Doprava v Polsku
Jak do Polska
Do Polska můžete přicestovat vlakem, letadlem, autobusem nebo autem.
Místní železniční i autobusová doprava je rozvinuta a dostanete se s ní skoro všude. Zajištěny jsou pravidelné spoje.
Jak se nejlépe dopravovat
Autem
Jestliže jedete do Polska vlastním vozem, dávejte si na něj dobrý pozor. Časté krádeže aut zde jsou na denním pořádku. Až budete auto na parkovišti opouštět, ujistěte se, že ho máte řádně zajištěné. Polsko má průměrně kvalitní silniční síť s normální hustotou provozu. Jediným problémem tak bývá parkování a dopravní zácpy ve velkých městech. V zemi je hustá síť čerpacích stanic a servisy najdete v každém městě. Dopravní předpisy jsou téměř shodné s těmi českými, ale poněkud přísnější. Silnice jsou díky tomu ale poměrně bezpečné. Maximální povolená rychlost v obci je 60 km/h, na ostatních silnicích 90 km/h a na dálnicích 110 km/h. Časté jsou zde kontroly pomocí radarů. Při nedodržení rychlosti vás čeká vysoká pokuta. V Polsku se přísně dodržují předpisy týkající se řízení pod vlivem alkoholu. Foukání do balónku je běžnou součástí silniční kontroly. Zakázáno je také používání mobilních telefonů za jízdy bez sady handsfree. Malé děti mohou ve voze cestovat pouze připoutané na dětské sedačce. Polsko má jen málo dálnic, z nichž většina byla vybudována ještě před 2. světovou válkou a není tudíž v uspokojivém stavu. Moderní dálnici najdeme pouze mezi Krakovem a Katovicemi, za její užívání se platí.
Autobusová doprava
Mezi mnoha českými a polskými městy existuje pravidelné autobusové spojení. Z Prahy se můžete pravidelnými linkami vydat například do Varšavy, Vratislavi a Lodže.
Letecká doprava
Letecky se do Polska dostanete poměrně snadno, jelikož mezi Prahou a Varšavou létá mnoho pravidelných linek. Tyto pravidelné linky zajišťuje česká letecká společnost ČSA, polská národní letecká společnost LOT nebo Smartwings. Několikrát týdně můžete využít letu také do polského Krakova se společností Ryanair. Doba letu do obou destinací trvá okolo hodiny.
Železniční doprava
Do Polska jezdí z České republiky celá řada pravidelných vlakových linek. Provozují je České dráhy i polská železniční společnost PKP. Jelikož jsou polské dráhy o něco dražší než ty české, je dobré si zakoupit zpáteční jízdenku ještě v České republice. Na pravidelných linkách v Polsku si dávejte dobrý pozor na krádeže, které tam nejsou ničím neobvyklým. Situace se však postupně zlepšuje a vlaky procházejí speciální hlídky. Pokud cestujete z Prahy do Varšavy, zabere vám cesta přibližně 9 hodin. Nejvyužívanějším hraničním přechodem jsou Petrovice u Karviné.
Veřejná doprava
Autobusem
Národní autobusová společnost poskytuje rozsáhlou síť autobusových linek v Polsku. Přepravu zajišťuje společnost Polska Komunikacja samochodka (PKS) neboli Polská automobilová doprava. Tyto dálkové autobusy však nebývají příliš pohodlné a cesta většinou zabere více času, než kdybyste jeli vlakem. Jízdenky se prodávají na nádraží nebo přímo u řidiče. Další společností zajišťující autobusovou přepravu je Polski Express, který je levnější a má pohodlnější a novější autobusy.
Do menších měst a vesnic jezdí autobusy společnosti PKS. Tyto spoje jsou většinou přesné, ale kolem 8 hodiny ráno bývají dost přeplněné. Další možností je využít služeb minibusů, které zabezpečují přepravu na kratších vzdálenostech. Jezdí poměrně často, ale jejich kapacita je omezená. Vyjdou vás dokonce levněji než autobusy PKS.
Letadlem
Vnitrostátní lety provozuje národní letecká společnost LOT a společnost Direct Fly. Jejich linky spojují zejména velká polská města. Hlavním dopravním uzlem je varšavské letiště Okecie, odkud létají pravidelné linky především do měst jako Krakov, Vratislav, Gdaňsk a Poznaň. Nejlevnější jsou letenky, kde je dáno přesné datum návratu. Říká se jim apexové letenky a ty se musí rezervovat a zaplatit asi dva týdny před odletem. Aerolinie uplatňují systém s nižšími sazbami pro studenty, děti, penzisty a turistické skupiny.
