příchodu španělských dobyvatelů v 1. třetině 16. století však Incká říše zaniká. Roku 1821 byla vyhlášena nezávislost Peru a vzniká Peruánská republika. Následuje období válek s okolními státy o území.

20. století je pak charakteristické především převraty a několika vojenskými vládami. Peru se dostává na pokraj ekonomického bankrotu, což v roce 1980 uspíšilo opětovné nastolení demokracie. V 80. letech se ale krize prohlubuje, roste inflace, obyvatelstvo trpí nedostatkem potravin a začíná řádit maoistická teroristická organizace Světlá stezka. V roce 1990 se v prezidentských volbách utkal nositel Nobelovy ceny za literaturu, spisovatel Mario Vargas Llosa, se synem japonského imigranta Albertem Fujimori, který volby nečekaně vyhrál. Fujimori sice na jedné straně pomohl překonat vleklou ekonomickou krizi a vypořádat se s teroristickými organizacemi, na druhé straně je spojován s korupcí, porušováním lidských práv a používáním nedemokratických praktik. Fujimori nakonec uprchl do Japonska, odkud podal demisi. Na základě mezinárodního zatykače byl později zatčen při cestě do Chile a odsouzen za několik trestných činů, mimo jiné korupce, únosy a podíl na zabití 25 lidí. Navzdory tomu byla jeho dcera Keikozvolena do peruánského kongresu a v prezidentských volbách v roce 2011 i 2016 byla jen těsně poražena.

Lidé

Zhruba 45 % z celkového počtu 31,5 milionu obyvatel tvoří čistí indígenas (lidé domorodého původu), což Peru řadí mezi 3 latinskoamerické země s největším podílem domorodého obyvatelstva. Zbytek tvoří z 37 % mesticové (míšenci indiánů a Evropanů), 15 % jsou běloši a 3 % obyvatel má asijský nebo africký původ. Více než 81 % Peruánců se považuje za římské katolíky.

Peruánci

Svátky

Dny volna kopírují nejběžnější české svátky, jako jsou Velikonoce, Vánoce, Nový rok, Svátek všech svatých či Svátek práce. Jedním z nejvýznamnějších svátků jsou Fiestas Patrias (Den národní nezávislosti) 28. a 29. července spojené s týdenní dovolenou škol a některých institucí. V těchto dnech Peruánci hodně cestují za různými oslavami. Zajímavý může být Inti Raymi (24. června) vycházející z původní incké náboženské slavnosti oslavující boha Inti (Slunce). Peruánci ale obecně slaví rádi a v průběhu pobytu lze narazit na různé lokální oslavy zahrnující kroje, barevné kostýmy, tanec apod.

Během hlavních svátků mají banky, kanceláře a další služby zavřeno.

Kultura

Peruánská kultura je vlivem vývoje různorodá, typická je koloniální architektura a míšení křesťanských motivů s motivy tradiční víry (kult matky země Pachamama). Typickým suvenýrem z Peru je oblečení pletené z vlny lamy alpaka či pestrobarevné tkaniny.

Na severu země v Amazonii se lze zúčastnit šamanských rituálů spojených s pitím nápoje Ayahuasca.

Jazyk

Hlavním jazykem je španělština, rozšířená je ale také ajmarština a kečuánština domorodých indiánů, které jsou také úředními jazyky. Vzhledem k velkému turistickému ruchu se lze v Peru na hlavních turistických místech domluvit i anglicky.

Turismus

V souvislosti s vysokou mírou turismu lze očekávat dobrou úroveň služeb zejména na hlavním turistickém okruhu (Lima, Paracas, Huacachina, Nazca, Arequipa, Puno, Cusco, ale i Trujillo či Huaraz).

Turisté se do Peru vydávají především poznávat památky Incké říše či předchozích civilizací, lákadlem je i turistika v Andách či největší vysokohorské jezero Titicaca.

Geografie

Peru tvoří v zásadě 3 naprosto odlišné oblasti: suchý pás tichomořského pobřeží tvořený převážně pouští, horský hřbet And nacházející se pouhých 100 km od pobřeží a zdvihající se až do výšek přes 6.000 m n. m. a Amazonská nížina nacházející se na severu země.

Nejhustěji osídlen je pobřežní suchý pás, pro návštěvníky tedy může být překvapením, že většina míst, kde se budou pohybovat, tvoří v podstatě nehostinná poušť. Zelenější oblasti jsou poté k vidění v horách, na východní straně hor v mlžných pralesech či samozřejmě v Amazonii.

Nejvyšší horou je Huascarán, známý Čechům především z nešťastné expedice z roku 1970, s výškou 6.768 m n. m.

Peru, třetí největší stát Jižní Ameriky, je asi 16x větší než Česká republika. Oproti České republice je zde časový posun -6 hodin v zimním období a -7 hodin v letním období.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Peruánský sol

Místní měnou je peruánský sol (PEN), který se dělí na 100 céntimos. Setkat se můžete s mincemi o hodnotách 5, 10, 20 a 50 céntimos, dále 1, 2 a 5 soles. Bankovky mají hodnotu 10, 20, 50, 100 a 200 soles.

Na názvech bankovek a mincí narazíte stále na název nuevo sol/nuevosoles, což je název, který měna nesla od roku 1991 do roku 2015. Tyto mince a bankovky jsou stále platné a v oběhu se vyskytuje více verzí (vzhled bankovek lze ověřit např. na webové stránce centrální banky http://www.bcrp.gob.pe/ a http://www.bcrp.gob.pe/).

Peruánské soles

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary lze po příletu směnit na letišti či později v jakékoli bance nebo směnárně. Jinou měnu může být problém směnit mimo velká města. Problémem je padělání peněz, nedoporučuje se tedy měnit peníze mimo oficiální směnárny a banky.

Banky mají obvykle otevřeno ve všední den od 9 do 18 hod, v sobotu do 13 hod.

Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech větších městech a v turistických lokalitách. Některé banky mají výběr zpoplatněn, u některých lze vybrat bez zvláštního poplatku, např. BCP (bankomat BCP je dostupný i na letišti v Limě).

Placení kartou je možné v lepších hotelech, restauracích a obchodech, ale může být zatíženo poplatkem.

Kolik co stojí

Obecně má Peru obdobné ceny jako Česká republika, levněji než u nás může vyjít doprava a jídlo v podnicích pro místní či na trzích. Alkohol je o něco dražší. Ceny dopravy i ubytování jsou mnohem vyšší v Limě.

Příklad cen:

 • Láhev vody 2 l – od 2 PEN,
 • Pivo v obchodě – od 4 PEN,
 • Pivo v restauraci – od 6 PEN,
 • Cigarety – od 10 PEN,
 • Oběd v lokálních podnicích – od 4 PEN,
 • Oběd v turistické restauraci (bez pití) – od 15 PEN,
 • Colectivo do cca hodiny jízdy – do 6 PEN,
 • Taxi na kratší vzdálenosti – od 4 PEN (z autobusového nádraží do centra většinou 5–10 soles),
 • Taxi z letiště v Limě do centra – 50–60 PEN,
 • Ubytování v dvoulůžkovém pokoji v hostelu – od 50 PEN,

Spropitné a smlouvání

Spropitné není vyžadováno kromě lepších restaurací, kde může být připočteno k ceně, bývá ale vřele vítáno.

Smlouvat se dá v Peru s taxikáři, jinde to není běžné.

Jak ušetřit

Ušetřit se dá nákupem jídla na trzích a stravováním se tamtéž či v podnicích pro místní. Je ale třeba počítat s nižšími hygienickými standardy, což může vést k různým žaludečním potížím včetně salmonelózy. Jídla pro místní většinou obnáší nějakou variaci na vývar a kus smaženého (v němž je občas problém najít cokoli jiného než kosti) či nesmaženého masa s rýží a bramborami či hranolky.

Při cestách autobusem mezi většími městy se vyplatí obejít stánky více dopravních kanceláří (stejným směrem odjíždí vždy více autobusů najednou) a porovnat jejich ceny. Čím více se blíží odjezd, tím nižší je zpravidla cena. Klasické autobusy s polohovatelnými sedadly (semi-cama) jsou řádově levnější než lehátkové autobusy (cama). Často jezdí autobusy na noc, tudíž se dá takto ušetřit za ubytování a v celku pohodlně se i vyspat.

Pro cesty do okolí měst se vyplatí dát přednost colectivos před taxíky (pokud je dané místo na trase některého z nich), jsou většinou neuvěřitelně levné.

V podstatě kamkoli se dá dostat bez služeb cestovních agentur, nebojte se proto naplánovat si výlet sami – dostupnost je veřejnou dopravou většinou bez problémů, kam veřejná doprava nesahá, jezdí colectivos, a není-li k dispozici colectivo, vezme vás za pár soles téměř kdokoli, kdo pojede kolem.

Do Aguas Calientes (přístupová vesnice k Machu Picchu) lze alternativně k předraženému vlaku dojet veřejnou dopravou přes obce Santa Maria, Santa Teresa a poté k hydroelektrárně (hidroeléctrica). Od hydroelektrárny lze pak do Aguas Calientes dojít za cca 2 hod. nebo koupit levnější lístek na vlak. Cesta se tím však o několik hodin prodlouží. Další variantou je jít asi 30 km do Aguas Calientes po kolejích, tuto variantu ale nelze s ohledem na bezpečnost příliš doporučit.

Ušetřit lze i za autobusy z Aguas Calientes k Machu Picchu. Jedna jízda tímto autobusem vyjde na 12 dolarů, zpáteční na 24 dolarů. Z Aguas Calientes přímo k Machu Picchu vede stezka okolním mlžným pralesem, kterou se lze nahoru dostat za cca 1:30 hod (poměrně příkrý výstup z části po schodech). Minimálně na cestu dolů lze rozhodně doporučit, stezka i její okolí stojí za vidění.

Lístky na Machu Picchu nakupujte přes oficiální webové stránky: http://machupicchu.gob.pe/. Stránky jsou sice dost pomalé a platbu zřejmě zpracují jen ve španělské verzi stránky, u jiných prodejců však lístky seženete za cenu i o více než 50 % vyšší.

Při cestě do Bolívie lze ušetřit cestou přes Desaguadero, odkud lze dojet místním autobusem z Terminal Zonal v Punu. Z Desaguadera se lze obdobným místním autobusem dopravit do La Pazu. Nevýhodou je, že cesta je o něco delší než přes Copacabanu, autobusy jsou nepohodlné a čekání na hranicích může být poměrně dlouhé.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v levných hostelech (nejlevnější pokoje se dají ve většině míst sehnat kolem 300 Kč pro dva, výjimkou je dražší Lima), stravuje se v levných restauracích či na trhu a na výlety vyráží v místních colectivos. Vejít se lze v takovém případě i do 400 Kč na osobu/den. V případě delších přejezdů mezi městy je nutné připočíst cenu za autobus (většinou se lze vejít max. do 400 Kč za noční několikahodinovou cestu autobusem).

Zlatá střední cesta zahrnuje tříhvězdičkový hotel se snídaní (ty lze většinou najít do 1.000 Kč pro dva), oběd a večeři v klasických restauracích, drink či pár piv a výlety s cestovní agenturou. Utratí tedy přibližně 1.700 Kč na osobu/den. K přesunům lze využít luxusnější autobusy (cca 600 Kč), občas nějaký vnitrostátní přelet (cca do 2.000 Kč).

Luxusní varianta obnáší pětihvězdičkové hotely se snídaní (kolem 3.000 Kč pro dva), obědy a večeře v luxusních restauracích, bary a výlety s cestovní agenturou s průvodci v angličtině/němčině/francouzštině. Mezi městy lze cestovat letadlem. Počítat je třeba minimálně se 4.000 Kč na osobu/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Peru

Z Evropy se dá do Peru pochopitelně dopravit pouze letecky. Z Evropy se dá dostat přímým letem pouze do Limy, při cestě do Cusca je nutný přestup buď v Limě, nebo jiném městě na jihoamerickém kontinentu. Průměrná doba letu se pohybuje kolem 16 hodin v závislosti na délce přestupu.

Jak se nejlépe dopravovat

V Peru se příliš nedoporučuje pronájem auta, většina silnic (s výjimkou Panamericany) je ve špatném stavu, silniční značení nedostatečné a většina hlavních silnic je zpoplatněna. S nízkými cenami veřejné dopravy i taxíků se lze navíc i bez auta dopravit bez problémů takřka kamkoli. Ať už zvolíte auto či autobus, je nutné počítat s delšími přejezdy.

Vzhledem k velkým vzdálenostem mezi některými městy lze ušetřit čas vnitrostátními přelety.

Obecně je cestování autobusem i colectivos jednoduché a velice funkční, sami Peruánci navíc neustále někam jezdí, takže se přesunů po vlastní ose není důvod bát a je možné takto dojet téměř kamkoli.

Autobusem

Nejvýhodnějším způsobem dopravy mezi městy je doprava autobusem. Autobusy odjíždí většinou z autobusových nádraží (terminal) v průběhu dne a k večeru, protože cesta může často zabrat celou noc. Na autobusovém nádraží jsou obvykle soustředěny všechny společnosti, které nabízí cestu z daného města, takže lze jednoduše obejít více společností a vybrat si pro vás nejvhodnější spoj. Lima nemá centrální autobusové nádraží, jednotlivé společnosti mají vlastní kanceláře a nádraží, i když se většinou soustřeďují poblíž sebe, a některé společnosti mají více poboček, takže je dobré dát si pozor, odkud máte naplánován odjezd. Lístky většinou stačí koupit přímo před odjezdem.

Autobusy nabízí polohovatelná sedadla (140, 160 i 180°) a ve většině případů jsou mnohem pohodlnější než autobusy, s nimiž se lze setkat např. v Evropě. V ceně je občas zahrnuto i studené či teplé jídlo a nápoje. Při cestě nočním autobusem dlouhé cesty ubíhají lépe a lze takto ušetřit jednak za ubytování, ale především ušetřit čas.

Autobusy čistě pro místní (např. z Arequipy do Cabanaconde u Colca kaňonu či z Puna do Desaguadera na hranici s Bolívií) jsou pohodlné podstatně méně, o to více však mohou nabídnout zážitků.

Colectivos – dodávky či minibusy s většinou pevně danými trasami, které odjíždí ve chvíli, kdy se naplní. Míří většinou do okolních více či méně vzdálených vesnic a měst, cíl trasy si lze přečíst za předním sklem, případně jej vykřikuje naháněč z okýnka. V některých městech se colectivos jedoucí na stejná místa rozlišují barevně. Výhodou je, že na dané trase zastaví kdekoli, takže lze přistoupit i vystoupit mimo obvyklá místa zastávek. Na místa odjezdu a trasy je vhodné se poptat v informačním centru, případně místních. Platí se většinou při výstupu, jsou velice levné, a ačkoli odjíždí až poté, co se naplní, obvykle to netrvá dlouho. Počítejte s tím, že pokud budou chtít po cestě přistupovat další lidi, většinou se vždycky někam vmáčknou.

Letadlem

Ceny vnitrostátních letů se nemohou rovnat cenám letenek, na něž jsme zvyklí od nízkonákladových společností v Evropě, nicméně vzhledem k velkým vzdálenostem lze přeletem mezi některými městy ušetřit podstatné množství času. Dají se sehnat cca do 2.000 Kč.

Na některá místa, např. do Iquitos v Amazonii, je let téměř jedinou rozumnou možností (alternativou je několikadenní cesta lodí).

Autem

V Peru se příliš nedoporučuje pronájem auta, většina silnic (s výjimkou Panamericany) je ve špatném stavu, silniční značení nedostatečné a většina hlavních silnic zpoplatněna. Jezdí se vpravo a silnice mají většinou pouze jeden pruh v každém směru, sdílený na většině hlavních tahů s kamiony a autobusy. Místní styl řízení je navíc poměrně zběsilý.

Vlakem

Železnice se v Peru téměř nevyskytuje a představuje spíše drahou variantu pro turisty (v nejlevnější cenové kategorii navíc mnohem méně pohodlnou než autobusy). Vlak můžete zvolit při cestě z Puna (od jezera Titicaca) do Cuzca nebo na něj pravděpodobně narazíte, budete-li se chtít dostat k Machu Picchu. Vlak do Aguas Calientes (vesnice pod Machu Picchu) je téměř jedinou možností, jak se k Machu Picchu dostat (alternativy naleznete v sekci Jak ušetřit) a jedna cesta z Ollantaytamba do Aguas Calientes v nejlevnější cenové kategorii a v délce asi 30 km se pohybuje většinou mezi 55 a 110 dolary podle času odjezdu (což je pro zajímavost mnohem více, než stojí vstupné na Machu Picchu). Na výběr jsou dvě společnosti – Peru Rail a Inca Rail, ceny nabízí obdobné. K dispozici jsou i vyhlídkové vagóny vyšší a samozřejmě dražší kategorie.

Horský vlak v Peru

Městská doprava

Městskou dopravu zajišťují především taxi a mototaxi (motorizované rikši, které jsou o něco levnější a pomalejší než taxi).

Taxi jsou poměrně levné a o cenu je možné smlouvat. Na autobusových nádražích bývá k dispozici cedule, která informuje o běžné ceně do centra (většinou 5–10 PEN).

Loď

Dopravu lodí využijete ve špatně dostupných oblastech Amazonie.

Na jezeře Titicaca se lze lodí přepravit na ostrovy Isla Taquile, Isla Amantaní či na plovoucí ostrůvky Islas Uros.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Peruánská kuchyně

Obvyklá peruánská kuchyně zahrnuje především kuřecí, občas hovězí maso s mixem rýže a brambor nebo rýže a hranolků, často bez omáčky. K typickým jídlům, na která ve stravovacích zařízeních pro místní spíše nenarazíte, patří ceviche (syrové maso většinou z lososa či chobotnice marinované v limetkové šťávě s chilli papričkami a cibulí), lamí steak, pečené morče (cuy al horno), lomosaltado (hovězí steak s cibulí, rajčaty a bramborami, podávaný s rýží), aji de gallina (dušené kuřecí v omáčce ze žlutých papriček) či rocotorelleno (paprika plněná mletým masem). Z menších chuťovek stojí za zmínku anticuchos (grilované kousky hovězího srdce na jehle) nebo třeba causa Allena (avokádo plněné bramborovým salátem).

Ceviche

Peruánským národním nápojem je piscosour (vínovice s limetkou, cukrem a bílky). Především na ulici můžete narazit na tradiční nápoj chicha vyráběný většinou podomácku ze zkvašené kukuřice, ale i lecčeho jiného. Domy prodávající chichu poznáte podle červené vlajky. Rozšířeným nápojem je také mate de coca, tedy čaj z koky, dostupný buď z pytlíku (pytlíkové balení čaje lze dovézt i do ČR), nebo přímo z lístků koky. Údajně pomáhá s výškovou nemocí. Nezbytné je zmínit také Inca Kolu, nápoj žvýkačkové chuti, který je mezi Peruánci natolik oblíbený, že se Coca-Cole dlouho nedařilo ovládnout peruánský trh. V roce 1999 však majitel Inca Koly díky ztrátové restrukturalizaci firmy prodal podstatnou část akcií Coca-Cole.

Jak se stravovat jako místní

Na podniky pro místní narazíte normálně na ulicích, případně se lze za místním stravováním vydat na trhy. Jídla včetně polévky a čaje pořídíte už cca od 4 soles, je třeba počítat s nižšími hygienickými standardy, což může vést k různým žaludečním potížím včetně salmonelózy. Jídla pro místní většinou obnáší nějakou variaci na vývar a kus ve strouhance smaženého (v němž je občas problém najít cokoli jiného než kosti) či přírodního masa s rýží.

Obvyklé ceny v restauracích

Nepočítáme-li podniky pro místní, v normálních restauracích se dá najíst od 15 PEN, obvykle za 20–30 PEN. Některá jídla (lamí steak, ceviche, pečené morče) bývají dražší – čekejte cenu od 40 PEN. Místní pivo nabízí restaurace nejčastěji v lahvích, stojí od 6 PEN a potěší, že láhev má často přes 600 ml. Koktejly lze sehnat přibližně od 15 PEN.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Treking

Nejvíce možností pro chození po horách nabízí Cordillera Blanca a Cordillera Huayhuash. Ačkoli v Huarazu sídlí nepřeberně turistických agentur, je možné treky bez problémů podnikat i bez průvodce. Je třeba počítat se vstupem (např. vstup do NP Huascarán činí 65 PEN na týden a vybírá se na začátku či na konci vybraného treku). Nechcete-li s sebou vozit stan a další vybavení, lze si vybavení půjčit např. v Huarazu, kde se nachází spousta půjčoven a vybavení půjčují i některé hostely.

Opět bez nutnosti cestování s průvodcem se lze podívat i např. na dno Colca kaňonu (nutné zakoupit boleto turístico za 70 PEN).

Asi nejznámějším peruánským trekem je Inca Trail – 43 km dlouhá původní incká stezka na Machu Picchu. Obvykle se chodí 4 dny (ale lze najít kratší i delší varianty), ale lze ho absolvovat pouze s průvodcem, za což si agentury nechávají řádně zaplatit.

Rainbow Mountains

Horolezectví

Andy nabízí také spoustu vrcholů ke zdolání pro zkušené i méně zkušené (s průvodcem). Výchozím bodem pro tyto aktivity je zejména Huaraz.

Poblíž Arequipy se nachází také několik 5.000–6.000 m n. m. vysokých sopek, na něž se dá s patřičným vybavením vypravit.

Pozorování zvířat

Příležitost k pozorování zvířat nabízí Amazonie na severu země, ale také NP Manu, Caňón del Colca, kde lze zejména ráno pozorovat kondory andské či Islas Ballestas.

Surfování

Divoké tichomořské pobřeží nabízí ideální podmínky pro surfování např. v Huanchaku, Máncoře nebo také jižně od Limy.

Adrenalinové sporty

Kromě zmíněných aktivit nabízí Peru také množství různých adrenalinových sportů. Najdete zde paragliding, rafting (peřeje III. a IV. stupně), případně sandboarding u oázy Huacachina nebo v okolí města Nazca.

Další aktivity

Peru dále nabízí i jízdy na koni, jízdy na horských kolech, koupání v horkých pramenech a řadu dalších aktivit.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Vzhledem k tomu, že část Peru leží ve velké nadmořské výšce (nad 3.000 m n. m.), je třeba si dát pozor na výškovou nemoc (soroche). To neplatí jen v horách, ale vysoko položené je např. i Cusco nebo Puno (téměř 4.000 m n. m.) na náhorní plošině Altiplano u jezera Titicaca. Výskyt výškové nemoci nelze předem odhadnout, náchylnost k ní mají lidé různé fyzické kondice a věku. Obecnou zásadou by mělo být postupné nabírání nadmořské výšky. Po příjezdu do vyšších nadmořských výšek se doporučuje se prvních pár dní příliš nepřepínat, nepít moc alkoholu a pít hodně vody. Proti projevům výškové nemoci může pomoci také pití mate de coca či žvýkání lístků koky (koku lze sehnat běžně na trzích). V místních lékárnách je také možné zakoupit speciální tabletky proti soroche. V případě vážných potíží je nutné se co nejrychleji dostat do níže položených oblastí.

Pro cesty do Peru není povinné žádné očkování, ani to proti žluté zimnici. Pokud však plánujete návštěvu Amazonie, je vhodné očkování proti žluté zimnici mít, a chránit se také před komáry a malárií, horečkou dengue či aktuálním virem zika, které všechny tito parazité přenáší.

Vodu je vhodné pít pouze balenou, ani v horách se nedoporučuje pít vodu nabranou z místních zdrojů bez převaření, filtrace či vyčištění purifikačními tabletami. Taktéž je vhodné omýt zakoupenou vodou např. ovoce. Obecně je třeba počítat s nižšími hygienickými standardy, zejména při stravování se v místních levnějších podnicích či na trhu, a je tedy vhodné mít sebou k dispozici léky proti cestovatelským průjmům.

Kriminalita

Ačkoli průvodci varují před krádežemi, loupežemi či únosy falešnými taxíky, při dodržování základních bezpečnostních zásad se není třeba o svou bezpečnost příliš obávat. Uschovávejte své finance na více místech, nenechávejte své věci ležet bez dozoru a vyvarujte se po setmění chození mimo centra měst.

V Limě se lze bez problémů pohybovat v centru (mezi náměstími Plaza de Armas, San Martín a Grau a v parcích na jih od nich) a ve čtvrtích Barranco a Miraflores, za příliš bezpečné ale nelze považovat např. samotné pobřeží, kde se nevyskytuje mnoho lidí a dochází tam k loupežím.

Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje cestovat do oblasti údolí řek Apurímac a Ene, kde probíhá boj armády a policie s narkoteroristickými skupinami. Jedná se zejména o provincie Huanta a La Mar v regionu Ayacucho, provincii Tayacaja v regionu Huancavelica a okresy Kimbiri, Pichari a Vilcabamba v regionu Cusco. Vliv narkoteroristických skupin je také v provinciích Satipo a Concepción v regionu Junín, v provinciích Huamalies, Leoncio Prado v regionu Huánuco a také v provinciích Tocache a Padre Abad v regionu Ucayali. V provinciích Chincheros (region Apurimac), Churcampa (region Huancavelica) a Huallaga (region San Martín) operují zbytky teroristické skupiny Světlé stezky.

Riziko katastrof

Peru se nachází ve vysoce aktivní tektonické oblasti, tudíž je možné se setkat v průběhu svého pobytu se zemětřeseními či menšími otřesy zemské kůry. Základní pravidla, jak se chovat v průběhu zemětřesení, a bližší informace o zemětřesení naleznete např. na stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, případně si můžete stáhnout stručný výčet základních pravidel od p. Jana Zedníka z GFÚ ve formátu .pdf na následujícím internetovém odkazu: http://www.ig.cas.cz/userdata/files/popular/Codelat.pdf.

Internet a elektřina

Do peruánské elektrické zásuvky lze běžně zastrčit jak americký typ zástrčky, tak běžnou českou zástrčku, není tedy třeba vozit adaptér. V zásuvkách koluje napětí 220 V.

Ve větších městech naleznete wifi ve většině ubytovacích zařízení i v některých restauracích.

Důležité kontakty

 • Policie: 105,
 • Hasiči: 116,
 • Záchranná služba: 117.

Velvyslanectví se nachází v Limě na adrese Baltazar la Torre 398, San Isidro. Telefon: +511/2643381, 2643374. Nouzová linka +511/2643381, 2643374, +51/998736567.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Při turistických cestách do Peru není vyžadováno vízum. Ke vstupu je nutné předložit pas s platností nejméně 6 měsíců. Standardní délka turistického pobytu je 90 dnů, konkrétní délku pobytu stanoví při vstupu na hraničním přechodu imigrační úředník, který může požadovat předložení dokladů potvrzujících zajištění plánovaného pobytu v Peru a odjezdu ze země. Neexistuje omezení pro počet vstupů. Bezvízový pobyt, jehož maximální délka může být 183 dní, nelze prodloužit.

V případě cest do Peru za jiným než turistickým účelem platí pro občany ČR povinnost obstarat si vízum na velvyslanectví Peru v Praze (www.peru-embajada.cz). Délka pobytu na vízum je maximálně 90 dnů. Vízum lze prodloužit na migračním úřadě v Peru. Pokud se jedná o pobyt za účelem obchodu, studia, stáže, práce atd., měl by s vyřízením pobytu delším než 90 dnů pomoci zvoucí peruánský subjekt. V daném případě lze také využít možnost přicestovat v rámci bezvízového turistického pobytu a požádat o změnu migračního statutu. Migrační statut lze měnit během pobytu v Peru na migračním úřadě po předložení příslušných dokumentů potvrzujících důvod změny. V případě překročení délky povoleného pobytu musí cizinec uhradit při odjezdu pokutu ve výši 1 USD za každý den nepovoleného pobytu.

Očkování

Pro cesty do Peru není povinné žádné očkování, ani to proti žluté zimnici. Pokud však plánujete návštěvu Amazonie, je vhodné očkování proti žluté zimnici mít, a chránit se také před komáry a malárií, horečkou dengue či aktuálním virem zika, které všechny tito parazité přenáší.

Celní předpisy

V Peru platí obvyklá dovozní omezení pro cestovatele s tím, že je zakázáno dovážet potraviny v syrovém stavu, čerstvé ovoce a zeleninu, více než 20 krabiček cigaret a 3 litry alkoholických nápojů. V případě peněz je možné bez registrace přivézt obnos do výše 10 tisíc USD.

Co vidět a navštívit v Peru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Peru

Zavřít boční panel

Titicaca

Největší vysokohorské jezero na světě leží na náhorní plošině Altiplano ve výšce 3.803 m n. m. Ubytovat se můžete v přilehlém městečku Puno. Na ostrově lze navštívit ostrovy Uros vybudované z vrstev plovoucího rákosu totoro, z něhož Uruové staví i své přístřešky, čluny a další předměty. Navštívit je možné také vzdálenější ostrovy Isla Taquile a Isla Amantaní, na obou z těchto ostrovů si lze na místě domluvit ubytování v místní rodině (agentury tyto rodiny často vykořisťují, proto je lepší si ubytování domluvit nezávisle na nich; slušností je přivézt rýži, cukr, ovoce nebo jiné věci každodenní potřeby).

Zavřít boční panel

Huacachina

Oáza obklopená vysokými písečnými dunami. Okolní duny si můžete buď vyšlápnout pěšky, nebo se nechat vyvézt buginou. Zapůjčit lze také vybavení na sandboarding.

Zavřít boční panel

Salineras de Maras

Pozoruhodná terasovitá solná políčka vklíněná do údolí poblíž Urubamby, v nichž těží místní rodiny sůl charakteristickou svou narůžovělou barvou a obsahem mnoha tělu potřebných minerálů. Poblíž se nachází také terasy ve tvaru amfiteátru Moray. Jedna z teorií říká, že tyto terasy mohly Inkům sloužit jako jakási zemědělská laboratoř k výzkumu vhodných teplot pro pěstování různých plodin (rozdíl teplot mezi vrchní a spodní terasou je 15 °C). Vstup na Moray je zahrnut v boleto turístico, který můžete sehnat v Cuscu, vstupné do Salineras se platí zvlášť a stojí 10 PEN.

Zavřít boční panel

Trujillo

Trujillo, založené Franciscem Pizzarem a pojmenované po jeho rodišti ve Španělsku, je největším městem v severním Peru. Můžete zde navštívit například starobylou chimskou metropoli Chan Chan z nepálených cihel a zajet se podívat k pyramidám Huacasdel Sol y de la Luna starým 1.500 let. Poblíž se nachází také původně rybářská vesnička Huanchaco, dnes jedno z oblíbených míst k surfování.

Zavřít boční panel

Arequipa

Krásné koloniální město obklopené sopkami El Misti, Chachani a Pichu Pichu rostoucími až do výšek 6.000 m n. m. Arequipa je známá jako „bílé město“ díky mnoha kamenným stavbám postaveným z bílého sopečného kamene zvaného sillar. Za návštěvu stojí Monasterio de Santa Catalina (vstupné 40 soles), klášter jeptišek plný malých domků a barevných úzkých uliček.

Zavřít boční panel

Machu Picchu

Ruiny kultovního inckého města asi není nutné představovat. Tipy, jak při návštěvě ušetřit, naleznete v sekci Jak ušetřit. Zajímavý je výstup na horu Huayana Picchu s Chrámem měsíce (hora, která se při typickém pohledu na Machu Picchu tyčí nad městem), vstupné lze pořídit společně se vstupným na Machu Picchu, stojí asi o 50 PEN navíc, počet turistů je ale omezen na pouhých 400 za den.

Zavřít boční panel

Islas Ballestas

Výlet lodí kolem ostrovů zvaných také „Galapágy pro chudé“ nabízí pozorování lvounů, kormoránů, pelikánů a mnoha dalších druhů, zahlédnout lze také tučňáky Humboldtovy.

Zavřít boční panel

Nazca

Tajemné obrazce ve vyprahlé krajině zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO lze sledovat buďto při přeletu letadlem (agentury nabízejí lety v několika výškách, ty se cenově liší, ale nejde o levnou záležitost), nebo si některé z nich prohlédnout alespoň z miradoru u Panamericany (lze tam vystoupit po cestě do města Nazca a poté si stopnout další z projíždějících autobusů – kolem jezdí poměrně často i místní busy společnosti Sojuz, které vás svezou za pár solů). Navštívit můžete také Cantallské akvadukty hned za městem.

Zavřít boční panel

Caňón del Colca

Jeden z nejhlubších kaňonů na světě lze nejlépe prozkoumat při treku na jeho dno. Dole nabízí ubytování např. oáza Sangalle. Neholdujete-li chůzi, zastavte se alespoň na Cruz del Cóndor, kde lze po ránu pozorovat kondory andské.

Výlety do Colca kaňonu nabízí v Arequipě spousty cestovních agentur, budete-li chtít výlet podniknout sami, sežeňte si na autobusovém nádraží lístek na autobusy Reyna, Milagros nebo Andalucia, které jezdí za 17 PEN přes Chivay do Cabanaconde. Po cestě se můžete nechat vysadit u Cruz del Cóndor společně s místními stařenkami v tradičních barevných oděvech, které tam míří prodávat suvenýry. Zdržíte-li se v Chivay, můžete navštívit místní horké prameny.

U Colca kaňonu se platí vstupné 70 PEN, lístek není nutné nijak zvlášť shánět, všude kolem se pohybují lidé, kteří kontrolují, zda ho máte, pokud ne, můžete ho koupit přímo u nich.

Zavřít boční panel

Cusco

Bašta incké říše položená v nadmořské výšce 3.300 m n. m. V okolí lze navštívit jednak pevnosti nad městem (Saqsaywamán, Q’enquo, Tambomachay a Pucapucara – lze k nim dojet colectivos, z nejbližšího Saqsaywamánu je pak hezká procházka zpět do města), dále pak monumentální rozvaliny v Pisacu (do vesnice Pisac jezdí colectivo, k rozvalinám lze pak buď dojít pěšky, nebo se nechat vyvézt taxíkem a krásnou trasu podél terasovitých polí, skalními tunely, a skrz další incké rozvaliny absolvovat směrem dolů do Pisacu – jsou to asi 4 km). Vstupné na zmíněné pevnosti, Pisac, Ollantaytambo, Moray a dalších pár věcí je obsaženo v boleto turístico, který lze za 130 PEN pořídit v Cuscu (existují i částečné varianty, nelze ale zakoupit samostatné vstupné na jednotlivá místa).

Zavřít boční panel

Ollantaytambo

Městečko s nejzachovalejší ukázkou inckého urbanismu a masivní pevností stoupající terasovitě vzhůru. Vstupné je zahrnuto v boleto turístico, který můžete sehnat v Cuscu. Z Ollantaytamba jezdí vlaky na Machu Picchu (další dražší možností je vlak z Poroy vzdáleného asi 20 minut od centra Cusca).

Zavřít boční panel

Huaraz

Výchozí bod k trekům do Cordillera Blanca a Cordillera Huayhuash. Oblíbenými jsou například jednodenní výlet k Laguně 69 nebo čtyřdenní Santa Cruz trek, případně delší treky v Cordillera Huayhuash. Vstupné do NP Huascarán činí 65 PEN na týden, v Cordillera Huayhuash je vstupné vybíráno na různých úsecích, v závislosti na trase ji lze projít do cca 200 PEN. Ačkoli v Huarazu sídlí nepřeberně turistických agentur, je možné treky bez problémů podnikat i bez průvodce.

Zavřít boční panel

Chavín de Huantar

Poblíž vesnice se nachází zříceniny Chavínu vybudovaného v letech 1.200–800 př. n. l., jednou z nejstarších civilizací na kontinentu. Místo je zařazeno do světového kulturního dědictví UNESCO.

Zavřít boční panel

Kuélap

Rozvaliny předincké citadely, které, co se týče velikosti, předčí i mnohem známější Machu Picchu.

Zavřít boční panel

Parque Nacional Manu

Součást přírodního dědictví UNESCO, jedno z nejlepších míst k pozorování tropických zvířat. Je zakázán vstup bez průvodce s licencí a bez povolení, které lze sehnat v Cuscu. Pozor – ne všechny agentury mají povolení pro vstup do samotného parku, některé výlety „do Manu“ míří pouze do oblasti vně parku.

Počasí a sezóny v Peru

Počasí

Peru nemá výlučně tropické klima, ale velký vliv zde hraje pohoří And a tichomořské pobřeží ovlivněné Humboldtovým proudem a jevem El Niňo. Střídání ročních období se liší spíše množstvím srážek než velkým rozdílem teplot a v každé geografické oblasti se projevuje jinak. V suchých pobřežních oblastech je průměrná teplota kolem 18 °C a srážky celoročně minimální, pro ostatní oblasti platí, že léto (prosinec–březen) je obdobím dešťů, zima (březen –listopad) obdobím sucha.

Sezóny a kdy vyrazit

Obecně je pro návštěvu pobřeží nejvhodnějším období léta (prosinec–březen), kdy jsou zde nejvyšší teploty, ale na rozdíl od ostatních oblastí není tato oblast stižena výraznějším množstvím srážek. Pro cestu do pralesních oblastí je nutné volit zimní suché měsíce, protože v období dešťů mohou být kvůli nezpevněné vozovce nedostupné, nejvhodnějším obdobím k návštěvě je červen–srpen. Pro návštěvu hor je z důvodu období dešťů také vhodné volit spíše zimní měsíce (tedy březen–listopad).

Od června do srpna bývá v Peru nejvíce turistů, pro cestovatele, kteří chtějí projet většinu země a nenatrefit na hlavní turistickou sezónu tedy budou ideální měsíce duben–květen či září–říjen.

Avatar uživatele smittinka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 17 dny
Navrhni úpravu