Noční Athény

Doprava v Athénách

Jak se dostat do Athén 

Jiná cesta než vzduchem je od nás extrémně zdlouhavá a dost drahá, proto obraťte svoji pozornost k letenkovým vyhledávačům. Z Prahy míří do Athén denní linky řecké společnosti Aegean Airlines, jejíž průměrná cena se během roku pohybuje kolem 4.500 Kč za zpáteční letenku. Během Vánoc a prázdnin pak i 2x dráž. Lety s přestupem vyjdou často mírně levněji. 

Asi nejlevnější možnost aktuálně nabízí Ryanair z Bratislavy, Vratislavi a Katovic, případně Wizz Air z Katovic. Během podzimu až jara se často dají sehnat zpáteční letenky i za méně než 700 Kč, v létě pak počítejte s částkami mezi 1.500 a 3.500 Kč.  

Zatímco letenky v zimě se vyplatí kupovat zhruba s měsíčním předstihem, na prázdniny kupujte ideálně kolem března až dubna. 

Pozemní doprava dává smysl jen při přesunech po Řecku, kde je nejlepší půjčit si auto. Železnice míří jen na sever do Soluně nebo ke Korintskému průplavu.  

Autobusové linky sice většinou zajišťuje národní společnost KTEL, ta je však rozdělena do jednotlivých národních divizí, každá má přitom vlastní systém jízdného i vlastní webové stránky a doprava autobusy je tak opravdu nepřehledná. Jízdenky obvykle koupíte aspoň s denním předstihem na největším autobusovém nádraží Kifissos. 

Jak cestovat po Athénách 

MHD Obecně 

MHD v Athénách je na poměrně dobré úrovni a především cesta metrem a tramvajemi je přehledná a rychlá, byť ne příliš pohodlná vzhledem k vysoké obsazenosti spojů. V letním období cestující přivítají fakt, že všechny vozy jsou klimatizované. 

Bohužel neexistuje kvalitní oficiální webová stránka dopravního podniku s online jízdními řády nebo plánováním. 

Jízdenky můžete využívat na všechny druhy dopravy: tj. metro, tramvaje, autobusy a trolejbusy, a to v celé síti, tedy i pokud spoj zajíždí do jiného města, například přístavu Pireus. Lístky zakoupíte na stanicích metra a tramvají v automatech, kde lze platit i kreditní kartou. Jízdenky nelze koupit u řidiče. 

Typy jízdenek: 

  • 90 minut: 1,4 euro, 
  • 2x jízdenka na 90 minut na jednom lístku: 2,7 euro, 
  • 5x jízdenka na 90 minut na jednom lístku: 6,5 euro, 
  • 10x jízdenka na 90 minut na jednom lístku: 13,5 euro, 
  • 24 hodin: 4,5 euro, 
  • 72 hodin (3 dny): 22 euro, 
  • 120 hodin (5 dní): 9 euro. 

Proč je 3denní jízdenka dražší než 5denní? Jedině ta 3denní totiž platí pro jednu cestu z a jednu cestu na letiště. Žádný jiný výše uvedený typ jízdenky pro cestu na letiště neplatí. Pokud v Athénách budete trávit kratší čas a 3denní jízdenku byste nevyužili, pro cestu z/na letiště platí tyto ceny: 

  • Jedna jízda metrem: 10 euro, 
  • Jedna jízda autobusem: 6 euro. 

Metro

Athénské metro má 3 linky, které se podobně jako v Praze v centru kříží navzájem. První vlaky vyjíždí v 5:00–5:30, poslední krátce po půlnoci (v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jezdí červená a modrá linka až cca do 2:15). Metra jezdí zhruba jednou za 4–10 minut. Pro cesty k naprosté většině zajímavostí, nádraží a přístavů si vystačíte pouze s metrem. 

Při vstupu i výstupu do/z metra přiložíte jízdenku ke čtečce u turniketu, který vás pustí dál. Pamatujte, musíte přiložit i při výstupu, lístek tedy nevyhazujte! 

Tramvaje 

Fungují tu jen 2 tramvajové linky (4 a 5), které jezdí z centrálního náměstí Syntagma k plážím na pobřeží. Linka 3 pak jede jen podél celého pobřeží. Na každé zastávce je umístěn automat na lístky, jízdenku následně přiložíte ke čtečce pouze při nástupu. Tramvaje jezdí od 5:00 do 1:00 

Autobusy a trolejbusy 

Rozsáhlá síť autobusů je dost zmatečná a kvůli absenci kvalitních map jen těžko zjistíte, kam daný spoj jede. Poptejte se ve svém hotelu, zda využijete autobus například k přiblížení k metru. Platí zde stejné pravidlo jako v tramvajích: lístek přiblížíte ke čteče pouze při nástupu.  

V Athénách existují pouze 4 autobusové linky, které jezdí přes celou noc: 040, 500, 790, X14 a 11. 

Využitelné jsou speciální letištní linky, kde se platí méně než za metro na letiště, více informací viz detailní průvodce.

Taxi 

Jízdy taxíkem příliš nedoporučujeme. Ne snad proto, že by byly nebezpečné, ale jsou většinou značně pomalejší než metro nebo tramvaj. Všechny taxíky musí používat taxametry, ceny jsou zhruba stejné jako v Praze. Na letiště platí plošný ceník odkudkoli z města za 38 euro, v noci 54 euro. 

Chystáš se do Athén?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.