Co tady objevíš?

Řecké hlavní město je často označováno za kolébku evropské civilizace. Právě sem se totiž vypravíte objevovat nejzachovalejší antické památky s tisícletou historií. Navštívíte muzea mapující celou řeckou historii a počátek moderní civilizace a zažijete ten správný řecký chaos, v němž však často najdete zalíbení.  

Už při klesání k místnímu letišti si nelze nevšimnout, jak je celá aglomerace kolem Athén obrovská. Spletitá síť ulic a domů stoupajících vysoko do kopců vypadá úchvatně a zároveň děsivě, není přece možné se v ní vyznat. Opak je pravdou. Historická část Athén je vlastně ideální víkendovou destinací, kterou v pohodě projdete pěšky a bez stresu z dlouhých přesunů, o zbytek se postará přehledná síť metra. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2–3 dny
Samotné Athény poznáte za víkend.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Jen za městskou turistikou jeďte kdykoli, chcete-li se koupat, pak jen v létě.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Tolik běžně zaplatíte za letenku z Prahy. Z Bratislavy často poletíte i za čtvrtinu.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Akropolis

Athénská akropole byla postupně budována mezi 13. a 5. století př. n. l. a na dlouhou dobu se stala centrem tehdejší světové civilizace. Opevněné město vyrostlo kolem pahorku, na jehož vrcholu stojí monumentální chrám Parthenon zasvěcený bohyni Athéně Panenské (Parthenos), který je dodnes z dálky viditelnou dominantou města.  

Celá akropolis čítá ale mnohem více budov, respektive jejich zbytků. K nejviditelnějším patří Dionýsovo divadlo, chrám Erechteion, zbytky Starého chrámu, Propyleje (vstupní brány) nebo chrám bohyně Athény Niké. Areál má zhruba 500 x 500 metrů a i běžným turistům, kteří se o historii nijak detailně nezajímají, zabere prohlídka minimálně hodinu a půl.  

Otevřeno je denně od 8:00 do 16:30 (poslední vstup) s výjimkou 1. 1., 25. 3., Velikonoční neděle, 25. a 26. 12., kdy je zavřeno. O víkendech a prázdninách se připravte na ohromné davy lidí, které se koncentrují především okolo Parthenonu. 

Vstupné čistě jen do areálu Akropole činí 20 EUR mezi 1. 4. a 31. 10., resp. 10 EUR mezi 1. 11. a 31. 3. Můžete koupit na místě nebo online a vystát si tak kratší frontu. Alternativou je kombinovaná vstupenka za 30 EUR (celoročně) do více areálů. Detailní informace spolu s výpisem dnů, kdy je vstup zcela zdarma, najdete v kapitole „Aktivity“

Na jižní straně akropole navštivte i muzeum věnované archeologickým nálezům, to vysvětluje, jak vlastně antické město fungovalo. Pozor, neplatí sem kombinovaná vstupenka, musíte zaplatit separátní vstupné za 5 EUR (listopad–březen), resp. 10 euro v létě.

Zavřít boční panel

Chrám Dia Olympského

Pozůstatky největšího chrámu své doby zasvěcenému samotnému Diovi najdete jen pár kroků od vstupu do Akropole a hlavního náměstí Syntagma. Na širokém prostranství se do nebes tyčí už jen malá, ale neméně monumentální část sloupoví. Areál je značen jako Olympieion.  

Otevřeno je od 8:00 do 19:45. 

Vstup během zimy (listopad–březen) činí 3 EUR, v létě pak 6 EUR. Alternativně lze využít kombinovanou vstupenku za 30 EUR pro více atrakcí, viz kapitola „Aktivity“

Zavřít boční panel

Antická Agora

Ačkoliv „agora“ znamená tržiště, athénská agora byla vždy politickým i administrativním centrem antických Athén. A vlastně dodnes centrem je, minimálně geografickým. Na velkém prostranství dnes najdete jeden z nejzachovalejších antických chrámů – Hefaistův chrám.  

Antická agora je otevřena vždy od 8:00 do 14:45 vyjma dní, v nichž je zavřená i Akropole. Vstupné činí 4 EUR (listopad–březen), resp. 8 EUR v létě. Můžete využít kombinovanou vstupenku za 30 EUR pro více atrakcí, viz kapitola „Aktivity“.

Zavřít boční panel

Římská Agora

Zatímco Antická agora byla centrem dějin do přelomu letopočtu, nová Římská agora se stala administrativním centrem Athén v prvním století po Kristu. Prostranství je více zastavěné novějšími budovami než sousední Antická agora, nicméně i tady najdeme několik zachovalých památek. K té nejnavštěvovanější patří Hadriánova knihovna na jižním okraji náměstí Monastiraki, kam se však platí speciální vstupné (2 euro v zimě, 4 euro v létě, platí zde kombinovaný lístek za 30 euro). 

Mezi další významnou a velmi zachovalou stavbu patří Věž větrů, kombinace vodní věže a slunečních hodin. 

Otevřeno je od 8:00 do 14:45. 

Vstup během zimy (listopad–březen) činí 3 EUR, v létě pak 6 EUR. Alternativně lze využít kombinovanou vstupenku za 30 EUR pro více atrakcí, viz kapitola „Aktivity“.

Zavřít boční panel

Panathénský stadion

Pravděpodobně nejstarší „moderní“ stadion určený pro sport vznikl v roce 556 př. n. l. pro tehdejší sportovní hry, panathénaje. Oválná stavba je celá postavena z marmoru a i více než 2.500 let po své inauguraci slouží původnímu účelu. V roce 2004 dokonce hostil část soutěží letních olympijských her (konkrétně lukostřelbu).  

Z Panaténajského stadionu také vždy odchází olympijský oheň do konkrétní hostitelské země.  

Vstup pro veřejnost je kromě sportovních akcí možný vždy od 8:00 do 17:00 a vstupenka stojí 5 EUR, pro studenty a osoby starší 65 let pak 2,5 EUR.

Zavřít boční panel

Kerameikos

Poměrně rozsáhlá oblast poblíž stanice metra Thissio sloužila za antického Řecka původně jako hrnčířská čtvrť, později jako velké pohřebiště – nekropole. Na místě můžete obdivovat také zachovalé Themistoklovy hradby. Součástí areálu je i archeologické muzeum. 

Otevřeno je od 8:00 do 14:45. 

Vstup během zimy (listopad–březen) činí 4 EUR, v létě pak 8 EUR. Alternativně lze využít kombinovanou vstupenku za 30 EUR pro více atrakcí, viz kapitola „Aktivity“.

Zavřít boční panel

Vrch Likavitou (Lycabettus)

Chcete-li mít celé Athény v čele s akropolí a Parthenonem jako na dlani, vyrazte na nejvyšší vrcholek v rámci širšího centra města, 300 metrů vysoký Likavitou (v angličtině Lycabettus). Naskytne se vám panoramatický výhled na hustou městskou zástavbu i antické památky.  

Ačkoli je kopec velmi strmý, nemusíte si s tím dělat žádné starosti. Z ulice Aristippou (poblíž leží zastávka autobusu číslo 060) jezdí na vrchol podzemní kabinová lanovka s cenou 7 EUR za zpáteční cestu nebo 5 EUR za jednu cestu. Lanovou dráhu můžete využít i k nočním výhledům, jezdí totiž od 9:00 do 2:30 každých 15–30 minut. 

Zavřít boční panel

Moderní olympijský areál

Jeden z nejsmutnějších důkazů o stavu řecké ekonomiky najdete na místě sportovišť vybudovaných k Letním olympijským hrám v roce 2004. Po rozlehlém areálu se jen občas mihnou rekreační běžci a pejskaři, jinak zeje prázdnotou a je postupně sžírán rzí a vegetací. Dokonce ani architektonicky zajímavý a moderní atletický stadion Spyridona Louise pro 70.000 lidí nenašel po skončení her uplatnění a postupně chátrá, poslední velkou akcí se stalo finále Ligy mistrů v roce 2007. 

Vstup do areálu je volný a nikým nehlídaný. Zelenou linkou metra dojeďte na stanici Irini, odkud dojdete ke stadionu za 5 minut. Počítejte s cca 25 minutami jízdy z centra.

Zavřít boční panel

Monastiraki

Živá, vibrující a vždy plná lidí. To je čtvrť Monastiraki v centru města. Ulice jsou plné nejlevnějších bleších trhů, stejně jako luxusních butiků a značkových obchodů. Pěší zóny opanovávají desítky restaurací, barů, kaváren, ale i nočních diskoték. Monastiraki zkrátka žije 24 hodin denně a je živoucím srdcem Athén.

Zavřít boční panel

Syntagma

Centrální náměstí Syntagma, na jehož konci stojí budova řeckého parlamentu, je populární místo pro setkávání místních i turistů a oblíbený výchozí bod k poznávání města. Kříží se tu totiž mnoho linek MHD a do všech koutů Athén se tak odsud snadno dostanete.

Zavřít boční panel

Národní archeologické muzeum

Zájemci o historii a antiku nesmí především toto muzeum vynechat. Hostí největší sbírku antických předmětů na světě, a to nejen z území dnešního Řecka. Patří mezi nejuznávanější světová archeologická muzea. 

Vstupné činí 5 euro v zimě, resp. 10 euro od dubna do října. Muzejní nadšenci využijí i kombinovanou vstupenku za 15 euro, na niž lze navštívit další 3 muzea, viz detailně v kapitole „Aktivity“. 

Počasí a sezóny v Athénách

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Athény
Teploty během roku

13 °C

14 °C

17 °C

21 °C

26 °C

31 °C

34 °C

34 °C

29 °C

24 °C

18 °C

14 °C

Počasí

Athény se těší teplému středomořskému podnebí, které zaručuje témě vždy vyšší teploty než u nás. Roční období obvykle zapomínají na zimu, která se charakterem počasí jen málo liší od podzimu či brzkého jara. Léta jsou horká a velmi suchá s častými extrémními teplotami atakujícím čtyřicítky, zimy naopak mírné s častými krátkými přeháňkami a příjemnými teplotami kolem 15 °C.  

Athény drží evropský rekord v nejnižší naměřené teplotě -48 °C v roce 1977. 

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud neholdujete vysokým teplotám v rozpálených městských ulicích s minimem parků, vyhněte se období od června do poloviny října, kdy jsou Athény rozžhavené doběla. Naopak chcete-li výlet do Athén spojit s koupáním v moři jinde v Řecku, pak vám nezbyde nic jiného než horka vydržet, v jiném období je voda studená. 

Pro čistou městskou turistiku je určitě nejvhodnější doba jara od března do poloviny května, kdy prší jen minimálně a teploty často rostou k 25 °C. Obdobně je na tom doba od listopadu do února. Srážkové úhrny jsou sice vyšší a teploty o něco nižší, nicméně dlouhotrvající deště jsou zde výjimkou, stejně jako teplota pod 10 °C. 

Skvělé akce do Athén

Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 55%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
4 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu