Gdaňsk

Počasí v Gdaňsku a kdy sem jet

Počasí v Gdaňsku

Gdaňsk sice leží u moře, ale severní zeměpisná šířka znamená, že počasí tu je výrazně chladnější než ve Středomoří a podobné jako ve střední Evropě. Léta bývají teplá, ale bez výraznějších extrémů, zimy větrné a studené, ale kruté mrazy se tu vyskytují jen zřídka.

V Gdaňsku oproti střední Evropě prší méně, naopak vítr tu fouká výrazně častěji. Běžné letní teploty stoupají k 25 °C, zatímco v zimě očekávejte teploty okolo 2 °C.

Gdaňsk je dost deštivé město. Respektive prší zde velice často, ale většinou jen formou krátkých přeháněk, které rychle odejdou. Celkový úhrn srážek proto nevybočuje ze středoevropského průměru.

Teploty během roku

Jaké počasí čekat v Gdaňsku v jednotlivých měsících roku? Čtěte dál...

Počasí v lednu

Leden je nejchladnější měsíc v roce, kdy průměrná teplota klesá k 0 °C, většinově panuje zatažená obloha a občas se objeví husté sněžení většinou ve formě těžkého mokrého sněhu, který moc dlouho nevydrží.

Od druhého týdne v lednu v Gdaňsku citelně ubývá turistů a zlevňují hotely.

Počasí v únoru

Během února často sněží nebo prší, teploty se pohybují mezi 0 a 5 °C a celkově panuje lezavé a větrné počasí. Zkrátka ideální podmínky pro tour po místních hospůdkách, mléčných barech a kavárnách.

V únoru bývá také Gdaňsk nejprázdnější s nejméně turisty.

Počasí v březnu

Zima na severu Polska ustupuje jen pomalu, a tak se i v březnu můžeme setkat se sněhovými přeháňkami. Srážek je ale obecně trochu méně než v lednu a únoru a častěji vykukuje sluníčko.

Počasí bývá nepříjemně větrné a teploty stoupají jen na průměrných 7 °C.

Počasí v dubnu

Duben je první jarní měsíc a na teplotách už to je znát. Vzduch se pomalu ohřívá na 12 až 15 °C, zelenají se první stromy a tráva a statisticky prší nejméně z celého roku (cca 11 dní v měsíci). Duben umí překvapit opravdu hezkým počasím, ale zároveň plískanicemi připomínajícími zimu.

Teplé oblečení proto stále s sebou!

Počasí v květnu

Jaro nastoupilo do Gdaňsku v plné polní. Teploty pravidelně stoupají nad 17 °C, přeháňky se střídají s jasným slunečným počasím a všechno je krásně svěže zelené a rozkvetlé. Květen vysloveně přeje městské turistice a dlouhým procházkám po liduprázdných plážích.

Počasí v červnu

Léto nastupuje pozvolna. Běžné denní teploty jen málokdy přesáhnou 23 °C a drží se spíš okolo dvacítky. I proto se v Baltu vykoupou jen ti nejotužilejší - prohřátá není ještě ani voda, ani vzduch.

Přeháňky nevybočují ze ročního standardu a objeví se malé míře zhruba každý druhý den.

Počasí v červenci

Gdaňské léto je mírné s běžnými teplotami mezi 22 a 25 °C. Extrémy přes třicet stupňů se objeví zřídka. Město občas zkropí krátká přeháňka nebo bouřka, v zásadě je ale naprosto ideální počasí k městské turistice i výletům do přírody.

Červenec je zároveň také první ze dvou opravdových plážových měsíců. Voda v Baltu se jakž takž prohřeje na 20 až 21 °C a slunění na pláži tak může být s lehkým osvěžením ve vodě velmi příjemné.

Počasí v srpnu

Srpen je oficiálně nejteplejší měsíc v roce. Teploty se pohybují mezi 23 a 26 °C a během srpna je zároveň nejteplejší i moře. Voda mívá okolo 21 °C.

Většinu dne panuje slunečné počasí, k večeru se občas zatáhne a objeví se bouřka nebo přeháňka. Díky tomu, že vysoké extrémní teploty se objeví málokdy, je i srpen vhodný pro městskou turistiku.

Počasí v září

Léto poměrně rychle mizí a nástup podzimu je znát už v polovině září. Průměrné teploty v tomto měsíci klesají na 19 °C, srážek je však o trochu méně než v jiné části roku, a tak patří září k nejlepší měsíce pro návštěvu Gdaňsku.

Počasí v říjnu

Během října nastupuje překrásný barevný podzim, který s sebou nese i pokles teplot na 12 až 14 °C a mírně se zvyšující četnost přeháněk.

Procházky podél moře s barevnými listy stromů v pozadí jsou tak kouzelné, že ani chladný vítr nebude vadit.

Počasí v listopadu

Sychravé lezavé počasí s teplotami 7 °C může odrazovat k cestě, avšak romantická atmosféra nasvícených uliček centra v kombinaci s velkým množstvím kavárniček a hospod vás jistě přesvědčí, že ani v listopadu cestou do Gdaňsku neprohloupíte.

Počasí v prosinci

Prosinec je druhý nejchladnější a nejtemnější měsíc v roce. Teploty padají na 2 °C, občas prší, občas sněží a velmi brzy odpoledne padá tma. S tmou se však rozsvěcí světla středověkých uliček a hanzovních nábřeží a samozřejmě také krásná vánoční výzdoba.

Proč tedy nevyrazit za adventem právě do Gdaňsku?

Tabulka teplot během roku

Gdaňsk - Teploty během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
sníh
0 °C
4 °C
únor
sníh
2 °C
3 °C
březen
přeháňky
7 °C
3 °C
duben
polojasno
12 °C
6 °C
květen
polojasno
17 °C
10 °C
červen
polojasno
20 °C
16 °C
červenec
polojasno
23 °C
20 °C
srpen
polojasno
24 °C
21 °C
září
polojasno
19 °C
17 °C
říjen
přeháňky
13 °C
13 °C
listopad
přeháňky
3 °C
9 °C
prosinec
přeháňky
0 °C
6 °C

Kdy jet do Gdaňsku

Z řádek výše vyplývá, že Gdaňsk je celoroční destinace.

Míříte-li čistě za městskou turistikou, návštěvou památek, muzeí nebo gastroturistikou, pak je skutečně jedno, kdy do Gdaňsku vyrazíte. Vzdálenosti jsou malé, takže i kdyby vás nedejbože chytlo špatné počasí po celou dobu pobytu, z jedné památky do druhé přeběhnete do pár minut.

Chystáte-li se i koupat v Baltském moři, pak jediné rozumné měsíce jsou červenec a srpen, kdy jedině teplota vody v Baltu těsně pokoří hranici 20 °C.

Chystáš se do Gdaňsku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 21. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.