Průvodce státem
Portoriko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Portoriku

Historie v kostce 

Když Kolumbus objevil Ameriku, Portoriko se stalo španělskou kolonií. Po španělsko-americké válce v roce 1898 se země stala kolonií USA. USA si vliv na Portoriko udržely až do dnešních dnů a ostrov je závislým územím. V roce 2012 proběhlo referendum o připojení Portorika k USA jako 51. státu. Výsledek byl kladný, nicméně referendum je nezávazné.

El Morro

Lidé 

Národnostní rozložení vypadá takto: žijí zde Portoričané, lidé hispánského vzhledu vyznávající křesťanské náboženství. Působí přívětivě a přátelsky.

Svátky 

Mimo běžné svátky, které známe z naší země, stojí za zmínku:

  • 25. 7. Commonwealth of Puerto Rico
  • 19. 11. Discovery of Puerto Rico Day

Kultura 

Obyvatelstvo ostrova je silně ovlivněno stovkami let španělského kolonialismu. Vliv můžeme pozorovat jak v místní kuchyni, architektuře, tak i při slavnostních událostech. V posledních desítkách let se tento španělský styl stále více mění a rozšiřuje o prvky amerického stylu života.

Mezi nejzajímavější kulturní události patří Fiestas de la Calle San Sebastián probíhajících v lednu nebo Puerto Rico Heineken Jazz Fest.

Jazyk 

Úředními jazyky jsou španělština a angličtina. I přesto, že je angličtina jedním z úředních jazyků, většina lidí mluví španělsky. Anglicky se bez problémů domluvíte ve službách souvisejících s turismem.

Turismus 

Turismus je velice rozvinutý, cestovatel může k ubytování využít hotelové služby nebo pronájmy bytu. Žádané jsou výlety lodí na okolní ostrůvky s nejkrásnějšími plážemi světa, pro dobrodružnější povahy je ideální výlet stezkami pralesem k vrcholkům kopců s rozhlednami při návštěvě národního parku nebo prohlídka pevností v historickém centru hlavního města. Na Portoriko převážně cestují Američané, celkem obvyklé je, že zde vlastní i letní byty.

Geografie 

Jedná se o nejmenší ostrov z ostrovů Velkých Antil, střed Portorika je hornatý a nachází se zde pohoří Cordillera Central s nejvyšším vrcholem Cerro de Punta (1.339 m n. m.). Na severním pobřeží častěji prší, je vlhké a plné středoamerických pralesů. V jižní části panuje sušší podnebí, na východní straně ostrova naleznete národní park El Yunque a kousek od pobřeží ostrůvky Vieques a Culebra. Na jejich nádherné nedotčené pláže se dostanete jednoduše lodí z města Fajardo. Západní část ostrova je díky mohutným vlnám vyhledávána surfaři, v blízkosti pobřeží leží ostrůvek Mona.

Portoriko je asi 9x menší než ČR.

Karibská atmosféra s příchutí rumu

Tropický ostrov s nádhernými bílými písčitými plážemi a azurovou vodou, středoamerickými deštnými pralesy a historickými památkami je ovlivněn americkým způsobem života. Ideální pro kombinaci odpočinkové a poznávací dovolené. Jeho rozloha čítá 9 104 km2 a nachází se v Karibském moři hned vedle turisticky známější Dominikánské republiky.

Ačkoliv je Portoriko přidruženým státem USA, oficiálně není jejich součástí.

Průvodce pro tebe napsal Miloslav Mikulka
Víza
ESTA za 14 $
Turistická víza získáš on–line na esta.cbp.dhs.gov/esta.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Nebezpečí hurikánů od srpna do října, lze však jet celoročně.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 11x do roka a ušetříš cca 36 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Miloslav Mikulka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu