Poznaň
Polsko

Co dělat v Polsku

Treky

Pěší turistika se v Polsku těší velké oblibě. Oblasti přírodních krás jsou obvykle protkány speciálně značenými stezkami. Turistické mapy obdržíte jak v odborných knihkupectvích, tak v místních prodejnách a trafikách. Pěší turisté mohou přenocovat v ubytovnách, jichž se v horách nachází hodně. Při horských túrách je zakázáno odbočovat z vyznačené trasy. Výlety lze podnikat individuálně nebo se připojit ke skupině. Organizované túry připravují cestovní kanceláře, většinou studentské.

Ferraty, stěny, horolezectví

Nejobtížnější a nejnebezpečnější lezecké trasy se nachází v Tatrách. Potřebnou výstroj a výzbroj dostanete ve specializovaných prodejnách. Zatímco pro lezení v Tatranském národním parku potřebujete povolení, v Krkonoších a na Krakovsko-čenstochovské vrchovině je volný přístup.

Surfování

Jezera a řeky v severním Polsku skýtají nekonečnou škálu možností věnovat se jachtingu. Jachty a jiná plavidla lze pronajmout v hostelech u jezer. Nejdelšími a nejatraktivnějšími jachtařskými trasami se mohou pochlubit Velká mazurská jezera v ústí řeky Visly a v Štětínském zálivu. Čím dál větší oblibě se těší rovněž windsurfing na jezerech, v pobřežních zátokách a na Baltském moři. 

Surfování je velice oblíbené, hlavním střediskem surfařů je poloostrov Hela. Stále více zde přibývá příznivců kitesurfingu a poloostrov Hela je také místem konání Kitesurf Trophy Tour. 

Pláže

Písečné pláže Baltského moře patří mezi nejlepší v Evropě a jejich charakteristickým rysem jsou úzké písečné kosy, které vymodelovaly mořské proudy. Průměrná teplota Baltského moře je v létě asi 17–21 °C. Pláže na mořské Wiślané kose jsou krásně bílé, na Helu jsou výjimečné dvojité pláže (ze strany Pucké zátoky a ze strany otevřeného moře) a ve Svinoústí jsou pláže nejširší. Ve všech resortech najdete záchranáře, půjčovny paravanů, slunečníků a plážových košů, jsou zde převlékárny a slanou mořskou vodu můžete ze sebe smýt pod sprchou na pláži. Po návratu z pláže můžete svůj volný čas strávit ve vodních parcích (v Darłówku jsou bazény s ohřívanou mořskou vodou), na dětských hřištích nebo na výletech po okolí. Nelze nevzpomenout helské tulení akvárium a výstavu motýlů Międzyzdrojach.

Nakupování

Nejčastěji nakupovaným suvenýrem v Polsku jsou stříbrné a jantarové šperky, broušené sklo ze Slezska, ručně vyšívané ubrusy, místní porcelán a keramika. V horských oblastech se velké oblibě těší ručně pletené svetry a kožené pantofle. Pokud se vám zalíbila polská vážná nebo moderní hudba, můžete si ji zakoupit téměř všude na hudebním nosiči. Každý polský region je něčím jedinečný a každý návštěvníkům nabízí nepřeberné množství výrobků lidového umění a řemesel, ať jsou to vánoční nebo velikonoční dekorace, horalské výrobky, hračky či oblečení. Velmi oblíbená je u turistů také prvotřídní polská vodka. Všechny tyto výrobky nakoupíte nejlevněji přímo u výrobce na tržišti. Ve větších městech již vyrostla velká obchodní střediska a supermarkety, kde najdete vše pod jednou střechou a za přijatelné ceny.

Parky a rezervace

Jezerní oblast, která zabírá značnou část severního Polska, charakterizuje malebná morénová krajina lesů a tisíců jezer. Největší a nejpůvabnější je Mazurská jezerní plošina v regionu známém jako Kraj tisíce jezer. 

Biebrzaňský národní park představuje lidskou činností jedno z nejméně dotčených území v Evropě. Táhne se v délce 70 kilometrů podél břehů řeky Biebrzy a náleží k němu největší mokřady v Polsku, které skýtají útočiště široké škále divoké zvěře. Budete-li mít štěstí, zahlédnete zde dokonce losa. 

Bělověžský prales se prostírá na ploše bezmála 1.500 km2 a je největším přírodním lesem v Evropě. Leží zčásti v Polsku a zčásti v Bělorusku. Větší běloruská část je turistům téměř nedostupná, zatímco polské území bylo vyhlášeno národním parkem v roce 1932. Mnohá zákoutí si zachovávají nedotčený ráz pralesa a nejzajímavější oblasti lze navštívit pouze s průvodcem. 

Slowinský národní park získal věhlas díky velkým pohyblivým písečným dunám, které se každoročně posunou asi o 9 metrů. Toto území bylo kdysi zátokou, o čemž svědčí ledovcová jezera Lebsko a Gardno. Park ztělesňuje světovou biosférickou rezervaci a skýtá útočiště divokému ptactvu, hnízdí zde více než 250 druhů, mimo jiné i vzácný ocel mořský.

Zimní sporty a střediska

Zakopané rozkládající se na úpatí Tater se každoročně mění v zimní metropoli Polska. Vhodné svahy zde objeví jak začátečníci, tak i zkušení lyžaři. Lyžařská sezona trvá od listopadu do března. K nejpopulárnějším patří sjezdovky na hoře Nosal situované ve výšce 590 metrů. Méně náročné svahy skýtá Gubalowka (1.600 m). Začátečníci najdou mnoho nenáročných sjezdovek v okolí Bialky a Bukowiny Tatrzanské. Bezpočet táhlých a skvěle vybavených sjezdovek má Szczyrk Brenna, Wisla a Ustron v Slezských Beskydech, a také Szklarska Poreba v Krkonoších. K nejdelším lyžařským sjezdovkám se v Polsku řadí ty na svazích Jaworzyny blízko Krynice Górské. 

Nejlepší lokalitou pro lední jachting je Mamry, jedno z Velkých mazurských jezer. Toto jezero patří k nejstudenějším v Polsku a v zimě, kdy celé zamrzá, je pro lední jachting jako stvořené. Od meziválečného období se tady každoročně konají mezinárodní závody v tomto sportu.

Pro děti

V Gdyni najdete největší dobrodružné hřiště v Polsku, malí návštěvníci si užijí závodní dráhu s malými čtyřkolkami, horolezecké lanové centrum, horolezeckou stěnu, skákací hrady a skluzavky i klasické hřiště. 

Každý rok v létě se na ostrově Wollin koná Vikingský festival. Návštěvníci mohou přihlížet bojům vikingských lodí, zápasníkům, vrhačům oštěpů a lučištníkům. Najdete tu vikingskou osadu, vikingské jídlo a řemeslné výrobky. 

Dinosauří park nedaleko od Poznaně byl otevřen v dubnu 2007. Příkladně spojuje zábavu a ponaučení. Je možné tu absolvovat prohlídky, které jsou připravené speciálně pro děti na naučných stezkách s obrovskými modely dinosaurů. 

Od jezera Malta na okraji Poznaně lze úzkokolejkou „Maltanka“ dojet do zoologické zahrady. ZOO se nachází na ploše 117 ha ve velmi zajímavé krajině. Zvířata se chovají ve volných oborách za co možná nejpřirozenějších podmínek. Zvláštností jsou bílí panteři a bílý nosorožec. 

V Krakově najdete největší vodní park v Polsku. Na ploše 2.000 m2 se mohou děti zabavit ve vodních tunelech, na divokých řekách, na skluzavkách a na nejrůznějších jiných atrakcích. Kromě toho tu naleznete nabídku wellness, léčivých koupelí a vodních sportů. 

Polské hřebčíny jsou již odedávna ceněny pro kvalitní koně. Věhlas si vydobyly dokonce už za éry komunistů, kdy byly znárodněny. O jízdu na koni je opět zájem a přitahuje stále více nadšenců. Kromě zavedených stájí objevíte v Polsku větší i menší nedávno založené hřebčíny. Do některých se může podívat široká veřejnost, jiné jsou více méně exkluzivní. 

Kultura

Polská kulturní scéna je velmi bohatá zejména na nejrůznější festivaly, které se zde konají. Jsou zaměřené nejen na hudbu, ale i historii Polska, divadlo, film a další. Některé z nich patří mezi velmi oblíbené a sjíždí se sem na ně mnoho návštěvníků z jiných zemí. V Krakově se koná židovský kulturní festival zaměřený na kulturu židovské komunity, která je právě v Polsku velmi početná. Mezi další populární festivaly patří Krajovy festiwal Piosenki Polskiej, Sopot Festival, Coke live music festival či Warszawska Jesieň.

Spolehlivý zdroj informací, co se zrovna v regionu děje, je místní tisk, zejména páteční vydání listu Gazeta Wyborcza s přílohou What´s on?.

Chystáš se do Polska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.