Jak se dostat do Provincie Cuzco

Letecky

Zdaleka nejlepší možností cesty do Cuzca je letadlo. Aktuálně jsou v provozu jen vnitrostátní linky po Peru a jeden spoj denně do bolivijského La Paz. Nejfrekventovanější je spojení do Limy až s 50 lety denně, které zajišťuje šestice aerolinek: LATAM, Avianca, Viva Air (nejlevnější), LC Peru, Star Peru a Peruvian Airlines. Průměrná cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 2.500 až 3.000 Kč. Do Limy se pak dostanete ze střední Evropy zhruba za 18.000 Kč, celkem tak počítejte s cenou kolem 20.000 Kč.

Vždy se vyplatí kupovat letenky odděleně: nejdříve z Evropy do Limy a pak z Limy do Cuzca, přičemž v Limě si nechte ideálně denní rezervu.

Autobusem

Dálkové autobusové spoje jsou v Peru vesměs kvalitní a vozidla pohodlná se širokými sedačkami a luxusním prostorem na nohy. To je ale kompenzováno vyšší cenou a především ukrutně dlouhou cestu. V horských oblastech Peru neexistují dálnice, mosty, ani tunely, autobusy se tam musí poctivě proplést serpentinami a horskými průsmyky.

Do Cuzca zajíždí mnoho autobusových společností. Ceny se liší poměrně výrazně, ale většinou platí, že čím nižší, tím menší pohodlí. Příklady jednosměrných cen a jízdních dob z Cuzca:

Jízdenky vyjdou levněji při nákupu online, ale u hlavních tras (Lima, Puno) lze nakoupit až před odjezdem na nádraží.

Vlakem

Mimo samotnou provincii se vlakem dostanete pouze do města Puno u jezera Titicaca. Na trase jezdí společnost Peru Rail. Jízda v pohodlném turistickém voze s proskleným stropem je sice neopakovatelným zážitkem, vždyť trať je jednou z nejvýše položených na světě, nicméně neopakovatelný zážitek je i platba za jízdenku. Jednosměrná totiž vyjde cca na 225 USD. Vlaky jezdí třikrát týdně přímo z centra Cuzca a cestu zvládnou za 10 hodin.

Jak se dopravovat po Provincii Cuzco

Turistické mikrobusy

Nejjednodušší způsob cestování mezi Cuzcem a hlavními turistickými atrakcemi, tj. Machu Picchu (resp. stanice Hidroelectrica, od níž se musí pěšky), Ollantaytambo, Urubamba i Salineras de Mara. Lístky ideálně shánějte den před odjezdem v centru Cuzca a ideálně v zapadlejších uličkách, kde je šance na lepší cenu. Na všechna důležitá místa se jezdí několikrát denně, přesný čas a cenu vám vždy sdělí až v agentuře.

Mějte na paměti, že ty z agentur, které mají vlastní web a nabízejí online prodej, jsou i o desítky procent dražší než ostatní. Nebojte se, v Cuzcu najdete agentury na každém rohu, pokud budete shánět alespoň s denním předstihem, problém určitě nenastane. Příklady cen:

  • Cuzco – Ollantaytambo: 25–30 soles,
  • Cuzco – Hidroelectrica (Machu Picchu): 40–55 soles,
  • Cuzco – Urubamba: 25–30 soles,
  • Cuzco – Salineras de Mara: 20 soles,
  • Cuzco – Písac: 20 soles.

Collectivo

Mikrobusy podobné těm turistickým, akorát slouží především místním, to ale neznamená, že je nemůžete využít. Collectiva jsou fakticky jedinou formou meziměstské veřejné dopravy na kratší vzdálenosti. Nemají žádný jízdní řád, jedou, až se naplní. To však nikdy netrvá dlouho, a pokud jedete mezi většími městy, collectiva jezdí každou chvilku od časného rána do pozdní noci.

Jediným problémem, především v Cuzcu, je absence označených zastávek. Informujte se tak ve vašem ubytování, odkud collectiva do vaší konkrétní destinace odjíždí.

Ceny jsou velmi nízké, dá se zhruba říct, že 4–5 soles (cca 30 Kč) na hodinu jízdy.

Taxi

Pro turisty jsou rozšířená i meziměstská taxi, což je nejpohodlnější způsob dopravy. Řidič vás doveze kamkoli, avšak ceny už jsou vyšší než u předešlých dvou způsobů. Zaplatíte zhruba 1 sol za 1 km jízdy.

Půjčení auta

Je možné v Cuzcu na letišti, kde sídlí většina nadnárodních půjčoven, příliš nedoporučujeme. V peruánském provozu budete spíš brzdou a i collectiva vás budou předjíždět. Silnice jsou velmi klikaté, ty hlavní sice ve slušném stavu, ale vedlejší mnohdy nejsou ani asfaltové. Místní řidiči jsou zvyklí a jezdí jak draci, časově, ani cenově si opravdu moc nepomůžete. Všude, kam se budete chtít dostat, to půjde ať turistickým busem, collectivem, sdílenými taxíky nebo prostě stopováním za úplatu.

Vlakem

V rámci provincie Cuzco se vlakem dostanete po jediné trase. Začíná v Poroy na předměstí Cuzca a přes Ollantaytambo dojede do Aguas Calientes, tedy turistické obce přímo pod Machu Picchu. Krátká odbočka vede z Ollantaytamba do Urubamby.

Jako cizinec jste odsouzen k turistické přirážce, kterou nelze obejít jinak než peruánským občanstvím. Jízdenky raději kupujte v předstihu online, dopravu zajišťují dvě společnosti: Peru Rail a Inca Rail. Průměrná cena zpáteční cesty z Poroy na Machu Picchu je závratných 140 USD. Detailně viz níže.

Jak se nejlépe dostat z Cuzca na Machu Picchu

Mikrobusem

Nejlepší poměr ceny a rychlosti představuje turistický mikrobus. Den před odjezdem se projděte po centru Cuzca, navštivte pár agentur nabízejících dopravu, jichž jsou desítky, a vyberte tu nejlevnější. Není třeba dopředu nakupovat předražené autobusy na internetu, místo bude vždycky.

Důležitý bod je ten, že do vesničky Aguas Calientes, která leží přímo pod Machu Picchu a kde jsou všechna ubytovací zařízení, se nelze dostat jinak než po kolejích. Mikrobusy vás tak vyhodí u Hidroelectricy, což je nejzazší bod železnice. Odtud musíte pěšky po kolejích dojít do obce Aguas Calientes (cca 9 km / 2 hodiny). I přesto, že po trati jezdí vlaky, bát se nemusíte. Denně tudy projdou tisícovky turistů, vlaky tudy projíždí velmi pomalu a houkají dlouho dopředu, vždy budete mít dostatek času uhnout. Raději ale nepoužívejte sluchátka s hudbou.

Z Cuzca k Hidroelectrice si užijete úchvatnou cestu nahoru dolů, hlubokými kaňony i přes průsmyky až ve výšce 4.316 m n. m. Obvykle se jede 7–7,5 hodin se dvěma dvacetiminutovými pauzami. Prodejci začínají na ceně 60 soles jednosměrně, ale lze ji usmlouvat až na 40–50 soles.

Pokud se rozhodnete jet tam vlakem a zpět mikrobusem, úplně klidně můžete dojít k Hidroelectrice bez lístku a rezervace. Mikrobusů je na místě hodně a volné místo se najde vždy. Dorazte však ideálně do 14:00 hodin, kdy probíhá největší vlna odjezdů zpět do Cuzca.

Vlakem

Nejčastější volba turistů. Vlakem je to nejrychlejší, nejpohodlnější, ale nejdražší. Staví sice přímo v centru vesničky Aguas Calientes, na druhou stranu nejede přímo z Cucza. Nejprve se taxíkem (cca 10 soles) musíte dopravit na předměstí Poroy, kde se nachází nádraží.

Vlaků jede několik denně, přičemž dopravu zajišťují dvě soukromé společnosti Peru Rail a Inca Rail, obě za vesměs podobné ceny:

  • Poroy – Aguas Calientes (Machu Picchu): 70–100 USD jednosměrně,
  • Ollantaytambo – Aguas Calientes (Machu Picchu): 70–100 USD jednosměrně,
  • Urubamba – Aguas Calientes (Machu Picchu): 115–190 USD jednosměrně.

V hlavní sezoně určitě raději rezervujte přes internet alespoň měsíc dopředu, volno v daný den bude vždy, ale ceny porostou a můžou být vyprodané jednotlivé spoje v čas, který by se nejvíce hodil.

Jízdenky u Inca Rail přijdou rovnou do mailu, musíte si je sami vytisknout. Jízdenku u Peru Rail zaplatíte přes internet, přijde vám e-mail s kódem, který si vytisknete a na jednom z prodejních míst vyměníte za reálnou jízdenku (jsou na každém nádraží, ale třeba i na letišti v Limě či Cuzcu).

Collectivem

Nejlevnější, ale nejméně jistý a nejdelší způsob dopravy. Z Cuzca musíte brzy ráno chytit collectivo do obce Santa Maria (cca 20 soles) a tam přesednout na další ve směru Santa Teresa a pokusit se s řidičem domluvit, aby vás hodil až k Hidroelectrice. Oproti turistickému autobusu můžete ušetřit 10–15 soles, ale za ty nervy to nestojí. Dost dobře se může stát, že zůstanete neplánovaně viset v Santa Marii přes noc, protože prostě žádnou dopravu k Hidroelectrice nechytíte.

Pěšky

Vyznavači horské turistiky však nepojedou ani vlakem, ani collectivem, ale půjdou pěkně po svých. Z Ollantaytamba přímo na Machu Picchu totiž vede původní Incká cesta vybudovaná právě jako přístup k MP. Světoznámý čtyřdenní trek Inca Trail prochází nádhernou vysokohorskou krajinou, netrénovaným jedincům ale může dělat problémy jak kvůli převýšení, tak nadmořské výšce – nejvyšší bod leží ve 3.800 metrech.

Říkáte si, že pěšky je to nejlevnější? Omyl, zdaleka nejdražší. Úřady totiž striktně regulují proudy turistů, je povoleno maximálně 500 lidí za den, včetně průvodce, který je rovněž povinný.

Povolení musíte rezervovat online a s velkým předstihem minimálně půl roku. Například v době psaní tohoto průvodce (březen) jsou nejbližší volná místa v říjnu. Permit, který obsahuje i průvodce a stravu na 4 dny, vyjde na 645 USD, rezervujte si ho na oficiálním webu.

Každý únor je cesta zavřena kvůli údržbě.

Jak se dopravovat po městě Cuzco

Po centru jedině pěšky, je úplně zbytečné přemýšlet o jiném způsobu dopravy. Všechno je blízko a při pěším průzkumu si daleko více užijete atmosféru a výhledy.

Autobusem/maršrutkou

Vydáte-li se dál od centra, například na letiště, jeďte klidně městským autobusem. Ty tu fungují podobně jako maršrutky ve východní Evropě. Nemají žádné číslo, trasu mají napsanou na bočnici vozu formou názvů hlavních ulic a bodů, okolo nichž projíždí. Zastávky jsou pevně dané, ale už ne označené, poptejte se místních, rádi pomohou. Jízdné se platí při výstupu a stojí 0,80 až 1,20 solu.

Spoje sice nemají jízdní řád, ale déle jak 8 minut čekat nebudete, a to ani brzy ráno.

Taxi

Taxíků v Cuzcu zase tolik nejezdí, auta jsou většinou stará a těsně před rozpadnutním, jízdné v průměru stojí 1 sol za kilometr.

Uber

Fanoušci moderních technologií a hlavně jistoty volí Uber, který v Cuzcu dobře funguje. Cesta z centra na letiště bude stát kolem 20 solů, při cestě z letiště je problém absence wifi v terminálu.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu