Cestování Covid-19

Peru zakazuje vstup do země všem cizincům, turistické cesty nejsou možné minimálně do konce května. Dá se však předpokládat prodloužení nouzového stavu.

Peruánská kuchyně 

Obvyklá peruánská kuchyně zahrnuje především kuřecí, občas hovězí maso s mixem rýže a brambor nebo rýže a hranolků, často bez omáčky. K typickým jídlům, na která ve stravovacích zařízeních pro místní spíše nenarazíte, patří ceviche (syrové maso většinou z lososa či chobotnice marinované v limetkové šťávě s chilli papričkami a cibulí), lamí steak, pečené morče (cuy al horno), lomosaltado (hovězí steak s cibulí, rajčaty a bramborami, podávaný s rýží), aji de gallina (dušené kuřecí v omáčce ze žlutých papriček) či rocotorelleno (paprika plněná mletým masem). Z menších chuťovek stojí za zmínku anticuchos (grilované kousky hovězího srdce na jehle) nebo třeba causa Allena (avokádo plněné bramborovým salátem).

Peruánským národním nápojem je piscosour (vínovice s limetkou, cukrem a bílky). Především na ulici můžete narazit na tradiční nápoj chicha vyráběný většinou podomácku ze zkvašené kukuřice, ale i lecčeho jiného. Domy prodávající chichu poznáte podle červené vlajky. Rozšířeným nápojem je také mate de coca, tedy čaj z koky, dostupný buď z pytlíku (pytlíkové balení čaje lze dovézt i do ČR), nebo přímo z lístků koky. Údajně pomáhá s výškovou nemocí. Nezbytné je zmínit také Inca Kolu, nápoj žvýkačkové chuti, který je mezi Peruánci natolik oblíbený, že se Coca-Cole dlouho nedařilo ovládnout peruánský trh. V roce 1999 však majitel Inca Koly díky ztrátové restrukturalizaci firmy prodal podstatnou část akcií Coca-Cole.

Jak se stravovat jako místní

Na podniky pro místní narazíte normálně na ulicích, případně se lze za místním stravováním vydat na trhy. Jídla včetně polévky a čaje pořídíte už cca od 4 soles, je třeba počítat s nižšími hygienickými standardy, což může vést k různým žaludečním potížím včetně salmonelózy. Jídla pro místní většinou obnáší nějakou variaci na vývar a kus ve strouhance smaženého (v němž je občas problém najít cokoli jiného než kosti) či přírodního masa s rýží.

Obvyklé ceny v restauracích

Nepočítáme-li podniky pro místní, v normálních restauracích se dá najíst od 15 PEN, obvykle za 20–30 PEN. Některá jídla (lamí steak, ceviche, pečené morče) bývají dražší – čekejte cenu od 40 PEN. Místní pivo nabízí restaurace nejčastěji v lahvích, stojí od 6 PEN a potěší, že láhev má často přes 600 ml. Koktejly lze sehnat přibližně od 15 PEN.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele smittinka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu