Machu Picchu
Peru

Doprava v Peru

Jak do Peru

Z Evropy se dá do Peru pochopitelně dopravit pouze letecky. Z Evropy se dá dostat přímým letem pouze do Limy, při cestě do Cusca je nutný přestup buď v Limě, nebo jiném městě na jihoamerickém kontinentu. Průměrná doba letu se pohybuje kolem 16 hodin v závislosti na délce přestupu.

Jak se nejlépe dopravovat

V Peru se příliš nedoporučuje pronájem auta, většina silnic (s výjimkou Panamericany) je ve špatném stavu, silniční značení nedostatečné a většina hlavních silnic je zpoplatněna. S nízkými cenami veřejné dopravy i taxíků se lze navíc i bez auta dopravit bez problémů takřka kamkoli. Ať už zvolíte auto či autobus, je nutné počítat s delšími přejezdy.

Vzhledem k velkým vzdálenostem mezi některými městy lze ušetřit čas vnitrostátními přelety. 

Obecně je cestování autobusem i colectivos jednoduché a velice funkční, sami Peruánci navíc neustále někam jezdí, takže se přesunů po vlastní ose není důvod bát a je možné takto dojet téměř kamkoli.

Autobusem

Nejvýhodnějším způsobem dopravy mezi městy je doprava autobusem. Autobusy odjíždí většinou z autobusových nádraží (terminal) v průběhu dne a k večeru, protože cesta může často zabrat celou noc. Na autobusovém nádraží jsou obvykle soustředěny všechny společnosti, které nabízí cestu z daného města, takže lze jednoduše obejít více společností a vybrat si pro vás nejvhodnější spoj. Lima nemá centrální autobusové nádraží, jednotlivé společnosti mají vlastní kanceláře a nádraží, i když se většinou soustřeďují poblíž sebe, a některé společnosti mají více poboček, takže je dobré dát si pozor, odkud máte naplánován odjezd. Lístky většinou stačí koupit přímo před odjezdem.

Autobusy nabízí polohovatelná sedadla (140, 160 i 180°) a ve většině případů jsou mnohem pohodlnější než autobusy, s nimiž se lze setkat např. v Evropě. V ceně je občas zahrnuto i studené či teplé jídlo a nápoje. Při cestě nočním autobusem dlouhé cesty ubíhají lépe a lze takto ušetřit jednak za ubytování, ale především ušetřit čas.

Autobusy čistě pro místní (např. z Arequipy do Cabanaconde u Colca kaňonu či z Puna do Desaguadera na hranici s Bolívií) jsou pohodlné podstatně méně, o to více však mohou nabídnout zážitků.

Colectivos – dodávky či minibusy s většinou pevně danými trasami, které odjíždí ve chvíli, kdy se naplní. Míří většinou do okolních více či méně vzdálených vesnic a měst, cíl trasy si lze přečíst za předním sklem, případně jej vykřikuje naháněč z okýnka. V některých městech se colectivos jedoucí na stejná místa rozlišují barevně. Výhodou je, že na dané trase zastaví kdekoli, takže lze přistoupit i vystoupit mimo obvyklá místa zastávek. Na místa odjezdu a trasy je vhodné se poptat v informačním centru, případně místních. Platí se většinou při výstupu, jsou velice levné, a ačkoli odjíždí až poté, co se naplní, obvykle to netrvá dlouho. Počítejte s tím, že pokud budou chtít po cestě přistupovat další lidi, většinou se vždycky někam vmáčknou.

Letadlem

Ceny vnitrostátních letů se nemohou rovnat cenám letenek, na něž jsme zvyklí od nízkonákladových společností v Evropě, nicméně vzhledem k velkým vzdálenostem lze přeletem mezi některými městy ušetřit podstatné množství času. Dají se sehnat cca do 2.000 Kč. 

Na některá místa, např. do Iquitos v Amazonii, je let téměř jedinou rozumnou možností (alternativou je několikadenní cesta lodí).

Autem

V Peru se příliš nedoporučuje pronájem auta, většina silnic (s výjimkou Panamericany) je ve špatném stavu, silniční značení nedostatečné a většina hlavních silnic zpoplatněna. Jezdí se vpravo a silnice mají většinou pouze jeden pruh v každém směru, sdílený na většině hlavních tahů s kamiony a autobusy. Místní styl řízení je navíc poměrně zběsilý.

Vlakem

Železnice se v Peru téměř nevyskytuje a představuje spíše drahou variantu pro turisty (v nejlevnější cenové kategorii navíc mnohem méně pohodlnou než autobusy). Vlak můžete zvolit při cestě z Puna (od jezera Titicaca) do Cuzca nebo na něj pravděpodobně narazíte, budete-li se chtít dostat k Machu Picchu. Vlak do Aguas Calientes (vesnice pod Machu Picchu) je téměř jedinou možností, jak se k Machu Picchu dostat (alternativy naleznete v sekci Jak ušetřit) a jedna cesta z Ollantaytamba do Aguas Calientes v nejlevnější cenové kategorii a v délce asi 30 km se pohybuje většinou mezi 55 a 110 dolary podle času odjezdu (což je pro zajímavost mnohem více, než stojí vstupné na Machu Picchu). Na výběr jsou dvě společnosti – Peru Rail a Inca Rail, ceny nabízí obdobné. K dispozici jsou i vyhlídkové vagóny vyšší a samozřejmě dražší kategorie.

Městská doprava

Městskou dopravu zajišťují především taxi a mototaxi (motorizované rikši, které jsou o něco levnější a pomalejší než taxi).

Taxi jsou poměrně levné a o cenu je možné smlouvat. Na autobusových nádražích bývá k dispozici cedule, která informuje o běžné ceně do centra (většinou 5–10 PEN).

Loď

Dopravu lodí využijete ve špatně dostupných oblastech Amazonie.

Na jezeře Titicaca se lze lodí přepravit na ostrovy Isla Taquile, Isla Amantaní či na plovoucí ostrůvky Islas Uros.

Chystáš se do Peru?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele smittinka
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.