Faro a především jeho centrum je malé, všechny památky a atrakce tak zvládnete obejít pěšky.

Autobusem

Pokud se však přece jen chcete ke vzdálenějšímu místu přepravit autobusem, po Faro vás sveze společnost Próximo (www.proximo.pt). Jak už bylo uvedeno výše, jízdní řády vyhledávejte na portugalské verzi stránek, ta anglická moc funkční není.

Do destinací mimo Faro (např. do Estói) vás sveze společnost EVA Transportes (eva-bus.com). Pokud budete nastupovat na autobusovém nádraží u přístavu, jízdenku si musíte koupit na pokladně, jinak se platí u řidiče.

Do Albufeiry, Portimão a Lagos jezdí z centra Faro a letiště expresní shuttle busy get on (www.eva-bus.com/goshuttle.php). Jednosměrná jízdenka z letiště vás vyjde na 6–10 EUR, z centra Faro jen o něco málo dráž.

Autobusy jsou relativně moderní, ale čekejte, že jízda bude fakt jízda. Portugalští řidiči to často slušně řežou i po kočičích hlavách a v úzkých uličkách.

Nezapomeňte na zastávce na přijíždějící autobus pořádně mávnout, jinak vám nezastaví.

Trajektem a lodí

Na pláže Praia de Faro, Praia da BarrettaPraia da Ilha do Farol (popř. Praia da Culatra) se můžete svézt lodí či trajektem. Všechny linky vyjíždí z přístavu Cais da Porta Nova (Cais das Portas do Mar) a jezdí v období od května/června do září.

Trajekt na Praia de Faro jezdí cca každé 2 hodiny a za cestu jedním směrem zaplatíte 1,9 EUR (děti do 11 let 0,9 EUR). Více informací na stránkách cestovní agentury Posseios Ria Formosa (www.posseios-ria-formosa.com), aktuální „jízdní řády“ pak na jejich facebooku.

Na ostrov Ilha da Barretta (Ilha Deserta) se dostane celoročně vysokorychlostní lodí (Island Shuttle) či katamaránem Praia Das Conchas (Ferry Boat) z centra města z přístavu Cais da Porta Nova (Cas das Portas do Mar). Katamarán jezdí každé 1,5–2 hodiny (od 10:00 hod.), cesta trvá 45 minut a za jízdu jedním směrem dáte 5 EUR. Loď jezdí každou hodinu (od 10:30 hod.), cesta trvá 15 minut a jednosměrná jízdenka stojí 10 EUR. Více informací na: www.ilhadeserta.com, kde si můžete jízdenky také rezervovat.

Do vesnice Ilha do Farol jezdí trajekt jednou za 2 hodiny (první odjezd 8:30), cesta trvá cca 40 minut a zaplatíte za ni 3 EUR (děti do 11 let 1,5 EUR) za jednosměrnou jízdenku, za zpáteční pak 5 EUR (děti 2,5 EUR). Do vesnice Ilha da Culatra jezdí trajekt 2x denně v 8:30 a 14:45 hod., cesta trvá cca 50 minut a stojí 3,5 EUR jedním směrem (děti do 11 let 2 EUR) a 6 EUR za zpáteční jízdenku (děti 3 EUR).

Vlakem

Většina vlaků v Portugalsku je provozována státním podnikem Comboios de Portugal (CP) (něco jako České dráhy). Na jejich webu www.cp.pt si můžete jízdenky nejen vyhledat, ale rovnou i koupit.

Regionální vlaky na trase Faro-Lagos jsou v porovnání s ostatními soupravami společnosti Comboios de Portugal jedny z těch starších a (upřímně, především zvenčí) ošklivějších, ale i tak to není nic, čeho byste se měli štítit. Je v nich čisto. Tím, že tato trasa není příliš vytížená, jezdí vlaky na portugalské poměry zpravidla včas. Spoje jezdí každou hodinu až 2. Ve vlacích není wifi.

Ve Faro můžete nasednou také na přímý vlak do Lisabonu (stanice Oriente – mimochodem nádherná stavba), a to buď na soupravu AP-Alfa Pendular, nebo IC-Intercidades. Soupravy Alfa Pendular vypadají jako české Pendolino a cesta jimi je zhruba o půl hodiny rychlejší a pohodlnější než v IC, interiér je hezčí a jízdenka do 2. třídy stojí jen o 1 euro či 2 víc, není proto důvod nedat AP před IC přednost. Spoje jezdí 4–5x denně. V obou soupravách je wifi.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu