Faro

Počasí ve Faru a kdy sem jet

Počasí ve Faru

Výlet do Faro si během hlavní turistické sezony (červen–srpen / září) užijí zejména milovníci horkého až velmi horkého počasí. Maximální denní teploty se v letních měsících pohybují v rozmezí 27–35 °C a téměř vůbec neprší. Přestože pohodlnější teplotní podmínky pro trekování budete mít v zimě, kdy je přes den v průměru příjemných 10–15 °C, právě od října / listopadu do února/března spadne v Algarve (a obecně po celém portugalském pobřeží) nejvíce srážek – když prší, tak většinou celý den a jako z konve. Pokud chcete vyrazit do přírody a nechcete se ani péct ani moknout, vyrazte do Faro v květnu/červnu nebo v září.

Jak už bylo uvedeno u trekování v sekci Aktivity, kvůli zeměpisné poloze (37° s. š.) jsou letní dny zhruba o hodinu a půl kratší než v Česku, ale o srovnatelnou dobu jsou zase delší v zimě. V létě se stmívá poměrně rychle.

Teplota vody v oceánu se v létě pohybuje okolo 20–24 °C, v zimních měsících klesá na 15–18 °C.

Faro během roku

Detailní rozpis počasí v oblasti jižního Portugalska najdete v kapitole Počasí na Algarve průvodce po tomto regionu.

Počasí na jaře

Jaro je nejlepší období pro poznávání městských památek a pěší výlety do přírody. Panuje nádherné většinou slunečné počasí s teplotami mezi 19 a 22 °C, připravte se však na často velmi studený vítr vanoucí od moře.

Srážkově je jaro spíše podprůměrné. Prší málo a většinou jen ve formě krátkých přeháněk.

Počasí v létě

Léto je ve Faru hlavní sezonou, kdy sem míří velké davy turistů zejména z Britských ostrovů, kteří se na pobřeží často usazují i na celý půlrok. Jak už bylo nastíněno, teploty můžou stoupat i nad 35 °C, často jsou ale zpříjemňovány vlahým oceánským větříkem.

Prakticky neustále hřeje a pálí sluníčko, důsledně dbejte na ochranu pokožku, protože slunce je zde opravdu agresivní. V létě prší jen naprosto zřídkakdy.

Počasí na podzim

Podzimní počasí je podobné jako na jaře, a to i v úhrnu ne příliš častých přeháněk, minimálně v první části podzimu. Více začíná pršet až od konce října, kdy začíná vhodné období pro road-tripy po okolí nezkresleném masovým turismem. Počínaje půlkou října Faro usne zimním spánkem a všechny památky a zajímavosti budete mít prakticky jen pro sebe.

Běžné denní teploty se pohybují mezi 15 a 22 °C.

Počasí v zimě

Během zimy do Fara nejezdí skoro žádní turisté, nicméně panuje zde rozhodně příjemnější klima než ve střední Evropě. Denní teploty stoupají na průměrných 14 až 19 °C, avšak zejména během prosince, koncem listopadu a v první polovině ledna často prší. Deště mohou trvat i celý den v kuse, byť se většinou nejedná o žádné lijáky, ale spíš lehké deštíky.

Nutné je počítat s tím, že mnoho turistických služeb i ubytování zůstává přes zimu zavřená.

Tabulka teplot během roku

Faro - sezóny - Teploty vzduchu napříč rokem

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
16 °C
únor
přeháňky
17 °C
březen
větrno
19 °C
duben
větrno
20 °C
květen
jasno
23 °C
červen
jasno
26 °C
červenec
jasno
30 °C
srpen
jasno
30 °C
září
jasno
27 °C
říjen
polojasno
23 °C
listopad
přeháňky
19 °C
prosinec
déšť
17 °C

Teplota moře ve Faru -

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
16 °C
únor
prázdné
15 °C
březen
prázdné
15 °C
duben
prázdné
16 °C
květen
prázdné
18 °C
červen
prázdné
19 °C
červenec
prázdné
21 °C
srpen
prázdné
21 °C
září
prázdné
22 °C
říjen
prázdné
21 °C
listopad
prázdné
18 °C
prosinec
prázdné
17 °C

Kdy jet do Fara

Některé provozy, jako jsou plavby lodí, přes zimu nefungují, proto je nejlepší jet do Faro během hlavní turistické sezony. Nelákají-li vás davy turistů či velmi horké letní počasí, vyrazte v dubnu/květnu či během září/října. Během jara a podzimu se však nevykoupete ve studeném Atlantiku. Pokud je tak jedním z vašich cílů i koupání v moři, vyrazte mezi červnem a koncem září.

Neplánujte si hlavní program na pondělí, některá místa mají v tento den zavřeno.

Chystáš se do Fara?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 30. 06. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.