Vlakem
Celé Polsko je protkáno hustou železniční sítí, která spojuje téměř všechna města země a vlakem se dostanete i do zapadlejších koutů. Velká města spojují dražší rychlíky InterCity, mezi ostatními městy jezdí expresní vlaky, které jsou rychlé, pohodlné a nemívají zpoždění. Je však nutné si před cestou rezervovat místenku. Obyčejné levnější dálkové spoje bývají často přeplněné a cena jízdenky se odráží také na čistotě vlaku a častých zpožděních. Během nočních hodin se jízda těmito vlaky ani z bezpečnostních důvodů nedoporučuje. Připlaťte si raději za 1. třídu, kde budete mít své pohodlí. Na dlouhých trasách jezdí také vlaky s lůžkovými a lehátkovými vozy. Ty však bývají zbytečně předražené a vynaložená cena bohužel neodpovídá úrovni vlaku. Jízdenky na vlaky si zakoupíte na nádražích nebo v kanceláři státní cestovní agentury Orbis. Jízdenku si můžete zakoupit dokonce i ve vlaku, musíte však počítat s jistou cenovou přirážkou.
Chystáš se do Polska?
14 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Dobrý večer prosím poraďte mám koupené místenky na vlak z Ostravy do Gdaňska oliwa a chceme si koupit lístky dá se to koupit přímo ve vlaku a nebo je možné to koupit v chalupkach?je to vnitrostátní pokladna? děkuji za odpověď
Od 1.12. jsou zrušené platební brány mj na dálnici A4 mezi Wroclawí a Gliwicemi (tedy kousek od Katovic) a nahrazeny elektronickým mýtem. Kromě online platby je možné mýto zaplatit v blízkých čerpačkách Orlen nebo Lotos. Tak aby to náhodou někdo neřešil na poslední chvíli a měl pak problém s časem odletu z polských letišť. Vyhrožujou pokutou 500zl.
Článek plný nesmyslů. Krádeže aut v Polsku bývaly na pořádku dne v 90. letech, aktuálně je pravděpodobnost krádeže stejná jako v České republice. Ohledně zpoždění vlaků - další nesmysl. Koukněte na data Eurostatu. Během posledních 5 let se PKP dostalo na 3. místo nejpřísnějších dopravců v EU. 94% vlaků přijelo v roce 2018 přesně na čas, v roce 2019 dokonce 96%. Co se týče silnic, Polsko během posledních deseti let vybudovalo obrovskou síť rychlostních silnic a dálnic, tudíž informace o průměrném stavu polských silnic je naprosto scestná - úroveň polských silnic značně převyšuje tu českou.
No co se vlaků týče využil jsem několikrát jak mezinárodní spoje tak vnitrostátní a to zpoždění je tam tedy celkem běžné je tedy pravda,že vyjma jednoho vice jak hodinového to bylo většinou 5-15 minut.
Ale co se kvality vlaků týče jsme na to rozhodně lépe a ten jejich online prodej hlavně u PKP je sto let za opicema!
Dobrý den, můžete mi prosím poradit ohledně cestování z Varšavy do Prahy? Moje rodina mě přijede navštívit do Varšavy 15.7 a 21.7 se budou vracet zpět do Prahy vlakem. Vůbec ale nerozumím tomu, jestli budou potřebovat negativní covid test při cestě zpátky? Protože vlak (české dráhy) jede přes slezský kraj (Katovice), který je stále považován za ohnisko nákazy. Na druhou stranu ale budou mít zakoupený lístek z Varšavy, ze které není potřeba mít negativní covid test. Nikde nemohu najít žádné informace. Děkuji předem. Irena
Vzhledem k tomu, že občané Polska, pouze tranzitující přes slezské vojvodství, nemají povinnost testu, nebo karantény, předpokládám, že analogické to bude i pro naše občany takto tranzitující. Jízdenka z Varšavy by měla být průkazná. https://www.mzv.cz/warsaw/cz/zpr...emi_a.html
Od 2024 bude jezdit primy spoj/rychlik na trase Praha - Pce - Lichkov - Wroclaw - Poznan - Gdansk. Domluva na 10 let, kazdy den.
Jo, ale až od prosince. Takže nic pro plánovače letní dovolené 2024.