Zavřít boční panel

Doprava v Tyrolsku

Jak se dostat do Tyrolska

Autem

Valná většina z vás jede do rakouských Alp lyžovat, a proto zvolí zdaleka nejpohodlnější variantu, totiž vlastní auto. Z Prahy, Plzně či Bratislavy až do srdce Tyrolska neopustíte dálnici, takže cesta relativně ubíhá, pokud se netrefíte do doby, kdy probíhají jarní prázdniny v Německu.

Z Prahy vede klasická cesta na Rozvadov a Mnichov, který obkroužíte po dálničním obchvatu (A99) a budete pokračovat dále na jih po dálnici A8. Na křižovatce „Dreieck Inntal“ pak uhnete po A93 směrem na Innsbruck, po níž dojedete až do Rakouska. Vzdálenost Prahy a Innsbrucku činí 552 km a pojedete 5,5–6,5 hodiny.

Z Brna nebo Bratislavy se nejdříve musíte dostat na páteřní rakouskou dálnici A1, kterou profrčíte okolo Lince a Salcburku až do Německa, kde se plynule napojíte na dálnici A8. Ke křižovatce „Dreieck Inntal“ dojedete z druhé strany než Pražáci, pak už je cesta shodná. Cesta z Brna do Innsbrucku měří 617 km.

Při průjezdu Německem stále neplatíte žádné dálniční poplatky, do Rakouska si však musíte koupit klasickou dálniční známku, prodávají se na všech benzinových stanicích v Německu v blízkosti hranic:

 • 10denní: 9 euro,
 • 2měsíční: 26,2 euro.

Cena benzinu se v Německu pohybuje kolem 1,4 euro za litr, v Rakousku pak okolo 1,3 euro.

Vlakem

Přímé vlaky z ČR nejezdí, přestupovat však budete jen jednou. Při cestě z Prahy, Tábora nebo Českých Budějovic do Innsbrucku pojedete vždy přes Linec. Spojení trvá 7 a tři čtvrtě hodiny a jezdí cca 4x denně.

Z Plzně nebo Domažlic vás čeká přestup v Mnichově a na cestě strávíte asi 7 hodin. Vypravíte-li se na cestu z Brna, přestupovat budete na hlavním nádraží ve Vídni a celkem pojedete jen asi 6 a čtvrt hodiny.

Jízdenku pořídíte vždy nejlevněji online na webu Českých drah, přičemž platí, že čím dříve kupujete, tím lépe, ideálně alespoň 14 dní dopředu. Ceny zpátečních jízdenek do Innsbrucku činí:

 • Z Prahy: cca 1.000 Kč,
 • Z Českých Budějovic: 740 Kč,
 • Z Plzně: cca 1.000 Kč,
 • Z Brna: cca 1.530 Kč.

Přímé noční vozy z Prahy jezdí celoročně s tím, že nejprve pojedete do Lince, kde váš vůz odpojí a připojí k jiném vlaku směrem do Innsbrucku. Během této doby však můžete zůstat ve voze a nemusíte nikam přestupovat. Cena zpáteční jízdenky v lůžkovém vlaku činí kolem 2.500 Kč.

Autobusem

Nejméně pohodlná je cesta autobusem. Přímé spoje do Innsbrucku jezdí jen z Prahy prostřednictvím Flixbusu, a to každý den přes noc, cestu zvládnou za 7,5 hodiny. Zpáteční jízdenky startují na 1.300 Kč a koupíte je pouze přes internet, kde opět platí, že čím dříve budete nakupovat, tím méně zaplatíte.

Letecky

Innsbrucké letiště je mezi leteckými nadšenci jakousi evropskou Mekkou. Nachází se v hlubokém a poměrně úzkém údolí mezi horskými štíty a přistání i start jsou tak hodnoceny jako vůbec ty nejkrásnější na kontinentu, kdy se letadlo nejdříve musí proplést mezi kopci a trefit do správného údolí.

Z Prahy výhodnou letenku nemáte šanci sehnat, přímo se létá z Vídně (Austrian Airlines) za ceny kolem 3.750 Kč / zpáteční cesta a nově také z Berlína (easyJet) od cca 1.500 Kč.

Jak cestovat po Tyrolsku

Je logické, že i po samotném Tyrolsku se nejčastěji budete pohybovat vlastním autem. Poskytne vám absolutní svobodu jak při výběru ubytování, tak při výletech po okolí nebo při střídání lyžařských středisek. Tím však nechceme říct, že Tyrolsko by bylo zapovězeno neřidičům. Místní MHD je na vysoké úrovni, spolehlivá, přehledná a jezdící poměrně často. Jen to zkrátka s lyžemi a vším možným vybavením nebude tak pohodlné.

Autem

Navzdory komplikovanému horskému terénu najdete na světě jen málo míst, kde by jízda autem byla pohodovější. Silnice jsou skvěle udržované (a to i v zimě), údolí jsou překlenuta mnoha mosty, horské masivy provrtány desítkami tunelů. Většinou nebývá problém se i v nejtužší zimní sezoně dostat i do malých vesniček vysoko v kopcích, je však pro jistotu dobré počítat s určitou časovou rezervou. Občas, především při oblevách a v jarních měsících, hrozí lavinové nebezpečí a některé úseky cest mohou být dočasně zavřené.

V Rakousku se platí plošné poplatky za použití dálnic, stejně jako u nás, tj. prostřednictvím dálničních známek, které koupíte na každé pumpě v příhraničí (v Česku, Německu, na Slovensku i ve všech dalších okolních státech). Ty vyjdou na:

 • 10denní: 9 euro,
 • 2měsíční: 26,2 euro.

Kromě toho můžete narazit i na další dodatečně zpoplatněné úseky, typicky za mosty či tunely. Vždy se platí u mýtných bran, lze použít jak hotovost, tak kreditní karty.

Seznam placených silničních úseků v Tyrolsku:

 • Brennerská dálnice A13: 9 euro,
 • Rychlostní silnice S16 Sankt Anton – průjezd tunelem Arlberg: 10 euro,
 • Silnice 108 – průjezd tunelem Felbertauern: 11 euro,
 • Silnice 188 Silvretta Hochalpenstrasse – přejezd mezi obcemi Galtür a Partenen: 15 euro (v zimě zavřeno),
 • Silnice 186 – přejezd průsmyku Timmelsjoch do Itálie: 16 euro (v zimě zavřeno),
 • Mapa placených úseků.

Vlaky a autobusy

Tak jako v každé německy mluvící zemi, je i veřejná doprava v Tyrolsku na perfektní úrovni. Všechny vlakové, autobusové i městské trasy jsou integrovány v rámci jednoho systému „Verkehrsverbund Tirol“ a vzájemně na sebe vždy navazují.

Veřejnou dopravou se dostanete prakticky i do nejodlehlejších koutů Tyrolska, i když je faktem, že nejmenší vesnice jsou často obsluhovány jen 3–4x denně.

Jízdenky se platí klasicky jako u nás. Při cestě autobusem u řidiče a při cestě vlakem v pokladně nebo v automatu na nádraží.

Celé Tyrolsko je rozděleno do jednotlivých zón, z nichž se vypočítává jízdné. Například 1 jízda po jedné zóně vyjde vždy na 2 euro, přejezd mezi 2 zónami na 2,9 euro, mezi třemi na 3,6 euro atd.

Plánujete-li cestovat často (minimálně 3–4x denně), vyplatí se vám koupě týdenní jízdenky, jejíž cena je opět odstupňována dle počtu zvolených zón. Velmi výhodnou koupi představuje celotyrolská týdenní jízdenka za 58,8 euro, a to především pokud chcete cestovat na velké vzdálenosti napříč celým Tyrolskem.

Veškeré informace ohledně jízdních řádů, map a konkrétních jízdenek hledejte na webu: vvt.atvlakové jízdenky na delší trasy pak můžete koupit online v eshopu rakouských drah ÖBB.

Skibusy

Samostatnou kapitolou jsou tzv. skibusy, které provozuje každé větší lyžařské centrum. Obvykle spojují významné obce v okolí s lanovkami, případně jednotlivé části lyžařské oblasti navzájem. Téměř vždy bývají zdarma po předložení platného skipassu pro danou oblast.

Lanovky

Mnoho lanových drah funguje celoročně i pro běžné pěší turisty, připravte se však na vysoké ceny. Není výjimkou, že za jediný výjezd nahoru budete platit i přes 20 euro, standardně mezi 10 a 15 euro. Celoročně funkční lanovky najdete ve všech turisticky významných regionech.

Co tady objevíš?

Tyrolsko je tou nejalpštější spolkovou zemí Rakouska, o tom zkrátka není sporu. Snad kromě údolí řeky Inn tu nenajdete rovný kus země. Tisíce majestátních vrcholků Alp, stovky hlubokých údolí, klidných alpských luk a malebných vesniček lákají ke sportovní dovolené i k aktivnímu odpočinku od hektického každodenního života.

Pobyt v Tyrolsku vyčistí hlavu, uklidní duši a… samozřejmě posílí fyzičku. Kopce tu jsou opravdu pořádné a najdete jich při svých cestách hodně. Na území velkém zhruba jako Středočeský kraj se tyčí více než 500 třítisícovek a stovky lyžařských středisek absolutní světové špičky. Ostatně, především lyžování udělalo z Tyrolska jednu z nejoblíbenějších horských destinací vůbec, carvingové oblouky tu můžete vykrajovat, jak je rok dlouhý, 365 dní v roce. V létě můžete vyměnit lyže za pohorky, kolo nebo dokonce plavky a užít si panoramata i z trochu jiné perspektivy.

Celé Tyrolsko čítá zhruba 750.000 obyvatel a jeho hlavním městem je známý Innsbruck. Území se dělí na hlavní část a menší Východní Tyrolsko oddělené pruhem Salcburska a Itálie. Až do roku 1919 mělo Tyrolsko takřka dvojnásobnou velikost, po válce však byla oblast „Südtirol“ připojena natrvalo k Itálii.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
7 dní
Nejčastější doba návštěvy, je ale jisté, že se sem budete chtít stále vracet.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Zima a léto
Prim hraje lyžování, ovšem i v létě se zabavíte chozením po horách.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Zhruba tolik dáte za benzin z Prahy a zpět.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu