Průvodce regionem

Cuzco a Machu Picchu

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Peru je turisty jednou z nejvyhledávanějších zemí v Jižní Americe, ať už pro četné incké památky, spektakulární štíty And nebo hustě zelené pralesy. A největší koncentrace lákadel se soustřeďuje právě v provincii Cuzco v čele s památkou nejznámější – Machu Picchu.

Region, jehož centrem a výchozím bodem na všechny směry je stejnojmenné město, nadchne návštěvníky horskou krajinou, která je nezvykle zelená, plná políček, lesů, skal a prudkých řek a jako bonus na každých pár kilometrech narazíte na některou z inckých památek.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
5-8 dní
Tolik vám bude stačit na základní průzkum zajímavostí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - listopad
Je hlavní sezona, kdy je hezky. V zimě často prší, teploty jsou ale stejné celý rok.
Více o počasí
Letenky od
20 000 Kč
Je běžná cena letenek z Prahy přes Limu. Akce se objevují jen málo.
Akční nabídky

Praktické tipy do Provincie Cuzco

Zajímají tě víza, ceny nebo kultura? Další tipy najdeš v Průvodce Peru

Zavřít boční panel

Doprava

Jak se nejlépe pohybovat ve měste a okolí

Jak se dostat do Provincie Cuzco

Letecky

Zdaleka nejlepší možností cesty do Cuzca je letadlo. Aktuálně jsou v provozu jen vnitrostátní linky po Peru a jeden spoj denně do bolivijského La Paz. Nejfrekventovanější je spojení do Limy až s 50 lety denně, které zajišťuje šestice aerolinek: LATAM, Avianca, Viva Air (nejlevnější), LC Peru, Star Peru a Peruvian Airlines. Průměrná cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 2.500 až 3.000 Kč. Do Limy se pak dostanete ze střední Evropy zhruba za 18.000 Kč, celkem tak počítejte s cenou kolem 20.000 Kč.

Vždy se vyplatí kupovat letenky odděleně: nejdříve z Evropy do Limy a pak z Limy do Cuzca, přičemž v Limě si nechte ideálně denní rezervu.

Autobusem

Dálkové autobusové spoje jsou v Peru vesměs kvalitní a vozidla pohodlná se širokými sedačkami a luxusním prostorem na nohy. To je ale kompenzováno vyšší cenou a především ukrutně dlouhou cestu. V horských oblastech Peru neexistují dálnice, mosty, ani tunely, autobusy se tam musí poctivě proplést serpentinami a horskými průsmyky.

Do Cuzca zajíždí mnoho autobusových společností. Ceny se liší poměrně výrazně, ale většinou platí, že čím nižší, tím menší pohodlí. Příklady jednosměrných cen a jízdních dob z Cuzca:

Jízdenky vyjdou levněji při nákupu online, ale u hlavních tras (Lima, Puno) lze nakoupit až před odjezdem na nádraží.

Vlakem

Mimo samotnou provincii se vlakem dostanete pouze do města Puno u jezera Titicaca. Na trase jezdí společnost Peru Rail. Jízda v pohodlném turistickém voze s proskleným stropem je sice neopakovatelným zážitkem, vždyť trať je jednou z nejvýše položených na světě, nicméně neopakovatelný zážitek je i platba za jízdenku. Jednosměrná totiž vyjde cca na 225 USD. Vlaky jezdí třikrát týdně přímo z centra Cuzca a cestu zvládnou za 10 hodin.

Jak se dopravovat po Provincii Cuzco

Turistické mikrobusy

Nejjednodušší způsob cestování mezi Cuzcem a hlavními turistickými atrakcemi, tj. Machu Picchu (resp. stanice Hidroelectrica, od níž se musí pěšky), Ollantaytambo, Urubamba i Salineras de Mara. Lístky ideálně shánějte den před odjezdem v centru Cuzca a ideálně v zapadlejších uličkách, kde je šance na lepší cenu. Na všechna důležitá místa se jezdí několikrát denně, přesný čas a cenu vám vždy sdělí až v agentuře.

Mějte na paměti, že ty z agentur, které mají vlastní web a nabízejí online prodej, jsou i o desítky procent dražší než ostatní. Nebojte se, v Cuzcu najdete agentury na každém rohu, pokud budete shánět alespoň s denním předstihem, problém určitě nenastane. Příklady cen:

 • Cuzco – Ollantaytambo: 25–30 soles,
 • Cuzco – Hidroelectrica (Machu Picchu): 40–55 soles,
 • Cuzco – Urubamba: 25–30 soles,
 • Cuzco – Salineras de Mara: 20 soles,
 • Cuzco – Písac: 20 soles.
Collectivo

Mikrobusy podobné těm turistickým, akorát slouží především místním, to ale neznamená, že je nemůžete využít. Collectiva jsou fakticky jedinou formou meziměstské veřejné dopravy na kratší vzdálenosti. Nemají žádný jízdní řád, jedou, až se naplní. To však nikdy netrvá dlouho, a pokud jedete mezi většími městy, collectiva jezdí každou chvilku od časného rána do pozdní noci.

Jediným problémem, především v Cuzcu, je absence označených zastávek. Informujte se tak ve vašem ubytování, odkud collectiva do vaší konkrétní destinace odjíždí.

Ceny jsou velmi nízké, dá se zhruba říct, že 4–5 soles (cca 30 Kč) na hodinu jízdy.

Autobus v Cuzcu

Taxi

Pro turisty jsou rozšířená i meziměstská taxi, což je nejpohodlnější způsob dopravy. Řidič vás doveze kamkoli, avšak ceny už jsou vyšší než u předešlých dvou způsobů. Zaplatíte zhruba 1 sol za 1 km jízdy.

Půjčení auta

Je možné v Cuzcu na letišti, kde sídlí většina nadnárodních půjčoven, příliš nedoporučujeme. V peruánském provozu budete spíš brzdou a i collectiva vás budou předjíždět. Silnice jsou velmi klikaté, ty hlavní sice ve slušném stavu, ale vedlejší mnohdy nejsou ani asfaltové. Místní řidiči jsou zvyklí a jezdí jak draci, časově, ani cenově si opravdu moc nepomůžete. Všude, kam se budete chtít dostat, to půjde ať turistickým busem, collectivem, sdílenými taxíky nebo prostě stopováním za úplatu.

Vlakem

V rámci provincie Cuzco se vlakem dostanete po jediné trase. Začíná v Poroy na předměstí Cuzca a přes Ollantaytambo dojede do Aguas Calientes, tedy turistické obce přímo pod Machu Picchu. Krátká odbočka vede z Ollantaytamba do Urubamby.

Jako cizinec jste odsouzen k turistické přirážce, kterou nelze obejít jinak než peruánským občanstvím. Jízdenky raději kupujte v předstihu online, dopravu zajišťují dvě společnosti: Peru Rail a Inca Rail. Průměrná cena zpáteční cesty z Poroy na Machu Picchu je závratných 140 USD. Detailně viz níže.

Jak se nejlépe dostat z Cuzca na Machu Picchu

Mikrobusem

Nejlepší poměr ceny a rychlosti představuje turistický mikrobus. Den před odjezdem se projděte po centru Cuzca, navštivte pár agentur nabízejících dopravu, jichž jsou desítky, a vyberte tu nejlevnější. Není třeba dopředu nakupovat předražené autobusy na internetu, místo bude vždycky.

Důležitý bod je ten, že do vesničky Aguas Calientes, která leží přímo pod Machu Picchu a kde jsou všechna ubytovací zařízení, se nelze dostat jinak než po kolejích. Mikrobusy vás tak vyhodí u Hidroelectricy, což je nejzazší bod železnice. Odtud musíte pěšky po kolejích dojít do obce Aguas Calientes (cca 9 km / 2 hodiny). I přesto, že po trati jezdí vlaky, bát se nemusíte. Denně tudy projdou tisícovky turistů, vlaky tudy projíždí velmi pomalu a houkají dlouho dopředu, vždy budete mít dostatek času uhnout. Raději ale nepoužívejte sluchátka s hudbou.

Z Cuzca k Hidroelectrice si užijete úchvatnou cestu nahoru dolů, hlubokými kaňony i přes průsmyky až ve výšce 4.316 m n. m. Obvykle se jede 7–7,5 hodin se dvěma dvacetiminutovými pauzami. Prodejci začínají na ceně 60 soles jednosměrně, ale lze ji usmlouvat až na 40–50 soles.

