Autem

Valná většina z vás jede do rakouských Alp lyžovat, a proto zvolí zdaleka nejpohodlnější variantu, totiž vlastní auto. Z Prahy, Plzně či Bratislavy až do srdce Tyrolska neopustíte dálnici, takže cesta relativně ubíhá, pokud se netrefíte do doby, kdy probíhají jarní prázdniny v Německu.

Z Prahy vede klasická cesta na Rozvadov a Mnichov, který obkroužíte po dálničním obchvatu (A99) a budete pokračovat dále na jih po dálnici A8. Na křižovatce „Dreieck Inntal“ pak uhnete po A93 směrem na Innsbruck, po níž dojedete až do Rakouska. Vzdálenost Prahy a Innsbrucku činí 552 km a pojedete 5,5–6,5 hodiny.

Z Brna nebo Bratislavy se nejdříve musíte dostat na páteřní rakouskou dálnici A1, kterou profrčíte okolo Lince a Salcburku až do Německa, kde se plynule napojíte na dálnici A8. Ke křižovatce „Dreieck Inntal“ dojedete z druhé strany než Pražáci, pak už je cesta shodná. Cesta z Brna do Innsbrucku měří 617 km.

Při průjezdu Německem stále neplatíte žádné dálniční poplatky, do Rakouska si však musíte koupit klasickou dálniční známku, prodávají se na všech benzinových stanicích v Německu v blízkosti hranic:

  • 10denní: 9 euro,
  • 2měsíční: 26,2 euro.

Cena benzinu se v Německu pohybuje kolem 1,4 euro za litr, v Rakousku pak okolo 1,3 euro.

Vlakem

Přímé vlaky z ČR nejezdí, přestupovat však budete jen jednou. Při cestě z Prahy, Tábora nebo Českých Budějovic do Innsbrucku pojedete vždy přes Linec. Spojení trvá 7 a tři čtvrtě hodiny a jezdí cca 4x denně.

Z Plzně nebo Domažlic vás čeká přestup v Mnichově a na cestě strávíte asi 7 hodin. Vypravíte-li se na cestu z Brna, přestupovat budete na hlavním nádraží ve Vídni a celkem pojedete jen asi 6 a čtvrt hodiny.

Jízdenku pořídíte vždy nejlevněji online na webu Českých drah, přičemž platí, že čím dříve kupujete, tím lépe, ideálně alespoň 14 dní dopředu. Ceny zpátečních jízdenek do Innsbrucku činí:

  • Z Prahy: cca 1.000 Kč,
  • Z Českých Budějovic: 740 Kč,
  • Z Plzně: cca 1.000 Kč,
  • Z Brna: cca 1.530 Kč.

Přímé noční vozy z Prahy jezdí celoročně s tím, že nejprve pojedete do Lince, kde váš vůz odpojí a připojí k jiném vlaku směrem do Innsbrucku. Během této doby však můžete zůstat ve voze a nemusíte nikam přestupovat. Cena zpáteční jízdenky v lůžkovém vlaku činí kolem 2.500 Kč.

Autobusem

Nejméně pohodlná je cesta autobusem. Přímé spoje do Innsbrucku jezdí jen z Prahy prostřednictvím Flixbusu, a to každý den přes noc, cestu zvládnou za 7,5 hodiny. Zpáteční jízdenky startují na 1.300 Kč a koupíte je pouze přes internet, kde opět platí, že čím dříve budete nakupovat, tím méně zaplatíte.

Letecky

Innsbrucké letiště je mezi leteckými nadšenci jakousi evropskou Mekkou. Nachází se v hlubokém a poměrně úzkém údolí mezi horskými štíty a přistání i start jsou tak hodnoceny jako vůbec ty nejkrásnější na kontinentu, kdy se letadlo nejdříve musí proplést mezi kopci a trefit do správného údolí.

Z Prahy výhodnou letenku nemáte šanci sehnat, přímo se létá z Vídně (Austrian Airlines) za ceny kolem 3.750 Kč / zpáteční cesta a nově také z Berlína (easyJet) od cca 1.500 Kč.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu