Gdaňsk

Doprava v Gdaňsku

Gdaňsk a sousední dvě města (Sopoty a Gdyně) disponují kvalitní veřejnou dopravou. Páteř dopravy na větší vzdálenosti tvoří městská železnice, kterou využijete hlavně při cestování mezi jednotlivými městy.

V rámci centra gdaňsku pak budete nejspíš jezdit hlavně tramvajemi a v menší míře také autobusy. Ty obvykle obsluhují sídliště, ale některé linky zajíždí i do centra.

MHD v Gdaňsku jezdí cca od 4:45 do 22:30. Celonoční dopravu pak zajišťuje celkem 11 speciálních nočních autobusových linek.

Jízdenky na tramvaj, autobus i vlak

V regionu Trojměstí máte na výběr ze čtyř druhů jízdenek:

 • pouze pro Gdaňsk - jen pro dopravní podnik ZTM (tramvaje, autobusy) - neplatí ve vlacích
 • pouze pro Gdyni - jen pro dopravní podnik ZKM (autobusy) - neplatí ve vlacích
 • pouze pro vlaky SKM Trójmiasto
 • metropolitní pro celou oblast Trojměstí (Gdaňsk, Sopot, Gdynia, Wejherowo) - platí v tramvajích, autobusech i vlacích

Město Sopot nemá vlastní dopravní podnik a kříží se zde linky ZTM Gdaňsk s linkami ZKM Gdynia a vlaky SKM.

ZTM Gdaňsk

Budete-li se pohybovat pouze po Gdaňsku, vystačíte si s jízdenkami místního dopravního podniku. Jen pamatujte, že vám neplatí v žádných vlacích, a to ani pro dopravu pouze po Gdaňsku. Tyto lísky lze využívat pouze v tramvajích a autobusech firmy ZTM.

 • 75 minut (libovolný počet přestupů) – 4,80 PLN
 • 24 hodin (platí celých 24 hodin od označení) – 18 PLN

Jízdenky koupíte v automatech na hlavních zastávkách (lze platit hotovostí i kartou) a v trafikách. Lístky platí po celé síti ZTM, tedy i v sousedních městech, kam dopravní podnik zajíždí (například Sopoty).

Gdaňský dopravní podnik nemá žádnou vlastní mobilní aplikaci.

Vlaky SKM Trójmiasto

Příměstská železnice linek "S" má vlastní tarif, který se vypočítává jednoduše podle ujeté vzdálenosti. Na každé stanici jsou automaty (platba kartou i hotovostí), v nichž si před každou jízdou vlakem musíte koupit lístek.

Budete-li cestovat pouze po Gdaňsku, za jednu jízdu zaplatíte 4,80 PLN, při delší cestě na okraj města pak 6,20 PLN.

Například jedna cesta Gdaňsk – Sopoty vyjde na 5,50 PLN, cesta z Gdaňsku do Gdyně stojí 8 PLN.

Metropolitní jízdenka

Chcete kromě Gdaňsku a Sopotů poznat i Gdyni? Pak využijete speciální metropolitní jízdenku, která platí ve všech dopravních prostředcích v Trojměstí včetně vlaků SKM (neplatí ale v jiných dálkových vlacích).

Tuto jízdenku nejvýhodněji koupíte přes mobilní aplikaci, k dispozici je i v papírové verzi v těchto prodejních místech.

Pro turisty jsou nejvíce využitelné tyto jízdenky:

 • 24 hodin pro celou síť – 30 PLN
 • 24 hodin pro vlak SKM + ZTM Gdaňsk – 26 PLN
 • 24 hodin pro celou síť bez vlaků – 20 PLN

ZKM Gdynia

V Gdyni jezdí pouze autobusy a trolejbusy dopravního podniku ZKM. Ceny jsou shodné jako v Gdaňsku, ale jízdenky zakoupené zde lze používat pouze pro dopravu po Gdyni.

 • 75 minut (libovolný počet přestupů) – 4,80 PLN
 • 24 hodin (platí celých 24 hodin od označení) – 18 PLN
 • aktuální informace na zkmgdynia.pl

Jízdenky čistě jen pro Gdyni však využije jen minimum turistů.

Vyhledávání spojení

Znáte-li název zastávky, nejjednodušší vyhledávač dopravy poskytne v Polsku velmi oblíbený dopravní web jakdojade.pl.

Vyhledávač je přesný a intuitivní a navíc funguje i v mobilní aplikaci (Google PlayApp Store).

Tramvaje v Gdaňsku

Tramvají se budete přepravovat po Gdaňsku nejjednodušeji. Síť je přehledná, koleje vždy najdete a linkové vedení není nijak složité: celkem Gdaňsk brázdí jenom 9 tramvajových linek. Vozy jsou zpravidla moderní, ale občas se vyskytnou ještě staré socialistické tramvaje. Zastávky jsou přehledně označeny a najdete na nich vždy jízdní řád.

Při nástupu i výstupu můžete vždy využívat všechny dveře. Papírovou jízdenku si označíte ve validátoru uvnitř vozu, a to pouze při jejím prvním použití. Dál už lístek označovat nemusíte.

Intervaly jednotlivých linek jsou poměrně dlouhé a pohybují se mezi 15 a 20 minutami. Na většině tras však jede více linek pohromadě.

Autobusy ZTM v Gdaňsku

Městské autobusy v Gdaňsku provozuje dopravní podnik ZTM a mají krémovo-červenou barvu. Zajíždí do úplně všech oblastí města včetně historického centra (linka 100). Podobně jako tramvaje má většina linek intervaly mezi 15 a 30 minutami.

Turisticky nejvíce využívané linky jsou dále 122, která spojuje letiště, nádraží Wrzeszcz a letovisko Sopoty, a také linky 106 a 138.

Při nástupu i výstupu můžete vždy využívat všechny dveře. Papírovou jízdenku si označíte ve validátoru uvnitř vozu, a to pouze při jejím prvním použití. Dál už lístek označovat nemusíte.

Vlaky v Trojměstí

Vlaky v Gdaňsku, Sopotech a Gdyni fungují vlastně jako takové metro. Na delší vzdálenosti jde zdaleka o nejrychlejší formu přepravy, zejména na hlavním severojižním koridoru právě z Gdaňsku do Gdyně.

Vlakem se nejrychleji dostanete také z centra Gdaňsku na letiště.

Nevýhodou je fakt, že celodenní jízdenka pro cestování vlakem + tramvajemi a autobusy je dražší než pro samotné tramvaje a autobusy.

Při cestování vlakem také vždy pozorně sledujte nápisy na nádražích a jezděte pouze z nástupišť označených jako SKM. Mezi Gdaňskem a Gdyní totiž jezdí také velké množství dálkových vlaků, na něž se však MHD jízdenky nevztahují.

Lodní doprava

Během letní sezony, obvykle od dubna do září, funguje na řece Motlawa a v Gdaňském zálivu i pravidelná lodní doprava zvaná jako "Tramwaj wodny", tedy vodní tramvaj.

Loděmi se svezete na třech pravidelných linkách:

Chystáš se do Gdaňsku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 21. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.