Pokud se rozhodnete jet tam vlakem a zpět mikrobusem, úplně klidně můžete dojít k Hidroelectrice bez lístku a rezervace. Mikrobusů je na místě hodně a volné místo se najde vždy. Dorazte však ideálně do 14:00 hodin, kdy probíhá největší vlna odjezdů zpět do Cuzca.

Vlakem

Nejčastější volba turistů. Vlakem je to nejrychlejší, nejpohodlnější, ale nejdražší. Staví sice přímo v centru vesničky Aguas Calientes, na druhou stranu nejede přímo z Cucza. Nejprve se taxíkem (cca 10 soles) musíte dopravit na předměstí Poroy, kde se nachází nádraží.

Vlaků jede několik denně, přičemž dopravu zajišťují dvě soukromé společnosti Peru Rail a Inca Rail, obě za vesměs podobné ceny:

 • Poroy – Aguas Calientes (Machu Picchu): 70–100 USD jednosměrně,
 • Ollantaytambo – Aguas Calientes (Machu Picchu): 70–100 USD jednosměrně,
 • Urubamba – Aguas Calientes (Machu Picchu): 115–190 USD jednosměrně.

V hlavní sezoně určitě raději rezervujte přes internet alespoň měsíc dopředu, volno v daný den bude vždy, ale ceny porostou a můžou být vyprodané jednotlivé spoje v čas, který by se nejvíce hodil.

Jízdenky u Inca Rail přijdou rovnou do mailu, musíte si je sami vytisknout. Jízdenku u Peru Rail zaplatíte přes internet, přijde vám e-mail s kódem, který si vytisknete a na jednom z prodejních míst vyměníte za reálnou jízdenku (jsou na každém nádraží, ale třeba i na letišti v Limě či Cuzcu).

Collectivem

Nejlevnější, ale nejméně jistý a nejdelší způsob dopravy. Z Cuzca musíte brzy ráno chytit collectivo do obce Santa Maria (cca 20 soles) a tam přesednout na další ve směru Santa Teresa a pokusit se s řidičem domluvit, aby vás hodil až k Hidroelectrice. Oproti turistickému autobusu můžete ušetřit 10–15 soles, ale za ty nervy to nestojí. Dost dobře se může stát, že zůstanete neplánovaně viset v Santa Marii přes noc, protože prostě žádnou dopravu k Hidroelectrice nechytíte.

Pěšky

Vyznavači horské turistiky však nepojedou ani vlakem, ani collectivem, ale půjdou pěkně po svých. Z Ollantaytamba přímo na Machu Picchu totiž vede původní Incká cesta vybudovaná právě jako přístup k MP. Světoznámý čtyřdenní trek Inca Trail prochází nádhernou vysokohorskou krajinou, netrénovaným jedincům ale může dělat problémy jak kvůli převýšení, tak nadmořské výšce – nejvyšší bod leží ve 3.800 metrech.

Říkáte si, že pěšky je to nejlevnější? Omyl, zdaleka nejdražší. Úřady totiž striktně regulují proudy turistů, je povoleno maximálně 500 lidí za den, včetně průvodce, který je rovněž povinný.

Povolení musíte rezervovat online a s velkým předstihem minimálně půl roku. Například v době psaní tohoto průvodce (březen) jsou nejbližší volná místa v říjnu. Permit, který obsahuje i průvodce a stravu na 4 dny, vyjde na 645 USD, rezervujte si ho na oficiálním webu.

Každý únor je cesta zavřena kvůli údržbě.

Jak se dopravovat po městě Cuzco

Po centru jedině pěšky, je úplně zbytečné přemýšlet o jiném způsobu dopravy. Všechno je blízko a při pěším průzkumu si daleko více užijete atmosféru a výhledy.

Autobusem/maršrutkou

Vydáte-li se dál od centra, například na letiště, jeďte klidně městským autobusem. Ty tu fungují podobně jako maršrutky ve východní Evropě. Nemají žádné číslo, trasu mají napsanou na bočnici vozu formou názvů hlavních ulic a bodů, okolo nichž projíždí. Zastávky jsou pevně dané, ale už ne označené, poptejte se místních, rádi pomohou. Jízdné se platí při výstupu a stojí 0,80 až 1,20 solu.

Spoje sice nemají jízdní řád, ale déle jak 8 minut čekat nebudete, a to ani brzy ráno.

Taxi

Taxíků v Cuzcu zase tolik nejezdí, auta jsou většinou stará a těsně před rozpadnutním, jízdné v průměru stojí 1 sol za kilometr.

Uber

Fanoušci moderních technologií a hlavně jistoty volí Uber, který v Cuzcu dobře funguje. Cesta z centra na letiště bude stát kolem 20 solů, při cestě z letiště je problém absence wifi v terminálu.

Zavřít boční panel

Ubytování

Kde a za kolik přenocovat

Tato kapitola bude překvapivě jednoduchá. Navzdory tomu, že provincie Cuzco je tou nejturističtější oblastí v Peru, nebudete mít absolutně žádný problém kdekoli, a to dokonce i ve vesničce pod Machu Picchu, najít čistý malý hotel se sprchou a WC za cenu, o které se v Evropě přetahují tak maximálně ubytovny na krajích měst.

Lokality

Vše závisí na tom, jak si naplánujete svoje putování po provincii. Obvyklý scénář je následující, s tím, že se může libovolně měnit pořadí jednotlivých míst:

 • Po příletu/příjezdu do Cuzca minimálně jedna noc ve městě,
 • Další den cesta na Machu Picchu, kde cestovatelé obvykle tráví 1, maximálně 2 noci,
 • Následuje přesun do Ollantaytamba, kde se opět přespí a pak návrat do Cuzca,
 • Do dalších míst okolo lze pořádat klidně jednodenní výlety z Cuzca na otočku.

Cuzco je středobod a největší město celé provincie, kde minimálně dvě noci, spíš však více, strávíte. Ubytovacích kapacit je přehršel, nebojte se vybírat i levné nabídky. Většinou se jedná o menší penziony s čistým vybavením, mnohdy i snídaní v ceně. Vyberte ubytování v docházkové vzdálenosti od centra (Plaza de Armas), kde se točí všechno turistické dění.

Aguas Calientes je turistická vesnice a jediná možnost ubytování u Machu Picchu. I přesto, že obec žije jen a pouze z turismu, najdete tu bydlení podobně drahé jako v Cuzcu – za pět set korun na noc se kvalitně vyspíte i s toaletou na pokoji. Obec je malá a vše je dostupné jen pěšky. Obvykle zůstanete jednu noc.

Ollantaytambo nebo Urubamba jsou největší obce v Sacred Valley (Posvátné údolí), kde je asi největší koncentrace inckých ruin a památek. Podobně jako jinde i tady platí, že i extra levné nabídky jsou pěkné, čisté a s vlastním sociálním zařízením na pokoji. Většinou tu zůstanete 1–2 noci.

Ceny

Na rozdíl od jiných velmi turistických lokalit vás celá Provincie Cuzco velice potěší cenami ubytování. V žádném z turistických center nebude sebemenší problém vybrat kvalitní a čistý hotýlek či penzion s vlastní koupelnou do 600 Kč za noc. Jediným problémem bývá často nestabilní wifi, ale to není lepší ani v lepších drahých hotelech.

Zavřít boční panel

Co podniknout

Nejlepší výlety a aktivity

Tour po památkách

Ať už se jedná o ruiny inckých měst, kterých je v oblasti nespočet a také největší koncentrace na světě, nebo koloniální stavby a honosné katedrály, provincie Cuzco je památek plná. Ostatně, to je také jeden z hlavních důvodů, proč sem mnoho cestovatelů váží cestu přes půlku světa. Detailní náhled na nejvýznamnější památky najdete v mapě níže.

Horská turistika

Nemůžeme asi mluvit o klasické horské turistice, protože treků a značených turistických tras tu není zas až tolik, ale rozhodně se u každé z inckých památek slušně projdete obklopeni spektakulární horskou krajinou And. Vydat se můžete po čtyřdenním treku Inca Trail z Ollantaytamba na Machu Picchu, který detailněji popisujeme v sekci „Doprava“.

Cyklistika

V centru Cuzca najdete u mnoha agentur možnost organizovaných cyklistických vyjížděk, ať už jednodenních po městě, vícedenních po Sacred Valley nebo dokonce adrenalinových sjezdů horských silnic. Většinou stačí rezervovat den předem osobně v kanceláři, v centru nebudete mít problém nějakou agenturu najít, jsou na každém rohu.

Ceny jednodenních výletů se pohybují kolem 50 USD, vícedenní pak startují na 125 $, za adrenalinový sjezd můžete zaplatit klidně i více než 300 USD, v ceně je vždy i případná doprava autem na místo.

Rafting

Dravá horská řeka Urubamba, která protíná Provincii Cuzco od východu na západ a klikatí se v hlubokých kaňonech s úchvatnými výhledy na okolní hory, vybízí k raftingu. Ten je možný jen od května do prosince, ve zbytku roku je v řece příliš mnoho vody a je nesjízdná.

V Cuzcu opět narazíte na spoustu agentur pořádající organizované sjíždění řeky, ve většině případů jednodenní. Ceny za jeden den včetně transportu na místo i zpět se většinou pohybují mezi 120 a 140 USD na osobu a nezahrnují případné spropitné průvodci.

Jízdy na koních

Milovníci pohledu na svět z koňského sedla si přijdou v Cuzcu na své. Cestovní agentury po celém městě pořádají většinou půldenní organizované výlety na koních, obvykle v blízkém okolí Cuzca. Obvykle navštívíte incké pevnosti nad městem, užijete si krásné výhledy na všechny strany a připravíte si nevšední zážitek.

Běžná cena za 3–5 hodin jízdy se pohybuje okolo 60 USD.

Co vidět a navštívit v Provincii Cuzco

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Provincii Cuzco

Zavřít boční panel

Machu Picchu

Jeden z novodobých divů světa, top atrakce v celé Latinské Americe a místo s neskutečnou energií. Machu Picchu, obdivuhodně precizně a na svojí dobu moderně postavené město v horském sedle 2.400 m n. m. Starobylé incké město vzniklo někdy kolem roku 1430 z dosud spolehlivě nevysvětlených důvodů.

Turisty z celého světa uchvacuje nejen svoji zachovalostí a nesmírně náročnou výstavbou, ale hlavní kouzlo místu dodává především jeho okolí. Ze dvou stran je Machu Picchu obklopeno vysokými kopci a ze dvou stran padají strmě srázy dolů do údolí řeky Urubamba.

Návštěvu si dopředu dobře naplánujte. První věcí je nákup vstupenek. Velmi doporučujeme, abyste nakupovali online přes oficiální web, kde seženete lístky bez přirážky. Počet návštěvníků je totiž denně limitován, a pokud se překročí, nebudete do areálu bez vstupenky vpuštěni. Pojedete-li v hlavní sezoně, nakupujte alespoň několik týdnů dopředu, v zimě stačí několik dní předem.

 • Základní vstup – ruiny města: 160 soles,
 • Ruiny + hora Machu Picchu s nejlepšími výhledy: 208 soles,
 • Ruiny + hora Huayna Picchu s o něco horším výhledem a náročnějším výšlapem: 208 soles,
 • Vstupy na obě hory jsou striktně omezeny na ranní hodiny (buď mezi 7 a 8, nebo mezi 9 a 10).

Proces koupě vstupenky je trošku komplikovanější, budete muset pozorně číst instrukce. Po rezervaci se vám zobrazí stránka s rezervačním kódem, který si opíšete, kliknete na záložku „Payments“, zaplatíte, kliknete na záložku „Check-in“ a vyzvednete vstupenky, které si musíte vytisknout doma.

Na Machu Picchu se nejčastěji jezdí na jednu noc. Ráno/dopoledne vyjedete z Cuzca či Ollantaytamba a do vesničky Aguas Calientes, kde se jedině můžete ubytovat, dorazíte odpoledne. Buď ještě ten den budete mít vstupenku na odpolední turnus a druhý den ráno pojedete zpět do Cuzca, anebo budete mít vstupenku na ranní turnus druhý den a zpět do Cuzca pojedete odpoledne.

Z vesnice Aguas Calientes můžete na horu na Machu Picchu turistickým autobusem, který jezdí každých pár minut celý den, anebo vyrazit pěšky. Ale pozor, cesta nahoru je opravdu náročná po strmých schodech a zabere 2,5 hodiny. Autobus je zase drahý (12 USD jedním směrem, 12 zpět) a v sezoně se na něj tvoří fronta už od 5 od rána.

V roce 2017 došlo k povinnosti vstoupit do areálu Machu Picchu s průvodcem, který není zahrnut v ceně vstupenky. Prozatím (jaro 2018) se většinou průvodce nevyžaduje a jednotlivce (menší skupiny) vpouští i bez něj. Není to však pravidlem a byly zaznamenány případy, kdy u vstupu průvodce byl vyžadován. Před vchodem jich však stojí velké množství, platí se většinou kolem 140 soles, pokud jdete ve dvojici, méně pak pokud půjdete ve více lidech.

Zavřít boční panel

Cuzco

Město, které při výletu do této oblasti navštívíte, i kdybyste nechtěli. Protože tady vedou všechny cesty právě do Cuzca. Je to středobod všeho dění v regionu. A nejen v dnešní době. Cuzco po dvě staletí sloužilo jako incké hlavní město, následně jako významné centrum španělských kolonizátorů, po nichž tu zbylo vlastně celé historické centrum. Od té doby se v jádru města změnilo pramálo.

Vaše první kroky by měly vést na centrální náměstí Plaza Mayor a do okolních uliček, kde sídlí desítky agentur nabízejících dopravu k zajímavým místům v okolí a jiné aktivity. Jinak nemá cenu vypichovat jednotlivé významné body Cuzca, centrum si projděte celé – je malé a pěkné. A nezapomeňte vyjít na vyhlídku například ke kostelu San Cristobal, odkud budete mít město jako na dlani.

Zavřít boční panel

Ollantaytambo

Jediné dosud obývané incké město najdete v centru Posvátného údolí asi 70 km od Cuzca. Ruiny významného města, z něhož se ideálně kontrolovaly přístupové cesty do Cuzca, leží jen pár minut pěší chůze od centra současného Ollantaytamba, kam se z Cuzca dostanete collectivem (mikrobusem) doslova každých pár minut za maximálně 10 soles.

Ruiny se vypínají vysoko do skal nad město a tvoří tak spektakulární kulisu údolí řeky Urubamby.

I tady musíte zaplatit vstupenku, přičemž máte dvě možnosti:

 • Lístek za 130 soles platný 10 dní na: Ruiny Ollantaytambo, katedrálu v Cuzcu, Sacsayhuaman, Pisaq, Chinchero, Moray a různá muzea v Cuzcu,
 • Lístek za 70 soles platný 2 dny na: Ollantaytambo, Pisaq, Chinchero a Moray,
 • Platit můžete v centrále COSITUC v Cuzcu nebo na každém jednotlivém místě.
Zavřít boční panel

Terasy Moray

Terasy v Moray jsou jedním z mnoha dalších inckých pozůstatků v regionu. Protože jsou tak trochu stranou hlavního proudu davů, nebude tu tolik návštěvníků a vy si užijete daleko autentičtější atmosféru. Terasy pravděpodobně určené k pěstování plodin se nachází ve více než 3.500 metrech kousek od vesničky Maras asi 50 km od Cuzca. I tady platí stejné podmínky vstupu jako k ruinám v Ollantaytambu:

 • Lístek za 130 soles platný 10 dní na: Ruiny Ollantaytambo, katedrálu v Cuzcu, Sacsayhuaman, Pisaq, Chinchero, Moray a různá muzea v Cuzcu,
 • Lístek za 70 soles platný 2 dny na: Ollantaytambo, Pisaq, Chinchero a Moray,
 • Platit můžete v centrále COSITUC v Cuzcu nebo na každém jednotlivém místě.
Zavřít boční panel

Salineras de Maras

Jedno z nejzajímavějších a nejúchvatnějších míst v Provincii Cuzco. Tisíce políček na zachycování soli zasazených v divokém horském údolí u obce Maras vám vyrazí dech. Z Cuzca či Ollantaytamba se vypravte na půldenní výlet a stavte se na terasách Moray kousek dál. Vstupné k solným nádržím činí 10 soles a neplatí zde žádná integrovaná vstupenka.

Zavřít boční panel

Písac

I městečko Pisac na východním konci Sacred Valley proslavily pozoruhodné incké ruiny vypínající se vysoko nad město a shlížející na údolí řeky Urubamby. Do Pisacu však míří davy turistů i za nejpopulárnějším a největším farmářským trhem v celé provincii, který se v současnosti koná každou neděli a kde seženete nejrůznější produkty a pochutiny místních zemědělců.

Do Pisacu se obvykle jezdí na otočku z Cuzca, stačit vám bude půl dne.

Pisac je od Cuzca vzdálen asi 30 km severním směrem, collectivem sem dojedete za 8–10 soles během hodiny. Vstupné k ruinám je zahrnuto v integrovaném „Boleto turistico“:

 • Lístek za 130 soles platný 10 dní na: Ruiny Ollantaytambo, katedrálu v Cuzcu, Sacsayhuaman, Pisaq, Chinchero, Moray a různá muzea v Cuzcu,
 • Lístek za 70 soles platný 2 dny na: Ollantaytambo, Pisaq, Chinchero a Moray,
 • Platit můžete v centrále COSITUC v Cuzcu nebo na každém jednotlivém místě.
Zavřít boční panel

Chinchero

Prvním inckým městem na cestě z Cuzca směrem na Machu Picchu je Chinchero. Leží na náhorní plošině v nadmořské výšce 3.800 metrů a i přes jeho rozsáhlost a snadnou dostupnost je poměrně málo navštěvované. Z Cuzca sem dojedete za půl hodinky collectivem za 5 soles. Podniknout můžete buď krátký půldenní výlet z Cuzca, nebo se tu zastavit během cesty do Ollantaytamba. I ruiny v Chincheru jsou zahrnuty do vstupenky „Boleto turistico“:

 • Lístek za 130 soles platný 10 dní na: Ruiny Ollantaytambo, katedrálu v Cuzcu, Sacsayhuaman, Pisaq, Chinchero, Moray a různá muzea v Cuzcu,
 • Lístek za 70 soles platný 2 dny na: Ollantaytambo, Pisaq, Chinchero a Moray,
 • Platit můžete v centrále COSITUC v Cuzcu nebo na každém jednotlivém místě.
Zavřít boční panel

Sacsayhuaman

Ruiny mohutné incké pevnosti tyčící se nad Cuzcem jsou nejsnáze dostupným větším inckým pozůstatkem z centra Cuzca. Vzdušnou čarou leží jen 2 km od centra, nahoru se vyvezte collectivem, místní vám ochotně poradí, do jakého máte nasednout.

Sacsayhuaman výborně poslouží jako místo odpočinku při volném dni v Cuzcu. Sednete si na trávu do parku a užijete si skvělý výhled na celé město s ruinami za zády. I tady ale musíte zaplatit vstupné, shodné jako u dalších inckých památek v Sacred Valley:

 • Lístek za 130 soles platný 10 dní na: Ruiny Ollantaytambo, katedrálu v Cuzcu, Sacsayhuaman, Pisaq, Chinchero, Moray a různá muzea v Cuzcu,
 • Lístek za 70 soles platný 2 dny na: Sacsayhuaman, Qenqo, Pucapucara,
 • Platit můžete v centrále COSITUC v Cuzcu nebo na každém jednotlivém místě.
Zavřít boční panel

Huchuy Qosco

… neboli Malé Cuzco je nejméně navštěvovaným bývalým inckým městem. A právě proto byste sem měli zamířit. Dýchne tu totiž na vás asi nejvíce atmosféra dávných časů, často se stane, že na místě budete úplně sami. Na Huchuy Qosqo se vydejte, pokud milujete horské procházky, dá se sem totiž vyšplhat pouze pěšky. Vezměte na vědomí, že převýšení je velké, celková vzdálenost činí cca 10–12 km a nejvyšší bod 4.050 metrů, netrénovaní jedinci budou mít velké problémy!

Přístupová cesta vede z obce Lamay, kam se dostanete pohodlně a často collectivem z Cuzca. Vstupné činí 25 soles a neplatí zde žádná integrovaná vstupenka.

Zavřít boční panel

Pikillacta

V Provincii Cuzco nenarazíte jen na incké pozůstatky, ale dokonce ještě o 300 let starší ruiny kultury Wariů. Rozdíl od inckých měst poznáte na první pohled. Pikillacta má úplně jinou strukturu ulic, je přesného obdélníkového tvaru a leží v nížině, nikoli na kopci.

Využít můžete dvoudenní integrovanou vstupenku za 70 soles, která platí i na dalších místech: Ruiny Tipon, socha Pachacuteqa v Cuzcu a tři různá muzea v Cuzcu. Alternativou je placení separátního vstupu jen na Pikillactu za 25 soles.

Z Cuzca se sem dopravíte collectivem za 5 soles, nejbližší obcí je Huarcapay.

Zavřít boční panel

Duhová hora Vinicunca

Duhová hora je jedním z nejúžasnějších úkazů v Peru a možná v celé Jižní Americe. Jste-li aspoň trochu fyzicky zdatní (věřte, budete to potřebovat), stojí za to si pobyt v Peru prodloužit jen kvůli tomuto jednomu výletu.

Připravte se, že pěší výstup začíná zhruba ve 4.000 metrech a končí v 5.030 metrech, ideálně si návštěvu naplánujte na závěr pobytu v Peru, kdy už budete na řídký vzduch navyklí. Pak si teprve náležitě užijete výšlap neporušenou horskou krajinou bez jakýchkoli lidských zásahů okořeněný pohledem na horu hrající sedmi různými barvami.

Jako u všech ostatních atrakcí nebude vůbec žádný problém si organizovaný výlet zajistit. V centru Cuzca se nachází několik agentur, obejděte je všechny a jeďte s tou, která nabídne nejnižší cenu. Ta se většinou pohybuje kolem 100 USD, ale vyhozené peníze to určitě nebudou. Den před tím běžte brzy spát. Odjezd z Cuzca je obvykle ve 3:30 nebo 4:00 ráno, návrat pak pozdě večer. Samotný začátek treku je 100 km od Cuzca, cesta nahoru a dolů zabere celkem 6–9 hodin podle zdatnosti cestovatele.

Zavřít boční panel

Jezero Humantay

Božské scenerie And, stezka stále ještě s minimem turistů v neporušené přírodě mimo civilizaci jen za doprovodu lam a na konci horské jezero jako z pohádky či prospektů cestovek. To je jezero Humantay. Máte dvě možnosti cesty sem.

 1. Výlet s agenturou, který si zařídíte den předem v Cuzcu, je jich tu hned několik a nebudete mít problém je najít. Odjedete brzy ráno mikrobusem do vesnice Soray, odkud si vyšlápnete cca 3 hodinky k jezeru a stejně tak zpět, následně vás zavezou zpět do Cuzca. Cena se většinou pohybuje mezi 60 a 100 USD a obsahuje průvodce i oběd.
 2. Na vlastní pěst. Počítejte s tím, že vám takový způsob nejspíš zabere víc než jeden den. Nejprve se musíte dostat veřejnou dopravou do Mollepaty a pak zkusit chytit auto do vesničky Soray, moc jich tudy bohužel nejezdí. Ze Soray už je to k jezeru jen pár kilometrů pěšky a najdete tu taky několik kempů, kde můžete přenocovat.

Počasí a sezóny v Provincii Cuzco

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Cuzco
Hezky bude v létě. V zimě trochu loterie

18 °C

18 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

20 °C

20 °C

20 °C

20 °C

Počasí

Především mějte na paměti, že v celé provincii neklesnete níž než do 1.500 metrů nad mořem a například samotné Cuzco leží ve 3.500 metrech. Kromě dýchacích obtíží tak musíte vždycky počítat s možnou rychlou změnou počasí a lehká bunda se bude hodit vždy.

Vzhledem k tomu, že leží Peru nedaleko od rovníku, pokud se nevydáte nad 4.000 metrů, na sníh nenarazíte a na mráz jen výjimečně. Teploty v Cuzcu i na Machu Picchu se během roku pohybují konstantně mezi 19 a 20 °C, v údolích bude ještě tepleji.

Zásadnější je však sezona dešťů, která se kryje s naší zimou, trvá zhruba od konce listopadu do března a během ní je zvýšené riziko déle trvajících dešťů a především mlhy, což může být například při návštěvě Machu Picchu dost limitující.

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní sezona probíhá od dubna do začátku listopadu, kdy je období sucha. V polohách nad 3.000 metrů (tedy například v Cuzcu) v létě prakticky neprší, níže v zalesněných oblastech okolo Machu Picchu určitá pravděpodobnost sprchnutí je, ale velmi malá.

Naopak pokud se vydáte do hor v Peru v naší zimě, musíte počítat s tím, že vás může potkat deštivé a chladné počasí se spoustou mlh. Pozitivem je fakt, že málokdy prší opravdu celý den v kuse, většinou se najdou krátká okénka bez deště i bez mlhy a může se klidně stát, že budete mít celý týden hezky.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu