Průvodce státem
Polsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Polsku

Polská kuchyně

Polská kuchyně je jako řada ostatních světových kuchyní ovlivněna okolními státy a má tak hluboké kořeny v mnohonárodnostní tradici. Patrný je vliv především sousedních zemí, ale také vliv Litevců, židů a dokonce i Francouzů. Základní potravinou je maso, zelenina, brambory a mořské i sladkovodní ryby. Poláci mají rádi hlavně aromatické uzeniny, sledě a drůbeží maso připravované na nejrůznější způsoby. Součástí hlavních jídel jsou polévky, které musí být husté a se spoustou zeleniny. Takovou polévkou je například boršč nebo chlodnik. Svou tradici mají v Polsku také ovocné. Pokrmy bývají často připravované na smetaně, se sladkými či kyselými omáčkami.

Mezi typicky polská jídla patří bezesporu pirožky (pierogi) plněné kyselým zelím, houbami, tvarohem nebo masem. Dále jsou to palačinky, ovocné knedlíky, plněné těstoviny (pyzy) a varšavské dršťky (flaczki wolowe). Polským národním jídlem je bigos, který se připravuje z vařeného zelí, hub a různých druhů masa. Z dalších specialit můžeme jmenovat takzvaný gics, což je pečené telecí koleno obložené zeleninou a s přílohou – buď s bramborami, nebo speciálními bramborovými knedlíky – tzv. kluski. Polské moučníky bývají velmi vydatné a těžké. Nejoblíbenější jsou kynuté koláče nebo makový či ořechový závin.

Žurek

Mezi alkoholickými nápoji jednoznačně vede čistá vodka nejznámějších značek, jako je Chopin vodka, Belvedere, Luksusowa, Wyborowa. Oblíbené jsou i aromatizované vodky jako Żubrówka s bylinami z národního parku Białowieża nebo Goldwasser z Gdaňsku s obsahem částic 22karátového zlata. Polsko má také dobrou nabídku kvalitního piva. Nejznámějšími pivovary jsou Żywiec, Warka a Elbląg. Poláci si do piva rádi přidávají med nebo různé sirupy. Z polských likérů jmenujme medovinu nebo jiné sladké krémy z alkoholu.

Jak se stravovat jako místní

V některých městech fungují tzv. mléčné bary, které jsou pozůstatkem z komunistické doby a nabízející domácí jídla. Dobře se najíte také ve vesnických podnicích. 

Potkáte se také s polskými řetězci rychlého občerstvení. Jedná se o něco na způsob Mc Donald´s, ale s polským a dobrým jídlem za velmi slušné peníze. Najdete je především ve větších obchodních centrech.  

Obvyklé ceny v restauracích

  • Malé jídlo – 7 PLN
  • Menu ve fast foodu – 14 PLN
  • Polévka – 6 PLN
  • Polední menu v centru města – 19 PLN

Pokud chcete ochutnat typickou polskou kuchyni, ve Varšavě lze doporučit vyhlášenou restauraci Gosciniec Polskie Pierogi nebo Przystanek Pierogarnia v Krakově.

Fénix, který povstal z popela

Polská republika je stát ležící ve střední Evropě, jež hraničí s Německem na západě, s Českou a Slovenskou republikou na jihu, Běloruskem a Ukrajinou na východě a s Litvou a Ruskem na severu.

Žádná jiná země nemá takovou minulost jako Polsko, během druhé světové války prakticky zmizelo z mapy a třetina obyvatelstva byla vyhlazena. Dnes je země hrdým a nezávislým členem Evropské unie, kde z většiny míst stále dýchá historie a kde si můžete vychutnat dobroty polské kuchyně. Polská krajina je stejně rozlehlá a nevšední jako historie země, můžete obdivovat pohyblivé písečné duny, zasněžené vrcholky Tater, ponořit se do temnot skutečného pralesa nebo relaxovat u Mazurských jezer. 

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
březen - říjen
Místní počasí je identické s tím v ČR. U moře se moc neohřeješ.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 60 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu