Machu Picchu

Jídlo v Peru

Peruánská kuchyně 

Obvyklá peruánská kuchyně zahrnuje především kuřecí, občas hovězí maso s mixem rýže a brambor nebo rýže a hranolků, často bez omáčky. K typickým jídlům, na která ve stravovacích zařízeních pro místní spíše nenarazíte, patří ceviche (syrové maso většinou z lososa či chobotnice marinované v limetkové šťávě s chilli papričkami a cibulí), lamí steak, pečené morče (cuy al horno), lomosaltado (hovězí steak s cibulí, rajčaty a bramborami, podávaný s rýží), aji de gallina (dušené kuřecí v omáčce ze žlutých papriček) či rocotorelleno (paprika plněná mletým masem). Z menších chuťovek stojí za zmínku anticuchos (grilované kousky hovězího srdce na jehle) nebo třeba causa Allena (avokádo plněné bramborovým salátem).

Peruánským národním nápojem je piscosour (vínovice s limetkou, cukrem a bílky). Především na ulici můžete narazit na tradiční nápoj chicha vyráběný většinou podomácku ze zkvašené kukuřice, ale i lecčeho jiného. Domy prodávající chichu poznáte podle červené vlajky. Rozšířeným nápojem je také mate de coca, tedy čaj z koky, dostupný buď z pytlíku (pytlíkové balení čaje lze dovézt i do ČR), nebo přímo z lístků koky. Údajně pomáhá s výškovou nemocí. Nezbytné je zmínit také Inca Kolu, nápoj žvýkačkové chuti, který je mezi Peruánci natolik oblíbený, že se Coca-Cole dlouho nedařilo ovládnout peruánský trh. V roce 1999 však majitel Inca Koly díky ztrátové restrukturalizaci firmy prodal podstatnou část akcií Coca-Cole.

Jak se stravovat jako místní

Na podniky pro místní narazíte normálně na ulicích, případně se lze za místním stravováním vydat na trhy. Jídla včetně polévky a čaje pořídíte už cca od 4 soles, je třeba počítat s nižšími hygienickými standardy, což může vést k různým žaludečním potížím včetně salmonelózy. Jídla pro místní většinou obnáší nějakou variaci na vývar a kus ve strouhance smaženého (v němž je občas problém najít cokoli jiného než kosti) či přírodního masa s rýží.

Obvyklé ceny v restauracích

Nepočítáme-li podniky pro místní, v normálních restauracích se dá najíst od 15 PEN, obvykle za 20–30 PEN. Některá jídla (lamí steak, ceviche, pečené morče) bývají dražší – čekejte cenu od 40 PEN. Místní pivo nabízí restaurace nejčastěji v lahvích, stojí od 6 PEN a potěší, že láhev má často přes 600 ml. Koktejly lze sehnat přibližně od 15 PEN.

Chystáš se do Peru?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele smittinka
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.