Průvodce státem
Polsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Polsku

Zdraví 

Před odjezdem do Polska si u své zdravotní pojišťovny vyzvedněte Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se musíte prokázat, pokud budete potřebovat neodkladné lékařské ošetření. Před cestou doporučujeme uzavřít si zdravotní pojištění. Státní nemocnice v zemi mají poměrně zastaralé vybavení a potýkají se s nedostatkem finančních prostředků. V provozu jsou také soukromá zdravotnická zařízení.

Lékárny poskytují širokou škálu léků, které se však většinou vydávají pouze na předpis. Pokud tedy pravidelně užíváte speciální léky, před cestou do Polska se jimi dostatečně předzásobte. V každém městě by měla být alespoň jedna lékárna s nočním provozem.

Kriminalita

Při pobytu v Polsku je třeba dodržovat základní pravidla bezpečnosti. Poměrně vysoké je riziko odcizení osobních automobilů nebo jejich vykradení. Doporučuje se proto parkovat auta na hlídaných parkovištích a nezastavovat v noci na parkovištích odlehlých. V žádném případě nenechávejte cennosti a tašky na sedadle v autě. Vyvarujte se také nošení viditelných cenných šperků na frekventovaných místech. Přitahovali byste pozornost zlodějů. 

V Polsku v posledních letech poměrně vzrostla zločinnost a rozvíjí se organizovaný zločin. Nikdy nenoste pas, doklady nebo peněženku jen tak v zadní kapse od kalhot nebo v batohu na zádech. Nejvíce krádeží se stává v hromadných dopravních prostředcích a na železničních a autobusových nádražích, kde je velká koncentrace lidí.

Riziko politických konfliktů je v Polsku nízké, v případě násilné trestné činnosti je dokonce nižší než v České republice.

Internet a elektřina

Elektrické napětí: 230 V (jako v České republice). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají uzemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Dostupnost internetu a četnost wifi je v Polsku zhruba stejná jako v České republice. wifi naleznete stejně jako u nás v McDonald´s, KFC, nákupních centrech, ve veřejných knihovnách apod.

V Polsku zcela běžně fungují česká telefonní čísla, při krátkodobém pobytu se ani nevyplatí si kupovat polskou simkartu. Mobilním signálem je pokryté celé Polsko, výpadky mohu být na odlehlých nebo extrémních místech. Koupit si polskou SIM lze v provozovnách polských operátorů mobilních telefonních sítí, které sídlí v každém větším městě. Nabídky a ceny se různí, je třeba si před koupí simkarty projít aktuální nabídky polských operátorů. Při koupi polské SIM pamatujte na to, že je nutné ji registrovat na jméno předložením dokladů, a to u operátora či na poště.

Důležité kontakty

Telefonní čísla:

  • Nouzové telefonní číslo: 112
  • Policie: 997
  • Městská policie: 986
  • Hasiči: 998
  • První pomoc: 999

Velvyslanectví Polské republiky v České republice:

  • Valdštejnská 8
  • 118 01 Praha 1

Velvyslanectví České republiky v Polské republice:

  • ul. Koszykowa 18
  • 00-555 Warsaw

Fénix, který povstal z popela

Polská republika je stát ležící ve střední Evropě, jež hraničí s Německem na západě, s Českou a Slovenskou republikou na jihu, Běloruskem a Ukrajinou na východě a s Litvou a Ruskem na severu.

Žádná jiná země nemá takovou minulost jako Polsko, během druhé světové války prakticky zmizelo z mapy a třetina obyvatelstva byla vyhlazena. Dnes je země hrdým a nezávislým členem Evropské unie, kde z většiny míst stále dýchá historie a kde si můžete vychutnat dobroty polské kuchyně. Polská krajina je stejně rozlehlá a nevšední jako historie země, můžete obdivovat pohyblivé písečné duny, zasněžené vrcholky Tater, ponořit se do temnot skutečného pralesa nebo relaxovat u Mazurských jezer. 

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
březen - říjen
Místní počasí je identické s tím v ČR. U moře se moc neohřeješ.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 60 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu