Machu Picchu
Peru

Co vidět a navštívit v Peru

16 míst co vidět v Peru

Lima
Lima Průvodce městem

Hlavní město Peru sice nepatří mezi nejkrásnější místa země, ale při své cestě se tu 100% musíte minimálně jednou zastavit. Valná většina letů ze zahraničí totiž míří právě sem a je moudré si mezi přískokem dál po Peru nechat aspoň jednodenní pauzu. Přečtěte si detaily o tom, jak svůj čas v Limě zajímavě strávit. 

Zobrazit místo
Titicaca v Peru
Titicaca

Největší vysokohorské jezero na světě leží na náhorní plošině Altiplano ve výšce 3.803 m n. m. Ubytovat se můžete v přilehlém městečku Puno. Na ostrově lze navštívit ostrovy Uros vybudované z vrstev plovoucího rákosu totoro, z něhož Uruové staví i své přístřešky, čluny a další předměty. Navštívit je možné také vzdálenější ostrovy Isla Taquile a Isla Amantaní, na obou z těchto ostrovů si lze na místě domluvit ubytování v místní rodině (agentury…

Zobrazit místo
Huacachina
Huacachina

Oáza obklopená vysokými písečnými dunami. Okolní duny si můžete buď vyšlápnout pěšky, nebo se nechat vyvézt buginou. Zapůjčit lze také vybavení na sandboarding.

Zobrazit místo
Salineras de Maras
Salineras de Maras

Pozoruhodná terasovitá solná políčka vklíněná do údolí poblíž Urubamby, v nichž těží místní rodiny sůl charakteristickou svou narůžovělou barvou a obsahem mnoha tělu potřebných minerálů. Poblíž se nachází také terasy ve tvaru amfiteátru Moray. Jedna z teorií říká, že tyto terasy mohly Inkům sloužit jako jakási zemědělská laboratoř k výzkumu vhodných teplot pro pěstování různých plodin (rozdíl teplot mezi vrchní a spodní terasou je 15 °C). Vstup…

Zobrazit místo
Trujillo
Trujillo

Trujillo, založené Franciscem Pizzarem a pojmenované po jeho rodišti ve Španělsku, je největším městem v severním Peru. Můžete zde navštívit například starobylou chimskou metropoli Chan Chan z nepálených cihel a zajet se podívat k pyramidám Huacasdel Sol y de la Luna starým 1.500 let. Poblíž se nachází také původně rybářská vesnička Huanchaco, dnes jedno z oblíbených míst k surfování.

Zobrazit místo
Arequipa
Arequipa

Krásné koloniální město obklopené sopkami El Misti, Chachani a Pichu Pichu rostoucími až do výšek 6.000 m n. m. Arequipa je známá jako „bílé město“ díky mnoha kamenným stavbám postaveným z bílého sopečného kamene zvaného sillar. Za návštěvu stojí Monasterio de Santa Catalina (vstupné 40 soles), klášter jeptišek plný malých domků a barevných úzkých uliček.

Zobrazit místo
Machu Picchu
Machu Picchu

Ruiny kultovního inckého města asi není nutné představovat. Tipy, jak při návštěvě ušetřit, naleznete v sekci Jak ušetřit. Zajímavý je výstup na horu Huayana Picchu s Chrámem měsíce (hora, která se při typickém pohledu na Machu Picchu tyčí nad městem), vstupné lze pořídit společně se vstupným na Machu Picchu, stojí asi o 50 PEN navíc, počet turistů je ale omezen na pouhých 400 za den.

Zobrazit místo
Islas Ballestas
Islas Ballestas

Výlet lodí kolem ostrovů zvaných také „Galapágy pro chudé“ nabízí pozorování lvounů, kormoránů, pelikánů a mnoha dalších druhů, zahlédnout lze také tučňáky Humboldtovy.

Zobrazit místo
Obrazce Nazca
Nazca

Tajemné obrazce ve vyprahlé krajině zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO lze sledovat buďto při přeletu letadlem (agentury nabízejí lety v několika výškách, ty se cenově liší, ale nejde o levnou záležitost), nebo si některé z nich prohlédnout alespoň z miradoru u Panamericany (lze tam vystoupit po cestě do města Nazca a poté si stopnout další z projíždějících autobusů – kolem jezdí poměrně často i místní busy společnosti Sojuz, které vás…

Zobrazit místo
Kaňon Colca
Caňón del Colca

Jeden z nejhlubších kaňonů na světě lze nejlépe prozkoumat při treku na jeho dno. Dole nabízí ubytování např. oáza Sangalle. Neholdujete-li chůzi, zastavte se alespoň na Cruz del Cóndor, kde lze po ránu pozorovat kondory andské.  Výlety do Colca kaňonu nabízí v Arequipě spousty cestovních agentur, budete-li chtít výlet podniknout sami, sežeňte si na autobusovém nádraží lístek na autobusy Reyna, Milagros nebo Andalucia, které jezdí za 17 PEN

Zobrazit místo
Machu Picchu
Provincie Cuzco Průvodce regionem

Bašta incké říše položená v nadmořské výšce 3.300 m n. m. V okolí lze navštívit jednak pevnosti nad městem (Saqsaywamán, Q’enquo, Tambomachay a Pucapucara – lze k nim dojet colectivos, z nejbližšího Saqsaywamánu je pak hezká procházka zpět do města), dále pak monumentální rozvaliny v Pisacu (do vesnice Pisac jezdí colectivo, k rozvalinám lze pak buď dojít pěšky, nebo se nechat vyvézt taxíkem a krásnou trasu podél terasovitých polí, skalními…

Zobrazit místo
Ollantaytambo
Ollantaytambo

Městečko s nejzachovalejší ukázkou inckého urbanismu a masivní pevností stoupající terasovitě vzhůru. Vstupné je zahrnuto v boleto turístico, který můžete sehnat v Cuscu. Z Ollantaytamba jezdí vlaky na Machu Picchu (další dražší možností je vlak z Poroy vzdáleného asi 20 minut od centra Cusca).

Zobrazit místo
Huascaran
Huaraz

Výchozí bod k trekům do Cordillera Blanca a Cordillera Huayhuash. Oblíbenými jsou například jednodenní výlet k Laguně 69 nebo čtyřdenní Santa Cruz trek, případně delší treky v Cordillera Huayhuash. Vstupné do NP Huascarán činí 65 PEN na týden, v Cordillera Huayhuash je vstupné vybíráno na různých úsecích, v závislosti na trase ji lze projít do cca 200 PEN. Ačkoli v Huarazu sídlí nepřeberně turistických agentur, je možné treky bez problémů…

Zobrazit místo
Chavín de Huantar
Chavín de Huantar

Poblíž vesnice se nachází zříceniny Chavínu vybudovaného v letech 1.200–800 př. n. l., jednou z nejstarších civilizací na kontinentu. Místo je zařazeno do světového kulturního dědictví UNESCO.

Zobrazit místo
Kuelap
Kuélap

Rozvaliny předincké citadely, které, co se týče velikosti, předčí i mnohem známější Machu Picchu.

Zobrazit místo
NP Manu
Parque Nacional Manu

Součást přírodního dědictví UNESCO, jedno z nejlepších míst k pozorování tropických zvířat. Je zakázán vstup bez průvodce s licencí a bez povolení, které lze sehnat v Cuscu. Pozor – ne všechny agentury mají povolení pro vstup do samotného parku, některé výlety „do Manu“ míří pouze do oblasti vně parku.

Zobrazit místo

Chystáš se do Peru?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele smittinka
naposledy aktualizováno 10. 12. 2021