Portoriko

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Karibská atmosféra s příchutí rumu

Tropický ostrov s nádhernými bílými písčitými plážemi a azurovou vodou, středoamerickými deštnými pralesy a historickými památkami je ovlivněn americkým způsobem života. Ideální pro kombinaci odpočinkové a poznávací dovolené. Jeho rozloha čítá 9 104 km2 a nachází se v Karibském moři hned vedle turisticky známější Dominikánské republiky.

Ačkoliv je Portoriko přidruženým státem USA, oficiálně není jejich součástí.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

San Juan

Hlavní město Portorika, za prohlídku stojí dvě historické pevnosti, přístav s obřími zaoceánskými loděmi, uličky plné krámků a restaurací lákajících turisty, noční vyžití v klubech.

Ve měste navštivte lihovar Bacardí – prohlídka s výkladem historie rodiny zakladatele Facunda Bacardí, ochutnávka místní produkce rumů a míchaných drinků, barmanská show, to vše zdarma. Domů si kupte lahev rumu, ať si po návratu můžete namíchat pravé Cuba Libre, drink, který vymyslel právě Bacardí.

Zavřít
Ikona pinu

El Yunque

Národní park, deštný les, v němž najdete množství rostlinstva.

Zavřít
Ikona pinu

Luquillo

Liduprázdná pláž, kde můžete trhat kokosy přímo z palem, pozorovat leguány a nořit se do vln Atlantiku.

V blízkosti naleznete přístavní městečko Fajardo, kde poznáte běžný místní život a můžete se odsud dostat na okolní ostrovy.

Zavřít
Ikona pinu

Vieques

Ostrov určený k relaxaci na pláži se skleničkou rumu, opalování, koupání a šnorchlování.

Zavřít
Ikona pinu

Culebra

Nejkrásnější pláže Karibiku, neopakovatelná atmosféra exotiky a divokosti. Ostrov Culebra sloužil jako americká střelnice a je tedy minimálně obydlen, na pláži si můžete udělat fotku se zapomenutými tanky.

Rozlehlý jeskynní prostor v podzemí patří k těm největším, bohužel nic zvláštního k vidění zde není.

V blízkosti pak navštivte největší teleskop Arecibo na světě (natáčel se zde James Bond) a kosmické centrum, kde si můžete sáhnout na pravý meteorit velikosti medicinbalu.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 26 °C 26 °C 27 °C 28 °C 29 °C 30 °C 30 °C 30 °C 30 °C 30 °C 28 °C 27 °C
Teplota vody 26 °C 26 °C 26 °C 27 °C 27 °C 28 °C 29 °C 29 °C 29 °C 29 °C 29 °C 28 °C
Sluneční svit 8 h 8 h 9 h 9 h 9 h 9 h 9 h 8 h 8 h 8 h 7 h 7 h
Hlavní sezóna

Počasí

Na ostrově panuje tropické počasí s teplotami od 21 °C do 32 °C. V hornatějších polohách jsou teploty nižší. Průměrná roční teplota je 26 °C. Hurikánová sezona trvá od června do listopadu a prší téměř každý den v několika intervalech, déšť je však teplý a nedochází k ochlazení.

Kdy vyrazit

Vzhledem k hurikánové sezoně a oslavám Vánoc a Nového roku, kdy je ostrov turisticky velmi frekventovaný, doporučujeme cestovat na Portoriko v jarních měsících.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce  Když Kolumbus objevil Ameriku, Portoriko se stalo španělskou kolonií. Po španělsko-americké válce v roce 1898 se země stala kolonií USA. USA si vliv na Portoriko udržely až do dnešních dnů a ostrov je závislým územím. V roce 2012 proběhlo referendum o připojení Portorika k USA jako 51. státu. Výsledek byl kladný, nicméně referendum je nezávazné. [imageFill 8844] Lidé  Národnostní rozložení vypadá takto:…

Jak ušetříš

Americký dolar Místní měnou je americký dolar – USD. [imageFill 5685] Směnárny a platba kartou  Nejjednodušší je platit kartou, ta je akceptována téměř ve všech obchodech, a to jak debetní, tak kreditní. Místní nejsou zvyklí běžně platit bankovkami s vyšší nominální hodnotou (50 a 100 USD) a jsou vůči nim trochu nedůvěřiví. V malých obchodech těmito bankovkami nezaplatíte vůbec, nemají drobné nazpět. Síť bankomatů je samozřejmostí. …

Jak se budeš dopravovat

Jak do Portorika Na mezinárodní letiště v San Juanu se přímo z Prahy nedostanete. Zpravidla se létá z USA nejlépe přes NY nebo Miami, ale i s přestupem v Madridu. Kombinované letenky z Prahy se dají pořídit kolem 20.000 Kč. Samotné letenky z USA nepatří k nejlevnějším a většinou se tak nevyplatí koupě separátní letenky do USA a dále do Portorika. Jak se nejlépe dopravovat  Nejlepší je vypůjčit si auto na cestování po ostrově.…

Co ochutnáš

Portorikánská kuchyně  Mezi nejznámější jídla Portorika, která byste měli ochutnat, patří mofongo, což jsou rozmačkané a smažené banány (jedná se o druh banánů na vaření) s mořskými plody, další specialitou jsou banánové chipsy – tostones a konečně sopa de plátanos, což je polévka z rozmačkaných banánů. [imageFill 8846] Mimo tyto speciality se běžně konzumuje vepřové a kuřecí maso doplněné zeleninou, fazolemi a rýží. Místní jídla jsou…

Jaké výlety podnikneš

Parky a rezervace  Největší a nejznámější je národní park El Yunque, jedná se o deštný les, v němž najdete množství rostlinstva, a když budete mít štěstí, uvidíte i endemický druh papouška žijícího pouze na Portoriku. Podniknete výlety džunglí k vodopádům, kde se můžete osvěžit a vykoupat v chladné vodě nebo vylezete na nejvyšší vrcholky ostrova s krásným výhledem z rozhleden (například Mt. Britton) nad korunami stromů. Trasy…

Na co si dej pozor

Zdraví  Nehrozí žádné přímé nebezpečí. Kriminalita  Kriminalita je nízká, není potřeba se obávat ani v hlavním městě. Přesto je opatrnost vždy na místě. Riziko katastrof  Není mi známo, v období hurikánové sezóny (červenec až říjen) je zvýšené riziko bouří, málokdy však nápachají výraznější škody. Internet a elektřina Elektrické zásuvky – používají se stejné jako v USA a Kanadě, tzn. dvojice plochých kolíků, elektrosíť je…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum  Není potřeba, je nutné splňovat podmínky pro vstup do USA – ESTA, které si vyřizuje online, procedura zabere maximálně 20 minut a stojí 14 $. Využívejte výhradně oficiální web esta.cbp.dhs.gov. Další dokumenty  Pas, ESTA – režim vstupu do země je jako do USA. Očkování  Doporučené proti břišnímu tyfu a žloutence A, B. Celní předpisy Nelze dovážet potraviny (maso, ovoce, …) režim je stejný jako při dovozu do USA. Kontrolován je…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Když Kolumbus objevil Ameriku, Portoriko se stalo španělskou kolonií. Po španělsko-americké válce v roce 1898 se země stala kolonií USA. USA si vliv na Portoriko udržely až do dnešních dnů a ostrov je závislým územím. V roce 2012 proběhlo referendum o připojení Portorika k USA jako 51. státu. Výsledek byl kladný, nicméně referendum je nezávazné.

El Morro

Lidé

Národnostní rozložení vypadá takto: žijí zde Portoričané, lidé hispánského vzhledu vyznávající křesťanské náboženství. Působí přívětivě a přátelsky.

Svátky

Mimo běžné svátky, které známe z naší země, stojí za zmínku:

 • 25. 7. Commonwealth of Puerto Rico
 • 19. 11. Discovery of Puerto Rico Day

Kultura

Obyvatelstvo ostrova je silně ovlivněno stovkami let španělského kolonialismu. Vliv můžeme pozorovat jak v místní kuchyni, architektuře, tak i při slavnostních událostech. V posledních desítkách let se tento španělský styl stále více mění a rozšiřuje o prvky amerického stylu života.

Mezi nejzajímavější kulturní události patří Fiestas de la Calle San Sebastián probíhajících v lednu nebo Puerto Rico Heineken Jazz Fest.

Jazyk

Úředními jazyky jsou španělština a angličtina. I přesto, že je angličtina jedním z úředních jazyků, většina lidí mluví španělsky. Anglicky se bez problémů domluvíte ve službách souvisejících s turismem.

Turismus

Turismus je velice rozvinutý, cestovatel může k ubytování využít hotelové služby nebo pronájmy bytu. Žádané jsou výlety lodí na okolní ostrůvky s nejkrásnějšími plážemi světa, pro dobrodružnější povahy je ideální výlet stezkami pralesem k vrcholkům kopců s rozhlednami při návštěvě národního parku nebo prohlídka pevností v historickém centru hlavního města. Na Portoriko převážně cestují Američané, celkem obvyklé je, že zde vlastní i letní byty.

Geografie

Jedná se o nejmenší ostrov z ostrovů Velkých Antil, střed Portorika je hornatý a nachází se zde pohoří Cordillera Central s nejvyšším vrcholem Cerro de Punta (1.339 m n. m.). Na severním pobřeží častěji prší, je vlhké a plné středoamerických pralesů. V jižní části panuje sušší podnebí, na východní straně ostrova naleznete národní park El Yunque a kousek od pobřeží ostrůvky Vieques a Culebra. Na jejich nádherné nedotčené pláže se dostanete jednoduše lodí z města Fajardo. Západní část ostrova je díky mohutným vlnám vyhledávána surfaři, v blízkosti pobřeží leží ostrůvek Mona.

Portoriko je asi 9x menší než ČR.

Zavřít

Jak ušetříš

Americký dolar

Místní měnou je americký dolar – USD.

Americký dolar

Směnárny a platba kartou

Nejjednodušší je platit kartou, ta je akceptována téměř ve všech obchodech, a to jak debetní, tak kreditní. Místní nejsou zvyklí běžně platit bankovkami s vyšší nominální hodnotou (50 a 100 USD) a jsou vůči nim trochu nedůvěřiví. V malých obchodech těmito bankovkami nezaplatíte vůbec, nemají drobné nazpět. Síť bankomatů je samozřejmostí.

Kolik co stojí

Obecně se dá říci, že ceny jsou dvojnásobné oproti Česku. Několikanásobně je dražší ovoce, zelenina a mléčné výrobky. Coca-Cola bývá levnější než balená voda. Za velice dobrou cenu se dá pořídit rum Bacardí z místní produkce. Ceny v restauracích jsou též dvojnásobné, podstatně levnější jsou fast foody.

Oblečení známých značek v outletech vychází několikanásobně levněji než u nás.

Příklad cen:

 • Balení sýra – 80 Kč,
 • Rum Bacardí 1 l – 200 Kč,
 • Jedna větší cibule – 40 Kč,
 • Pizza v Pizza Hutu + pepsi – 150 Kč,
 • Oběd v restauraci od 300 Kč,
 • Pivo 0,3 l v restauraci - 120 Kč.

Spropitné a smlouvání

Spropitné je zahrnuto v celkové částce nebo rozepsáno na účtence v doporučených sazbách, záleží na podniku.

Smlouvání zde není zvykem.

Jak ušetřit

Stravování ve fast foodech (zejména Pizza Hut) vychází nejlevněji. Další možností je nákup surovin a příprava jednoduchých jídel, pokud to možnost ubytování dovoluje. Pronájem auta na celý pobyt preferujte před cestami taxíkem. Ubytování v bytech od místních vychází levněji než hotely.

Denní rozpočet

V případě, že budete cestovat ve skupině lidí, ideálně 2–4, dají se rozložit náklady na ubytování a vypůjčení auta.

Denní rozpočet potom vychází v minimální variantě na cca 1.500 Kč. To je podmíněno vynecháním výletů na okolní ostrovy a stravováním ve fast foodech nebo vařením jídla a pobytem ve studiu.

Zlatá střední cesta vychází kolem 2.500 Kč osoba/den, je to dostatečná částka na poznání většiny ostrova autem a občasné stravování v restauracích, ubytování se v běžném hotelu a dalšího kulturního vyžití.

V případě, že využijete služby nejluxusnějšího hotelu na ostrově poblíž města Fajardo a přemísťování taxíky, dostanete se k hranici nákladů 20.000 Kč osoba/den.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Portorika

Na mezinárodní letiště v San Juanu se přímo z Prahy nedostanete. Zpravidla se létá z USA nejlépe přes NY nebo Miami, ale i s přestupem v Madridu. Kombinované letenky z Prahy se dají pořídit kolem 20.000 Kč.

Samotné letenky z USA nepatří k nejlevnějším a většinou se tak nevyplatí koupě separátní letenky do USA a dále do Portorika.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejlepší je vypůjčit si auto na cestování po ostrově. V hlavním městě se dá kombinovat pěší chůze s veřejnou dopravou, která jezdí sporadicky.

Půjčení auta

Pokud chcete procestovat ostrov, je půjčení auta nutností. Nejlépe je půjčit si auto ihned po příletu do hlavního města San Juan a poté se dopravit do vlastní destinace. Půjčovny se nachází nedaleko letiště, jen je potřeba si ověřit, zda přijímají u nás běžné debetní karty, většinou preferují kreditky.

Portorikánští řidiči jsou disciplinovaní a dopravy se není třeba obávat, na silnicích potkáváte hlavně nová a velice dobře opečovávaná auta, na druhou stranu se občas setkáte s totálním vrakem.

Na Portoriku se jezdí vpravo, silnice jsou kvalitní a dobře značené i do malých obcí ve středu ostrova.

Autobusy

Ve velkých městech lze využit autobusy, jezdí sporadicky, jsou levné a bezpečné. Lístky se prodávají u řidiče. Z jízdního řádu nepoznáte přesný čas odjezdu, bývají uvedeny intervaly mezi spoji.

Meziměstská doprava funguje pomocí tzv. Públicos, což jsou vlastně dodávky či mikorbusy s pevně danou trasou, ale vstoupit/nastoupit lze víceméně kdekoliv. Obvykle vyjíždějí z centrálních autobusových nádraží ve větších městech, jízdenky se kupují vždy na místě.

Autobus Portoriko

Trajekty a vnitrostátní letadla

Pro cestu na ostrovy (Culebra, Vieques) využijete trajekt nebo rychlejší loď z přístavu ve Fajardu, lístky je lepší koupit s předstihem, před odplutím lodi se stává, že jsou vyprodány i na několik dalších spojů. Po ostrovech se přepravíte taxíky nebo levnějšími minibusy přímo z přístavu na pláž.

Alternativní a mnohem pohodlnější možností je letecká doprava ze San Juan na letiště Vieques. Nejčastější spojení nabídne letecká společnost Air Sunshine, přičemž jednosměrná letenka vyjde asi na 90 $.

Zavřít

Co ochutnáš

Portorikánská kuchyně

Mezi nejznámější jídla Portorika, která byste měli ochutnat, patří mofongo, což jsou rozmačkané a smažené banány (jedná se o druh banánů na vaření) s mořskými plody, další specialitou jsou banánové chipsy – tostones a konečně sopa de plátanos, což je polévka z rozmačkaných banánů.

Mofongo

Mimo tyto speciality se běžně konzumuje vepřové a kuřecí maso doplněné zeleninou, fazolemi a rýží. Místní jídla jsou inspirována a odvozena od kuchyně mexické.

Z nápojů musíte ochutnat místní produkci rumu. Většinou se pije formou míchaných drinků na nekonečně mnoho způsobů, nadšenci dají přednost čisté chuti vyzrálých rumů.

Jak se stravovat jako místní

V menších městech místní navštěvují restaurace nižší kategorie (bistra), kde se dá zažít atmosféra každodenního života. Jídla zde chutnají skvěle, porce jsou velké, jen na první pohled tato místa nelákají a působí trochu špinavě. Druhý způsob stravování místních jsou fast foodové restaurace, kam chodí celé rodiny. Je to vidět na jejich postavách.

Obvyklé ceny v restauracích

 • Drink s rumem – 100 Kč,
 • Pivo – 120 Kč,
 • Pizza v Pizza Hutu + pepsi – 150 Kč,
 • Oběd v bistru – 200 Kč,
 • Oběd v restauraci od 300 Kč.
Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Parky a rezervace

Největší a nejznámější je národní park El Yunque, jedná se o deštný les, v němž najdete množství rostlinstva, a když budete mít štěstí, uvidíte i endemický druh papouška žijícího pouze na Portoriku. Podniknete výlety džunglí k vodopádům, kde se můžete osvěžit a vykoupat v chladné vodě nebo vylezete na nejvyšší vrcholky ostrova s krásným výhledem z rozhleden (například Mt. Britton) nad korunami stromů.

Trasy jsou různě dlouhé a je možné bez problémů jít pralesem bez průvodce. Některé výstupy mohou být náročnější i vzhledem ke klimatickým podmínkám (vlhko a teplo).

Surfování

Surfing je možné provozovat na západní straně ostrova, kde jsou ideální podmínky pro tento sport. Samozřejmostí jsou i kurzy surfování pro začínající.

Šnorchlování

Podmořský život můžete jednoduše pozorovat v azurově modré vodě na většině pláží. Doporučit můžeme pláže na ostrově Vieques. Podmořský život se odehrává na korálových útesech, kde uvidíte i množství různě velkých a barevných tropických ryb.

Pláže

Nejkrásnější pláž – Flamenco beach, se nachází na ostrově Culebra, který je neobydlený. Kokosové palmy sklánějící se nad azurové moře, pláž s bílým pískem a minimem lidí je ideální obrázek Karibiku.

Další krásné pláže najdete i na ostrově Vieques. Na oba ostrovy se dostanete lodí nebo trajektem. I na hlavním ostrově, Portoriku, jsou zajímavé pláže ke koupání a odpočinku např. Luquillo.

Pláže Portoriko

Noční život

Místní v menších městech tráví noční život především venku ve městě, v barech otevřených do ulice. V hlavním městě se po setmění otvírají luxusní kluby, před nimiž čeká frontu místní mládež dychtící se bavit. V klubech se téměř nekouří a alkohol se konzumuje sporadicky i vzhledem k vyšší ceně. I přesto se všichni vlní v rytmu španělských songů. Do klubů chodí místní velice dobře a elegantně oblečení. Tudíž v šortkách a žabkách budete působit jako exot. V klubech je vysoká koncentrace hezkých dívek, což se o Portoriku jako takovém říct nedá.

Nakupování

Pokud zatoužíte nakupovat levné značkové oblečení, můžete zavítat do některého z obchodních center v San Juanu nebo do outletu za městem, jistě budete spokojeni. Bonusem je milý, ochotný a úslužný personál ve většině obchodů.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Nehrozí žádné přímé nebezpečí.

Kriminalita

Kriminalita je nízká, není potřeba se obávat ani v hlavním městě. Přesto je opatrnost vždy na místě.

Riziko katastrof

Není mi známo, v období hurikánové sezóny (červenec až říjen) je zvýšené riziko bouří, málokdy však nápachají výraznější škody.

Internet a elektřina

Elektrické zásuvky – používají se stejné jako v USA a Kanadě, tzn. dvojice plochých kolíků, elektrosíť je stabilní a za běžných okolností nedochází k výpadkům.

Připojení k internetu přes wifi je celkem dobře zdarma dostupné v ubytovacích zařízeních a restauracích. K cestám autem po ostrově je dobré použít offline navigaci. Jinou možností je koupě datového balíčku od operátora v kategorii „svět“, to nepovažujeme za nutné.

Důležité kontakty

Honorární konzulát České republiky v Portoriku, 13 Caleta Las Monjas, PR 00901 Old San Juan

Velvyslanectví České republiky, pod které spadá Portoriko, najdete ve Washingtonu D.C.

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Není potřeba, je nutné splňovat podmínky pro vstup do USA – ESTA, které si vyřizuje online, procedura zabere maximálně 20 minut a stojí 14 $. Využívejte výhradně oficiální web esta.cbp.dhs.gov.

Další dokumenty

Pas, ESTA – režim vstupu do země je jako do USA.

Očkování

Doporučené proti břišnímu tyfu a žloutence A, B.

Celní předpisy

Nelze dovážet potraviny (maso, ovoce, …) režim je stejný jako při dovozu do USA. Kontrolován je vývoz živočichů a přírodnin.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Portorika.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Portoriku.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Portoriku s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Portorika

Na lehko z Vídně i Berlína do karibského Portorika
-43 %

Akce starší 2 týdnů

Mexiko a Karibik přes zimu s odletem z Vídně
-35 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Portoriku?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili