Tyrolsko je jedním z hlavních evropských regionů pro aktivní dovolenou na čerstvém vzduchu, o tom není sporu. Hory poskytnou dostatek prostoru pro dovolenou zimní i letní.

Sjezdové lyžování

Jednoznačným číslem jedna na žebříčku aktivit musí být lyžování. Tyrolsko leží v srdci Alp a podmínky jsou tu tak více než skvělé. Přidáme relativní blízkost k Česku, větší sněhovou jistotou než v bližších regionech Salcburska a Štýrska a vyjde nám ideální lyžařská destinace. V celém Tyrolsku najdete více než 140 resortů, z nichž ty největší patří k absolutní světové špičce. Tyrolsko také zaujímá přední místo ve všech rakouských spolkových zemích v počtu ledovců, zalyžovat si tu můžete hned ve 4 oblastech.

Prohlédněte si mapu všech lyžařských areálů v Tyrolsku, po zobrazení informací o počtu sjezdovek, lanovek a cenách skipasu v aktuální sezoně klikněte na ikonku v mapě nebo na název střediska v levém informačním panelu.

Nejznámější a největší areály

 • Sankt Anton: 305 km sjezdovek, 88 lanovek,
 • Wilder Kaiser-Brixental: 284 km sjezdovek, 90 lanovek,
 • Ischgl/Samnaun: 238 km sjezdovek, 41 lanovek,
 • Serfaus-Fiss-Ladis: 198 km sjezdovek, 39 lanovek,
 • Kitzbühel/Kirchberg: 179 km sjezdovek, 46 lanovek,
 • Sölden: 143 km sjezdovek, 31 lanovek,
 • Zillertal Arena: 143 km sjezdovek, 52 lanovek,
 • Obergurgl-Hochgurgl: 110 km sjezdovek, 22 lanovek,

Ledovcové lyžování

 • Hinterux: jeden z největších ledovců na světě se 60 km sjezdovek a celoročním lyžováním,
 • Pitztaler Gletscher: 20 km sjezdovek, lyžování od září do května,
 • Kaunertaler Gletscher: 20 km sjezdovek, lyžování od října do června,
 • Stubai: 22 km sjezdovek, lyžování od října do června.

Běžecké lyžování

Ačkoli sjezdové lyžování tu hraje pochopitelně prim, zkrátka nepřijdou ani nadšenci úzké stopy. Je však pravdou, že mnohem lepší podmínky pro běžkaře nabídne třeba Štýrsko, Salcbursko nebo italské Jižní Tyrolsko. V Tyrolsku rakouském najdete tři hlavní oblasti běžeckého lyžování:

 • Region Nauders – Kaunertal nabídne celkem 36 km upravených tratí většinou spíše pro začátečníky, 
 • Region Paznaun – Ischgl nabízí 45 km upravených tratí všech obtížností,
 • Tannheimer Tal – největší z běžkařských regionů vás dostane 70 km tras, vzhledem k nízké nadmořské výšce je nejnáchylnější k nedostatku sněhu.

Horská turistika

Ani v létě tu nebudete trpět nedostatkem pohybových aktivit. Tyrolsko je protkáno stovkami kilometrů skvělých turistických tras, od nejjednodušší cesty vedoucí po rovině, až po několikadenní náročné treky. Úchvatné výhledy čekejte na každých pár metrech, čistý horský vzduch vám krásně protáhne plíce a skvělá tyrolská kuchyně polechtá vaše chuťové pohárky.

Přehled všech tras podle regionů, délky, náročnosti nebo převýšení najdete na webu: tyrol.com.

Cyklistika

I milovníci pohledu na svět z cyklistického sedla nezůstanou v Tyrolsku na ocet. Podobně jako u pěší turistiky jsou i pro cyklisty vyznačeny stovky kilometrů tras nejrůznějších obtížností. Můžete se vozit jednoduchými údolními terény i šplhat vysoko do horských průsmyků. Pozitivní je, že většina cyklotras vede po své vlastní stezce mimo vytížené silnice. Přehledný popis všech tras opět najdete na webu: tyrol.com.

