Poznaň
Polsko

Peníze a ceny v Polsku

Zløty

Oficiální měnovou jednotkou Polska je 1 zløty. Jeden zløty se dělí na 100 grošů. V roce 1997 došlo k tomu, že byl zløty zbaven 4 nul a tak se z 10.000 zløtych stal 1 nový polský zløty. Staré bankovky pak byly staženy z oběhu. Dnes se jimi již platit nedá, lze je však vyměnit v bankách. Bohužel je mohou stále používat k podvodům různí delikventi, a tak buďte obezřetní.

Směnárny a platba kartou

Kreditní karty můžete používat naprosto stejně běžně jako u nás. Zaplatíte v restauracích i menších obchodech. Na jarmarky či vánoční trhy se však vybavte hotovostí.

Dostupnost bankomatů a směnáren je v Polsku srovnatelná s Českou republikou. Ve všech turisticky atraktivních místech, v pohraničních obcích a ve větších obcích ve vnitrozemí není problém najít směnárnu nebo banku, kde můžete peníze směnit. 

Kolik co stojí

Ceny jsou v Polsku stále poměrně nižší než v západní Evropě, dražší je zejména jen dovážené zboží a ubytování v hotelech. 

V turisticky hojněji navštěvovaných městech dnes bývají ceny za jídlo poněkud vyšší a mnohdy bývá problémem najít restauraci s dobrým a zároveň levným jídlem.

V Polsku se platí vstupné do národních parků a přírodních rezervací, nejedná se o závratné částky, zhruba tak 30–50 Kč na osobu. Vstupné do muzeí a památkových objektů je zhruba o 20% nižší než v České republice. Nejdražší vstupné je na známých hradech, jako je např. Malbork a činí cca 40 PLN.

Ceny ubytování začínají mnohem níže než v České republice, a to díky tomu, že je v Polsku ještě rozvinutá síť jednoduchého ubytování turistické třídy, jedná se o ubytovny tzv. schroniska, jež lze v Polsku najít v každém okresním městě a v každé turistické oblasti, polské hory jsou jimi přímo posety. Zde se lze ubytovat již od 20 PLN, tyto ubytovny většinou účtují extra poplatek za povlečení.

Jinak lze v Polsku nalézt ubytování  všech kategorií a cenových úrovní. Velmi rozšířené je i ubytování v soukromí, zhruba za cenu ubytování v schronisku, majitelé volných pokojů chodí zákazníky „lovit“ přímo na nádraží. Ceny jídla v supermarketech jsou o 20 % nižší než v České republice, v restauracích srovnatelné. Doprava je cca o 10 % dražší než u nás.

Ceny benzinu či oblečení v Polsku jsou podobné nebo o málo nižší než v České republice. Celkově je v Polsku tak o 10–15 % levněji než v České republice.

Spropitné a smlouvání

Ceny v restauracích na jídelním lístku jsou uvedené již s DPH a s obslužným. Je však zvykem nechat obsluze navíc spropitné ve výši 10 procent. Obecně platí, že se spropitným počítají spíše zaměstnanci lepších hotelů a restaurací. Taxikářům je zvykem dávat peníze navíc jen jako způsob poděkování za nějakou zvláštní pomoc.

Smlouvání je v Polsku možné podobně jako u nás jedině při kupování zboží u stánků. Má zde však dlouhou tradici a obchodníci jsou na něj zvyklí. 

Jak ušetřit

Každý držitel Mezinárodního studentského průkazu (ISIC) má nárok na snížené vstupné do muzeí a na levnější nocleh v mezinárodních mládežnických ubytovnách, které jsou v provozu v období letních prázdnin. O tom, zda vzniká na základě karty ISIC i sleva na jízdné v autobusech, rozhodují místní úřady. Podrobné informace týkající se studentských tarifů obdržíte u turistické agentury Almatur. 

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel se přepravuje nejlevnější hromadnou dopravou a na kratší vzdálenosti chodí pěšky. V nejlevnějším hostelu zaplatí 30 PLN za noc, bude konzumovat jídlo z obchodů, které vyjde denně zhruba na 10 PLN. Nejnižší denní náklady tedy budou činit cca 50 PLN, tedy 325 Kč/osoba. 

Středně náročný cestovatel se přepravuje lepší hromadnou dopravou, na kratší vzdálenosti využívá MHD. Přespává v penzionech, za což zaplatí 100 PLN za noc, bude konzumovat jídlo kupované na ulici, občas ze supermarketu nebo si jednou denně zajde do restaurace za cenu 30 PLN. Nejnižší denní náklady tedy budou činit cca 150 PLN, tedy 975 Kč/osoba. 

Náročný cestovatel se přepravuje vlastním automobilem i na kratší vzdálenosti, průměrně ujede 50 kilometrů denně. Přespává v hotelech za cenu 200 PLN za noc, bude se stravovat výhradně v restauracích za cenu 80 PLN. Nejnižší denní náklady tedy budou činit cca 320 BAM, tedy 2.080 Kč/osoba.

Chystáš se do Polska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.