Machu Picchu
Provincie Cuzco

12 míst co vidět v Provincii Cuzco

Machu Picchu

Machu Picchu

Jeden z novodobých divů světa, top atrakce v celé Latinské Americe a místo s neskutečnou energií. Machu Picchu, obdivuhodně precizně a na svojí dobu moderně postavené město v horském sedle 2.400 m n. m. Starobylé incké město vzniklo někdy kolem roku 1430 z dosud spolehlivě nevysvětlených důvodů.

Turisty z celého světa uchvacuje nejen svoji zachovalostí a nesmírně náročnou výstavbou, ale hlavní kouzlo místu dodává především jeho okolí. Ze dvou stran je Machu Picchu obklopeno vysokými kopci a ze dvou stran padají strmě srázy dolů do údolí řeky Urubamba.

Návštěvu si dopředu dobře naplánujte. První věcí je nákup vstupenek. Velmi doporučujeme, abyste nakupovali online přes oficiální web, kde seženete lístky bez přirážky. Počet návštěvníků je totiž denně limitován, a pokud se překročí, nebudete do areálu bez vstupenky vpuštěni. Pojedete-li v hlavní sezoně, nakupujte alespoň několik měsíců dopředu! I v zimě je lepší nákup neodkládat a kupovat co nejvíc dopředu to lze.

Lístky musíte koupit na daný čas, přičemž zpozdit se můžete maximálně o 60 minut, jinak opět nebudete do areálu vpuštěni a nejspíš se na Machu Picchu vůbec nedostanete, protože vstupenky na další termín budou na místě už dávno vyprodány. Zvýhodněné odpolední vstupné se již neprodává, ke všem cenám si musíte připočíst cca 7 soles jako poplatek za platební kartu:

  • Základní vstup – ruiny města: 152 soles,
  • Ruiny + hora Machu Picchu s nejlepšími výhledy: 200 soles,
  • Ruiny + hora Huayna Picchu s o něco horším výhledem a náročnějším výšlapem: 200 soles,
  • Vstupy na obě hory jsou striktně omezeny na ranní hodiny (buď mezi 7 a 8, nebo mezi 9 a 10).

Proces koupě vstupenky je trošku komplikovanější, budete muset pozorně číst instrukce. Po rezervaci se vám zobrazí stránka s rezervačním kódem, který si opíšete, kliknete na záložku „Payments“, zaplatíte, kliknete na záložku „Check-in“ a vyzvednete vstupenky, které si musíte vytisknout doma.

Jak se dostat z Cuzca či Ollantaytamba na Machu Picchu detailně popisujeme v kapitole "Doprava".

Na Machu Picchu se nejčastěji jezdí na jednu noc. Ráno/dopoledne vyjedete z Cuzca či Ollantaytamba a do vesničky Aguas Calientes, kde se jedině můžete ubytovat, dorazíte odpoledne. Buď ještě ten den budete mít vstupenku na odpolední turnus a druhý den ráno pojedete zpět do Cuzca, anebo budete mít vstupenku na ranní turnus druhý den a zpět do Cuzca pojedete odpoledne.

Z vesnice Aguas Calientes můžete na horu na Machu Picchu turistickým autobusem, který jezdí každých pár minut celý den, anebo vyrazit pěšky. Ale pozor, cesta nahoru je opravdu náročná po strmých schodech a zabere 2,5 hodiny. Autobus je zase drahý (12 USD jedním směrem, 12 zpět) a v sezoně se na něj tvoří fronta už od 5 od rána.

V roce 2017 došlo k povinnosti vstoupit do areálu Machu Picchu s průvodcem, který není zahrnut v ceně vstupenky. Prozatím (zima 2018/2019) se většinou průvodce nevyžaduje a jednotlivce (menší skupiny) vpouští i bez něj. Není to však pravidlem a byly zaznamenány případy, kdy u vstupu průvodce byl vyžadován. Před vchodem jich však stojí velké množství, platí se většinou kolem 140 soles pokud jdete ve dvojici. Méně pak, půjdete-li ve více lidech.

Chystáš se do Provincie Cuzco?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.