Gdaňsk

Jak se dostat do Gdaňsku

Gdaňsk leží na severu Polska u Baltského moře a díky poměrně velkému letišti je dobře a rychle dostupný z mnoha evropských měst. Do Gdaňsku vedou také významné vnitrostátní železnice i několik málo mezinárodních autobusových spojů.

Letecky do Gdaňsku

Asi 20 minut jízdy vlakem od centra se nachází gdaňské mezinárodní letiště, z nějž létá mnoho linek do všech koutů Evropy. Hlavními klienty letiště jsou nízkonákladové aerolinky Ryanair a Wizz Air, ale frekventované spojení do celého světa s jedním přestupem nabídnou také aerolinky LOT, SAS, KLM, Lufthansa a Swiss.

Přímé lety do Prahy a Vídně

Letecká společnost Ryanair provozuje do Gdaňsku přímé lety z Prahy a Vídně - z obou míst 2x týdně. Let trvá zhruba hodinku a průměrná cena zpáteční letenky z obou měst se pohybuje mezi 1 500 a 2 000 Kč. V akcích, které se objeví 3-4x do roka, může cena zpáteční letenky klesnout i k hranici 1 000 Kč.

Z obou měst létá až 3x denně s přestupem ve Varšavě také polská aerolinka LOT, ceny se pohybují mezi 3 000 a 4 500 Kč za zpáteční letenku.

Z Ostravy můžete letět do Gdaňsku s přestupem ve Varšavě s aerolinkou LOT za ceny okolo 1 500 Kč jednosměrně. Vlak je však v tomto případě 2x levnější a ve finále podobně dlouhý.

Vlakem do Gdaňsku

Spojení po železnici je velmi frekventované se všemi hlavními polskými destinacemi. Polské dálkové vlaky jsou většinou moderní a spolehlivé.

Přímé mezinárodní spoje míří z Gdaňsku do Berlína, Bohumína, Ostravy, Přerova, Břeclavi či Vídně.

Jízdenky na dálkové vlaky kupujte ideálně v předstihu přes oficiální web polských drah intercity.pl. Ceny se výrazně liší podle kvality a rychlosti vlaku.

U lokálních spojů v okolí Gdaňsku je situace poněkud nepřehledná, protože jezdí tři různí dopravci. Využít můžete mírně rychlejších, ale výrazně dražších dálkových spojů (intercity.pl), mnohem výhodnější je však používat regionální vlaky společností SKM (městská železnice pro Gdaňsk, Gdyni a Sopoty) a Polregio.

Všechna dostupná spojení všemi vlakovými i autobusovými společnostmi najdete na jednom místě na velmi přehledném webu e-podroznik.pl, kde rovnou lze i koupit jízdenku.

Frekvence a ceny jízdenek

Podívejte se na příklad cen jízdenek a počet spojů z Gdaňsku do významných polských měst:

  • Varšava: 1-3x za hodinu, doba jízdy 2,5 až 3,5 hodiny, ceny mezi 50 PLN a 170 PLN dle kvality vlaku
  • Štětín: 1x za 2 hodiny, doba jízdy 5 až 5,5 hodiny, ceny mezi 42 PLN a 70 PLN
  • Wroclaw: cca 5-7x za den, doba jízdy 5 hodin, cena okolo 80 PLN
  • Katowice: 1-2x za hodinu, doba jízdy 5,5 až 7 hodin, ceny mezi 90 PLN a 220 PLN

Jak koupit mezinárodní jízdenku?

Jízdenku do i z Gdaňsku jednoduše koupíte online přes e-shop Českých drahJednosměrná jízdenka z/do Ostravy vyjde cca na 600 Kč.

Přímý vlak Gdaňsk – Bohumín – Ostrava – Hranice na Moravě – Přerov – Otrokovice – Staré Město u U. H. – Hodonín – Břeclav jezdí 1x denně, více spojení pak vede s přestupem v Katowicích.

Lístek z Berlína do Gdaňsku koupíte pouze přes e-shop Deutsche Bahn, naopak jízdenku z Gdaňsku do Berlína pak pouze přes polské dráhy na webu intercity.pl.

Jaká jsou v Gdaňsku nádraží?

Všechny dálkové vlaky a naprostá většina regionálních spojů zastavuje na nádraží Gdańsk Glówny, které se nachází přímo u historického centra města.

V centru moderního Gdaňsku na severu města pak všechny dálkové spoje mířící dál na sever využívají také nádraží Gdańsk Wrzeszcz.

Autobusem do Gdaňsku

Veškerá autobusová dálková doprava se v Polsku smrskla na Flixbus, který zajišťuje takřka všechny spoje.

Aktuálně neexistuje přímá linka Gdaňsk – Praha, mezinárodní spoje míří pouze do Berlína.

Velmi širokou síť má Flixbus po Polsku a z Gdaňsku jezdí snad do všech větších měst. Cestování autobusem je obvykle pomalejší než vlakem, ale zejména při koupi více než měsíc dopředu taky výrazně levnější.

Například jednosměrnou jízdenku z Gdaňsku do Varšavy koupíte už od 230 Kč, do Berlína pak od 530 Kč.

  • vyhledat spojení a koupit jízdenku na flixbus.cz

Autem do Gdaňsku

I když se základní polská dálniční síť podařila dostavět, cesta do Gdaňsku autem je přesto úmorná a zdlouhavá. Polské dálnice jsou sice nové, ale přeplněné a zejména o víkendech je provoz opravdu velmi hustý.

Z Prahy vede nejrychlejší cesta přes Liberec nebo Náchod k městu Legnica, kde se napojíte na rychlostní silnici S3. Z ní sjedete na běžnou silnici číslo 12, abyste u města Leszno opět najeli na rychlostní silnici S5, po které pojedete až do doby, než se napojíte na hlavní polskou dálnici A1. Po ní už dorazíte do Gdaňsku.

Z Brna či Ostravy je cesta výrazně jednodušší. Po dálnici D1 dojedete na polské hranice, kde se plynule napojíte na dálnici A1. Ta vás dovede až do Gdaňsku.

  • Praha – 732 km / 9 hodin
  • Brno – 765 km / 8 hodin
  • Ostrava – 602 km / 6 hodin
  • Liberec – 633 km / 7 hodin

Dálniční poplatky a ceny benzínu

Na polských dálnicích se neplatí plošné dálniční známky, ale pouze mýto při průjezdu přes určité úseky. Po cestě do Gdaňsku vás čeká jediný placený úsek na dálnici A1 mezi Toruní (mýtná brána Nowa Wies) a sjezdem Rusocin u Gdaňsku.

Jeden průjezd běžným osobním automobilem vyjde na 30 PLN. Platit lze na mýtné bráně kartou nebo hotovostí (při vjezdu si vezmete lístek, který pak odevzdáte při výjezdu a podle toho zaplatíte příslušnou částku), případně si můžete stáhnout mobilní aplikaci AutoPay, zaregistrovat v ní vaše auto (poznávací značku) a platební kartu a jednoduše zaplatit přes mobil.

Detailní informace o mýtu na dálnici A1 najdete na oficiálním webu: a1.com.pl

Cena benzínu v Polsku je obecně nižší než v ČR, a to zhruba o 4 až 7 Kč na litr.

Parkování v Gdaňsku

V roce 2020 byly v určitých částech Gdaňsku, zejména centru, zavedeny parkovací zóny. Na nich se rozhodně nevyplatí dlouhodobě parkovat. Cena za hodinu se pohybuje mezi 3,90 PLN a 5,50 PLN a každou další hodinu se zvyšuje.

Všude jinde mimo vyznačené oblasti můžete parkovat na ulici zdarma a bez speciálního povolení.

Chystáš se do Gdaňsku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 21. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.