Portoriko
Portoriko

Peníze a ceny v Portoriku

Americký dolar

Místní měnou je americký dolar – USD.

Směnárny a platba kartou 

Nejjednodušší je platit kartou, ta je akceptována téměř ve všech obchodech, a to jak debetní, tak kreditní. Místní nejsou zvyklí běžně platit bankovkami s vyšší nominální hodnotou (50 a 100 USD) a jsou vůči nim trochu nedůvěřiví. V malých obchodech těmito bankovkami nezaplatíte vůbec, nemají drobné nazpět. Síť bankomatů je samozřejmostí.

Kolik co stojí

Obecně se dá říci, že ceny jsou dvojnásobné oproti Česku. Několikanásobně je dražší ovoce, zelenina a mléčné výrobky. Coca-Cola bývá levnější než balená voda. Za velice dobrou cenu se dá pořídit rum Bacardí z místní produkce. Ceny v restauracích jsou též dvojnásobné, podstatně levnější jsou fast foody.

Oblečení známých značek v outletech vychází několikanásobně levněji než u nás.

Příklad cen:

  • Balení sýra – 80 Kč,
  • Rum Bacardí 1 l – 200 Kč,
  • Jedna větší cibule – 40 Kč,
  • Pizza v Pizza Hutu + pepsi – 150 Kč,
  • Oběd v restauraci od 300 Kč,
  • Pivo 0,3 l v restauraci - 120 Kč.

Spropitné a smlouvání 

Spropitné je zahrnuto v celkové částce nebo rozepsáno na účtence v doporučených sazbách, záleží na podniku.

Smlouvání zde není zvykem.

Jak ušetřit 

Stravování ve fast foodech (zejména Pizza Hut) vychází nejlevněji. Další možností je nákup surovin a příprava jednoduchých jídel, pokud to možnost ubytování dovoluje. Pronájem auta na celý pobyt preferujte před cestami taxíkem. Ubytování v bytech od místních vychází levněji než hotely.

Denní rozpočet 

V případě, že budete cestovat ve skupině lidí, ideálně 2–4, dají se rozložit náklady na ubytování a vypůjčení auta.

Denní rozpočet potom vychází v minimální variantě na cca 1.500 Kč. To je podmíněno vynecháním výletů na okolní ostrovy a stravováním ve fast foodech nebo vařením jídla a pobytem ve studiu.

Zlatá střední cesta vychází kolem 2.500 Kč osoba/den, je to dostatečná částka na poznání většiny ostrova autem a občasné stravování v restauracích, ubytování se v běžném hotelu a dalšího kulturního vyžití.

V případě, že využijete služby nejluxusnějšího hotelu na ostrově poblíž města Fajardo a přemísťování taxíky, dostanete se k hranici nákladů 20.000 Kč osoba/den.

Chystáš se do Portorika?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Miloslav Mikulka
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.