Koupání v jezerech

Horská jezera mají své neodolatelné kouzlo. V průzračné vodě se zrcadlí všechny mohutné okolní masivy, podél břehu vedou pohodové pěší stezky a krásných míst ke koupání najdete okolo každého jezera tolik, že se sotva dopočítáte. Bylo by asi fér zmínit, že koupání vydrží jen otužilci. I v letních měsících teplota vody stěží přesáhne 17 °C. Ať tak, či tak, odpočinek nebo piknik u jezera zvládnou i neotužilí jedinci.

Sportovní atrakce

Zatímco v zimě vládnou horám lyžaři, v létě je Tyrolsko plné různých bobových drah, lanových městeček nebo velkých koupališť a bazénů. Seznam všech podobných atrakcí najdete opět velmi přehledně na webu: tyrol.com.

Rafting

Divoké alpské řeky jsou jako stvořené pro adrenalinovou zábavu v podobě raftování. V Tyrolsku najdete mnoho úseků, od těch pro méně pokročilé, až pro experty. Sjíždění divoké řeky za neustálého dohledu alpských masivů bude mít úplně jinou atmosféru než sjíždění Lužnice… Půjčoven a škol raftingu je v Tyrolsku spousta, počítejte s cenami kolem 50 euro na den a osobu.

Horolezectví a ferraty

Jednou jsme přímo uprostřed rakouských Alp, nesmíme tedy zapomenout ani na ty, jimž nestačí upravené turistické stezky nebo sjezdovky. Do Tyrolska samozřejmě míří i horolezci. 

Ačkoli trochu ve stínu italských Dolomit, i v rakouském Tyrolsku najdete spoustu stezek „via ferrata“ vhodných i pro začínající sportovce, a to především v jihozápadní části země.

Naopak do Východního Tyrolska zamíří zkušení horolezci, kteří nejčastěji zdolávají legendární 3.662 metrů vysokou horu Grossvenediger.

Dorf-hopping

V Asii či Oceánii tolik populární island-hopping, tedy skákání po jednotlivých ostrůvcích, vyměňte v Tyrolsku za „dorf-hopping“, tedy ježdění po horských vesničkách. Typické alpské chalupy, úzkostlivě upravené fasády, zahrady zářící barvami desítek květin, vzorně udržovaný veřejný prostor a do toho „panoramata“ vytvoří dokonalý alpský kýč. Tyrolský venkov si zkrátka nemůžete nezamilovat.

Gastronomie

Všichni, kdo byli aspoň jednou v Tyrolsku na lyžích a v některé z mnoha hospod na sjezdovce si dali pořádný oběd, potvrdí, že v téhle části světa se prostě jí skvěle. Tyroláci jídlo nešidí, a to ani v samoobslužných restauracích fastfoodového typu. Ať jste kdekoli v horách, v každé vesnici narazíte na dobrou hospodu, výrobnu a prodejnu božských sýrů nebo pravého tyrolského špeku.

Co při své dovolené v Tyrolsku nevynechat za jídlo:

 • Speckknödel jsou klasické rakouské kulaté knedlíky plněné tyrolským špekem (tedy slaninou). Podávají se buď samotné, se zelím, nebo rovnou v polévce,
 • Brettljause je typickým studeným jídlem podávaným ke svačině nebo pivu. V restauraci vám přinesou prkénko s nožem, špekem, klobáskami, sýrem, cibulí a podobnými ingrediencemi a je už jen na vás, jak si s tím vším poradíte,
 • Tiroler Gröstl je poctivé horské jídlo, které zasytí úplně všechny. Kousky vepřového a hovězího masa se zamíchají s vařenými bramborami a navrch se položí sázené vejce.
 • Zillertaler Krapfen je ideální jídlo na svačinu nebo k zábavě za dlouhých zimních večerů. Smažené kousky tvarohového zrajícího sýra Graukäse z údolí Zillertal budou mnohem lepší než balené brambůrky ze Sparu,
 • Kiachl je tradiční sytý koláč s mohutnou vrstvou marmelády, nejčastěji brusinkové.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu