Co tady objevíš?

Tyrolsko je tou nejalpštější spolkovou zemí Rakouska, o tom zkrátka není sporu. Snad kromě údolí řeky Inn tu nenajdete rovný kus země. Tisíce majestátních vrcholků Alp, stovky hlubokých údolí, klidných alpských luk a malebných vesniček lákají ke sportovní dovolené i k aktivnímu odpočinku od hektického každodenního života.

Pobyt v Tyrolsku vyčistí hlavu, uklidní duši a… samozřejmě posílí fyzičku. Kopce tu jsou opravdu pořádné a najdete jich při svých cestách hodně. Na území velkém zhruba jako Středočeský kraj se tyčí více než 500 třítisícovek a stovky lyžařských středisek absolutní světové špičky. Ostatně, především lyžování udělalo z Tyrolska jednu z nejoblíbenějších horských destinací vůbec, carvingové oblouky tu můžete vykrajovat, jak je rok dlouhý, 365 dní v roce. V létě můžete vyměnit lyže za pohorky, kolo nebo dokonce plavky a užít si panoramata i z trochu jiné perspektivy.

Celé Tyrolsko čítá zhruba 750.000 obyvatel a jeho hlavním městem je známý Innsbruck. Území se dělí na hlavní část a menší Východní Tyrolsko oddělené pruhem Salcburska a Itálie. Až do roku 1919 mělo Tyrolsko takřka dvojnásobnou velikost, po válce však byla oblast „Südtirol“ připojena natrvalo k Itálii.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
7 dní
Nejčastější doba návštěvy, je ale jisté, že se sem budete chtít stále vracet.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Zima a léto
Prim hraje lyžování, ovšem i v létě se zabavíte chozením po horách.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Zhruba tolik dáte za benzin z Prahy a zpět.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Dům Doktora z hor

Fanoušci dnes již kultovního seriálu Doktor z hor se jistě nejednou ptali, kde že se v reálu natáčelo. Vězte, že dům doktorů Burgnera a Hallseina skutečně existuje a nachází se v malé vesničce Wildermieming asi 5 km od městečka Telfs. Jedna malá zajížďka z dálnice přece za malé selfíčko stojí…

Hodí se dodat, že série z roku 2008 s ústřední postavou Dr. Grubera se už natáčela na druhé straně Tyrolska, ve vesničce Elmau poblíž města Sankt Johann in Tirol.

Zavřít boční panel

Innsbruck

Hlavní a největší město Tyrolska znají všichni, kdo jezdí do Itálie na lyže, příznivci sportu (konaly se zde zimní olympijské hry v letech 1964 a 1976) i letečtí nadšenci díky nádherně umístěnému letišti v hlubokém alpském údolí.

V Innsbrucku se určitě alespoň na den zastavte, pokochejte krásným historickým centrem, promenádou podél řeky Inn, vyfoťte se slavným skokanským můstkem Bergisel a vyjeďte si tramvají za město do hor.

Zavřít boční panel

Kufstein

Většina z vás okolo města Kufstein jen profrčí po dálnici, ale byla by škoda si tu neudělat třeba polední přestávku a vyrazit na jednu z nejvýznamnějších rakouských památek – Festung Kufstein, tedy Kufsteinskou pevnost. Mohutná a vzorně zachovaná tvrz, která pochází z roku 1205, se tyčí nad městem a řekou Inn jako varování všem nepřátelským bojovníkům. 

Za vstup do pevnosti se platí 10,5 euro v zimě, resp. 12 euro v létě. Otevřeno je denně od 10:00 do 16:00 v zimním období a od 9:00 do 17:00 v létě.

Zavřít boční panel

Zillertal

Nejnavštěvovanější ze všech Tyrolských „talů“ leží právě kolem řeky Ziller. Jedno z nejširších údolí v Rakousku poskytne spoustu prostoru pro letní i zimní radovánky. V oblasti najdete hned několik velkých lyžařských středisek, desítky kilometrů značených tras a bohaté zázemí ve městech Mayrhofen a Zel lam Ziller. Rozmanitá horská krajina střídá ledovcové kopce na jedné straně a mírné zalesněné kopečky připomínající Šumavu na straně druhé.

Zavřít boční panel

Alpbachtal

Do údolí Alpbachtal zamíříte především za klidem a tou pravou alpskou pohodou. Oblast je mnohem klidnější než sousední Zillertal, malé vesničky jsou rozházeny po typických alpských pastvinách, kterými se proplétají turistické stezky. V Alpbachtalu nenajdete žádné výrazné atrakce, o to víc si tu užijete autentického Tyrolska.

Zavřít boční panel

Ötztal

Se svými 65 km je po Inntalu druhým nejdelším údolím v Tyrolsku a podle mnohých také tím nejfotogeničtějším. Úzké sekce sevřené z obou stran strmými vrcholy střídají široké části s alpskými loukami a pěší turisté se tu vysloveně vyřádí. 

Lyžaři se pak vyřádí na samém konci údolí ve světoznámých střediscích Sölden a Obergurgl-Hochgurgl.

Údolí také dalo jméno nejslavnějšímu ledovcovému muži na světě, Ötzimu. Ten byl nalezen vysoko v horách na samém kraji údolí v roce 1991 v mimořádně zachovalém stavu i přesto, že zemřel před více než 4.500 lety. Pomníček připomínající místo nálezu najdete na hranici Rakouska a Itálie poblíž vrcholu Similaun a mnohem lepší přístup je k němu právě z italské strany.

Zavřít boční panel

Hinterux

Hintertux je nejpopulárnější lyžařskou ledovcovou destinací na světě a pouze 1 ze 3 míst na planetě, kde se dá v oficiálním skiresortu lyžovat 365 dní v roce. Navíc je lyžařská oblast na ledovci mimořádně velká s více než 60 kilometry sjezdovek. Nejvýše položené místo dostupné lanovkou leží ve výšce 3.250 metrů.

Přímo na ledovec vede dvojice gondolových lanovek z vesničky Hintertux, kde najdete velké parkoviště, alternativně se nabízí možnost cesty skibusem z blízkého města Mayrhofen, centra údolí Zillertal.

Zavřít boční panel

Stubaital

Malebné údolí Stubaital leží jihozápadně od Innsbrucku, z něhož se na jeho okraj, vesnici Fulpmes, dostanete meziměstskou tramvají. Fotogenické terasovité svahy údolí sem lákají aspoň k půldenní zastávce jak v létě, tak v zimě. 

Na samém konci údolí pak narazíte na Stubaiský ledovec s možným lyžováním od října až do června.

Zavřít boční panel

Arena 47

Za největším volnočasovým areálem v Rakousku a jedním z největších v celé Evropě zamiřte na pomezí dvou údolí Inntal a Ötztal. Arena 47 nabídne až neuvěřitelné portfolio sportovních aktivit pěkně kompaktně na jednom místě. Od velkých bazénů, skluzavek a různých vodních atrakcí, až po možnosti lezení po skutečných i umělých skalních stěnách, rafting, jízdu na kánoi nebo stezky pro horskou cyklistiku. Všechno vybavení si navíc můžete půjčit bez problému na místě, kompletní ceník a možnosti aktivit pak najdete na oficiálním webu.

Zavřít boční panel

Wilder Kaiser

Monumentální masiv Wilder Kaiser rozprostírající se mezi městy Kufstein a St. Johann nabízí jedny z nejkrásnějších panoramat v celých Alpách. Ostré špičaté vrcholy vynikají mezi ostatními mírnějšími kopci hned na první pohled. Nejkrásnější výhledy si užijete z obcí Ellmau nebo Scheffau.

Vyžití zde najdou především lyžaři: oblast Wilder Kaiser patří vůbec k těm největším v celém Rakousku, byť je nutné počítat s horšími podmínkami na jaře vzhledem k nižší nadmořské výšce.

Zavřít boční panel

Východní Tyrolsko

Oblast Osttirol bývá často mylně označována jako samostatná spolková země, především proto, že od „mateřského“ Tyrolska je odděleno pruhem Salcburska a Itálie. Největší město Lienz je zase často zaměňováno s hlavní městem Horních Rakous Lincem.

Faktem však je, že ve Východním Tyrolsku si užijete největší klid a stane se rájem především pro horolezce a zdatné turisty, pro něž nejsou problémem ta největší stoupání. Několik malebných údolíček poskytne nezbytné zázemí, pohodu a dá vám čichnout k tomu pravému Tyrolsku.

Zimní vyžití nabídne několik menších středisek (v čele s resortem Sillian) vhodných spíše pro rodiny s dětmi a nenáročné lyžaře. Velkým bonusem Východního Tyrolska je nejlevnější ubytování z celých rakouských Alp.

Zavřít boční panel

Altfinstermünz

Krásně zachovalá pevnost Finstermünz s věží trčící přímo z řeky Inn spojenou s pevninou dřevěným mostkem láká všechny návštěvníky rakousko-švýcarského pomezí poblíž lyžařského střediska Nauders.

Pevnost je pro veřejnost otevřena denně během letní sezony od 11:00 do 16:30 a za vstup se platí 6 euro.

Zavřít boční panel

Highline 179

S délkou 406 metrů se jedná o nejdelší lanový most pro pěší na světě, ten spojuje dvě hradní zříceniny Ehrenberg a Claudia přes široké údolí Ferntal, a to v těsné blízkosti okresního městečka Reutte. 

Most je pojmenován po silnici B179, kterou překlenuje. Otevřeno je denně do 8:00 do 22:00 a vstup je zpoplatněn částkou 8 euro pro dospělé, resp. 5 euro pro děti. Více informací poskytne oficiální web.

Zavřít boční panel

Kitzbühel

Legendární lyžařské středisko Kitzbühel je dobře známé všem nadšencům zimních sportů. Závody ve sjezdovém lyžování se tu konají pravidelně několikrát ročně, kdy místní středisko proslavila především jedna z nejtěžších sjezdových tratí na světě – Hahnenkamm. 

Kitzbühel je významné regionální centrum oblasti východního Tyrolska a poskytuje veškeré turistické zázemí pro letní i zimní dovolenou.

Zavřít boční panel

Achensee

Průzračné čisté a největší tyrolské jezero Achensee patří mezi největší letní lákadla kraje. Kvalita vody je mimořádná a takřka se blíží k tabulkové pitné vodě, dohlednost pod hladinou je mimořádných 10–12 metrů. Okolo jezera vede několik příjemných turistických i cyklistických tras i jedno menší lyžařské středisko.

Nejhezčí místo k ubytování je ve vesnicích Pertisau a Maurach, okolo nichž najdete i pěkné travnaté pláže. Teplota vody v letních měsících dosahuje zhruba 20 °C.

Zavřít boční panel

Kaunertal

Podle mnohých nejkrásnější a nejklidnější tyrolské údolí se rozprostírá mezi dalšími 2 údolími Pitztal a Inntal a táhne se od okresního města Landeck přímo na jih. Až na menší ledovcovou lyžařskou oblast na samém konci v Kaunertalu nenajdete žádná velká turistická centra, jen menší vesničky a pravou alpskou přírodu. 

Highlightem Kaunertalu je pak bezesporu přehrada Gepatsch-Stausee na samém konci údolí. Klid, čerstvých vzduch a kýčovitá horská panoramata vás nabijí energií tak, jako to umí jen málo míst na světě.

Zavřít boční panel

Swarowski Kristallwelten

Jeden z největších taháků Tyrolska, Křišťálový svět Swarowski, od doby založení v roce 1995 přilákal už přes 12.000.000 návštěvníků. Interaktivní muzeum křišťálu zabaví naprosto všechny. Neskutečné komnaty, hry se světlem a odrazy i nádherná venkovní zahrada by měly zlákat všechny kolemjedoucí. Muzeum najdete ve městečku Wattens jen zhruba 1 kilometr od sjezdu z hlavní tyrolské dálnice A12, je tak ideální pro krátkou zastávku po cestě.

  • Otevírací doba: 8:30–18:30 (v červenci a srpnu 8:30–21:00),
  • Vstupné: Dospělí 19 euro, děti 7,5 euro,
  • Oficiální web

Počasí a sezóny v Tyrolsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Tyrolsko
Počasí platné pro nadmořskou výšku 1 300 metrů

-7 °C

-4 °C

0 °C

3 °C

8 °C

14 °C

20 °C

20 °C

15 °C

11 °C

3 °C

-4 °C

Počasí

Tyrolsko leží ve střední Evropě, počasí by proto mělo být velmi podobné jako u nás, nebýt však Alp. Je jasné, že zde panuje mírné klima s vysokohorskými rysy, které obecně teploty sráží o pár stupňů pod náš průměr a samozřejmě ještě více klesají s rostoucí nadmořskou výškou. Střídání ročních období je podobné jako u nás, jen zimy jsou výrazně delší s daleko větší sněhovou nadílkou. Jaro se táhne až do června, ale naopak léto pomalu končí už v září, kdy se ve vyšších polohách začínají ozývat první náznaky zimy.

Letní teploty v údolích jsou podobné těm našim (kolem 20–25 °C), na horách pak mezi 10 a 18 °C. Zimní mrazy nebývají nijak extrémní a většinou neklesnou pod -10 °C, ve vyšších partiích může být pocitově chladněji kvůli silnému větru.

Tyrolsko leží celé ve vysokých horách, základní charakteristikou počasí jsou rychlé a překvapivé změny. Zatímco v 9 ráno bude vymydlená obloha, v 9:10 už může být vánice, aby v 9:30 bylo zase krásně. Při oblékání se na lyže nebo před letní túrou vždy počítejte s nejhorším scénářem a přibalte si oblečení navíc!

Sezóny a kdy vyrazit

Tyrolské sezony jsou jasně rozdělené. Lyžaři vyrazí za nejlepšími podmínkami mezi počátkem prosince a začátkem dubna, ve výše položených střediscích se lyžuje klidně až do května a na ledovcích dokonce celý rok. Letní lyžování je ale třeba brát jen jako chvilkové povyražení, sjezdovek je málo a jsou krátké.

Horská turistika nebo cyklistika se těší nejlepším podmínkám od června do září.

Nejhorší měsíce k návštěvě jsou jednoznačně říjen a listopad, kdy je chladno, občas sněží, občas padá sníh s deštěm a není moc co dělat.

Skvělé akce do Tyrolska

ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu