Faro

Doprava ve Faru

Faro a především jeho centrum je malé, všechny památky a atrakce tak zvládnete obejít pěšky bez použití MHD.

K cestě na letiště, na pláže a k přírodním zajímavostem v okolí však už nejspíš veřejnou dopravu využijete.

Autobusy Faro

MHD - doprava po městě

Městskou dopravu ve Faro provozuje společnost Próximo na několika autobusových linkách. Oficiální web MHD: www.proximo.pt, dostupný je však pouze v portugalštině. Intervaly jednotlivých autobusových linek jsou poměrně dlouhé, obvykle jezdí jednou za 30 až 60 minut, často jich ale jede vícero pohromadě, čímž se reálně interval zkracuje.

Autobusy Próximo mají bílo-světlemodrou barvu.

Jízdenky zakoupíte pouze u řidiče a jen v hotovosti.

  • 1,15 EUR / 1 jízda v zóně 1
  • 2,35 EUR / 1 jízda v rámci celé sítě linek (například cesta z centra na letiště nebo pláž Praia de Faro)
  • 5,30 EUR / celodenní (platí pouze v kalendářní den, ne 24 hodin) jen v zóně 1, celodenní jízdenku tak nelze využít k cestě na letiště či plážím

Při plánování cestování autobusem po Faru využijete zejména tyto odkazy:

Centrální přestupní bod většiny linek se jmenuje Terminal Rodoviário, což znamená autobusové nádraží. Nachází se přímo v centru města a jen pár desítek metrů od vlakového nádraží.

Příměstská doprava

Do destinací mimo Faro (např. do Estói, ale de facto po celém Algarve) vás sveze společnost Vamus Algarve (autobusy fyzicky provozuje dopravce EVA Transportes). Pokud budete nastupovat na autobusovém nádraží u přístavu, jízdenku si musíte koupit na pokladně, jinak se platí u řidiče. Výhodnější je však zakoupit za 2 EUR kartu Pré-Pago, se kterou máte 50% slevu na jízdném, pokud budete využívat jednotlivé jízdenky. Tuto kartu zakoupíte v prodejním stánku Vamus Algarve na autobusovém nádraží nebo v mobilní aplikaci Vamus Algarve (Google Play /  App Store)

Autobusy Vamus zajíždějí i do Fara a lze je jako doplněk k MHD Próximo využít i pro běžný pohyb po městě. Ceny jízdenek zakoupených u řidiče se v rámci města pohybují okolo cen 1,10 EUR1,50 EUR, při použití aplikace budou levnější. Je důležité pamatovat na fakt, že jízdenky Vamus nelze použít na autobusy Próximo a naopak.

Protože autobusy Vamus využijete zejména při meziměstském cestování, detailnější informace přinášíme v průvodci Doprava po Algarve.

Autobusy jsou relativně moderní, ale čekejte, že jízda bude fakt jízda. Portugalští řidiči to často slušně řežou i po kočičích hlavách a v úzkých uličkách.

Nezapomeňte na zastávce na přijíždějící autobus pořádně mávnout, jinak vám nezastaví.

Trajektem a lodí

Na pláže Praia de Faro, Praia da Barretta a Praia da Ilha do Farol (popř. Praia da Culatra) se můžete svézt lodí či trajektem. Všechny linky vyjíždí z přístavu Cais da Porta Nova (Cais das Portas do Mar), který se nachází na jižním okraji historického centra (přesná poloha na mapě) a jezdí v období od května/června do září.

Trajekt na Praia de Faro jezdí cca 1x za hodinu a za cestu jedním směrem zaplatíte 2,30 EUR, zpáteční jízdenka vyjde na 3,90 EUR. Více informací na stránkách cestovní agentury Posseios Ria Formosa (www.posseios-ria-formosa.com), aktuální „jízdní řády“ pak na jejich facebooku.

Na ostrov Ilha da Barretta (Ilha Deserta) se dostane celoročně vysokorychlostní lodí (Island Shuttle) či katamaránem Praia Das Conchas (Ferry Boat) z centra města z přístavu Cais da Porta Nova (Cas das Portas do Mar). Katamarán jezdí každé 1,5–2 hodiny (od 10:00 hod.), cesta trvá 45 minut a za jízdu jedním směrem dáte 5 EUR. Loď jezdí každou hodinu (od 10:30 hod.), cesta trvá 15 minut a jednosměrná jízdenka stojí 10 EUR. Více informací na: www.ilhadeserta.com, kde si můžete jízdenky také rezervovat.

Do vesnice Ilha do Farol jezdí trajekt jednou za 2 hodiny (první odjezd 8:30), cesta trvá cca 40 minut a zaplatíte za ni 3 EUR (děti do 11 let 1,5 EUR) za jednosměrnou jízdenku, za zpáteční pak 5 EUR (děti 2,5 EUR). Do vesnice Ilha da Culatra jezdí trajekt 2x denně v 8:30 a 14:45 hod., cesta trvá cca 50 minut a stojí 3,5 EUR jedním směrem (děti do 11 let 2 EUR) a 6 EUR za zpáteční jízdenku (děti 3 EUR).

Půjčení auta

Chcete-li po pobřeží Algarve cestovat co nejsvobodněji, zvlášť pokud byste rádi navštěvovali i méně turistické oblasti, nejvhodnější variantou je cestování autem.

Na letišti Faro působí desítky různých autopůjčoven, jejichž ceny na jedno kliknutí srovnáte například přes vyhledávač rentalcars.com.

Ceny v letní sezoně na týden se pohybují okolo 14 000 Kč, naopak během zimy klesají až 4 000 Kč za týden. Detailnější informace o půjčení a řízení auta v oblasti popisujeme v průvodci Půjčení auta na Algarve.

Vlakem

Většina vlaků v Portugalsku je provozována státním podnikem Comboios de Portugal (CP) (něco jako České dráhy). Na jejich webu www.cp.pt si můžete jízdenky nejen vyhledat, ale rovnou i koupit.

Regionální vlaky na trase Faro-Lagos jsou v porovnání s ostatními soupravami společnosti Comboios de Portugal jedny z těch starších a (upřímně, především zvenčí) ošklivějších, ale i tak to není nic, čeho byste se měli štítit. Je v nich čisto. Tím, že tato trasa není příliš vytížená, jezdí vlaky na portugalské poměry zpravidla včas. Spoje jezdí každou hodinu až 2. Ve vlacích není wifi.

Ve Faro můžete nasednou také na přímý vlak do Lisabonu (stanice Oriente – mimochodem nádherná stavba), a to buď na soupravu AP-Alfa Pendular, nebo IC-Intercidades. Soupravy Alfa Pendular vypadají jako české Pendolino a cesta jimi je zhruba o půl hodiny rychlejší a pohodlnější než v IC, interiér je hezčí a jízdenka do 2. třídy stojí jen o 1 euro či 2 víc, není proto důvod nedat AP před IC přednost. Spoje jezdí 4–5x denně. V obou soupravách je wifi.

Detailní informace o cestování vlakem po jižním Portugalsku najdete v průvodci Doprava po Algarve a po celé zemi pak v průvodci Doprava v Portugalsku.

Chystáš se do Fara?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 17. 06. 2024

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.