Portoriko
Portoriko

Doprava v Portoriku

Jak do Portorika

Na mezinárodní letiště v San Juanu se přímo z Prahy nedostanete. Zpravidla se létá z USA nejlépe přes NY nebo Miami, ale i s přestupem v Madridu. Kombinované letenky z Prahy se dají pořídit kolem 20.000 Kč.

Samotné letenky z USA nepatří k nejlevnějším a většinou se tak nevyplatí koupě separátní letenky do USA a dále do Portorika.

Jak se nejlépe dopravovat 

Nejlepší je vypůjčit si auto na cestování po ostrově. V hlavním městě se dá kombinovat pěší chůze s veřejnou dopravou, která jezdí sporadicky.

Půjčení auta 

Pokud chcete procestovat ostrov, je půjčení auta nutností. Nejlépe je půjčit si auto ihned po příletu do hlavního města San Juan a poté se dopravit do vlastní destinace. Půjčovny se nachází nedaleko letiště, jen je potřeba si ověřit, zda přijímají u nás běžné debetní karty, většinou preferují kreditky.

Portorikánští řidiči jsou disciplinovaní a dopravy se není třeba obávat, na silnicích potkáváte hlavně nová a velice dobře opečovávaná auta, na druhou stranu se občas setkáte s totálním vrakem.

Na Portoriku se jezdí vpravo, silnice jsou kvalitní a dobře značené i do malých obcí ve středu ostrova.

Autobusy

Ve velkých městech lze využit autobusy, jezdí sporadicky, jsou levné a bezpečné. Lístky se prodávají u řidiče. Z jízdního řádu nepoznáte přesný čas odjezdu, bývají uvedeny intervaly mezi spoji. 

Meziměstská doprava funguje pomocí tzv. Públicos, což jsou vlastně dodávky či mikorbusy s pevně danou trasou, ale vstoupit/nastoupit lze víceméně kdekoliv. Obvykle vyjíždějí z centrálních autobusových nádraží ve větších městech, jízdenky se kupují vždy na místě.

Trajekty a vnitrostátní letadla

Pro cestu na ostrovy (Culebra, Vieques) využijete trajekt nebo rychlejší loď z přístavu ve Fajardu, lístky je lepší koupit s předstihem, před odplutím lodi se stává, že jsou vyprodány i na několik dalších spojů. Po ostrovech se přepravíte taxíky nebo levnějšími minibusy přímo z přístavu na pláž.

Alternativní a mnohem pohodlnější možností je letecká doprava ze San Juan na letiště Vieques. Nejčastější spojení nabídne letecká společnost Air Sunshine, přičemž jednosměrná letenka vyjde asi na 90 $.

Chystáš se do Portorika?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Miloslav Mikulka
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.