Noční Athény

Co dělat v Athénách

Antická historie a muzea 

Do Athén se jezdí především za největší koncentrací antických památek v Evropě. V rámci historického centra narazíte na pozůstatky starověkého Řecka skutečně na každém rohu. K nejvýznamnějším památkám najdete detailní informace v mapě níže, vzhledem k jejich koncentraci však mnozí z vás pátrají po tom, jestli neexistuje nějaká zvýhodněná městská karta pro vstupy do více lokalit najednou. 

Dostupná je sice tzv. „Athens Card“, nicméně koupí byste jedině prohloupili. Nejen, že není výhodnější, ale je dokonce dražší než jednotlivé vstupy.  

Vyplatí se však rozhodně u vybraných památek zakoupit kombinované vstupné, které platí i v několika dalších. Za 30 euro (15 euro studenti vysokých škol EU) pořídíte vstup na celý pahorek Akropole (včetně Parthenonu), včetně severního i jižního svahu a dále do následujících míst: Antická Agora, Archeologické muzeum Kerameikos, Lykeion, Hadriánova knihovna, Muzeum antické agory, Chrám Dia Olympského a Římská agora. Neplatí do muzea Akropole. 

Pozor na to, že vstupenka platí vždy jen daný kalendářní den. Zakoupit ji můžete na jakémkoli z výše uvedených míst nebo online: https://etickets.tap.gr/ 

Všechna místa mají vstup zdarma: každou první neděli od listopadu do března, dále vždy 6. 3., 18. 4., 18. 5., 28. 10. a poslední zářijový víkend. 

Podobně výhodný balíček vstupného za 15 euro má i čtveřice muzeí: Národní archeologické muzeum, Epigrafické muzeum, Numismatické muzeum a Muzeum byzantské a křesťanské kultury. 

Většina památek má v zimě levnější jednotlivé vstupné než v létě. 

Pláže a koupání 

Ačkoli Athény rozhodně nepatří mezi top řecké koupací destinace, v parném horku při krátké návštěvě města může osvěžení nebo odpočinek u moře jedině prospět. Pláže, většinou písčité, se táhnou prakticky podél celého athénského pobřeží od přístavu Pierus až na samý jih do Glyfady. Nejvíce restaurací a života okolo nabídne čtvrť Palaio Faliro, naopak nejklidnější prostředí najdete dál od centra poblíž tramvajové konečné Asklipiio Voulas. 

Gastronomie 

Řecká kuchyně patří bezesporu k nejrozmanitějším v Evropě a Athény jakožto největší město nabízí skvělé možnosti. Dokonce ani v samotném historickém jádru nejsou ceny nijak přemrštěné a hlavní jídlo i v nejživější čtvrti Monastiraki seženete klidně do 12 euro.  

Restaurace na pláži jsou pak ještě o chlup levnější a například pravou řeckou musaku můžete sehnat i za 7 euro. 

Výhledy na město

Kopcovitý reliéf města na první pohled napovídá, že Athény budou rájem pro milovníky výhledů. Ostatně sama nejvýznamnější památka ve městě, Parthenon na Akropoli, stojí na vrcholku a je tak jednou z nejfrekventovanějších vyhlídek na světě. 

Mnohem lepší jsou však méně známé pahorky, z nichž je kromě nekonečné sítě ulic a budov vidět právě ona slavná Akropole. Tím nejlepším je hora Likavitou (Mount Lycabettus), odkud se otvírá panoramatický pohled na celé okolí. Hora je velmi strmá, proto na vrchol vede kolejová lanovka za 7 euro oběma směry. 

Menší kopeček Strefi, kam se dá vylézt pěšky a zdarma, najdete ve čtvrti Exarcheia asi půl kilometru severovýchodním směrem od stanice metra Omonia. 

Ship-spotting 

Nadšenci do velkých mořských trajektů a zaoceánských výletních lodí budou v Athénách jako v ráji. Přesněji v řečeno v aglomeraci Pierus, který je jedním z nejrušnějších osobních přístavů na světě. Velké trajekty mířící po celém Středozemním moři odsud vyplouvají každých pár minut. Výhodu navíc je, že se dají skvěle a velmi zblízka pozorovat při vplouvání do přístavu. Stačí dojet zeleným metrem na stanici „Faliro“, kde přestoupíte na autobus číslo 130 (jezdí každých 15–20 minut) a dojedete s ním až na konečnou (Apheteria – ΑΦΕΤΗΡΙΑ).  

Jednodenní výlety po okolí 

Co dělat, když se vám zachce na chvíli opustit ruch čtyřmilionové aglomerace Athén? V okolí najdete hned několik světoznámých míst, která lze jednoduše navštívit během jednodenního výletu. 

Korintský průplav 

Ikonická stavba propojuje Korintský a Saronický záliv v Egejském moři a protíná úzkou šíji mezi pevninským Řeckem a poloostrovem Peloponés. Průplav vznikal mezi lety 1881–1893 a je 6 km dlouhý.  

Doprava z Athén bez auta je poněkud nepřehledná, nicméně možná. Přímo k průplavu využijte autobusové linky společnosti KTEL Arkadias, která jezdí do města Tripoli. Vystupte ve městečku Isthmus, informujte přitom řidiče předem, žádné hlášení zastávek nebo informační panely v autobusech neexistují. Jízdní řád ve směru tam (https://www.ktelarkadias.gr/), zpět přesný řád přímo ze vesnice Isthmos neexistuje. Časy zde jsou uvedeny pro výchozí zastávku Tripoli, připočtěte si k nim cca hodinu a vyjde vám čas odjezdu od průplavu. Z Athén vyjíždí autobusy z hlavního autobusového nádraží Kifissos. Jízdenka stojí 7 euro a koupíte ji u řidiče. 

Jistější alternativou je využití vlaku do stanice Korinthos, který jezdí z Athén každou hodinu, cesta zabere taktéž hodinu. Jednosměrný lístek vyjde na 9 euro a jízdní řády najdete na trainose.gr. Problém je, že nádraží je od samotného průplavu vzdáleno asi 4 km bez možnosti pohodlné pěší chůze a musíte tak využít taxi (cena kolem 6 euro). 

Věštírna v Delfách 

Za pozůstatky nejslavnější věštírny v antickém světě i zachovalými zbytky Apollónova chrámu se vypravte do 150 km vzdálených Delf. Kromě antických pozůstatků se navíc můžete kochat úchvatnými horskými sceneriemi. 

I bez auta se sem můžete na jednodenní otočku vypravit autobusy KTEL Fokidas. Autobusy jezdí na trase 4x denně a umožňují tak ideální výlety. Cesta do Delf zabere 2,5 hodiny a lístky stojí 18 euro, jdou koupit i online (https://www.ktel-fokidas.gr/en/yphresies/online-tickets). 

Chystáš se do Athén?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.