Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Algarve - jižní Portugalsko
Teploty vzduchu během roku

16 °C

17 °C

19 °C

21 °C

23 °C

27 °C

29 °C

29 °C

26 °C

23 °C

19 °C

17 °C
Teplota moře na Algarve

15 °C

15 °C

15 °C

16 °C

17 °C

18 °C

19 °C

20 °C

20 °C

20 °C

18 °C

16 °C

Počasí na Algarve

Algarve je populární letní, ale pro mnoho turistů celoroční destinací z dobrého důvodu. Panuje zde velmi příjemné středomořské klima s určitými specifiky, které dovolené hrají do karet.

Obecně má celý jih Portugalska více než 300 slunečných dní v roce, což z něj činí jednu z nejslunnějších destinací v Evropě.

Na Algarve tak prší nejméně z celého Portugalska, z čehož východní část u španělských hranic a vnitrozemí je pak až extrémně suchá a v létě velmi horká. Naopak pobřeží a západní Algarve celoročně ovlivňuje chladnější vítr od oceánu.

Je dobré počítat s tím, že voda v Atlantském oceánu je studená po celý rok a jen zřídkakdy přesáhne 21 °C.

Algarve během roku

Počasí v lednu

Leden je na Algarve příjemným měsícem třeba pro road-tripy. Běžné denní teploty stoupají na 16 °C a i na vzdory kratším dnům svítí v průměru slunce až 5 hodin denně. Slunečné počasí zhruba jednou za 2 až 3 vystřídá zataženo s deštěm, které ale obvykle nevydrží déle než pár hodin.

Ačkoliv je leden nejchladnější v roce, ani v noci teplota neklesne pod 8 °C, teploty okolo bodu mrazu jsou velmi výjimečné.

Od oceánu vane studený vítr a zejména západní pobřeží je velmi větrné.

Počasí v únoru

Během února stoupá teplota jen mírně na průměrných 17 °C, avšak deště ubývá poměrně výrazně. Přeháňky spadnou asi každý třetí den a rychle je střídá polojasno nebo slunečno. Na západě a pobřeží je velmi větrno, což pocitově teplotu o pár stupínků snižuje.

Moře je nejchladnější z celého roku a teplota vody se běžně pohybuje okolo 15 °C.

Počasí v březnu

Během března zima definitivně odchází, běžné průměrné teploty stoupají na 19 °C, občas sprchne, což je ale spíš příjemné a déšť hezky osvěží vzduch. Většinou panuje slunečno nebo polojasno a chladný oceánský vítr taktéž mírně slábne.

Krajina se během března začne sytě zelenat a kvést po vlhčí zimě a zejména konec března už je ideální část roku pro pěší výlety.

Počasí v dubnu

Duben patří k nejkrásnějším měsícům na Algarve, pokud cestujete zejména za pěší a poznávací turistikou. Krajina je rozkvetlá, svěže zelená a teploty stoupají i mírně přes 20 °C. Zeleň ještě tu a tam svlaží deštík, který udržuje svěží ovzduší spolu s čerstvým větrem od oceánu.

Je však stále třeba počítat s tím, že velká část ubytování a prakticky všechny turistické aktivity jsou zavřené a nefungují.

Voda v moři je ale vhodná jen pro otužilé surfaře, mívá kolem 16 °C a hlavně v západní části Algarve bývají velké vlny.

Počasí v květnu

Květen je první měsíc v roce, kdy už jsou dešťové přeháňky opravdu spíš raritou a v průměru sprchne jen 3 až 4 dny v měsíci. Teploty vystoupají často až na 23 °C a vítr bývá nejslabší z celého roku.

Květen tak podobně jako duben vybízí k pěším a poznávacím výletům napříč celým pobřežím, navíc se v polovině měsíce otevírá velké množství služeb a ubytování, které bývají po celou zimu zavřené.

Počasí v červnu

První letní měsíc vítá turisty na Algarve konstantně slunečným počasím a teplotami mezi 24 a 27 °C. Během dne fouká jen slabý větřík, který může večer a v noci sílit až k nepříjemně chladnému. Doporučujeme tak i v červnu přibalit aspoň mikinu nebo lehkou větrovku.

I když v červnu už na Algarve míří velké množství lidí čistě za plážovou turistikou, voda v moři má jen okolo 18 °C.

Počasí v červenci

Během července začíná hlavní sezona s nejvyšším cenami všech služeb a také nejteplejším počasím. Přes den je v průměru 29 °C, ve vnitrozemí často i přes 33 °C.

Déšť a mraky jsou v červenci neznámé pojmy, ale lehký větřík podél celého pobřeží dělá pocitově příjemnější teploty než ve skutečnosti panují. Pobyt a výlety do vnitrozemí příliš nedoporučujeme kvůli horkému a úmornému počasí.

Voda v oceánu se "ohřívá" na 19 °C.

Počasí v srpnu

Srpen je velmi podobný jako červenec. Léto je v plném proudu, teploty každodenně vystoupají na 29 až 32 °C a zatímco při pobřeží je příjemně ochlazuje čerstvý vánek, vnitrozemí je parné a suché.

V srpnu na Algarve neprší, a to vůbec. V průměru spadne během srpna 0 mm srážek. Slunce svítí během dne nonstop a oblačno je výjimečné.

I když je vzduch horký, teplota moře v Atlantském oceánu má jen něco mezi 19 a 20 °C.

Počasí v září

I v září je léto v nejlepším rozpuku, přitom ceny ubytování nebo půjčoven aut výrazně klesají, a to až o 20%. Září tak patří k nejlepším měsícům pro letní dovolenou.

Běžné denní teploty vystupují na 26 °C, vnitrozemská krajina je vyprahlá a suchá, ale při pobřeží příjemně fouká. Zhruba od poloviny září se občas objeví nějaká menší přeháňka, ale šance, že na Algarve v září zmoknete, je pořád velmi velmi malá.

Během září je na Algarve nejteplejší voda v oceánu, když její teplota stoupá až na 21 °C.

Počasí v říjnu

Během října nastupuje podzim i na Algarve, což pocítíte zejména výrazně klesajícími teplotami až na 19 °C a zesilujícím větrem při pobřeží.

V polovině října také zavírá většina turistických služeb a otevřené zůstávají jen větší hotely. Vzhledem k malému množství srážek a stále vysokému počtu slunečných hodin je však i říjen vhodným měsícem pro poznávací a pěší výlety.

Počasí v listopadu

V listopadu začíná na Algarve klid. Turisti odjeli, služby pro ně jsou zavřené a vy si můžete užívat jižní Portugalsko takové, jaké je ve skutečnosti. To vše s průměrnými denními teplotami v rozmezí 16 až 19 °C, sílícím větrem ze západu a většinově polojasným počasím občas prostřídaným slabšími přeháňkami.

Počasí v prosinci

Prosinec je nejdeštivější měsíc na Algarve, kdy je slunečné počasí střídáno zamračenou oblohou a přeháňkami, které můžou trvat klidně půl dne.

I proto je v prosinci minimum návštěvníků a vy si tak můžete užít třeba parádní road-trip po liduprázdných silnicích. Běžné denní teploty vystoupají na 17 °C, v noci můžou klesnout i pod 10 °C.

Kdy jet na Algarve

Pokud milujete slunečné počasí čiré díky neustálému větru, vybrali jste si správnou destinaci. Na Algarve svítí slunce nadprůměrně hodně i během zimy, v létě tu pak oblaka a déšť prakticky neznají.

Chcete-li vyrazit za mořem a opalováním na plážích, nejlepší měsíce jsou červen až září, kdy panuje nejlepší počasí a teploty mezi 24 až 32 °C. Počítejte však s tím, že teplota vody v moři se i v létě pohybuje jen mezi 18 a 21 °C.

Je-li vaším hlavním cílem poznávání měst a vesniček a kochání se přírodními krásami, ideální měsíce k návštěvě jsou duben a květen, kdy už panuje krásné jarně-letní počasí, prší jen zřídka a příroda je na rozdíl od podzimu svěže zelená a rozkvetlá.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu